İncelemeler
Hoşgeldiniz...
Mortal Kombat X Sistem Gereksinimleri ve İncelemesi
İnceleme

Mortal Kombat X Sistem Gereksinimleri ve İncelemesi

Yazar: 9 Haziran 2016

İncelemesini ve sistem gereksinimlerini ele alacağımız Mortal Kombat denildiğinde aklınıza hangisi geliyor, filmi mi yoksa oyunu mu? Muhtemelen yüzde 90’ınınızın cevabı oyunu olacaktır. Mortal Kombat X, adının sonundaki sayıdan da anlaşılacağı üzere birbirinden farklı oyunlara sahip. Oyunların hiçbirini, herhangi bir ucundan yakalayamadıysanız da en azından karakterlerini görmüşsünüzdür. Sub-Zero ve Scorpion, oyun dünyasının en ünlü karakterleri arasında yer alıyor.

Dövüş oyunlarına meraklıysanız diye başlamayacağım çünkü meraklıysanız zaten Mortal Kombat X’in çıkmasını dört gözle bekliyordunuz ve hatta ilk gününde çoktan alıp oynadınız bile. Ben biraz daha fazla içli dışlı olmayan kitleye hitap eden bir incelemeye odaklanacağım. Zira ben de dövüş oyunlarının bağımlısı ya da takipçisiyim diyemem. Street Fighter beni pek çeken bir oyun değil. Mortal Kombat’ın ilk oyunlarını da zamanında atari salonlarında oynamışlığım var.

Mortal Kombat 9 ile dövüş oyunlarını bakışım biraz değişti diyebilirim. NetherRealm Studios tarafından geliştirilen Mortal Kombat 9, o dönem PlayStation 3 ve Xbox 360’ın da gücünden fazlasıyla yararlanıyordu. Yenilikçi bir senaryo modu, başarılı grafikleri, kule görevleri ve daha birçok ayrıntısıyla Mortal Kombat, yeniden dövüş oyunlarında tahta oturmayı başarmıştrı.

NetherRealm’in Warner Bros ile ortaklaşa geliştirdiği bir diğer oyun olan Injustice: Gods Among Us ise benim için farklı bir deneyim oldu. Hem karakterlerin DC karakterleri olması sebebiyle aşinalık hem de senaryo modunun Mortal Kombat 9’un daha akıcı versiyonu olması beni kendine bağlamış, oyunu aldığım gün akşam başlayıp sabaha kadar oynamıştım. Bu iki tecrübeden sonra yeni nesil konsollar geldiğinde Mortal Kombat X’in duyurulması bende de ayrı bir heyecan yaratmayı başardı diyebilirim.

Mortal Kombat X, iki kesime de hitap eden bir oyun tarzına sahip. Eğer dövüş oyunlarında uzmansanız, ezberlenecek bir çok kombo, fatality kombinasyonları, zorlu görevler, kuleler ve en önemlisi zorlu online dövüşleri var. Eğer çok iyi bir dövüş oyunu ustası değilseniz Mortal Kombat X, hayatını yine size kolaylaştırıyor. Bunu yaparken biraz da işi paraya döküyor gerçi, ama zevk almanızı bir şekilde sağlıyor diyebilirim.

6-8 saat arası uzunlukta bir senaryo moduna sahip olan Mortal Kombat X, dövüşler arasındaki uzun video sahnelerinde gamepad’i elinizden bırakmanızı istemiyor. QTE (quick time event) yani anlık olarak hızlıca basılması gereken tuş sistemiyle videonun arasında bazı tuşlara basmamızı istiyor. Düz dövüş sisteminden farklı olarak karakterlerin dövüşlerinde bu şekilde onlara yardımcı olup senaryonun ilerlemesini sağlıyoruz. Bu kısımda başarısız olup aldığımız yaralar video ilerlediğinde karakterlerin duruşlarını etkiliyor (tabii dövüş sırasında etkilemiyor).

Mortal Kombat X PS4 XBox One İnceleme

Mortal Kombat X senaryo modunu bitirip kenara atılacak bir oyun olmadığı için diğer özelliklerinden bahsedeyim. Aslında temel anlamda kule yani tower görevlerine dayanıyor diyebilirim. Tek kişilik oyun modunda klasik kuleler ve yaşayan kuleler var. Living Towers kısmı belli gün ve saatlerde yenileniyor, sürekli farklı düşmanlardan oluşan kuleleri tırmanmanızı sağlıyor. Ayrıca random olarak oluşturabileceğiniz kuleleri de bitirdikten sonra arkadaşlarınızı meydan okumaya davet edebiliyorsunuz. Böylece kazanılan paralar ve bitiş süresi karşılaştırılabiliyor.

Mortal Kombat X Sistem Gereksinimleri
Minimum

İşletim Sistemi Windows Vista, Windows 7, Windows 8, Windows 10 veya üzeri 64-Bit işletim sistemi.
İşlemci Intel Core i5-750 2.67 GHz. ya da AMD Phenom II X4 965 3.4 GHz. veya üzeri işlemci.
Ram 3 Gb. veya üzeri ram miktarı.
Ekran Kartı AMD Radeon HD 5850 ya da NVidia GeForce GTX 460 veya üzeri en az 1 Gb. belleğe sahip ekran kartı.
Harddisk 30 Gb. boş alan.
DirectX DX 11

Para Kazanma:

Para demişken Mortal Kombat X oyununda geliştirmeler için paraya ihtiyacınız var. Her yapılan dövüş, her tamamlanan kule sonrası para kazanıyoruz. Bu parayı da Krypt kısmından harcıyoruz. Krypt, bir mezarlık ve mezarları satın alıp parçalayarak içindeki sürpriz özellikleri alıyoruz. Sadece özellik değil, konsept resimleri ya da karakter bilgileri, kostümleri gibi detaylar da bu mezarlıklardan çıkıyor. Bazen de easy fatality özelliği alıyoruz. İşte bu kısımda gerçek para devreye giriyor diyebiliriz. Mortal Kombat X fatality yapmak için karakterlerin hareketlerini ezberlemek istemiyorsanız Easy fatality ile iki tuşa basarak, yani bir yön bir de işlem tuşuna basarak fatality yapabiliyorsunuz. Bunun için de easy fatality hakkı satın almanız ya da Krypt’ten kazanmanız gerekiyor. Krypt içinde sınırlı sayıda olduğunu düşünürsek geriye satın almak kalıyor.

Mortal Kombat X’de satın alma işlemini de gerçek parayla yapıyorsunuz. İstediğiniz sayıda Mortal Kombat X Easy Fatality paketleri satın alabilirsiniz. Tabii bu kısım işte oyunun kolayına kaçmaya giriyor. Yukarıda bahsettiğim usta oyuncular için tuşları ezberleyip yapmak çok daha zevkli olacaktır. Sonuçta tek kişilik oyun modunda, herkes kendi evinde olduğundan easy fatality yapıp yapmamak kişiye kalmış, parası olmayanın zevkini öldüren bir durum değil bence. Öte yandan oyunda kazanılan paraları da alabilir, hatta tüm Krypt’leri açılmış olarak da satın alabilirsiniz. 20 dolar karşılığında oyundaki tüm özellikleri baştan satın almış oluyorsunuz.

Bu özelliklerin en önemlisi de Mortal Kombat X online kişi kartını oluştururken. Bu kartların her bir arkaplan resmi, logosu, detayı farklı özellikler kazanmanızı sağlıyor. Kimileri daha fazla para kazanmanızı sağlıyor, kimileri dövüş sırasında avantaj elde etmenizi sağlıyor. Çoğu da tek karakterin özelliğine odaklandığı için sizin oynadığınız karakterin kartını bulmanız gerekiyor.

Mortal Kombat X Sistem Gereksinimleri
Önerilen

İşletim Sistemi Windows 7, Windows 8, Windows 10 veya üzeri 64-Bit işletim sistemi.
İşlemci Intel Core i7-3770 3.4 GHz. ya da AMD FX-8350 4.0 GHz. veya üzeri işlemci.
Ram 8 Gb. bellek miktarı.
Ekran Kartı AMD Radeon HD 7950 ya da NVidia GeForce GTX 660 veya üzeri en az 2 Gb. belleğe sahip ekran kartı.
Harddisk 44 Gb. boş alan miktarı.
DirectX DX 11

Tarikatlar:

Mortal Kombat X’in diğer yeniliği ise Faction yani tarikatlara ayrılmış olması. 5 tarikattan birini seçerek onun mensubu oluyorsunuz. Oyun içinde yaptığınız her hareket bağlı olduğunuz tarikata puan olarak yansıyor. Haftanın sonunda ise bağlı olduğunuz tarikatın konumuna göre puan kazanıyorsunuz. Eğer tarikatınız o haftanın en iyisi olursa epey yüklü para kazanıyorsunuz. Bunun için de dövüşmüyorsanız bile her hafta oyunu mutlaka açıp haftalık güncel ödülünüzü almanız gerekiyor. 2 hafta açmazsanız, 2 haftanın toplamını almıyorsunuz çünkü.

Son Sözler:

Mortal Kombat X, şu an için yeni nesil konsolların tartışmasız en iyi dövüş oyunu. Başarılı grafikleri, akıcı oynanışı, senaryo modu, farklı kule görevleri ve online modu ile her açıdan tatmin ediyor. Ayrıca oyunda her şeye paramı verir özellikleri açarım diyorsanız onu da size sunuyor. İyi olup olmaması tartışılır tabii. Ayrıca her karakterin 3 farklı tarzı bulunuyor ki bu tarzlardan birini seçmek zorunda kalıyorsunuz. Her tarzın da kendine göre özel hareketleri bulunuyor. Örneğin Sub-Zero bir tarzında buz fırlatırken öteki tarzında buzdan kılıç savuruyor.

Yeni gelecek Jason, Predator gibi film yıldızı karakterlerin yanı sıra yine yeni arenalarla oyun zevkini biraz daha taze tutacak gibi. Ayrıca etkileşimli arenalar sayesinde dövüşürken mekanın ayrıntılarını kullanabiliyorsunuz. Mortal Kombat X, bir çok açıdan başarılı bir oyun. Teknik olarak eksi tarafları olsa da parasının hakkını sonuna kadar veriyor.

Künyesi
Yayımcı

Warner Bros.

Yapımcı

NetherRealm Studios

Çıkış Tarihi

07 Nisan 2015

Platformlar

PC, PlayStation 4, XBox One, Android, iOS

Oyun Türü

Dövüş Oyunu

Oyun Motoru

Unreal Engine

ESRB Rating

MATURE 17+

Puanlar
Editörün Puanı
Okur Puanları
Siz de Puanlayın
Genel Değerlendirme
8.5
8.7
Aldığı Puanlar

Mortal Kombat serisinin beklenen yeni nesil versiyonu Mortal Kombat X sonunda geldi. Bakalım Mortal Kombat, dövüş oyunlarındaki tahtını koruyabilecek mi?

8.5
Editörün Puanı
8.0
Okur Puanları
2 Oy
Oyladınız
Yazar Hakkında
Veteran Soldier
Yazılarını sosyal medya platformlarınızda paylaşmanızdan, sitede sörf yapmanızdan ve yorum yazmanızdan memnuniyet duyan bir website çalışanı ve amatör Call of Duty oyuncusu...
Abonelik
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments