İncelemeler
Hoşgeldiniz...
Nier Oyun İncelemesi

Piyasaya yeni çıkan Nier oyunu, Final Fantasy oyununun yapımcısı olarak tanıdığımız, Square Enix tarafından çıkarılan bir oyun. Ancak çıkışı ile ilgili bir kısım eleştiri yapmadan geçemeyeceğim. Son yıllarda oyunlar piyasaya çıkmadan, oyunun kalitesi ve oyun ile ilgili bütün detayları öğrenebiliyoruz. Daha önceden yayınlanan videolar ve oyunla ilgili görüntüler ile oyun hakkında az çok bilgi sahibi olabiliyoruz. Bazı oyunların ise tanıtımı bile yapılmadan, haftada 10.000’lere ulaştığını biliyoruz.

Bazı oyunlar ise sessiz sedasız bir şekilde piyasaya çıkmasıyla kendini ve kalitesini belli eder. Oyunun yapımcıları oyuna ne kadar tanıtım, kampanya yapsalar da oyunun kötü olduğunu bilirler. Bu tarz oyunlar genellikle bölgesel nitelikteki oyunlardır. Sessiz sedasız raflardaki yerini almış olan Nier oyunu, bakalım oyunun tanıtımı gibi içeriği de zayıf mı?

Nier Senaryosu:

Neden klasik dedim? İsterseniz kısaca ondan bahsedeyim. Felaketler, hastalıklar ve geleceğe dönük olağanüstü kaos içinde bir dünya. Bu dünyanın içinde var olan bir kahramanız, bütün olumsuzluklara karşı güçsüz insanları korur. Daha önce kıyamet formatlı çıkmış bir sürü oyun gördük.

Nier oyunu da kıyamet hikayeli ve gelecek ile ilgili varsayım oyunu. Oyunumuzun adı ve karakteri olan Nier, orta yaşlarda zorluklarla mücadele etmeyi seven ve onlara karşı boyun eğmek yerine savaşmayı tercih etmiş biri. Dünya’da hızla bir vrüs yayılmakta ve bütün insanları öldürmektedir. Kahramanımızı kızı olan Yonah da virüs’ten etkilenenler arasındadır.

Klasik Bir Hikaye…

Uzun yıllar devam eden virüs tehlikesi, insanlığın sona ermesine yol açabilecek boyuta gelmiştir. Ayrıca Nier virüsün ortaya çıkardığı çeşitli yaratıklarla uğraşmak zorunda kalacak. Nier virüsün bir çaresi olduğuna inanıyordur. Virüsün çaresini bulmak ve kızını kurtarmaya kararlıdır.

Ancak ortaçağ dönemine geri dönen insanlık, günümüz teknolojisinden mahrum kalmıştır. Virüsün yaratmış olduğu yaratıklara karşı kılıç ve kendi mevcut gücü ile savaşmak zorundadır. Kızının iyileşmesi için ilaçlara ihtiyacı vardır. İlaçları karşılamak için köylülerin yanında çalışmaktadır ve onların verdiği görevleri yapmaktadır.

Nier Oyun İncelemesi

Ancak bu görevlerden sıkılır ve bir çıkış noktası aramaya başlamıştır. Tam bu sırada Grimoire Weiss ile tanışır. Weiss konuşabilen ve uçabilen bir kitaptır. Virüsün tedavisini Neir ile el ele verdikleri takdirde bulabileceklerini söyleyerek, Neir için yeni bir umut kaynağı sağlamıştır.

Bundan sonra bu kitap ile yol arkadaşı olan Neir için macera başlamaktadır. Oyun çok ağır ve sıkıcı başlar ve oyunun ilerleyen zamanlarında zevkli bir hala gelebilir. Oyunun bazı yerleri Japon klasiği olan dramatik öykülerden oluşuyor. Oyun ilerledikçe oyun içinde yapılan dönüşler oyuncuları bir hayli şaşırtacaktır. Ancak oyunun aksiyonu olmasına rağmen çoğu yerde sıkacaktır.

Nier Görevleri:

Oyun içinde bir çok görev yapmak zorunda kalacaksınız. Bu görevlerin bazıları kolay, bazıları ise hakikaten çok zor. Para kazanmak için yapılan görevler ise enteresan oluyor. Örneğin bulduğunuz etleri, markete satmak gibi. oyunun içinde ticaret yapıyorsunuz resmen. Nier bir aksiyon oyunu olsa da içinde Rpg öğeleri barındırıyor. Kendi içindeki gelişim sistemi ile oyun içindeki bazı hamlelerden sonra seviye atlayabiliyoruz.

Örneğin, ilk bölümde sadece Neir ve kızının olduğu karla kaplı bir ortamda, yanmış yapraklardan oluşan yaratıklar ile mücadelere veriyoruz. Mücadele sırasında yapmış olduğunuz her vuruş, yeni bir level puanı olarak bize geri dönüyor.

Oyunun diğer bölümünde Neir ve kızının yem yeşil köyüne geçeceksiniz. Neir’in kızı Yonah oldukça duygusal ve babasını çok seviyor. Babasıyla sık sık sohbet edip, ona kabuslarını anlatıyor. Burada kızı dinleyerek ona yönlendirici görevini üstleniyoruz. Asıl işlerimiz evden çıkınca başlıyor tabiki. Harita yardımıyla oyunu kaydedeceğimiz ve görev alabileceğimiz yerler gösteriliyor.

Ses ve Grafikler:

Nier oyununu Final Fantasy yapımcısı firma olan Square Enix’in yaptığını oyunu oynadıktan sonra deselerdi, herhalde inanmazdım. Final Fantasy oyununa çok efor sarfedilmiş olsa gerek. Çünkü Nier son dönem oyunlarına yakışmayacak derecede kötü grafiklere sahip.

Oyuncu animasyonları güzel yapılmış. Neir’in 40 yaşlarında ve kızının hastalığı yüzünden düştüğü umutsuzlukların yüzüne yansıması son derece başarılı yapılmış. Ancak ana karakterler dışında animasyonların tek kelimeyle rezalet olduğunu söyleyebilirim.

Ancak tasarım konusunda başarıyı yakalamış bir oyun. Her bir boss için özgün ve farklı tasarımlar yapılmış. Oyunu oynarken, Süper Mario’nun o yemyeşil ve pürüzsüz olan ovaları aklınıza gelecektir. Ses konusuna ise hiiç girmek istemiyorum. Akılda kalacak bir ses ve müzik bulamayacaksınız.

Yapımcı firmaya yakışmayacak bir oyun yapılmış. Piyasada buna benzer çok oyun var. Sanırım diğer oyunlar daha cazip gelecektir. Çok sayıda eksikleri olan ve genelde sıkan bir oyun çıktı karşımıza. Bu oyunun PS3 ve XBox 360 gibi güçlü ve yüksek teknolojiye sahip makineler için çıkacağını düşünürsek oldukça düşük ve basit kalıyor.

Puanlar
Editörün Puanı
Okur Puanları
Siz de Puanlayın
Genel Değerlendirme
7.0
7.6
Aldığı Puanlar

Nier vasatın altında kalarak yeni piyasaya çıkan oyunların bir alternatifi olarak kalır diye düşünüyorum. Oyun oynamak için değil, zevk almak için oynayın!

7.0
Editörün Puanı
7.6
Okur Puanları
1 Oy
Oyladınız
Yazar Hakkında
Veteran Soldier
Yazılarını sosyal medya platformlarınızda paylaşmanızdan, sitede sörf yapmanızdan ve yorum yazmanızdan memnuniyet duyan bir website çalışanı ve amatör Call of Duty oyuncusu...
Abonelik
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments