İncelemeler
Hoşgeldiniz...
Need for Speed No Limits İnceleme
İnceleme

Need for Speed No Limits İnceleme

Yazar: 2 Eylül 2019

Firemonkeys Stüdyolarının geliştirdiği, EA’nın dağıtımcılığını yaptığı NFS No Limits’i indirdim ve biraz oynadıktan sonra Need for Speed No Limits mobil yarış oyunu incelemesi ile karşınızdayım arkadaşlar.

Android ve iOS işletim sistemlerine sahip mobil platformlar için çıkış yapan Need for Speed No Limits ile aynı yıl (2015) içerisinde PC ve konsollara gelen Need for Speed 2015 oyununa ait detaylar ve sistem gereksinim bilgilerini bağlantıda bulabilir, Need for Speed No Limits oyununu aşağıdaki bağlantıdan indirerek yükleyebilirsiniz.


Need for Speed No Limits İndir

Grafikler:

Need for Speed No Limits oyununun Firemonkeys’de olmasına çok sevinmiştim çünkü Real Racing serisinin yapımcısı olan bir firmaydı ve yarış oyunu nasıl yapılır biliyorlardı diye düşünmüştüm. E bir de yanlarında EA gibi bir firma desteği olduğu düşünülürse çok çok güzel şeyler olabilirdi. Kısacası oyundan ışıl ışıl HD grafikler, en azından Real Racing’deki gibi motor sesleri, güzel ve farklı haritalar ve tabii ki gaza getirici müzikler bekliyordum.

Need for Speed No Limits açılır açılmaz sizi aksiyon dolu bir sahneye atıyor. Bir yarışın ortasında kontrolü ele alıyorsunuz, 4 araba arasından sıyrılıp birinci olmaya çalışırken size oyunla ilgili öğretici bilgiler veriliyor vs. Yarış bitiyor polis geliyor “eşek kaçtı palan düştü” biz de polislerin arasından çılgınlar gibi sıyrılıp kaçıyoruz.

Şimdi olaylar böyle gelişiyor ama etrafımızdaki evrenden bahsetmek gerekirse size söyleyebileceğim tek bir şey var Need for Speed No Limits resmen hayaller – hayatlar tablosunu yaşatıyor bize. Neden mi? Öncelikle oyunun Google Play sayfasındaki oyun içi olarak atılan bir resmi göstereyim…

Need for Speed: No Limits İnceleme

Ne kadar da efsane görünüyor değil mi… Tabii ki bu grafikleri birebir görmeyi beklemiyordum, sonuçta bu resim reklam amaçlı, üzerinde oynamalar düzeltmeler yapılmıştır. Ama Need for Speed No Limits oyununda göreceğiniz grafikler “bambaşka,” ne yerde gördüğünüz asfalt öyle ne de arabanız öyle görünüyor.

Kısacası yakından uzaktan alakası olmayan grafiklere ve kaplamalara sahip. Ancak zaman içerisinde gelen güncellemeler ile Need for Speed No Limits’in daha iyi bir hale geldiğini/geleceğini düşünüyorum.

Derdim kaplamalar veya grafikler değil ben oynanışa daha çok önem veririm “ama” oyunun kendi sayfasına bu resmi koyup oyundaki grafiklerin bununla hiç bir alakası olmaması, neredeyse taban tabana zıt olmasını oyuncuları kandırmaya yönelik bir girişim olarak düşünüyorum. Neyse geçelim grafik konusunu, bari oynanış güzel olmuş olsun dedim ve başladım oyunun hikaye modunda ilerlemeye…

Oynanış:

Grafiklerin şokunu atlattıktan sonra Need for Speed No Limits oyununun oynanış kısmına odaklanmaya çalıştım. Need for Speed No Limits’in yüklenme sürelerinin uzun sürmesinden şikayet etmem ne kadar doğru olur bilemem, çünkü bu sorun benim cihazıma özel bir sorun da olabilir. Ama yüklenme süreleri oldukça uzundu.

İlk oynadığım 4-5 yarış yaklaşık 30 saniyede biten birbirinin kopyası olan haritalara sahipti. Neyse haritalar ufak yapılmıştır sorun değil dedim bunu da es geçtim. Ama bu sefer arabayla alakalı şeyler rahatsız etmeye başladı beni, araba dönüşlerde hiç yavaşlamıyor, hiç kaymıyor.

Motorun sesinde bile en ufak değişiklik olmuyor ve yarış boyunca sürekli “ğııııııııııı” diye eski model bir ses efektine maruz kalıyoruz. Oyunda çarptığımız her şey uçup gidiyor. Ta en başta bahsettiğim polisten kaçış sahnesinde barikatlara çarptığımda bile barikat kırılmamış, uçup uzayın derinliklerine, Mr. Spock’un yanına yolculuğa çıkmıştı.

Özelleştirme:

Hadi grafikler, oynanış yönü zayıf bari “tuning-customizing” sağlam olsun bari arabanın orasına burasını oynayabilelim, hayallerimizdeki arabayı alabilelim demeye kalktığımda da Need for Speed No Limits’in lafımı ağzımın ortasına tepmesi çok sürmedi.

Elimizdeki seçenekler şöyle. Need for Speed No Limits oyununda arabanızın 6 adet bölümüne ikişer adet parça takılabiliyor, bu parçaları da yarışlar kazanarak elde ediyoruz. Eee belki ben kendime özel bir düzen kurmak istiyorum arabaya? Ayrıca yeni araba almak istiyorsanız onun da “blueprint”lerini yani kartlarını toplamanız lazım.

Tabii oyuna girip kafanıza göre de yarışamıyorsunuz çünkü benzininiz bitebilir! Evet Need for Speed No Limits oyununda benzin olayı var ama sandığınız gibi heyecan verici şekilde değil. Yarıştan yarışa değişen miktarda benzin tüketiyorsunuz, benzin bitince oyunu kapatıp uslu uslu sürenin dolup benzin gelmesini bekliyorsunuz. Arabaya tüp de taktıramadığımıza göre yapacak bişey yok. Tabi eğer girip “parası neyse veririm kardeş” demezseniz.

Son Sözler:

Oyunla ilgili hoşuma giden iki şey var, birisi müzikler diğeri menüler. Bu ikisi için oyuna Google Play’de 2 yıldız verdim. Diğer kategorilerde bırakın yıldız almayı eksi puan bile aldılar benim gözümde. Beklentilerimin hepsi balon oldu uçtu gitti.

Künyesi
Yayımcı

EA Games

Yapımcı

Firemonkeys Studios

Çıkış Tarihi

02 Ekim 2015

Platformlar

Android, iOS

Oyun Türü

Yarış, Mobil Oyun

ESRB Rating

EVERYONE 10+

Artı Yönleri

Müzikler oyunun tarzına çok uygun ve güzel,

Menü grafikleri ve animasyonları göze hoş geliyor.

Eksi Yönleri

Grafikler gösterildiği gibi değil,

Oynanış olması gerekenden çok uzak,

Araç modifiye seçenekleri sınırlı hatta yok.

Puanlar
Editörün Puanı
Okur Puanları
Siz de Puanlayın
Oynanış
Senaryo
Grafikler
Ses ve Müzikler
Aldığı Puanlar

Özetle söylemek gerekirse Need for Speed No Limits ne Need for Speed serisine yakıştı ne de Firemonkeys’e.

Editörün Puanı
Okur Puanları
1 Oy
Oyladınız
Yazar Hakkında
Veteran Soldier
Yazılarını sosyal medya platformlarınızda paylaşmanızdan, sitede sörf yapmanızdan ve yorum yazmanızdan memnuniyet duyan bir website çalışanı ve amatör Call of Duty oyuncusu...
Abonelik
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments