Oyun Rehberleri
Hoşgeldiniz...
Minecraft Rehberi: Oyuna Başlarken, Eşya Yapımı, Canavar ve Moblar Tüm Detaylarıyla
0

Minecraft Rehberi’mizde; oyundaki ilk gününüzün gündüz ve gecesinde yapmanız gerekenlere, eşya türleri ve işlevlerine, canavar ve moblara yani Minecraft oyunu hakkındaki temel özellikler ve detaylı bilgilere değineceğiz.

Minecraft Oyuna Başlarken:

Öncelikle Minecraft’ta gece ve gündüz olmak üzere iki döngü bulunmaktadır. Bu döngülerin ikisi de gerçek zamana göre 10 dakikada bir gerçekleşmektedir. Yani 20 dakika 1 oyun gününü temsil etmektedir.

Oyunda gündüz iken etrafta zararsız hayvanlar olacağı için bir tehlike altında olmayacaksınız. Fakat gece olduğunda sizi öldürmek için etrafta dolaşan zombiler, yanınıza geldiğinde patlayan canavarlar, örümcekler ve benzeri yaratıklar olacaktır.

Gündüz Yapılacaklar:

Bu yüzden oyuna yeni başladığınız gibi gece olmadan başınızı sokacak güvenli bir yer bulmanız geceyi rahatlıkla geçirmenizi sağlayacaktır. Bulduğunuz güvenli yere malzeme toplayıp bir ev yapmalısınız. Bunun için yapmanız gereken ilk şey ağaç kesmek;

Ağaç Kesmek:

Ağaç kesmek için etrafta gördüğünüz ağaç bloklarının yanına gidip farenizin sol tuşu ile blokların üstüne basılı tutarak bloklar kırılıncaya kadar basmaya devam edin. Bloklar kırıldığında size odun olarak geri dönecek.

İlk başlarda bu işlem yavaş görünüyor fakat korkmayın, ilerleyen zamanlarda malzemeleriniz oldukça baltalar yapıp bu işlemi daha hızlı bir şekilde gerçekleştirebileceksiniz. Etraftan bir miktar odun topladıktan sonra artık eşya üretmeye (crafting) başlayabiliriz.

Eşya Üretmek:

Minecraft eşya üretmek oldukça detaylı bir konu olduğundan geniş bir çerçevede değindiğimiz bu konuyu aşağıdaki ”Minecraft Eşyalar” bölümünden inceleyebilirsiniz.

Sığınacak Yer:

Etrafta sığınacak yer ararken, tavuk, inek gibi hayvanları görürseniz hemen kılıcınızla öldürün ki yiyecek elde edin. Bulduğunuz etleri pişirerek yemek sağlığınız daha hızlı dolmasına yarayacaktır. Bu etleri fırında pişirebilirsiniz.

Minecraft’ta fırın yapımına aşağıdaki parağrafta değineceğiz. Unutmamakta fayda var, etrafta gördüğünüz koyunlardan yiyecek çıkmaz, sadece yün çıkar bu yünlerde yatak yapmanıza yarar. Oyunun başlarında hızlıca sığınmak için dağ yamaçlarını tercih edebilirsiniz. Bu alanlara kazmanız ile küçük mağaralar açıp kendinizi saklayacak bir alan oluşturabilirsiniz.

Fırın:

Minecraft’ta sığınacak yerinizi yaptınız fakat hala eksik olan bir şey var. Bu da fırını yakmak için kullanacağımız kömürdür. Kömür yerine kereste de kullanılabilir ama kömür kadar etki göstermeyecektir. Kömür bulmak için taş bloktan farklı üzerinde ara ara siyahlıklar bulunan bloklardır.

Bunları kazmanız ile toplayarak kömür biriktirin. Mağara kazarken önünüze çıkacaktır. Çıkmasa bile etrafı biraz kazarak kömür bulabilirsiniz. Etrafı kazarken demirde bulabilirsiniz. Demire genellikle yer altında rastlarsınız ve kahverengi renktedir. Demir madenini tahta kazma ile çıkartmak mümkün değildir, bunun için taş toplayıp taş kazma yapmalısınız.

Demir madenlerini fırında eritince çıkan demir külçeler ile bir çok zırh ve eşya yapabilirsiniz. Minecraft’ta mağaranızı güvenli bir hale getirdikten sonra toplayacağınız 8 adet taş ile kendinize hemen fırın yapın. Nasıl yapılacağını aşağıdaki resimden görebilirsiniz.

Fırını yaptıktan sonra kullanmak için bir zemine yerleştirmelisiniz. Fırını zemine yerleştirdikten sonra sağ tıklayıp fırın ekranını açalım. Bu ekranda yukarıdaki boşluk yakacağımız malzeme, aşağıdaki boşluk ise yakıt olarak kullanacağımız malzemedir.

Sağ tarafta ise yanan malzemeden elde ettiğimiz malzemeler yer alır. Fırında yakıt olarak kullanmak için kömür bulamadıysak elimizdeki ağaçları yakarak kömür elde edebiliriz. Yakıt olarak da kereste veya çubukları kullanmamız mümkün.

Meşale:

Minecraft’ta yaşam alanımız hazır ve elimizde de kömür varsa yapmamız gereken bir sonraki işlem etrafı aydınlatmak olmalı. Çünkü unutmayın ki oyunda yaratıklar daima karanlıkta doğarlar. Bu da demek oluyor ki eviniz ne kadar kapalı olursa olsun içerisi karanlık ise evinizin içinde bile doğabilirler.

Bu yüzden yaşadığınız alana ve çevresine meşale yerleştirerek aydınlatmalısınız. Minecraft’ta meşale yapmak için elimizde çubuk ve kömür bulunması yeterlidir. Meşaleyi ister envanterimizde istersekte Crafting Table’da üretebiliriz.

Meşaleyi ürettikten sonra bir yere yerleştirmemiz gerekiyor duvarlar olabilir zemin olabilir farketmez. Tek önemli olan etrafın aydınlık olması gerektiğidir. Meşaleyi nasıl üreteceğinizi aşağıdaki resimde görebilirsiniz.

Gece Yapılacaklar:

Minecraft oyununda gece oldu ve sizin sığınacak eviniz var. Boş durmak yerine elinizde olan malzemeler ile eşyalarınızı yükseltebilirsiniz. Tahta olan aletlerinizi taşa veya bulduysanız demire yükseltebilirsiniz. Bu sayede daha dayanıklı ve hızlı aletleriniz olur.

Elinizde yeterli miktarda malzeme varsa meşale yaparak, evinizden aşağı doğru maden kazarak malzeme toplamaya başlayabilirsiniz. Aşağı indikçe taş, kömür, demir gibi madenleri bulabilirsiniz. Eğer aşağı indikçe çeşitli mağaralara rastlarsanız burada fazla dolaşmamalısınız en azından kendinize zırh yapana kadar.

Çünkü buralarda ne gibi tehlikelerle karşılaşacağınız belli olmayabilir. Ayrıca Minecraft envanteriniz zamanla dolacağı için üzerinizdekileri koymak için bir sandık yapmalısınız. Minecraft’ta sandığı, crafting table kullanarak 8 adet keresteyi 3×3 alanda bir “O” çizecek şekilde yerleştirirseniz size sandık verecektir.

Bu sandığı da zemine yerleştirerek eşyalarınızı depolayabilirsiniz. Zeminde 2 sandığı yan yana koyarak 1 tane büyük sandık elde edersiniz ve daha geniş depolama alanı sunar. Sandıkların üstüne blok koymamaya özen gösterin çünkü üzerlerinde blok varsa sandıklar açılmaz.

Minecraft oyununa başladığımız ilk gün içerisinde yapılması gerekenleri anlatmaya çalıştım, şimdi eşyalarla ilgili detaylara geçelim.

Minecraft Eşya Rehberi:

Genel bilgi vermek gerekir ise Minecraft’taki eşyalar; oyuncunun elinde ve çantasında bulunan nesnelerdir ve o halleri ile oyun dünyasına yerleştirilemezler. Bazı eşyalar kullanıldıklarında bakılan zemin üzerine bir blok veya nesne oluştururlar. Bu nedenle çantadaki hale ”Eşya” oyun dünyasındaki hale ise ”Blok” demeyi tercih ediyoruz.

Örneğin; yatak elde ve çantada iken tek bir eşya iken yerleştirildiğinde iki blokluk bir nesneye dönüşür. Eşyalar ele alındığında kullanıcı arayüzünde eşyanın ismi görünür. Eşyalar, “Eşya ID si” kullanır iken bloklar “Blok ID si” kullanır.

Minecraft’ta eşya üretmek için öncelikle elimizdeki ağaçları kereste yapmamız gerekiyor. Bunu yapmak için envanterimize giriyoruz ve 2×2 olan bölümün herhangi bir yerine elimizdeki ağaçları yerleştiriyoruz. Bu işlemi yaptığımızda sağ tarafta bize kereste veriyor (1 odun = 4 kereste).

Crafting Table:

Unutmamakta fayda var, Minecraft oynarken elinizdeki tüm odunları kereste yapmayın ki başka bir eşya için lazım olabilir. Şimdi bu elimizdeki keresteler ile kendimize eşya üretmek için crafting table adı verilen eşyayı üretelim. Crafting Table, envanterimizde 2×2 olan crafting alanını 3×3 boyutunda kullanmamızı sağlar. Bu sayede bir çok eşyayı crafting table kullanarak rahatlıkla yapabiliriz.

Minecraft’ta Crafting table’ı üretmek için envanterinizdeki 2×2 alandaki tüm kutulara keresteyi yerleştirin ve sağ tarafta sonucu görün. Kullanmak için ürettiğiniz crafting table’ı herhangi bir zemine yerleştirin ve üzerinde sağ tuşa tıklayın. Açılan ekranda gerekli malzemeleri gerekli alanlara yerleştirerek eşya üretmeye başlayabilirsiniz.

Temel olarak bize yardımcı olacak eşyaları (balta, kazma, kürek, çapa vb.) üretebilmek için elimizde bulunan kerestelerin bir kısmıyla çubuk (stick) üretmemiz gerekmektedir. Bu çubuk bu eşyaları üretmemizde yardımcı olacaktır.

Yukarıda saydığım Minecraft temel eşyalarını elimizdeki malzemeler ile yapabiliriz. Bunlar sırasıyla balta, kazma, kılıç ve kürektir. İsimlerinden de anlaşıldığı gibi balta ile ağaç kesebilir, kazma ile taşları kırabilir, kılıç ile size saldıran yaratıklardan kendinizi koruyabilir, kürek ile toprak kazabilirsiniz.

Elimizdeki bulunan malzemeler ile şimdilik tahta eşyalar işimizi görecektir ama ilerleyen zamanlarda bulduğumuz madenlerle (taş, demir, altın, elmas) aynı tarifi kullanarak daha gelişmiş eşyalar elde edebiliriz.

Minecraft’ta gece başlamadan sığınacak yer yapmak için bu aletlerden en az 1 tane, benim tercihim 2 tane yapmanız. Çünkü tahta oldukları için çok çabuk kırılabilirler. Eşyalarımızı temin ettikten sonra artık sığınacağımız yer için arayışlara başlayabiliriz.

Şimdi; Minecraft eşya türlerini ile eşya üretmek ile ilgili başlıkları başlıklar halinde detaylıca ele alalım ve işlevlerinden bahsedelim.

Materyaller:

Minecraft’ta materyaller bir çok farklı amaç ile kullanılır fakat genellikle crafting ile eşya üretmek ve başka bloklar üretmekte kullanılırlar

Moblardan Düşen Eşyalar:

Minecraft’ta Moblardan düşen eşyalar; tüketmek, yemek, pişirmek, başka bloklara veya eşyalara dönüştürmek, ışınlanmak, müzik çalmak için ve mermi, blok, silah, zırh ve alet olarak kullanılır. Bunlar bir mob öldüğünde yere düşen eşyalar alınarak elde edilir.

Bazı moblar oyuncu hariç başka bir yoldan öldüğünde bazı eşyaları düşürmez (Örneğin örümceklerden örümcek gözü, Blaze’den Blaze Çubuğu). Yetişkin tavuklar her 5 ile 10 dakika arasında yumurta bırakır.

Mineraller:

Minecraft’ta mineraller alet yapımında, fırın yakıtı olarak, başka blokları veya eşyaları üretmede, takasta, boya olarak ve kızıltaş devrelerinde kullanılır. Bunlar bir maden cevherini doğru kazma türü ile kırıp düşen eşyaları alıp fırında eriterek elde edilirler.

Bitkiler:

Minecraft’ta bitkiler (tohum ve şekerkamışı gibi eşyalar) toprak, kum, ağaç kenarı gibi uygun yüzeylerde kullanıldıklarında blok tipi bitkiler oluşturmada kullanılırlar. Uygun ışıklandırma ve su ile büyürler ve kendi tohumlarının türüne göre birkaç fazlasını geri verirler. Olgunlaştıklarında blok tipi hallerini kırarak eşya halleri alınır ve ya zindanlarda ödül sandıklarında da bulunabilirler.

Boyalar:

Minecraft’ta boyalar belirli blokları veya eşyaları renklendirmede kullanılır. Ayrıca boya ile koyunları da renklendirip kırpıldıklarında yünlerini o renkte alabilirsiniz. Bayrak ve flamaları renklendirmede kullanırlar. Ana boyalar moblardan, minerallerden ve bitkilerden elde edilebilir.

Örneğin siyah boya (mürekkep), mürekkep balığından, mavi boya lapis lazuli minerali olarak, kırmızı ise gül çiçeğini üretim sayfasına koyarak elde edilebilir. Ara boyalar ise (yeşil, turuncu, mor, gri gibi) Ana boyaları üretim sayfasında birleştirerek elde edilebilirler.

Üretim Malzemeleri:

Minecraft’ta üretim malzemeleri belirli kategoriye sahip değildirler ve herhangi bir dekorasyon sebebi ilede kullanılamazlar. Sadece başka blok veya eşya üretiminde ya da eritmede kullanılırlar. Bazı örnekleri şunlardır; çakmaktaşı, kase, çubuk, kağıt, kil, tuğla, nether tuğlası ve nether kuvarsı.

Simya Malzemeleri:

Minecraft simya malzemeleri iksir yaratmak için kullanılan eşyalardır. Örneğin; blaze tozu, ghast gözyaşı, parlak karpuz gibi. İksirlerin ana malzemeleri (zayıflık iksiri hariç) su şişesi ve nether tomurcuğudur. Patlayan iksir, içmek yerine fırlatabildiğin iksir, üretmek için iksire barut eklemek gerekir.

Daha iyi iksir etkisi için parlaktaş tozu (daha güçlü etki) veya kırmızıtaş (daha uzun süre) eklenir. Fakat aynı anda ikisi bir iksire eklenemez. Efsun malzemeleri sadece efsun ile alakalı şeyler için kullanılır.

Örneğin; efsunlu kitaplar ve efsunlu şişe (tecrübe şişesi) gibi. Bunlar efsunlama ile ve bir köylü ile takas yaparak elde edilebilir.

Yiyecekler:

Minecraft’ta yiyecekler açlık gidermek, kötü etkilerden kurtulmak gibi bir çok işlev için oyuncu tarafından yenmek için kullanılır. Yemekler kurtların canlarını arttırmak için ve ya köpekleri ve domuzları çiftleştirmek için hayvanlarada verilebilirler. Bazı yiyecekler oyunculara durum etkisi kazandırırlar.

Normal Yiyecekler:

Normal yiyecekler (elma, ekmek, karpuz, balkabağı turtası, biftek gibi) sadece açlık giderirler ve başka hiç bir etki kazandırmazlar.

Yararlı Yiyecekler:

Yararlı yiyecekler (altın elma gibi); oyuncuya Can Yenileme, Dayanıklılık, Ateş Dayanıklılığı gibi özellikler kazandırırlar.

Zararlı Yiyecekler:

Minecraft’ta zararlı yiyecekler (çiğ tavuk, çürük et, örümcek gözü, kirpi balığı gibi), insanlara kötü durum etkileri verirler. Örneğin; açlık, zehirlenme, baş dönmesi. Eğer açlıktan ölmek üzere iseniz ve sadece bu tür yiyeceğiniz var ise yedikten hemen sonra süt içebilirsiniz. Süt içmek bütün durumsal etkileri kaldırır.

Aletler:

Aletler çeşitli amaçlar için kullanılır. Temel olarak oyuncuya bazı işleri yapmada yardımcı olmak içindirler.

Baltalar:

Baltalar oyuncunun odun tipi blokları çıplak elden daha hızlı şekilde kırmasına yarar. Tahtadan, Taştan, Demirden, Altından ve Elmastan yapılabilirler.

Kürekler:

Kürekler oyuncunun kum tipi blokları çıplak elden daha hızlı şekilde kırmasına yarar. Tahtadan, Taştan, Demirden, Altından ve Elmastan yapılabilirler.

Kazmalar:

Minecraft’ta kazmalar oyuncunun taş tipi blokları çıplak elden daha hızlı şekilde kırmasına yarar. Oyuncunun belirli taş tipi blokları kırdığında eşya alabilmesi için belirli materyalden yapılmış kazmayı kullanması gerekir. Tahtadan, Taştan, Demirden, Altından ve Elmastan yapılabilirler.

Çapalar:

Çapalar oyuncunun toprağı çapalaması için kullanılırlar. Ekin ekilebilmesi için bu işlem gereklidir. Tahtadan, Taştan, Demirden, Altından ve Elmastan yapılabilirler.

Kovalar:

Kovalar oyuncunun lav ve su gibi sıvıları taşımasında ve sağ-tık ile inekten süt, mööntardan mantar çorbası elde etmesinde kullanılır.

Makas:

Makas oyuncunun koyunları kırpmasında kullanılır. Mööntarlar kırpıldığında kırmızı mantar, örümcek ağları ip (İpeksi Dokunuş efsunu ile örümcek ağı eşyasının kendisini) verir. Ayrıca çeşitli çimen, yaprak, sarmaşık çalılıkların tohum değil kendilerinin alınmasında kullanılırlar. Ayrıca tuzak iplerini tuzak devresini tetiklemeden kesmekte kullanılırlar.

Çakmak:

Minecraft’ta çakmak oyuncunun çoğu bloğu belirli bi süre için ateşe vermesinde kullanılırlar. Yanabilir bloklar eşya düşürmeden yok olacaklardır. Nether portalı oluşturmakta kullanılırlar. Ateş topu da aynı amaçlar için kullanılabilir fakat tek kullanımlıktır ve bir aletten ziyade bir mermidir.

Olta:

Olta oyuncunun çeşitli türlerde balık, hazine ve çöp toplamak için balıkçılık yapmasında kullanılır. Ayrıca mobları veya oyuncuları daha yakına çekmek için de kullanılırlar.

Havuçlu Çubuk:

Havuçlu çubuk oyuncunun eyerlenmiş domuzu kontrol etmesi için kullanılır.

Bilgilendirici Aletler:

Bilgilendirici aletler oyuncunun oyun dünyası üzerindeki koordinasyonu için kullanılır.

 • Harita bakıldığında oyuncunun gezdiği yerleri haritanın üzerinde oluşturur ve oyuncu olduğu yeri görebilir.
 • Pusula kırmızı oku ile oyuncunun ilk doğma noktasını gösterir.
 • Saat oyun dünyasında hangi vakitin olduğunu belirtir. Nether ve End haritasında hızlı hızlı döner.

Silahlar:

Minecraft’ta silahlar mobları ve oyuncuları daha hızlı öldürebilmek için kullanılırlar.

Kılıçlar:

Kılıçlar oyuncuları ve mobları hızlıca öldürebilmek için kullanılırlar, saldırıları engellemek içinde kullanılabilirler. Çoğu saldırının hasarını yarı yarıya azaltırlar. Ayrıca blokları kırma işleminide çıplak elden nispeten daha hızlı gerçekleştirirler.

Yay:

Yay (ok ile) mobları ve oyuncuları uzak menzilden öldürmek için kullanılır.

Kartopu:

Kartopu, mobları ve oyuncuları geriye savurmak için kullanılır ve kaçmak için gerekli vakiti oluşturur. Ender Ejderhası ve Blaze hariç bir birime hasar vermez.

Yumurtalar:

Minecraft’taki yumurtalar mobları ve oyuncuları geriye savurmak için kullanılır ve kaçmak için gerekli vakiti oluşturur. Herhangi bir birime hasar vermez.

Olta:

Olta, mobları ve oyuncuları geriye savurmak için kullanılır ve kaçmak için gerekli vakiti oluşturur. Herhangi bir birime hasar vermez. Ayrıca mobları ve oyuncuları kendine çekmekte kullanılır. Uzak menzilden dövüşenlerin elinden uzaklık avantajını almakta etkilidir.

Ender İncisi:

Ender incisi savaştan ışınlanarak kaçmakta veya savaşın içine ışınlanarak girmekte kullanılrlar. Oyuncunun 5 hasar (2,5 kalp) almasına neden olur. Fakat Tüy Düşüşü ve Korunma efsunları bu hasarı indirger.

Tutuşturucular:

Çakmak, Ateş Topu ve Lav Kovası mobları ve oyuncuları yakıp tutuşturmakta kullanılır.

Kovalar:

Kovalar oyuncuların lavını veya suyunu çalmada kullanılır ve bu bir stratejik avantaj sağlayabilir.

Zırhlar:

Zırhlar moblardan, oyunculardan, lavdan ve patlamalardan alınan hasarları indirgemede kullanılırlar. Zırh efsunları bu indirgeme miktarını dahada arttırır.

Oyuncu Zırhları:

Minecraft’taki başlıklar, göğüslükler (ceketler), pantolonlar ve botlar oyuncunun aldığı hasarı indirgeyen tam set mob ve oyuncu zırhlarıdır. Zombiler ve iskeletler nadiren bu eşyaları düşürebilirler tabii eğer bunları giyer şekilde ortaya çıkmışlar ise.

Eğer bir oyuncu bir zombiye, iskelete, zombi domuzadama veya wither iskeletine bir zırh atar ise zırhı alır ve giyerler. Bu giydikleri zırhları herhangi bir ölüm ile düşürürler.

At Zırhları:

At zırhları atları oyuncu zırhları gibi gelecek hasarlardan korurlar. Sadece evcilleştirilmiş atlara at zırhı giydirilebilir.

Su Kovaları:

Su kovaları oyuncunun üzerindeki alevi söndürmekte hızlıca kullanılabilirler. Ayrıca yüksek düşüşlerde doğru zamanlamada yere düşerken dökülür ise hasardan koruyabilir veya kaçmak için lavın üzerine dökülebilir. Lavın üzerine su döküldüğünde duruma göre lav, taş veya obisdyene dönüşür.

Süt:

Minecraft’ta süt; tüm (iyi ve kötü) durumsal etkileri yoketmede kullanılır.

Ulaşım:

Ulaşım eşyaları oyuncuları, mobları veya eşyaları karadan veya sudan belirli bir hızda ve kolaylıkta taşımaya yarar.

Tren:

Tren (vagon), raylar üzerinde oldukça hızlı seyahat etmede, eşyaları ulaştırmada ve toplamada ve kızıltaş devrelerini çalıştırmada veya aktif etmede kullanılırlar. Bir yere yerleştirildiklerinde birim halini alırlar.

Kayık:

Kayık (sandal) su üzerinde daha hızlı yolculuk yapmakta kullanılır. Bir yere yerleştirildiklerinde birim halini alırlar.

Eyer ve Havuçlu Çubuk:

Eyer ve havuçlu çubuk atları ve domuzları sürmek için kullanılırlar.

Kayış:

Kayış (halat) çoğu pasif moba sağ tıklandığında onlara bağlanır ve oyuncuyu takip etmesini sağlar. Eğer mob oyuncudan uzaklaşır ise oyuncuya doğru geri çekilirler fakat oyuncuya gidemeyecekler gibi ise veya fazla uzaktalar ise halat kopar ve mobun yanına düşer.

Buğday, Havuç:

Minecraft oynarken buğday, havuç ve çeşitli tohumları elde tutmak, çoğu pasif mobların gördüklerinde oyuncuyu takip etmesini sağlar. Çok oyunculu oyunda mobların yakınında başka bir oyuncu var ise takip etmeyi bırakacak ve ya hiç takip etmeyeceklerdir.

İksirler:

Minecraft’ta iksirler simya standlarında hazırlanırlar. İçilebilir ve ya fırlatılabilirler ve belirli etkileri vardır. İksir üretmek için Nether’den gelen materyal gerekir ve bazen de normal dünyadan.

İksirlerin ana malzemeleri su şişesi ve nether tomurcuklarıdır. Zayıflık iksirleri hariç tüm iksirlerin başlangıcı onlar ile yapılır. Zayıflık iksirleri kızıltaş gibi farklı materyaller ile başlanır.

Barut:

Barut patlayan iksirler yapmak için kullanılırlar. Bu iksirleri içmek yerine moblara veya oyunculara fırlatabilirsiniz. Kendi altına fırlatıldığında oyuncu da etkilenir.

Parlaktaş Tozu:

Parlaktaş tozu ikinci seviye iksir üretmek için kullanılırlar. Bu iksirlerin etkisi daha kuvvetlidir.

Kızıltaş:

Kızıltaş iksirlerin etki sürelerini arttırmak için kullanılırlar. Parlaktaş tozu ve Kızıltaş aynı anda tek bir iksirde bulunamazlar.

Müzik Diskleri:

Minecraft’taki müzik diskleri yani plaklar görünüşleri gerçekteki müzik plaklarına benzer şekildedir. Müzik kutusuna yerleştirildiklerinde belirli müzikleri çalarlar. Bir Creeper’ın bir iskelet tarafından vurularak öldürülmesi ile ve “cat” ve “13” adlı plaklar zindanlarda ödül sandıklarından elde edilebilirler. Toplamda oyunda oniki farklı müzik plağı bulunur.

Yumurtalar ve Mob Yumurtaları:

Yumurtalar ve mob yumurtaları ile ilgili detaylar şunlar;

Yumurtalar:

Yumurtalar fırlatıldığında civciv ortaya çıkartmak için kullanılırlar.

Mob Yumurtaları:

Minecraft Mob yumurtaları normal yumurtanın görüntüsü değiştirilmiş benekli yumurtalardır. Görünüşleri içinden çıkan mobun genel görünüşünü andıracak şekilde renklendirilmişlerdir. Oyun içinde mobları ortaya çıkarmak için kullanılabilrler. Bu yumurtalar sadece Yaratıcı modda iken elde edilebilirler.

Mob yumurtasını oyunda bebek türü olan bir hayvanın üzerinde kullanıldığında ortaya bebek hali ortaya çıkar (kurtlarda dahil tüm pasif mobların bebek türü vardır, mürekkep balığı ve yarasalar hariç). Ender Ejderhası ve Dev Zombi gibi bazı mobların yumurtası yoktur ve hile kodları ile ortaya çıkarmak gerekir.

Dekorasyon Eşyaları:

Dekor eyşaları sadece estetik amaçlar ile kullanılırlar.

Havaifişek:

Havaifişek güzel manzaralar oluşturmak için kullanılırlar. Çeşitli renklerde şekillerde ve seslerde üretilebilirler. Gerçek havai fişek gibi hızlıca havaya uçar ve patlar.

Kitap ve Tüy:

Kitap ve tüy oyunda yazı, bilgi ve ya hikaye yazmak için kullanılabilirler.

Diğer Eşyalar:

Çeşitli amaçlar ile kullanılan eşyalardır.

İsim Etiketi:

İsim etiketi herhangi bir mobu isimlendirmek ve ortadan kaybolmasını engellemek için kullanılırlar. Bir mobu “Dinnerbone” veya “Grumm” olarak isimlendirmek onları baş aşağı konuma getirir. Bir koyunu ise “jeb_” olarak isimlendirmek onun yününün 16 renk arasında rengarenk geçişler yapmasına sebep olur.

Yine de kırpıldığında elde edilen yün koyunun gerçek renginde olur. Ayrıca bir tavşanı “Toast” olarak isimlendirmek onu özel görünümde bir tavşana dönüştürür.

Minecraft Canavar ve Mob Rehberi:

Minecraft oyunundaki canavar ve moblarla ilgili detaylar ise şöyle;

Moblar:

Minecraft’ta moblar oyunda kendi başına hareket edebilen birimlere denir. Mob kelimesi Mobil kelimesinin kısaltmasıdır. Bu yazıda mobları Pasif, Nötr, Saldırgan, Evcilleştirilebilir, Yardımcı ve Patron (Boss) moblar olarak kategorileştireceğiz. Ayrıca yeni gelecek, artık kullanım dışı olan ve tamamen silinmiş olan moblardan da bahsedeceğiz.

Ortaya Çıkmaları:

Moblar birkaç şekilde ortaya çıkarlar. Çoğu doğal olarak ışık seviyesi ve biyoma göre benzer gruplar halinde ortaya çıkar. Pasif mobların çoğu çiftleşme/üreme yeteneğine sahiptir ve sonucunda kendilerinin çocuk halleri ortaya çıkar.

Moblar genellikle transparan bloklarda ortaya çıkmazlar örneğin hava, lav, yarım bloklar ve su (Gardiyanlar ve Mürekkep balıkları hariç) gibi. İstisnai olarak Canavar Oluşturucu (Monster Spawner) hava da dahil olarak her bloğun üzerinde mob ortaya çıkarabilir.

Patron mobların (Ender Ejderhası hariç) ortaya çıkabilmesi için bir oyuncu tarafından gerekli inşanın yapılması gerekir (Örn. Wither). Oyuncular da yaratıcı modda iken Canavar Yumurtalarını kullanarak mob ortaya çıkarabilirler veya hileleri aktif ettikten sonra /summon kodu ile istedikleri mobu ortaya çıkarabilirler.

Mobların Davranışları:

Minecraft’ta bulunan moblar aynı oyuncular gibi çevresel faktörlerden etkilenirler: fizik kurallarına aynı tepkileri verirler ve oyuncu ile aynı şekilde hasar alırlar ( Alev, düşme, boğulma, saldırıya uğrama vb. gibi). Bazı moblar belirli etkilere karşı direçlidirler.

Örneğin Nether (Cehennem) de yaşayan canavarlar ateşe karşı dayanıklıdırlar. Moblar da oyuncular gibi trenlere ve diğer hayvanlara binebilirler ve merdivenleri tırmanabilirler. Moblar öldürüldüğünde küçük bir dumancık çıkar ve yararlı olabilecek eşyalar ve üretim malzemeleri düşürürler.

Minecraft’ta her bir tür mobun kendine özgü bir yapay zekası bulunur. Moblar yakın çevresinde eğer bir oyuncu var ise etrafta dolanır, yüksek bir tepede ise aşağı düşeceğini bilip o yöne yürümeyi reddeder. Mobların çoğunun yön bulma zekası vardır. Eğer istediği birşey var ise yolunu bulacaktır.

Pasif moblar hasar aldıklarında rastgele şekilde kaçarlar fakat saldırgan moblar oyuncuyu takip edip saldırmaya çalışacaklardır. Nötr moblar oyuncu ve ya başka bir mob tarafından saldırıya uğrarlarsa saldıran birime karşı saldırganlaşırlar.

Moblar 16 blok çevresindeki oyuncuların varlığından haberdar olurlar fakat bazıları belirli durumlarda daha uzağını da görebilir. Aynı şekilde moblarda oyuncular tarafından 16 blok öteden duyulabilir.

Moblar çoğu katı bloğun arkasını göremezler, buna buz, cam ve ince cam da dahildir. Moblar birşey tarafından ittirilmedikleri sürece tren rayları üzerinde yürümeyi reddederler.

Minecraft Mob Listesi:

Kategorilere göre mobların listesi şöyle;

Pasif Moblar:
 • Tavşan
 • Köylü
 • Ahtapot
 • Mürekkep Balığı
 • Koyun
 • Mööntar
 • İnek
 • Yarasa
 • Tavuk
Nötr Moblar:
 • Örümcek
 • Enderman
 • Zombi Domuzadam
 • Mağara Örümceği
Saldırgan Moblar:
 • Gardiyan
 • Ghast
 • Endermite
 • Kıdemli Gardiyan
 • Creeper
 • Wither İskeleti
 • Zombi
 • Zombi Köylü
 • Blaze
 • Tavuk Binici
 • Cadı
 • Örümcek Binici
 • Balçık
 • İskelet
 • Gümüşbalığı
 • Magma Kübü
Evcilleştirilebilir Moblar:
 • Ocelot
 • Kurt
 • Eşek
 • At
Yardımcı Moblar:
 • Demir Golem
 • Kar Golemi
Patron Moblar:
 • Ender Ejderi
 • Wither
Yeni Gelecek Moblar:

Yeni gelecek moblar oyunun sadece geliştirici sürümlerinde bulunmaktadırlar.

 • Shulker
 • İskelet Binici
Kullanım Dışı Moblar:

Kullanım dışı moblar sadece kaynak kodlarında bulunurlar ve sadece /summon kodu kullanılarak ortaya çıkarılabilirler, fakat normal oyun gidişatına dahil değillerdir. İskelet At, Minecraft 1.9 sürümünde tekrar oyuna dahil edilecek.

 • Dev Zombi
 • Katil Tavşan
 • İskelet At
 • Zombi At
Silinen Moblar:

Silinen moblar yeni Minecraft sürümlerinde hiç bir şekilde bulunmamaktadırlar, sadece eski Minecraft sürümlerinde vardır.

 • Canavar Steve
 • Siyahi Steve
 • Temel Köylü
 • İnsan
 • Rana
 • Steve
Künyesi
Yayımcı

Mojang, Telltale Games, Microsoft Studios, NetEase, Sony Interactive Entertainment

Yapımcı

Mojang, Markus Alexej Persson, Other Ocean Interactive, 4J Studios, Telltale Games, Microsoft Studios

Çıkış Tarihi

17 Mayıs 2009

Platformlar

PC, PlayStation 4, PlayStation 3, XBox One, XBox 360, Mac, Android, iOS, Kindle Fire

Oyun Türü

Hayatta Kalma Oyunu, Sandbox

Oyun Motoru

LWJGL (Lightweight Java Game Library)

ESRB Rating

EVERYONE 10+

Puanlar
Editörün Puanı
Okur Puanları
Siz de Puanlayın
Genel Değerlendirme
Editörün Puanı
Okur Puanları
1 Oy
Oyladınız
Yazıyı Oyla
Çok İyi
0%
İyi
100%
Eh İşte
0%
Kötü
0%
Yazar Hakkında
Veteran Soldier
Yazılarını sosyal medya platformlarınızda paylaşmanızdan, sitede sörf yapmanızdan ve yorum yazmanızdan memnuniyet duyan bir website çalışanı ve amatör Call of Duty oyuncusu...