İncelemeler
Hoşgeldiniz...
Nail’d Yarış Oyunu Sistem Gereksinimleri ve İncelemesi
0

Nail’d yarış oyununa ait minimum ve önerilen sistem gereksinimlerini de verdiğimiz inceleme yazımıza müsadenizle başlıyoruz. Reklam, her sektörde olduğu gibi oyun sektöründe de inanılmaz önemli bir kavram. İnsanların bilinçaltına seslenmek üzerine yaratılmış renk paletleri, kullanılan yazı stilleri, oyuna dair küçük ve iştah arttırıcı sahnelerle bezeli tanıtım videoları, yine can alıcı noktalardan alınmış ekran görüntüleri, biz potansiyel müşterileri, amiyane tabirle gaza getirmek üzere kurulmuş bir düzen aslında.

Ne de olsa, oyun geliştiricilerin geçim kaynağı oyun. Eğer oyunu iyi pazarlayamazlar ve dolayısıyla reklamını iyi yapamazlarsa ve tabii ki reklam içeriği kötü olursa kimse oyuna almaya yanaşmayacaktır. Sonuç olarak satışlar düşük seyreder ve onlar para kazanamaz. Nail’d reklamı iyi yapılmış bir oyun, içeriği ise… Aşağıdan devam edelim. Ama önce Nail’d minimum sistem gereksinimlerine bir bakalım.

Nail’d Sistem Gereksinimleri
Minimum

İşletim Sistemi Windows XP (SP3), Vista (SP1), Windows 7 veya üzeri işletim sistemi.
İşlemci Intel Pentium 4 3.2 GHz. ya da AMD Athlon 64 3500+ 2.2 GHz. veya üzeri işlemci.
Ram 2 Gb. veya üzeri ram miktarı.
Ekran Kartı DirectX 10.0 uyumlu en az 256 Mb. belleğe sahip ya da DirectX 9.0 uyumlu en az Shader Model 3.0 destekli veya üzeri ekran kartı.
Harddisk 4 Gb. boş alan.
DirectX DX 9.0c

Nail'd Minimum Sistem Gereksinimleri

Oynanış:

Nail’d oyunu açtığımızda karşımızda hoş sayılabilecek grafikli bir oyun buluyoruz. Oyunumuzun “yarış” kategorisinde olması münasebetiyle araçlarımızı şöyle bir kontrol edelim diyoruz ve karşımızda bir tane ATV, bir tane de motosiklet buluyoruz. “Buna da şükür” diyerek seçiyor ATV’yi ve dalıyoruz Tournament moduna. Taştan kumdan geçilmeyen kocaman kanyonlar arasında başlıyoruz deli gibi gazlamaya.

Fakat o da ne? Oynadığımız dünya sanki bizim yaşadığımız dünya değil de yerçekimi bir hayli azaltılmış farklı bir dünya. Sadece biz değil, diğer yarışçı garibanlar da uçurtma misali gökyüzünde süzüm süzüm süzülüyor bir yerlerden zıpladıkça. “Herhalde oyunun bir özelliğidir.” diyerek yolumuza devam ediyor, alıştırma turunda zorluk seviyesini “kolay” olarak belirlememizin de katkısıyla birinciliği yakalıyoruz.

Nail’d oyunundaki aynı bölümü çok sevip (büyük yalan) bir de motosikleti seçerek yarışa dalıyoruz. Ancak bir farkla; zorluk bu sefer “orta”da. Fakat o da ne? Oynadığımız dünya sanki bizim yaşadığımız dün… Bir saniye bu önceki paragraftaydı. Oynadığımız motosikletin sanki dört, hatta altı tekerleği var.

Bunca hızda bırakın devrilmeyi, yalpalamıyor bile. Hele yarışlarda bulunan ateş duvarı ve ateş çemberlerinden geçerek, aynı zamanda yere sağlam inişler yaparak -ve yaptığımız farklı aksiyonlar sonucu- kazandığımız boost’u sonuna kadar köklememize rağmen, hatta tepelerin en tepesinden aşağı “zıbamm” efekti ile indiğimizde de bu durum değişmiyor.

“Herhalde bu da Nail’d oyununun bir özelliğidir.” diyerek zorluk ayarını “hard” yapıp ne kadar haşin, ne kadar gaddar, ne kadar acımasız bir yarış oyunu oyuncusu olduğumu gözler önüne sermek için az önceki yarışlardan sonra açılan yeni haritada başlıyorum kapışmaya.

Yarışlar:

Altımızda motosiklet, yine fantastik kuntastik bir haritadayız. Barajları aşıp, kanyonların tepelerinden aşağılara uçtuğumuz, zaman zaman tepelere tırmandığımız bir garip harita bu. Yalnız gariplik sadece haritada değil. Aynı zamanda yarışçılarda çeşitli çap ve ebatlarda gariplikler var.

Bayağı bayağı hile yapıyor herifler. Bizimle aynı kategoride araçları olmasına rağmen, yapay zekâ efendi alıp başını gidiyor. Her şekilde üç ya da dördüncü olarak yarışı tamamlıyoruz. Zaman ilerliyor, bir çok bölüm geçiyor, bu süre zarfında araçlarımız için upgrade paketleri açılıyor. Ama bu açılan paketleri doğru düzgün ayarlayıp yarışa daldığımızda sonuç maalesef yine değişmiyor.

Unutmadan, Nail’d yarışları sırasında başınıza bin bir türlü gariplik geliyor, kafanıza rakip yarışçı düşmesi gibi. “Herhalde bu durum da oyunun bir özelliğidir.” diyoruz (Monster MTX Boost Feats) ve oyunumuza devam ediyoruz. Bazen birkaç turluk, bazense sprint yarışı tadında bölümlerde ilerliyoruz oyunda. Her ana bölüm altı bölümden oluşuyor, yarış mekânları aşağı yukarı aynı olsa da isimleri farklı. Onları bitirdikçe de yarı final tadında yarışlarda koşturuyoruz.

Nail’d oyununu oynadıkça uçmaktan kaçmaktan mideme kramplar girdi. Bir zamanlar internet kafede oynadığım Forsaken oyununda kusacak gibi oluyordum. Kafadan bir on senedir yaşamamıştım bu durumu, bu oyuna kısmetmiş meğer. Oyunda başıma gelen saçmalıkları yaz yaz bitiremem, iyisi mi şöyle kısaca bir şeyler yazıp teknik detaylar kısmına atlayayım.

Nail’d Sistem Gereksinimleri
Önerilen

İşletim Sistemi Windows XP (SP3), Vista (SP1), Windows 7 veya üzeri işletim sistemi.
İşlemci Intel Celeron E1400 Dual-Core 2.0 GHz. ya da AMD Athlon 64 X2 Dual Core 4600+ 2.4 GHz. veya üzeri işlemci.
Ram 4 Gb. bellek miktarı.
Ekran Kartı AMD Radeon HD 3870 ya da NVidia GeForce GT 140 veya üzeri ekran kartı.
Harddisk 4 Gb. boş alan miktarı.
DirectX DX 9.0c

Detaylar:

Oyunda çok alakasız şekilde kaza yapıp kafa göz patlatabilirken, son sürat gidip kaza yapmamız gereken noktada, harita sanki devreye girip bizi yola sokuyor ve kaza yapamıyoruz. Özellik olarak eklenen kafaya rakip düşme meselesi ise bazı haritalarda ağız dolusu sövmeme vesile oldu, şaka gibi bir durum bu. Siz kasıyorsunuz ilerlemeye gayret ediyorsunuz, şlak diye kafaya iki tane rakip iniyor. Sonra zaten onlara yetişme imkânınız kalmıyor.

Uçmalı kaçmalı harita tasarımları ise gerçeklikten zerre nasiplenmemiş durumda. Oradan oraya zıpla, hopla filan falan ama oyun dinamiklerini bu temel üzerine inşa ettikten sonra sıradanlaşıyor ve oynayanı hakikaten sıkıyor. Tabi hopladıktan zıpladıktan sonra karşınıza çıkabilecek yeri tutturamazsanız kafanızı çarpmanız olası.

Son Sözler:

Araç konusunda çeşitlilik olmamasını başta yadırgasanız da, Nail’d oyunu size döndür döndür aynı haritayı defaatle oynatınca bunu da anlayışla karşılıyorsunuz. Tembellik söz konusu biraz. Bir de dört ana bölümden biri Yunanistan’da geçiyor. Babacım bizde de güzel tarihi yerler var, az daha geleydiniz de bizim buralarda bir yer seçip oynataydınız insanlara diyesim var yapımcılara. Herkese iyi oyunlar.

Künyesi
Yayımcı

Deep Silver

Yapımcı

Techland

Çıkış Tarihi

01 Aralık 2010

Platformlar

PC, PlayStation 3, XBox 360

Oyun Türü

Yarış Oyunu

Oyun Motoru

Chrome Engine 4

ESRB Rating

EVERYONE 10+

Puanlar
Editörün Puanı
Okur Puanları
Siz de Puanlayın
Genel Değerlendirme
7.0
7.8
Aldığı Puanlar

Araç ve haritalar konusunda çeşitlilik olmasa da yarış oyunu severlerin denemesi gereken bir oyun Nail'd.

7.0
Editörün Puanı
7.8
Okur Puanları
1 Oy
Oyladınız
Yazıyı Oyla
Çok İyi
0%
İyi
100%
Eh İşte
0%
Kötü
0%
Yazar Hakkında
Veteran Soldier
Yazılarını sosyal medya platformlarınızda paylaşmanızdan, sitede sörf yapmanızdan ve yorum yazmanızdan memnuniyet duyan bir website amelesi ve amatör Call of Duty oyuncusu...