İncelemeler
Hoşgeldiniz...
Need for Speed : Hot Pursuit Sistem Gereksinimleri ve İncelemesi

Sistem gereksinimi bilgilerini de içeren Need for Speed : Hot Pursuit incelemesine başlamadan önce oyun ve geçmişiyle ilgili biraz bilgi vermek istiyorum. EA’nın 1994 yılında piyasaya sürdüğü ve bugüne kadar birçok serisi ile oyunseverlerin beğenisini toplayan Need for Speed. Çıktığı günden beri EA’nın en güvendiği oyunlar arasına girdi.

Arcade yarış oyunları arasında da kendine önemli bir yer edinen Need for Speed, son zamanlarda ise kimlik bunalımına girerek, garip bir hale geldi. O bildiğimiz NFS oyunlarının dışına çıktı. Rüzgarın estiği yöne gitti adeta. Ne bir simülasyon oyunu, ne de bir arcade oyunu diyebildik.

EA bu durumun farkına varıp, bir adım attı. Need for Speed serisini işin uzmanına vererek, durumu düzeltme yoluna gitti. Oyunseverlerin Burnout serisinden tanıyacağı Criterion Games çok basit şekilde düşünüp, oyuna basit bir ekleme yaptı seriye.

İlk defa 1998 tarihinde Hot Pursuit adını alan NFS, o sıralar tam bir NFS oyunuydu. 2002 yılında ikinci defa Hot Pursuit adıyla çıktı karşımızda. O günden sonra tam olarak 8 yıl geçti. NFS’nin bildiğimiz, özlediğimiz tarzına 8 yıl sonra tekrar kavuştuk. Oyunun yeni kimlik kazanma çabaları ve başka tarza geçme çabalarının gereksizliği de sanırım çok iyi anlaşılmış. Oyunseverler Underground ile başlayan değişim sürecinden öyle sıkılmış olacaklar ki bu oyun için de aynı şeyleri yaşamaktan korkuyorlardı.

Need for Speed: Hot Pursuit Sistem Gereksinimleri
Minimum

İşletim Sistemi Windows XP (SP3), Windows XP 64-Bit (SP2), Windows Vista SP2 (32/64bit) veya Windows 7 (32/64bit) veya üzeri işletim sistemi.
İşlemci Intel Core 2 Duo 2.0 GHz. / Intel Core 2 Duo, 2.0 GHz. ya da AMD Athlon X2 64 2.4 Ghz. veya üzeri işlemci.
Ram 1 Gb.XP için, 2 Gb. Windows 7 ve üzeri için ram miktarı.
Ekran Kartı DirectX 9.0c uyumlu, Shader Model 3.0 destekli en az 256 Mb. belleğe sahip veya üzeri ekran kartı.
Hard Disk 8 Gb. boş alan.
DirectX DX 9.0c

Ancak bu seride Crterion Games eski oyunları ve yapılan gereksiz değişikleri bir bir not alıp, hepsi için düzeltmelere gitmiş. NFS’nin oyunseverler için imajını ve ne anlama geldiğini iyi kavramışlar. Need for Speed bir arcade yarışı. Ne araç modifiyesi ne de simülasyon oyunlarına benzer özellikler olmaz.

Otobanlar, sert virajlar ve parkurlar. Yarışları kazanıp, arabaları kapardık. Aynı yol üzerinde ister gece ister gündüz oynayıp, istersek te parkuru ters çevirirdik. Criterion Games eski günlere geri döndürmüş ve bütün sorunları halletmiş.

Oyun Shift2 ile başlıyor. Ayrıca oyunu yüklerken de çok uğraşmıyorsunuz, son derece basit. Video bittikten sonra 30 seconds to Mars isimli başarılı bir grubun ana menüsü karşılıyor bizi.

Oyunseverlerin en çok sevdiği menü kolaylığı bu oyunda mevcut bulunuyor. Oyunda herşey çok hızlı kolayca menüye ulaşabiliyoruz. Need for Speed: Hot Pursuit menüsünde her şey basit, sade ve kullanışlı. Menünün hemen altında kariyer modu ve online arenadaki başarılarınız sıralanıyor ve arkadaş listeniz detayları ile gözüküyor.

Hikayesi:

Need for Speed : Hot Pursuit oyununun kendi hikayesi yok. Açıkça söylemek gerekirse bu durum oyun için hiçte önemli değil. Yarış oyunları için gereksiz bir ayrıntı. Most Wanted’da denenmiş, ancak başarısız olmuştu. Oyun Seacrest County adında bir bölgede geçiyor. Gerçek hayata uyarlar isek California kıyılarında bir şehir. Bu şehir 160 km’den daha geniş bir alana sahip.

Hatta Criterion tarafından belirtildiğine göre Burnout Paradise şehrinin 4 katı büyüklüğünde. Şehirde çevrenin güzelliklerini seyretmekten oyuna konsantre olamayabilirsiniz. Ayrıca Seacrest County’te her yeri serbestçe dolaşabilirsiniz. Oyunun en başında tüm yollar açık ve istediğiniz gibi kullanabiliyorsunuz.

Need for Speed: Hot Pursuit Sistem Gereksinimleri ve İncelemesi

Need for Speed : Hot Pursuit’de iki taraf bulunuyor. Birincisi yasadışı yarışçı. İkincisi ise adaleti sağlamaya çalışan bir polis. Aslında her iki taraf arasında tek fark biri iyi biri kötü. İkisinde de bir göreviniz var. Bu görevleri yerine getirip, yeni yarış yerleri açıp, seviyeyi atlayıp, araçlar kazanabilirsiniz. Oyunda kelle başı modeli var. O ne diyeceksiniz. Bounty adıyla da bilinen, başınıza konan ödül. Bounty’niz ne kadar yüksek ise o kadar usta bir yarışçısınız demektir.

Polis Geliyor Kaçın…

Aynı şey polis tarafı için de geçerli. Oyunda toplamda 66 adet araba var. Bunların çoğunu kullanabiliyorsunuz. Ancak bazılarını sadece yarışçı, bazılarını da sadece polis için kullanabiliyorsunuz. Criterion oyun içinde yaptığı en büyük şey ise, arabalar. Araçlar konusunda tebriği ve takdiri hak ediyor. Bunu oyunu oynadıktan sonra çok daha iyi anlayacaksınız.

Oynanış:

Need for Speed : Hot Pursuit polis modu diğer oyunlardaki polis modlarına göre, aksiyon dolu ve çok hareketli. Polis kariyer modunda iki farklı yarış türü var. Sıcak takip ve müdahale olarak ikiye ayrılıyorlar. “Müdahale” bölümünde bir yarışçının peşinde tek başınıza koşuyorsunuz. “Sıcak Takip” modunda ise belli sayıda yarışçıları belli sayıdaki polisler ile kovalıyorsunuz. Bir de “Çağrıya Cevap” bölümü var.

Onda da yarışçının peşinden koşmak yerine tam aksi istikamette, ters yönde ona doğru arabayı sıkıştırmaya giderken, yol bloğuna yetişmeye çalışıyorsunuz. Bunu yaparken size bir süre veriliyor. Bu süre içinde arabalara çarparsanız, size ceza olarak geri dönüyor ve sürenize ekleniyor. Yarışların sonunda hesaplanan bir puan sistemi mevcut bulunmakta. Bu puan sistemi sizin oyundaki rütbenizi belirliyor. Bu sisteme “Cadet” yani Türkçe karşılığı polis akademisi öğrencisi adı verilmiş.

Polis kariyeriniz boyunca ilerledeğiniz de yeni arabalar ve ekipmanlar ile karşılaşacaksınız. Daha önce dediğim gibi polisler, yarışçıların bütün arabaları kullanamıyor, aynı şey yarışçılar içinde geçerli tabi. Arabalar bu ayırıma göre sınıflandırılmışlar. Sport, Performance, Exotic ve Super gibi. Arabalar arasında önemli farklar var.

Bazı arabalar çok hızlı olurken, bazı arabalar hasarlara (Oyun içinde hasarlar arabalara büyük zarar vermekte. Bu neden arabaların sağlamlık özelliği önemli) karşı son derece dayanıklı. Bazı arabalar virajlarda çok iyi, bazıları ise çok iyi kalkış yapıyor. Bu farkları oynarken farkedip, ona göre seçeceksiniz aracınızı.

Yarış Türleri:

NFS: Hot Pursuit son zamanların modası, vurdulu kırdılı yarış oyunlarına (Blur, Split Second gibi) selam gönderen bazı özellikleri bizlere sunuyor. EMP, Turbo, Jammer, Spike Strip, Roadblock gibi bazı yetenekleri yarış içerisinde kullanmamız mümkün. Örneğin polis modundayken bizden kaçan yarışçının yolunu kesecek şekilde bir bloklama yapabilir, helikopterden destek isteyebiliriz.

Ya da yarışçı modundayken arkamızdan gelen polis aracının önüne dikenli teller döşeyebiliriz. Ancak yarış türleri oldukça sınırlı olduğu için bu özellikleri fazla efektif kullandığımızı söyleyemem. Zira belli bir sürede yarışçıyı yakalama (polis modundayken), belli bir sürede parkuru tamamlama (yarışçı modundayken) gibi oldukça sıradan yarış türleri dışında oyunda başka bir şey bulunmuyor.

Evet, oyun eskiye geri dönmüş dedik. Eskiden yok drift’miş, yok kanyon yarışıymış falan bilmezdik biz. Ama en azından üç beş tane farklı tarzda, tek düzeliği kıracak özel parkurlar ya da görevler eklenebilirdi. Kimse kusura bakmasın ama Seacrest County’nin manzarası belli bir süre sonra oldukça bayıyor. Maalesef kariyer modunun en büyük sıkıntısı yarış türlerinin kıt olması.

Kariyer Modu:

Yavaş yavaş Need for Speed: Hot Pursuit’in detaylarına inmeye başlayalım. Öncelikle oyunun sizi Shift 2 videosu ile karşıladığını belirteyim. Bu aslında oyunun yeniden temellendirildiğini gösteren en somut örnek ama bu konuya daha sonra değineceğim. Size oyunun yalnızca 10’da 1’lik kısmını yani kariyer modunu anlatarak başlayayım (Nasıl yani dediğinizi duyar gibiyim, acele etmeyin).

Oyunun herhangi bir hikâyesi bulunmuyor ve açıkçası çok da önemli bir kayıp değil bu. Bir yarış oyunu için hikâye zaten ekstra bir özellikti. Most Wanted’da bu iş güzel kotarılmıştı ancak sonradan oldukça sıradan ve gereksiz gelmeye başlamıştı. Neyse, oyunumuz Seacrest County isimli şirin bir bölgede geçiyor. Temel olarak California kıyılarına benzediğini söyleyebilirim.

Oldukça geniş yollardan, müthiş manzaralardan ve küçük şirin kasabalardan oluşan hayali bir bölge burası. Tıpkı eski NFS oyunları gibi yollarda bol bol kestirmeler bulunuyor ve oyuna ilk başladığınızda çevrenin güzelliklerini seyretmekten kendinizi alamıyorsunuz. Seacrest County’de serbestçe dolaşmanız mümkün, tüm yollar oyunun en başında açık bir vaziyette önünüze seriliyor.

Kariyer modu iki farklı koldan ilerliyor. Biri bildiğimiz yarışçı modu, diğeri ise polis modu. Her mod birbirinden tamamen bağımsız. Yarışlar kazandıkça ya da yarışanları yakaladıkça yeni araçlara ve özelliklere sahip oluyoruz.

Yarışçı modundayken seviye atlıyor, polis modundayken ise rütbe kazanıyoruz. Burnout Paradise’ın yaklaşık 4 katı büyüklüğündeki Seacrest County’de tozunu atmadık yer bırakmıyoruz. Kimi zaman karlı dağ zirveleri, kimi zaman ise güneşin batışını izlediğimiz sahilleri motor seslerine boğuyoruz.

Yarış Modu:

Need for Speed : Hot Pursuit yarış modunda da bir kaç farklı seçenek var. Polis modundan farklı olarak “test” sürüşleri var. Oyunun hemen başında olmanıza ve bir çok arabayı kullanmanıza izin yokken size rüya gibi bir araba verilir. Polisi olmayan bir yol üzerinde belli bir seviyeye ulaşmanız gerekir.

Yarışçı modunda puan sistemi biraz farklı gelişiyor. Bu tamamen başınıza konan puan sistemi ile alakalı. Ne kadar polis arabası hurdaya çıkarırsanız, ne kadar hızlı olur, kestirme yol bulursanız ve ne kadar yarış bitirirseniz, seviyeniz artar. Böylece yeni araba ve ekipmanları kullanabilme şansına sahip olursunuz.

Niye devrim dedim, merak ediyorsunuzdur. Need for speed daha önce oyunlarda görmediğimiz Autolog özelliğiyle karşımıza çıkıyor. Autolog sizlere online mod, kariyer modu, duvar fotoğraflarınız ve özel NFS içeriklerini indirebileceğiniz ayrı yarı tercihler ve seçenekler sunuyor. Ayrıca yarış içinde çektiğiniz fotoları, buraya atabilir ve herkesle paylaşabilirsiniz.

Yarış içinde nasıl fotoğraf çekileceğini öğrenmek isteyenler, hemen söyleyelim. Yarış devam ederken Snapshot adı verilen R3 tuşuna basmanız yeterli oluyor. Bu fotoğraf direk Autolog kısmına gidecektir. Daha detaylı ve özenli bir fotoğraf olsun diyenler, oyunu durdurup, fotoğraf kısmına girip halledebilirsiniz.

Facebook: Autolog

Size oyunun yalnızca 10’da 1’lik kısmını yani kariyer modunu anlatarak başlayacağım demiştim yazının ortalarında bir yerlerde. NFS: Hot Pursuit yalnızca maziyi tekrar canlandıran bir oyun değil. Aslında geçmişi geleceğe taşıyan bir oyun. EA, oyunu Criterion Games’e emanet ederek aslında büyük bir projeyi başlatmış oldu.

Bu oyunun neredeyse tamamı online oynanmak için tasarlanmış tıpkı NFS: World gibi. Ve bundan sonra gelecek oyunlarda (Shift 2) büyük ihtimalle aynı yoldan yürümeye devam edecekler. Bu online sistem aslında bir facebook gibi bir profil sisteminden oluşuyor. Facebook’un sizlere sunduğu temel özellikler aynen mevcut; durumunuz ile ilgili not yazma, profil resmi ekleme, arkadaş ekleme vs. Farklı olan şey, bunların dışında oyunu oynayabilmeniz.

“Autolog” Devrim…

Üstelik Autolog üzerinden yalnızca multiplayer oynamıyorsunuz. Singleplayer oynamaya da olanak sağlayan bu sistem sayesinde aslında sonu olmayan bir oyun tecrübesine sahip oluyorsunuz. Kazandığınız puanları, rekorları arkadaşlarınızla paylaşıyor, 8 kişiye kadar multiplayer yarışlar yapabiliyorsunuz. Ucu bucağı olmayan bir dünya Autolog ve EA bu işten çok karlı çıkacak gibi görülüyor.

Araçlar:

Need for Speed : Hot Pursuit araçları için daha önce hayranlığımı belirtmiştim. Gerçekten son derece başarılı seçimler yapılmış. Oyunda her marka arabayı rahatlıkla bulabilirsiniz. Oyunda 66 tane araç mevcut. Araçlar ile dikkatimi çeken en ilginç şey el freni ayarlaması oldu. Milyon dolarlık yarış araçlarının virajları alamaması hep eleştirilmiştir. Bu oyunda el freni ile kolaylıkla virajı alabiliyorsunuz. Böylece arabaların farkı da ortaya çıkmış oluyor.

Need for Speed : Hot Pursuit’deki arabaların bir kaçı şöyle; Maserati, Porshe, Mercedes, Subaru, Mazda, Dodge, BMW… Bu liste uzayıp gidiyor. Ancak oyunda dikkatimi çeken Mazda çok güçlü bir araba. Ancak Subaru ondan daha güçlü, Dodge’de Subaru’dan güçlü. Ancak Dodge çok hantal bir araba, Mazda Dodge kadar hızlı olmasa da virajları çok iyi alıyor. Araçların motor sesleri, vites değişiminde oluşan efekt gibi özellikleri oyuna büyük zevk katıyor doğrusu.

Ses ve Grafikler:

Oyunun en beğendiğim yönü grafik yönüdür. Daha önce bahsettiğim, hayran kaldığım ve sizinde hayran kalacağınızı umduğum eşsiz manzara. Arabaların görüntüleri de son derece güzel ve araba hızlanırken çevre ile uyumu da çok iyi ayarlanmış. Özellikle gece yarışları çok etkileyici.

Ancak gece yarışırken farları açmayı unutmayın. Görüntü konusunda tek eksiklik, aslında bana göre bir eksiklik değil ama, Split Screen özelliğinin olmaması. Oyunun iyi olması bu eksikliği kapatacak gibi gözüküyor.

Ses konusunda oyun grafik kadar beğeniyi hak ediyor.. Motor ve egsoz sesleri oldukça başarılı olmuş. Kaza sırasında çıkan efekt ise inanılmaz. Gerçekten kaza yapmış hissine kapılıyorsunuz. Atmosfere uygun şekilde cam patlaması, arabadan dağılan parçaların sesi, ufak temasların verdiği gıcırtılar olağanüstü hazırlanmış.

Şarkılar konusunda da EA başarılı bir tercih yapmış. 30 Seconds tarafından yapılan jenerik müziği dışında birçok rock ve pop şarkı da oyunun içinde mevcut bulunuyor. Ancak şarkıların oyunun aksiyonunda daha geride kalması eleştirilere yol açabilir.

Genel Değerlendirme:

Oyunun bu serisinde başarılı yapımcı Criterion, yenilik yapmaktan ziyade oyunun özünü anlayıp ona göre başarılı hamleler yapmış. Oyun tam anlamıyla özüne dönmüş. Need for Speed hiç bu kadar parlak ve kusursuz gözükmemişti. Elbette ki hataları var.

Ancak oyunun oynanabilirliği, o eğlencesi kendine has tarzı ile, bitmek bilmeyen temposu ve multiplayer mod ile tüm eksiklerini görmezden geliyorsunuz. Oyunu kendi adıma tavsiye ediyorum. Herkese iyi eğlenceler.

Künyesi
Yayımcı

Electronic Arts

Yapımcı

Criterion Games

Çıkış Tarihi

19 Kasım 2010

Platformlar

PC, PlayStation 3, XBox 360, Android, iOS, Nintendo Wii, webOS, Windows Phone

Oyun Türü

Yarış Oyunu

Oyun Motoru

Chameleon Engine

ESRB Rating

EVERYONE 10+

Puanlar
Editörün Puanı
Okur Puanları
Siz de Puanlayın
Genel Değerlendirme
9.0
9.5
Aldığı Puanlar

Ufak tefek eksikliklerine rağmen o arcade yarış oyunlarına özgü hız ve adrenalin hissini sonuna kadar Need for Speed: Hot Pursuit'te yaşayabilirsiniz. Kariyer modu birazcık sıkıcı olsa da Autolog ile koca bir dünyaya yelken açmanız mümkün.

9.0
Editörün Puanı
9.5
Okur Puanları
4 Oy
Oyladınız
Yazar Hakkında
Veteran Soldier
Yazılarını sosyal medya platformlarınızda paylaşmanızdan, sitede sörf yapmanızdan ve yorum yazmanızdan memnuniyet duyan bir website çalışanı ve amatör Call of Duty oyuncusu...
Abonelik
Bildir
1 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments