İncelemeler
Hoşgeldiniz...
Operation Flashpoint: Red River Sistem Gereksinimleri ve İncelemesi

Codemasters imzalı Operation Flashpoint serisinin son oyunu Operation Flashpoint: Red River oyun severlerle buluştu. Minimum ve önerilen sistem gereksinimlerini de verdiğimiz Operation Flashpoint: Red River’da da serinin önceki oyunlarında olduğu gibi gerçeklik olgusu ön planda tutulmuş. Oyunun açılışında oldukça uzun Amerikan yanlısı, El Kaide, Rusya, Afganistan, Irak ve Suudi Arabistan hakkında yalan yanlış bilgilere yer veren ve 11 Eylül saldırısını konu edinen bir video izleyeceğiz.

Uzun videonun bitmesinin ardından karşımıza tasarımı sade olan bir menü çıkıyor. Menüde klasik olarak options, trophies gibi seçeneklerle karşı karşıyasınız. Arka fonda çalan müzik size azda olsa heyecan aşılıyor. Oldukça basit ve anlaşılabilir bir menü olduğundan hızlıca geçiyoruz ve başlıyoruz oyuna.

Operation Flashpoint: Red River Sistem Gereksinimleri
Minimum

İşletim Sistemi Win XP (32-Bit), Vista, Windows 7, Windows 8, Windows 10 veya üzeri işletim sistemi.
İşlemci Intel Core 2 Duo E4600 2.4 GHz. ya da AMD Athlon 64 X2 Dual Core 4600+ 2.4 GHz. veya üzeri işlemci.
Ram 1 Gb. veya üzeri ram miktarı.
Ekran Kartı AMD Radeon X1800 ya da NVidia GeForce 7800 GS veya üzeri en az 256 Mb. belleğe sahip ekran kartı.
Harddisk 6 Gb. boş alan gerekli.
DirectX DX 9.0c

Hikayesi:

Operation Flashpoint: Red River oyununun büyük bölümü Tacikistanda geçiyor. Tacikistan’daki nedeni bilinmeyen ayaklanmalar nedeniyle ülkede huzur kaçıyor. Halk sokaklara dökülmüş, yönetim ile çatışmakta. Bu durumu gören Amerika Irak’a getirdiği huzurun bir benzerini Tacikistan’a da getirmek istiyor ve özel Amerikan askerleri Tacikistan’a giriyor.

Biz de bu birliklerin bir tanesindeyiz ve 4 kişilik bir ekibiz. Ekibin lideri Knox adında itici bir tip. Çin, Amerikan’ın Tacikistan Devletine asker çıkarmasını sakıncalı bulur ve derhal Amerikanın geri çekilmesini isterler. Tabi ki Amerika bu isteği red eder ve olaylar başlar.

Operation Flashpoint: Red River Sistem Gereksinimleri ve İncelemesi

Hemen söylemeliyim ki oyun sırasında hayatınızı kaybederseniz oyuna tekrar başlamanız için 2 dakika kadar bekliyorsunuz bu da sizi oyundan soğutmaya yetiyor. Ayrıca oyun içerisindeki ara videoların uzun sürmesi yine eksi bir taraf. Operation Flashpoint: Red River’ın yapay zekası da bizleri pek memnun etmedi.

Diğer ekip arkadaşlarımızı biz yönlendiriyoruz. Fakat çatışma anında komutlarımızı yerine getirebilen arkadaşlar çatışma olmadığı zamanlarda yüzümüze bön bön bakıyor.

Verdiğimiz emirler karşısında ya bir ağaca takılıyor ya da başka bir şeye. Merdivenden beraber çıkalım emrine karşı bile tepki veremedikleri anlar oluyor. Sabrımızı zorlayan bir yapay zeka olduğunu söylemeliyim oyunda.

Operation Flashpoint: Red River Sistem Gereksinimleri
Önerilen

İşletim Sistemi >Win XP (32-Bit), Vista, Windows 7, Windows 8, Windows 10 veya üzeri işletim sistemi.
İşlemci Intel Core 2 Quad Q6600 2.4 GHz. ya da AMD Phenom 9500 Quad-Core 2.2 GHz. veya üzeri işlemci.
Ram 2 Gb. bellek miktarı.
Ekran Kartı AMD Radeon HD 3870 ya da NVidia GeForce 8800 GTS veya üzeri en az 512 Mb. belleğe sahip ekran kartı.
Harddisk 6 Gb. boş alan gerekli.
DirectX DX 9.0c

Ses ve Grafikler:

Gerçeklik üzerine kurulan Operation Flashpoint: Red River oyununda belki de bizi en çok tatmin eden şey ses efektleri oldu. Savaş sırasındaki çığlıklar, ekip içerisindeki haberleşme sesleri ve özellikle de mermi sesleri.

Grafik açısından oyunu incelersek yüz animasyonları yeteri kadar detaylı değil ve fazlasıyla donuk duruyor. Oyun içindeki karakterlerin vücut hareketleri dengesiz, kollar sağa sola dönüyor. Oyun sırasında vücudun belli kısmının yerin dibine girmesi gibi belli buglar da var.

Mekan olarak Tacikistan’ın doğal ortamı oyuna bilinçli ve güzel bir şekilde yansıtılmış. Kısa bitki örtüsü, küçük camlı tek katlı evlerden oluşan fakir köy evleri ve engebeli araziler iyi kurgulanmış. Gökyüzünde sarı bir ton hakim. Sonuç olarak oyun vermek istediği gerçeklik hissini güzel bir şekilde aşılıyor.

Fakat uzaktaki dağlarda yaşanan kırılmalar, uzaktan ateş açan düşmanın kaybolması ve titremesi, gölgelerin kötü tasarlanması grafik açısından eksik olarak görülebilir. Son olarak kan efektlerinin çok güzel olduğunu vurgulamalıyım.

Operation Flashpoint: Red River oyununda haritaların genişliği teknik bir başarıyı getirmiş, her bölüm öncesi kısa bir yükleme yapan Flashpoint: Red River bu sırada yavaşlamıyor ve bu sayede canınız sıkılmıyor.

Fakat önceden belirttiğim gibi öldükten sonra başlamanız biraz uzun oluyor. Görevler belli bir köyü ele geçirme, koruma gibi görevler olduğu için oyun geniş bir alanda oynanmıyor, en nihayetinde bir köye bağlı oluyorsunuz.

Son Sözler:

Genel olarak oynanabilir bir oyun olan Flashpoint: Red River, grafik açısından orta konumdayken ses açısından çok iyi durumda. Yapay zeka da sınıfta bıraktığımız oyunun oyuniçi ara videoları bizi birazcık sıksa da oyunu anlamamız açısından gerekli.

Künyesi
Yayımcı

Codemasters

Yapımcı

Codemasters

Çıkış Tarihi

21 Nisan 2011

Platformlar

PC, PS3, XBox 360

Oyun Türü

FPS

Oyun Motoru

EGO

ESRB Rating

MATURE 17+

Puanlar
Editörün Puanı
Okur Puanları
Siz de Puanlayın
Genel Değerlendirme
7.5
8.1
Aldığı Puanlar

Oyunda gerçekten tam anlamıyla başarılı olmuş diyebileceğim bir şey varsa oda ses efektleridir.

7.5
Editörün Puanı
8.1
Okur Puanları
1 Oy
Oyladınız
Yazar Hakkında
Veteran Soldier
Yazılarını sosyal medya platformlarınızda paylaşmanızdan, sitede sörf yapmanızdan ve yorum yazmanızdan memnuniyet duyan bir website çalışanı ve amatör Call of Duty oyuncusu...
Abonelik
Bildir
1 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments