İncelemeler
Hoşgeldiniz...
Need For Speed: Most Wanted Sistem Gereksinimleri ve İncelemesi
İnceleme

Need For Speed: Most Wanted Sistem Gereksinimleri ve İncelemesi

Yazar: 14 Nisan 2016

Bugün sistem gereksinimleri bilgilerini de içeren 2012 çıkışlı Need For Speed: Most Wanted oyununu inceleyeceğiz arkadaşlar. XBox 360, PC, PS3, PS Vita ve mobil platformlarda oynanabilen Need For Speed: Most Wanted ilk duyrulduğunda kendi kendime “Yıllar sonra tekrar bir araba yarışını zevkle oynayacağım” dedim.

Müzikler, binlerce modifikasyon, arabalar ve güzel kızlar ile bir araba yarışında istenebilecek ve olabilecek her şeyi barındırırdı Need for Speed. Underground ile başlayan bu Need For Speed formatı, Underground 2 ve Carbon ile devam etti. Need for Speed: Most Wanted bana kalırsa en iyi araba yarışlarından birisiydi.

O nefis soundtrackler (Hyper, Blood For My Valentine), sayısız modifikasyon, polis kovalamacaları ve oyunun sonunda kullandığımız BMW M3. Şüphesiz bu ismi duyunca herkes tıpkı ilk Need for Speed: Most Wanted gibi mükemmel oyun bekledi. Karşımıza çıkan ise hiç beklemediğimiz bir yapım ve bunu iyi yönde demiyorum.

Oyun başlayana kadar cidden beklentilerimi karşılayacak diye düşündüm. Muse eşliğinde şehrin tanıtan ve oyunu anlatan eşsiz bir ses ile güzel bir atmosfer yansıtılıyordu. Etkilendim. Fakat tutorial bittiği zaman şok oldum açıkçası. Most Wanted bu kadar amaçsız bir oyuna dönüştürülmüş olamazdı. Ama olmuştu. Sadece tepesine ulaşmaya çalıştığımız bir liste vardı. Bizi her gördüğünde kovalayan polisler de bunun cabası.

Need For Speed: Most Wanted Sistem Gereksinimleri
Minimum

İşletim Sistemi Vista (SP2) 32-Bit, Windows 7, Windows 8, Windows 10 veya üzeri 64-Bit işletim sistemi.
İşlemci Intel Core 2 Duo E4600 2.4 GHz. ya da AMD Athlon 64 X2 Dual Core 5400+ 2.8 GHz. veya üzeri işlemci.
Ram 2 Gb. veya üzeri ram miktarı.
Ekran Kartı ATI Radeon 3000, 4000, 5000, 6000 serisi ya da AMD Radeon HD 3870 ya da NVidia GeForce 8800 GT veya üzeri en az 512 Mb. belleğe sahip ekran kartı.
Harddisk 20 Gb. boş alan.
DirectX DX 10

Oynanış:

Polislerin şoförlüğü ciddi anlamda bizden daha iyi. Ya belli bir süre kesinlikle yaklaşmıyorlar ya da ansızın arkanızda siz son model bir arabayla giderken kuyruğunuza dokunduruyolar. Saçma sapan barikatlar kuruyorlar. Yarıştığımız adamlar ise siz iki üç kez kaza yapsanız dahi çoğu zaman sizi geçemiyorlar.

Sizi zorlayan tek bir rakibiniz oluyor genelde. Zaman zaman diğerlerinin siz yaklaştığınızda yavaşladığı bile oluyor. İlerleyen yarışlarda zorlaşan güzargahlar ile bir nebze bunu kaldırabiliyorsunuz ki oyundaki asıl eleştirilmesi gereken en büyük kısma şimdi geleceğim.

Need For Speed: Most Wanted’da arabaları elde etme şeklimiz biraz garip. Bu sistem ne mantıkla yapılmış bilmiyorum ama cadde ve sokakta gördüğümüz yerde tek tuşla arabayı elde etmemizin ve o arabanın modifikasyonları açmak için yaptığımız yarışların hiçbir anlamı varmış gibi gelmedi bana.

Oyunun çok şahane bir konu ile hazırlanmış olsaydı bile bu oyun mekaniği konuyu mahvederdi. İyi ki güzel bir konu yapmadılar. Hatta konu yapmadılar zaten. Bu oyun modunun Most Wanted’a çok aykırı olmasının sebebi istediğimiz modifikasyonu özgürce yapabilmemizi engellemesinin yanı sıra, Need For Speed oynarken sonlara doğru elde ettiğimiz lüks arabaları bir anda bulup kullanabiliyor olmamız.

Çok ağır bir cümle olcak belki ama yeni Most Wanted oynanışı sebebiyle gözümde Frostbite 2 motoruyla hazırlanmış bir mobil oyundan farksız. Oyunun ilk dakikasında polis kovalamacasında buldum kendimi. Bu sırada yaklaşık on beş tane araba keşfettim. Bunların içinde aklımda kalan sadece iki tane kötü araba vardı: Ford Focus ve Mustang. Onun dışındaki bulduğum arabalar hep üst sınıftı. Öyle ki, Mitsubishi Evo bulduğumda bayağı bir sevindim.

Peki iyi olarak bahsedebileceğimiz bir şeyler yok mu? Tabii ki var.

Need For Speed: Most Wanted oyununun Frostbite 2 ile yapılmış olması tabi ki görsel olarak oyunu çok farklı bir noktaya getirmiş. Konu ve anlamsız oynanış ile bu grafikleri bütünleştirince her screenshot gördüğümde “off, harika” demek yerine ağzımdan çıkan cümle “anlamsız” oluyor. Bu demek değil ki bu oyun oynanamayacak derecede kötü.

Başka bir yarış oyunu olsaydı muhtemelen çok yüksek puanları alırdı genel olarak ve güzel eleştiriler yapılırdı. Burada yapılan en büyük hata “Most Wanted” isminin oraya konulmasıdır. Çünkü önceki oyunu hala unutmayan bir çok oyuncu varken önümüze getirilen oyun bu şekilde olunca “acaba bizimle dalga mı geçiyorlar” diye düşünmemek elde değil.

Need For Speed Most Wanted Minimum Sistem Gereksinimleri ve İncelemesi

Need For Speed: Most Wanted Sistem Gereksinimleri
Önerilen

İşletim Sistemi Windows 7, Windows 8, Windows 10 veya üzeri 64-Bit işletim sistemi.
İşlemci Intel Core 2 Quad Q6400 2.13 GHz. ya da AMD Phenom 9550 Quad-Core 2.2 GHz. veya üzeri işlemci.
Ram 4 Gb. bellek miktarı.
Ekran Kartı AMD Radeon HD 6950 ya da NVidia GeForce GTX 560 veya üzeri en az 1 Gb. belleğe sahip ekran kartı.
Harddisk 20 Gb. boş alan miktarı.
DirectX DX 11

Atmosfer:

Görseller ve şehir bir yarış oyununda olabilecek en güzel şekilde tasarlanmışlar. Arabaların sürüş gerçekliği iyi dengelenmiş, kullandığınız arabanın tüm özelliklerini hissedebiliyorsunuz. Eğer arabanız hafif ve hızlı ise dönüş, fren ve kaza sırasında verdiği tepkiler de ona göre olurken ağır bir arabanın dönüşleri yumuşak ve etrafına verdiği zarar da ağırlığı sebebiyle daha fazla oluyor.

Evet, bir arabanın “etrafına verdiği zarar” önemli zira, bu oyunda Burnout vari şekilde “takedown” yapmak önem kazanmış (yapımcı Burnout serilerinden tanıdığımız Criterion olunca bunu beklememek yanlış olurdu). Rakiplerinizi sağa sola çarptırmak zorunda kalıyorsunuz. Çirkef yarışçılar için birebir yeni Most Wanted. Sokak yarışında Fairplay bekleyemeyiz, yanlış mı düşünüyorum?

Polis kovalamacalarında şahane anlar ortaya çıkabiliyor ki bu da oyunu günde girip on dakika oynamamdaki iki sebepten biri (diğeri de Muse’un oyunun girişindeki şahane parçası). Şehirdeki atlama zıplama yerleri, kırıp geçtiğimiz billboard’lar, daha önce hiçbir Need for Speed oyununda kullanmadığımız şehir bölgeleri de bu oyunda kullanılabilir durumda. Şehir eskisi kadar düz değil özetle.

Sonuç Olarak:

Eğer telefonla işiniz varsa, kardeşiniz o sırada oyun oynamak istiyorsa, telefonunuzu vermek yerine PC’den yeni Most Wanted’ı açıp oynatabilirsiniz, zira bu basitlikte bir oyun yeni Most Wanted. Aynı zamanda eğer bir yarış severseniz, güzel bir şehirde istediğiniz arabayla gezmek için de oynayabilirsiniz. Muse hayranıysanız oyunun açılışını izler çıkarsanız ve bu size yeter. Ancak eğer bir oyuncu iseniz muhtemelen on dakika oynadıktan sonra oyunu silerseniz, ki o ondakika size fazlasıyla yetecektir.

Künyesi
Yayımcı

Electronic Arts

Yapımcı

Criterion Software

Çıkış Tarihi

30 Ekim 2012

Platformlar

PC, PlayStation 3, XBox 360, PS Vita

Oyun Türü

Yarış Oyunu

Oyun Motoru

Frostbite 2

ESRB Rating

EVERYONE 10+

Puanlar
Editörün Puanı
Okur Puanları
Siz de Puanlayın
Genel Değerlendirme
7.0
8.0
Aldığı Puanlar

Küçük kardeşinize oynatmak için uygun bir oyun Need For Speed: Most Wanted. Kendiniz için düşünüyorsanız piyasadaki çok daha kaliteli yapımlara yönelin derim.

7.0
Editörün Puanı
8.0
Okur Puanları
1 Oy
Oyladınız
Yazar Hakkında
Veteran Soldier
Yazılarını sosyal medya platformlarınızda paylaşmanızdan, sitede sörf yapmanızdan ve yorum yazmanızdan memnuniyet duyan bir website çalışanı ve amatör Call of Duty oyuncusu...
Abonelik
Bildir
1 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments