İncelemeler
Hoşgeldiniz...
Northgard İncelemesi ve Sistem Gereksinimleri

Strateji oyunu Northgard inceleme yazımızın devamında oyuna ait minimum ve önerilen sistem gereksinimlerini de bulabilirsiniz. Shiro Games tarafından çıkarılan ve çıkışından itibaren mükemmel yorumlar alan Northgard oyunu RTS türünün son ve en tatlı örneklerinden.

İskandinav mitolojisini temel alan strateji oyunu Northgard’ın hikayesi, Vikinglerin yeni keşfedilen gizemli bir kıtanın kontrolü için verdikleri mücadeleyi konu ediniyor. Yorulmak bilmeyen Vikingler gizemli, tehlikeli ve zenginlik dolu yeni araziler keşfettiler.

Bu ıssız ve gizemli topraklara Northgard adı verildi. Vikingler keşfi yaptılar fakat bir müddet sonra Amerikalı denilen topluluk yeni sahilleri keşfetmek ve tanrılarına bağlılıklarını sunmak için Northgard’a ayak bastılar.

Oyun Vista ve üzeri işletim sistemlerinde çalışıyor ve 1 Gb. ram oyun için yeterli. Türkçe dil desteği bulunmayan Northgard için son dönemde yayınlanmış RTS oyunlarının en iyilerinden biri diyebiliriz.

Northgard Sistem Gereksinimleri
Minimum

İşletim Sistemi Vista, Windows 7, Windows 8.1, Windows 10 veya üzeri işletim sistemi.
İşlemci Intel Core 2 Duo E4400 2.00 GHz. ya da AMD Athlon II X2 450 3.5 Ghz. veya üzeri işlemci.
Ram 1 Gb. veya üzeri ram miktarı.
Ekran Kartı AMD Radeon HD 5750 ya da NVidia GeForce 450 GTS veya üzeri en az 512 Mb. belleğe sahip ekran kartı.
Harddisk 1 Gb. boş alan.
DirectX DX 10

Oynanış:

Northgard’ı ilk oynadığınızda biraz Age of Empires biraz Settlers kokusu alıyorsunuz fakat oyunu çözdükçe farklılıkları da anlıyorsunuz. Age of Empires serisi ile kıyaslanamaz fakat ondan sonra gelmiş iyi yapımlardan diyebiliriz. Farklı çizim ve modellemeler ve oynanış bu ayrımı yapmanızı sağlayacaktır.

Northgard oyunu singleplayer, multiplayer seçeneklerini barındırıyor. Online olarak karşılaşmalar da yapabiliyorsunuz. Singleplayer ile başladığınız da sizden klan seçmenizi istiyor. Fenrir, Eikthyrnir, Heidrun, Hugin ile Muninn ve Bjarki klanlarından birisini seçebilirsiniz. Her klan farklı özellikler ve simgeler barındırıyor.

Town Hall:

Northgard oyununa başladığınızda tıpkı diğer örnekleri gibi küçük etrafı karanlık bir alanda başlıyoruz. Size verilen bu mini alan, Town Hall yani ana bina ile birlikte kurmak istediğiniz 5 adet yapıya müsaade ediyor. Başka bina kurmak isterseniz Scout çıkartıp yeni alanlar keşfetmeniz gerekiyor. Popülasyonunuza göre fazla çıkarıp hızlıca mapı açabilirsiniz.

Northgard’daki stratejinizi iyi planlayıp başlangıcı buna göre yapmalısınız. Siz alanları keşfettikçe rakiplerinde boş durmayacağı kesin. İttifaklar kurup hayatta kalmanıza da imkan verilmiş. Askeri kamptan çıkarttığımız savaşçılarımız da gıda tüketiyor ve gıda/ savaşçı dengesini kurmanız gerekiyor.

Hatta Northgard oyunundaki her seçim bir yandan bonus verirken bir yandan bir şeylerden feragat etmemiz anlamına geldiği için kararlarımızı doğru ve zamanında vermemiz gerekiyor aksi halde düşmana gerek kalmadan zaten kendi kendimizi zora sokabileceğimiz durumlar oluşabiliyor.

İşçinizi aynı zamanda askere gönderebildiğiniz Northgard oyununda popülasyonu artırmak başlarda biraz sıkıntılı olabiliyor. Yeni kolonize ettiğiniz alanlarda bina inşa etmek sınırlı. Bu da size kalıyor. Bir tower mı diksek iyi olur yoksa bir ev dikip popülasyonu artırayım diye düşünmek taşınmak size kalıyor.

Scout:

Age of Empires severler hatırlayacaktır, oyunda sadece işçi ya da askeri gönderip kapalı alanları açabiliyorduk. Northgard’da ilk etapta bu mümkün değil. Bir Scout yani izci çıkartmamız ve bu alanları açmamız gerekiyor.

Daha sonra bu alanlara ilk etapta sadece asker gönderebiliyoruz. Genelde bu alanlarda kurt ya da yaratıklar oluyor. Bu kurt ve yaratıkları öldürüp orayı klanınıza katabiliyorsunuz.

Improve Tools:

Improve Tools tüm halkınızdan seçtiklerinizin güçlenmesini sağlıyor bir nevi seviye atlıyorlar. Bina yapılarını tıkladığınızda altta açılan resimde Upgrade kısmı bulunuyor buradan yükseltebilirsiniz. Tüm halkınıza organize a feast sunarsanız, Lore dahil tüm verimlilik artıyor.

Deprem gibi doğal afetlerinde eklendiği oyunda kurt saldırıları ya da alanınıza girmiş yaratıklar ile mücadele de ediyorsunuz. Aç kurtları ve başıboş dolaşan yaratıkları atlatabilirseniz düşmana ulaşabilirsiniz. Mevsim döngüsü de işlenmiş ve kışın üretimin azalması da eklenmiş. Northgard oyun müzikleri de abartısız ve tatlı olmuş.

Çok fazla sayıda asker çıkarıp devasa savaş yapacağınızı düşünmeyin. Savaş biraz arka plana bırakılmış gibi hissettiriyor. Yani bir Stronghold gibi ordularınızı kurup savaşmak en azından şimdilik yok. Oyun yeni güncellemeler ya da yeni bir ek paket ile harikulade hale gelecektir.

Örneğin mini alanlara kurulan yapıların sınırları genişletilir ve bu alanlar köy değil de şehir görüntüsünü andıracak duruma getirilirse daha tatlı olacaktır.

Kaynaklarınızı dikkatlice kullandığınız takdirde kolayca pes etmezsiniz. AI ile yani singleplayer modda ilk Easy modu seçerek oyunu ve arayüzünü biraz tanımanızı tavsiye ediyoruz.

Northgard Sistem Gereksinimleri
Önerilen

İşletim Sistemi Windows 7, Windows 8.1, Windows 10 veya üzeri işletim sistemi.
İşlemci Intel Core i5-2400 3.10 GHz. ya da AMD Ryzen 3 1200 3.1 Ghz. veya üzeri işlemci.
Ram 2 Gb. bellek miktarı.
Ekran Kartı AMD Radeon HD 7870 ya da NVidia GeForce GTX 660 veya üzeri en az 2 Gb. belleğe sahip ekran kartı.
Harddisk 1 Gb. boş alan miktarı.
DirectX DX 11

Son Sözler:

Shiro Games, oyuna sağlam temeller eklediği takdirde RTS severler için artık eğlence değil zorunluluk haline gelebilir. Her ne kadar diğer tür oyunlarla benzerlik gösterdiğini dile getirmiş olsak dahi aslında özgün yapısı ile arşive katılacak bir oyun.

Shiro Games’in RTS türünü Northgard oyununda farklı bir tarz ile yansıtması raflarda çürümeye yüz tutmuş bu oyun türünü korumak için yapılmış değerli bir çaba olarak görüyorum. Singleplayer ve multiplayer olarak harika dakikalar yaşayacağınızı düşünüyorum.

Künyesi
Yayımcı

Shiro Games

Yapımcı

Shiro Games

Çıkış Tarihi

07 Mart 2018

Platformlar

PC, Linux, Mac O/S

Oyun Türü

RTS (Gerçek Zamanlı Strateji), Strateji, Bağımsız Yapımcı

Oyun Motoru

Heaps Engine

ESRB Rating

TEEN 13+

Artı Yönleri

Oyunun multiplayer etkileşimi olumlu,

Kendine has tarzı ve grafikleri ile tatlılığın dibine vurulmuş,

Düşük sistemlerde oynanabilir,

Oyunda ki doğal afetler ve yaratık saldırıları etkili bir tercih olmuş.

Eksi Yönleri

Güzel bir güncelleme ile çok daha iyi bir oynanış sunabilirler,

Popülasyonda gelişme kaydedilmeli,

Daha sağlam müzikler eklenebilir,

Türkçe destek sunmuyor.

Puanlar
Editörün Puanı
Okur Puanları
Siz de Puanlayın
Oynanış
Senaryo
Grafikler
Ses ve Müzikler
Aldığı Puanlar

Son yıllarda RTS oyunlarından alınabilecek en iyi hazzı Northgard verebilir.

Editörün Puanı
Okur Puanları
1 Oy
Oyladınız
Yazar Hakkında
Veteran Soldier
Yazılarını sosyal medya platformlarınızda paylaşmanızdan, sitede sörf yapmanızdan ve yorum yazmanızdan memnuniyet duyan bir website çalışanı ve amatör Call of Duty oyuncusu...
Abonelik
Bildir
1 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments