İncelemeler
Hoşgeldiniz...
Order of War Sistem Gereksinimleri ve İncelemesi
0

Sistem gereksinim bilgilerini de devamında bulabileceğiniz inceleme yazımıza konu olacak oyun, E3 fuarında da çok ses getiren, RTS oyun türüne yeni bir boyut kazandıran; Order of War. Tabi ki ön incelemeyi demo üzerinden yaptığım için oyun hakkındaki eleştirilerim ve övgülerim kısıtlı olacak. Zaten daha önceki yazılarımı okuyan oyun severler bunu biliyorlar. Ben yine de bir kez daha hatırlatayım dedim.

Öncelikle sizlere isterseniz Order of War demosunun içeriğinden bahsedeyim. Order of War yapımcıları oyunun demo versiyonunun içine bazı ekstra menülerde eklemişler. Demoyu kurup oyuna girdiğimizde, “New Game” ve “Options” sekmelerinin yanı sıra ekstra olarak “E3 Trailer” (Oyunun E3 fuarında gösterilen trailerı), “Tank mini movie” (Bu menü seçeneği ile oyunda bulunan tanklar hakkında bize bilgi veren kısa bir film izleyebiliyoruz.

2. Dünya Savaşı’nda tarafınızı seçme zamanı…

Hangi ülkenin tankında hangi silahlar var, ağırlığı nedir vb. gibi istatistikleri bizlere sunuyor.), “Aircraft mini movie” (Bu menü seçeneğide az önce bahsettiğim tank filmine benzer bir film izlememizi sağlıyor. Tak farkı ise bize uçakları tanıtıyor olması.), “Unit Cards” (Oyundaki materyaller hakkında bilgi sahibi olmamızı sağlayan bir sekme) ve son olarakta “Wallpapers” (Bu sekme ise bize oyundan görüntüler sunuyor.) sekmesi menüde yer alıyor.

Oyunu satın almadan önce denemek isterseniz Order of War demosunu bağlantıdan indirip oynayabilirsiniz.

DEMO DOWNLOAD

Order of War Sistem Gereksinimleri
Minimum

İşletim Sistemi Windows XP (SP2), Windows Vista (SP1), Windows 7, Windows 8, Windows 10 veya üzeri işletim sistemi.
İşlemci Intel Core2 Duo E4400 2.00 GHz. ya da emsali AMD veya üzeri işlemci.
Ram 2 Gb. veya üzeri ram miktarı.
Ekran Kartı AMD Radeon HD 2400 ya da NVidia GeForce 7600 veya üzeri en az 256 Mb. belleğe sahip ekran kartı.
Harddisk 10 Gb. boş alan.
DirectX DX 9.0c

Order of War Minimum Sistem Gereksinimleri

Oynanış:

Order of War oyununun demo versiyonunda sadece American Campaign – Road to Paris görevini oynayabiliyoruz. Demo bu şekilde kısıtlanmış. Oyuna ilk başladığımızda kendimizi bir kuşatmada buluyoruz. Tabi ilk görev olduğu için sayı bakımından rakipten çok çok üstünüz. Bu görevi zaten kolayca geçebileceğinizi sanıyorum. Zaten yolladığınız tabur mefta olursa arkadan destek birlikler hemen yetişiyor.

Bu yazımda oyunun sadece ön incelemesini yaptığım için detaylara fazla girmeyeceğim. Ama Order Of War’ı merak edenler için şöyle bir anlatımda bulunmak istiyorum. Diyebilirim ki Order Of War size 2. Dünya Savaşı’nı yaşama şansını veriyor. Sadece demoyu bile oynasanız bunu çok iyi anlayabilirsiniz. Düşünsenize karşı tarafta düşman orduyu görebiliyorsunuz. Arazi engebeli. Elinizde bulunan ordunun bir kısmını bu engebeli araziden dolaştırarak düşmanın arkasına geçiriyorsunuz.

Şimdi Strateji Zamanı…

Diğer ordunuzu düşmanın üzerine salıp dikkatlerini oraya çekiyorsunuz ve tam bu anda diğer orduya saldır emri verip düşmanınızı anında haşat edebiliyorsunuz. Eğer demoyu oynarsanız hangi bölümü anlattığımı zaten hemen anlarsınız. Order of War görünüş olarak gayet iyi ayarlanmış. Askerlerinizi kuş bakışı bir görüş açısıyla görüyorsunuz, uzaklığı ise kendiniz ayarlayabiliyorsunuz. Fazla uzaklaşırsanız askerlerinizi görmek gerçekten çok zorlaşıyor.

Fakat dediğim gibi bu size kalmış bir olay. “Kardeşim ben uzaydan baksam kendi askerimi yine ayırt ederim” derseniz, kameranızı gayet geniş alıp bütün savaş ortamını görebiliyorsunuz. Ama dediğim gibi askerlerinizi görmek gerçekten çok zorlaşabiliyor.

Order of War Sistem Gereksinimleri
Önerilen

İşletim Sistemi Windows XP (SP2), Windows Vista (SP1), Windows 7, Windows 8, Windows 10 veya üzeri işletim sistemi.
İşlemci Intel Core 2 Duo E8400 3.00 GHz. ya da AMD Athlon 64 X2 Dual Core 5600+ 2.8 GHz. veya üzeri işlemci.
Ram 4 Gb. bellek miktarı.
Ekran Kartı AMD Radeon HD 4850 ya da NVidia GeForce 9800 veya üzeri en az 512 Mb. belleğe sahip ekran kartı.
Harddisk 10 Gb. boş alan miktarı.
DirectX DX 9.0c

Grafik ve Sesler:

Oyunda beğenmediğim tek yön patlama efektleri ve askerlerin ölme olayı. Ölme olayından kastım ise mesela bir askeriniz öldüğünde bir karartı şeklinde beliriyor ve sonradan kayboluyor. Artık toprağa mı karışıyor, buharlaşıp uçuyor mu bu kısmı yapımcılarına sormak lazım. Patlama efektleri ise biraz sönük olmuş diyebilirim.

Çünkü oyunun detaylamaları, grafikleri gerçekten hoş olmuş fakat ah o patlama efektleri yok mu? Gerçekten tam bir hayal kırıklığı. Adamlar koskoca tankı patlatıyorlar, tek olan olay kıvılcım niteliğinde çıkan bir ateş ve sonrasında kararan bir tank. Ne oldu? Tank patladı… Bu yüzden bazen patlayan tanklarınızla canlı olan tanklarınızı karıştırabiliyorsunuz.

Son Sözler:

Yine de bu eksiklere rağmen diyebilirim ki strateji oyunu sevenler Order of War demoyu mutlaka indirip baksın. Oyunun daha detaylı incelemesini ise oyun çıktığında sizlerle paylaşacağım. Ama eğer RTS oyunlarından hoşlanıyorsanız bu demoyu mutlaka indirin derim. Unutmayın… Herkes oyun oynar!

Künyesi
Yayımcı

Square Enix

Yapımcı

Wargaming

Çıkış Tarihi

22 Eylül 2009

Platformlar

PC

Oyun Türü

RTS, Strateji Oyunu

ESRB Rating

TEEN 13+

Puanlar
Editörün Puanı
Okur Puanları
Siz de Puanlayın
Genel Değerlendirme
7.5
8.1
Aldığı Puanlar

Eğer RTS oyunlarından hoşlanıyor ve 2. Dünya Savaşı’nı yaşama şansına sahip olmak istiyorsanız Order of War tam sizlik bir oyun...

7.5
Editörün Puanı
8.1
Okur Puanları
1 Oy
Oyladınız
Yazıyı Oyla
Çok İyi
100%
İyi
0%
Eh İşte
0%
Kötü
0%
Yazar Hakkında
Veteran Soldier
Yazılarını sosyal medya platformlarınızda paylaşmanızdan, sitede sörf yapmanızdan ve yorum yazmanızdan memnuniyet duyan bir website amelesi ve amatör Call of Duty oyuncusu...