Oyun Rehberleri
Hoşgeldiniz...
Overwatch Rehberi [Tüm Karakterler]

Overwatch oyununda bulunan tüm karakterlere ait özellik ve yetenekler ile taktik ve tavsiyelerimizi kapsamlı rehberimizde bulabilirsiniz. Şu an itibariyle Overwatch’ta bulunan Pharah, Sombra, Mei, Soldier:76, D.Va, Orisa, Ana, Junkrat, Reaper, Roadhog, Tracer, Genji, McCree, Zarya, Hanzo, Widowmaker, Reinhardt, Winston, Zenyatta karakterlerine yer verdiğimiz rehbere zamanla yeni heroları da eklemeye çalışacağız.

Tüm Overwatch karakterlerine aynı başlık içinde yer verdiğimizden oldukça uzun bir içerik oldu. Bu yüzden incelemek istediğiniz Overwatch karakterine sayfanın sol tarafındaki özel hızlı erişim menüsünden kolayca ulaşabilirsiniz. Sayfamızı beğendiyseniz sosyal medya hesaplarınızda paylaşmanızı rica ederiz, teşekkürler.

Pharah:

Rehberimizde ele alacağımız ilk Overwatch karakterimiz Pharah gökyüzünün kraliçesi. Büyük roketlerle düşmanlarınıza havadan ölüm yağdırmayı seviyorsanız, veya daha önceden Quake fanıysanız Pharah tam size göre. Pharah hakkında daha fazla bilgi edinmek isterseniz buyurun okumaya devam edin.

 • Rol: Offense
 • Zorluk: ⭐(Kolay)
 • Armor : 0
 • Shield: 0
 • Health : 200
 • Total: 200

Yetenekler:

Hover: Pharah zıplamak yerine sırtında olan küçük roketleri kullanır. Bunlar sayesinde zıplayarak ulaşabileceğinizden çok daha yükseğe çıkabilirsiniz. Ayrıca yükseklik kazandıktan sonra da kullanarak düşmenizi engelleyebilirsiniz.

Falcon Rocket Launcher: Pharah silahında 6 adet roket taşıyor, bunları saniyede 1 tane olacak şekilde ateşleyebiliyor. Bu roketler herhangi bir düşmana veya nesneye çarpana kadar sabit hızla direkt olarak harekete devam ederler. Roketleriniz direkt olarak düşmana isabet ederse 120 hasar verir, ama düşmanınızın 3 metre kadar yakınlarında bir yere de isabet edersiniz patlamadan dolayı yine düşmana hasar verebilirsiniz. Roketlerinizin ayrıca küçük bir geri itmesi vardır, bu sayede düşmanınızın sizi hedef almasını biraz da olsa zorlaştırabilirsiniz ve siz de hedef alırken bu geri itmeyi dikkate almalısınız.

Jump Jet: Pharah jetlerini kullanarak kendini havaya uçurur. Size kuş-bakışı bir açı kazandırarak daha kolay hedef almanıza yardım eder. Yeteneği tekrar kullanabilmek için 10 saniye kadar beklemek zorundasınız.

Concussive Blast: Pharah bu yeteneği ile düşmanlarını ve kendini geri itebilir. Küçük bir roket fırlatırsınız ve herhangi bir nesneye çarptığı anda siz ve/veya düşmanlarınız patlanın 8 metre menzili içinde olursanız patlamadan zıt yöne doğru itilirsiniz. Yeteneğinizi tekrar kullanabilmek için 12 saniye beklemeniz gerekmektedir.

Barrage: Ultimate yeteneğinizi kullandığınızda Pharah olduğu konumda sabit kalarak 3 saniye boyunca baktığı yöne roket yağdırmaya başlar. Saniyede 30 roket kullanırsınız ve her roket 40-60 hasar verir.

Taktikler ve Tavsiyeler:

 • Sürekli havada uçarak oynamanızı tavsiye ediyorum, tam olarak havada kalamasanız bile en azından yüksek noktalarda kalmaya özen gösterin. Unutmayın Floor is LAVA.
 • Düşmanlarınıza saldırırken yerden sizinle beraber atak yapan birkaç takım arkadaşınız olması çok işinize yarayacaktır, unutmayın kimse aynı anda iki yönü kontrol edemez.
 • Karşı takımda Widowmaker, Soldier:76, McCree gibi karakterler varsa kafanıza dikkat edin şayet havada uçarken onlar için kolay hedef haline gelirsiniz. Onları küçük sürprizler ile şaşırtın, saklandığınız bir yerden çıkıp ateş ederken aynı noktayı 2 kere kullanmayın.
 • Aniden karşı takıma yaklaşıp hasar vermek için Concussive Blast yeteneğinizi kullanabilirsiniz. Duvara bakın ve Concussive Blast’ı ateşleyin sırtınız kısa süreliğine düşmana dönük olması gerekiyor gibi küçük bir şey var ama kazanacağınız avantaj için denemeye değer.
 • Junkrat ve Zarya havada genel olarak havada size ulaşamayacağı için uzak mesafeden onları kolayca öldürebilirsiniz.
 • Bastion genelde sabit durmaktan hoşlandığı için sizin için kolay bir hedef olacaktır.
 • Torbjor turret leri yine sabit olduğu için rahatlıkla turretleri ortadan kaldırabilirsiniz, böylece Torbjon istediği etkiyi sağlayamayacaktır.
 • Hitscan karakterler yani ateş ettiği anda hedefine mermisi ulaşanlar Widowmaker, Soldier:76 ve McCree sizi kolayca avlayabilir. Bu karakterlere karşı oynarken daha kıvrak olmaya çalışın.

Sombra:

Sombra çıkmasını en uzun süre beklediğimiz Overwatch karakteri oldu, kendisi hacker olduğu için bulmamız baya uzun sürdü. Bitmek bilmeyen dedektiflik oyunlarının ardından kendisini BlizzCon 2016 da gösterdi. Ve oyuna 15 Kasım 2016’da oynanabilir bir karakter olarak katıldı.

 • Rol: Offense
 • Zorluk:⭐⭐⭐(Zor)
 • Armor : 0
 • Shield: 0
 • Health : 200
 • Total: 200

Yetenekler:

Opportunistic (Pasif): Sombra canı kritik seviyede olan düşmanlarını nerede görebilir. Tıpkı healer karakterlerin canı az olan takım arkadaşlarının üzerinde uyarı görmesi gibi, Sombra da canı kritik seviyede olan düşmanlarının siluetlerini duvarların arkasından görebilir. Böylece sıradaki hedefinizi kolaylıkla seçebilirsiniz.

Machine Pistol: Sombra ana silahı olarak bir uzi kullanıyor. Toplam 60 merminiz vardır bunun tamamını kullanmanız 3 saniye sürer, şarjörü yenilemek 1.5 saniye alır. Her mermi 15 metreye kadar 8 hasar verir, 15 metreden sonra verdikleri hasar düşmeye başlar, 25 metre ve sonrasında ise her merminin verdiği hasar 2.4’e düşer.

Hack: Sağ tuşa basılı tutarak hedefinizi hack’leyebilirsiniz, hedefleriniz ise düşmanlarınız ve haritadaki can paketleri. Hack’lenen düşmanlar yeteneklerini kullanamaz, can paketleri ise sadece sizin takımından kullanılabilir ve yenilenme süreleri kısalır.

Stealth: Bu yeteneğinizi kullandığınızda Sombra 5 saniyeliğine görünmez olur. Görünmez olma süresi ve görünmezlikten çıkma süresi ise 0.7 saniyedir. Görünmez iken hasar alırsanız görünmezliğiniz kaybolur. Görünmez iken hareket hızınız 8.8 m/s’dir.

Translocator: Yeteneğinizi kullandığınızda Sombra baktığınız yöne doğru translocator’u fırlatır, Translocator düştüğü yerde 15 saniye veya siz ona ışınlanana kadar kalır. Translocator’u bir yere fırlattığınız zaman bu 15 saniye içinde yeteneğinizi tekrar kullandığınızda olduğu konuma ışınlanırsınız.

Düşmanlarınız Translocator’u görebilir fakat yok edemez. Ancak sizin gelmeniz için başında bekleyebilirler her şeye hazırlıklı olmalısınız. Translocator’u geri plandaki can paketlerinden birine bırakıp başınız sıkıştığında geri kaçabilirsiniz, veya düşman üzerine hızlıca ulaşmak için kullanabilirsiniz.

EMP: Ultimate yeteneğiniz olan EMP’yi kullandığınız anda size 15 metre mesafede bulunan bütün düşmanlarınız 6 saniye boyunca hack’lenmiş olurlar. EMP’yi kullamazın 0.5 saniye sürer. Translocator’u düşmanlarınızın üzerlerine doğru fırlatıp havadayken onlara ışınlanıp EMP’yi kullanırsanız sonrasında takımınızın da yardımı ile hepsini kolayca öldürebilirsiniz.

EMP ayrıca düşmanlarınızın bütün kalkanlarını ve bariyerlerini etkisiz hale getirir. Reinhardt kalkanını kullanamaz, Orisa ve Winston’un kalkanı ise yok olur. Ve karşınızda Zenyatta, Zarya, Symmetra karakterlerinden birisi var ise bunların sahip oldukları kalkanlar da ortadan kalkar. Zenyatta 50 cana düşer Zarya canının yarısını kaybeder.

Taktikler ve Tavsiyeler:

 • Pasifiniz sayesinde duvarların arkasından canları yarıdan az olan düşmanlarınızı görebilirsiniz.
 • Symmetra ve Torbjörn’ün turreteri siz görünmez iken sizi hedef alamazlar.
 • Eğer Mercy görünmez bir Sombra’nın canını dolduruyorsa düşmanlarınız bunu göremez.
 • Hack yeteneğinizi kullanırken hasar alırsanız Hack iptal olur.
 • Kalkanların arkasındaki düşmanlarınızı veya can paketlerini hack’leyemezsiniz.
 • Eğer Reinhardt’ı hacklemeyi başarırsasnız kalkanını kullanamayacağı için hem takımını koruyamaz hem de kendisi kolay hedef haline gelir.
 • Zarya ve Zenyatta canlarının bir kısmı yerine kalkana sahip oldukları için EMP’yi kullandığınızda onlara çok daha büyük darbe vurmuş olursunuz.
 • Widowmaker’in ultimate yeteneği görünmezliğinizi işe yaramaz hale getirecektir, sonuçta wall hack’den kaçamazsınız.
 • Winston ise sizin için hem öldürmesi zor bir hedeftir, hem de silahı tam olarak nişan almasını gerektirmediği için Hack yeteneğinizi kullanmanızı oldukça zorlaştıracaktır.
 • Karşı takımda Junkrat var ise Translocator bıraktığınız yerlere dikkat edin, zira ışınlandığınızda ölün tuzağına düşebilirsiniz.

Mei:

Overwatch karakterlerinden sevgili buz kraliçemiz Mei. Bazıları için hayatının şakı bazıları için ise de dünyaya gelmiş en büyük felaket. Ya ona aşıksınızdır, ya da nefret ediyorsunuzdur. Ama ne olursa olsun karşınıza çıktığı zaman dikkatli olmanız gerekiyor zira sizi buz devrine yollaması kaçınılmazdır. Overwatch karakterimiz Mei hakkında biraz daha bilgi edinmek isterseniz buyurun okumaya devam edin.

 • Rol: Defense
 • Zorluk:⭐⭐⭐(Kolay)
 • Armor : 0
 • Shield: 0
 • Health : 250
 • Total: 250

Yetenekler:

Endothermic Blaster: Mei sırtında taşıdığı dondurucuyu boşaltmaya başlar, düşmanınıza ateş ettiğiniz sürece düşmanınız yavaşlamaya başlar ve belli bir süre sonra tamamen donar. Ama bu halde sonsuza kadar kalmayacaktır dikkatli olmalısınız.

Sol tuş ile saniyede 45 hasar verebilirsiniz, düşmanınızı dondurmanız ise yanınıza kalıyor bu durumda. Sağ tuş ile ise de silahınızdan küçük buz parçacıkları fırlatırsınız, bu buzlar 75 hasar verir, ve kafadan isabet ettirirseniz iki kat hasar verebilirsiniz.

Cryo-Freeze: Mei 4 saniye boyunca kendini buzdan bir küp içinde saklar. Bu durumda iken hiçbir düşman size hasar veremez ve kendi canınızı yenileyebilirsiniz. bu 4 saniye boyunca sadece 150 can yenileyebilirsiniz. Bu yeteneği tekrar kullanabilmek için ise 12 saniye beklemeniz gerekir.

Ice Wall: Mei hedef aldığı bir yere buzdan duvar koyuyor, bu duvarı koyabileceğiniz en uzak mesafe 35 metredir. Duvarınız 4.5 saniye boyunca olduğu yerde kalabilir. Tabi ki kendiniz de duvarı ortadan kaldırabilirsiniz veya düşmanlarınız ateş ederek biraz da olsa kırabilir.

Bu duvarınız düşmanlarınızı birbirinden ayırmak için idealdir, hepsi bir kapıdan mı geçmek zorunda 1-2 tanesi geçtikten sonra duvar ile diğerlerini ayırıp geçenleri kolayca halledebilirsiniz.

Blizzard: Mei yanında taşıdığı yardımcı robotu fırlatır, bu robot ise yerle temas ettiği anda 8 metre menzildeki her şeyi dondurmaya başlar. % saniye sonra her şey normale döner. Bu yeteneğiniz ise düşmanları belirli bir alandan uzaklaştırmak veya o alana ilk başta girmemelerini sağlamak için idealdir. Hatta duvarınızı kullanarak çıkış yollarını kapatır veya azaltırsanız kendinize donmuş bir ziyafet çekebilirsiniz.

Taktikler ve Tavsiyeler:

 • Düşmanınızı dondurduktan sonra kafasına hedef aldığınız buz parçası ile kolayca öldürebilirsiniz.
 • Hedefinizi dondurmanız 2 saniye sürer, bu süre içinde büyük ihtimal kaçmaya veya siz onları donduramadan sizi öldürmeye çalışacaklardır, bu 2 saniye içerisinde biraz hareketli olursanız ölmeniz daha zor olacaktır.
 • Dondurduğunuz hedefiniz sadece 2 saniye boyunca donmuş halde kalacaktır, onunla işinizi çabuk halletmenizi öneririm, kafaya küçük bir buz parçası birçok durumda yeterli olacaktır.
 • Duvarınız ile düşmanlarınız bazı kilit noktalardan geçmesini engelleyebilirsiniz, onları birbirinden ayırdıktan sonra sayı üstünlüğünüzü kullanarak çatışmayı daha başlanmadan bitirebilirsiniz.

Soldier:76:

Overwatch kurucularından, hatta uzun zaman başkanlığı yapmış olan Jack Morrison. Reyes ile arasında olan anlaşmazlık yüzünden çıkan çatışmada Overwatch üssünün havaya uçması ile hayatınız kaybetmişti, en azında öyle düşünülüyordu. Ancak kendisi şimdi Soldier:76 ismi ile Overwatch karakterleri arasında. Daha fazlasını mı istiyorsunuz o zaman okumaya devam etmenizi öneririm.

 • Rol: Offense
 • Zorluk: ⭐(Kolay)
 • Armor : 0
 • Shield: 0
 • Health : 200
 • Total: 200

Yetenekler:

Heavy Pulse Fire: Soldier:76’in ana silah diğer fps oyunlardan da aşina olduğumuz assault rifle tarzında bir silah. 25 mermisi bulunuyor, saniyede 8.8 mermi ateşleyebilirsiniz, mermileriniz 19 hasar verir ama belirli bir mesafeden sonra bu hasar 6 ya kadar düşer. Şarjör değiştirmeniz ise 1.5 saniyenizi alır.

Helix Rockets: Sağ tuşunuz ile 3 tane küçük roketi hedefinize gönderebilirsiniz. Direkt olarak isabet ettirdiğinizde 120 hasar verirsiniz ama direkt olarak isabet ettiremeseniz bile 2 metre çevredeki hedeflere hasar vermiş olursunuz. Tekrar kullanabilmek için 8 saniye beklemeniz gerekir. Bu roketler ayrıca size de hasar verir ve küçük bir geri itmeleri vardır. Kendi ayağınıza sıkıp ölmemeye dikkat edin.

Sprint: Bütün diğer klasik fps oyunlarında olduğu gibi Soldier:76 de shift tuşunu kullanarak koşmaya başlarsınız. Koşarken ateş edemez ve herhangi bir yeteneğinizi kullanamazsınız. Bunları yapmaya çalıştığınızda koşmayı bırakırsınız. İstediğiniz kadar etrafta koşturabilirsiniz, maksimum koşabileceğiniz süre sınırsızdır. Ayrıya bu yeteneği ne zaman isterseniz kullanabilirsiniz.

Biotic Field: Sadece hasar vermek çatışmalarda büyük ihtimalle size yetmeyecektir, sonuçta verdiğiniz hasarı devam ettirebilmeniz için ölmemeniz gerekiyor. Biotic Field işte tam da bu zamanlarda yardımınıza yetişiyor.

Kullandığınız an altınıza 5 saniye boyunca 5 metrelik menzildeki size ve takım arkadaşlarınıza saniye 40 can veren bir healing station bırakırsınız. Tekrar kullanmak için 15 saniye beklemeniz gerekir.

Tactical Visor: Sürekli ortalıkta koşturan düşmanları öldürmekte zorlanıyor musunuz, ultimate yeteneğinizi kullanırsanız 6 saniye boyunca aimbotunuzu aktifleştirirsiniz. Herhangi bir fps de kullanabileceğiniz en yasal aimbot emin olun. 6 saniye boyunca kabaca nişan aldığınız yöndeki hedeflere otomatik olarak ateş etmeye başlarsınız.

Ama dikkat edin sadece vücutlarına ateş edebilirsiniz, yani kafadan vurduğunuzda aldığınız iki kat hasar bonusunu ultimate yeteneğinizi kullanırken almanız mümkün olmayacak.

Taktikler ve Tavsiyeler:

 • Sprint yeteneği birçok durumda işinize yarayabilir; çatışmaya geç mi kaldınız, düşmanlara karşı tek başınıza mı kaldınız, sizi kovalayan sinirli bir ninja mı var hepsini koşarak halletme şansınız var.
 • Silahınızı sol tuşa basılı tutarak kullandığınızda mermiler dağılarak ilerlemeye başlar. Bunu engellemek için yaklaşık olarak 4 mermiden sonra tuşu bırakıp tekrar basmaya çalışın böyle daha isabetli olabilirsiniz.
 • Ultimate yeteneğiniz aimbot, ama bunu biraz dikkatli kullanmanız gerekiyor, Eğer karşınızda D.Va varsa önce onun Mech’inin içinden çıkmasını bekleyin. Böylece bütün mermilerinizi yutarak ultimate yeteneğinizi heba etmemiş olur.
 • Helix Rockets yeteneğinizin bekleme süresi sadece 8 saniye, bu yeteneği fırsat buldukça kullanmanız verdiğiniz hasar arttırmanızda oldukça yardımcı olacaktır. Özellikle bire bir karşılaşmalarda size büyük bir üstünlük sağlar.
 • Mermileriniz anında nişan aldığınız yere gittiği için Pharah’ı öldürmeniz fazla zor olmayacaktır. Bütün takımınızı çileden çıkarmadan önce o küçük kuşu yere indirebilirsiniz, yada saklanmak zorunda bırakabilirsiniz.
 • Soldier genel olarak orta mesefade en etkili olduğu için size fazla yaklaşabilen karakterler biraz sıkıntı çıkarabilir. Genji ile karşılaştığınızda roketlerinizi Genji’ye doğru değil de bulunduğu yere ateşlemeniz roketlerinizin suratınıza yansıtılma şansını azaltır.
 • Mei ise size yaklaştığınızda donarak ölmeniz oldukça olası. Size yaklaşmaya çalıştığında koşarak mesafenizi koruyup sonra savaşmaya çalışmanız çok daha iyi olacaktır.

D.Va:

Şimdi de Overwatch karakteri D.Va’yı inceliyoruz. Koreli profesyonel Starcraft oyuncusu, yayıncımız D.Va Omnic Krizinde yeni otomatik robotların kullanımdan kalkması ile eski tip Meka robotlarını kullanacaklar arasından öne çıkarak çok iyi bir pilot olarak kendini göstermiştir. Omnic Krizi engellendikten sonra ise yeteneklerini Overwatch’a katılarak kullanıyor. Kendisi hakkında daha fazla şey öğrenmek istiyorsanız yazımızı okumaya devam edebilirsiniz.

 • Rol: Tank
 • Zorluk:⭐⭐(Orta)
 • Armor : 200
 • Shield: 0
 • Health : 400
 • Total: 600

Yetenekler:

Eject! (Pasif): D.Va mech’i parçalandığı takdirde mech’in içinden çıkarken savaşmaya devam eder. Bu halindeyken 150 canı vardır ve kullanabileceği tek yetenek Call Mech isimli ultimate yeteneğidir.

Fusion Cannons: D.Va’nın mech’inde bulunan silahlardır, kısa mesafede oldukça iyi hasar verebilirler fakat düşman ile aranızdaki mesafe arttıkça hem kurşunlar dağılacağı için hepsini isabet ettiremezsiniz hem de kurşunların verdiği hasar azalır.

Her kurşun en fazla 3 hasar verir düşmanla aranız açıldıkça 0.5’e kadar düşer. Şarjör değiştirmenize gerek yoktur sonsuza kadar ateş edebilirsiniz. Ama ateş ederken hareket hızınız azalacaktır.

Light Gun: Mech’inizden çıktığınız zaman ise bu silahı kullanabilirsiniz. Bir şarjörde 20 mermisi bulunur her mermi ise 14 hasar verir, saniye 6.66 mermi ateşleyebilirsiniz.

Boosters: D.Va 2 saniye boyunca Mech’inde bulunan roketler sayesinde baktığı yüne doğru uçabilir. Bu esnada herhangi bir düşmana çarparsanız ise onlara 25 hasar verirsiniz. Bu 2 saniye en fazla 25 metre katedebilirsiniz. Boosters’ı tekrar kullanmak için ise 5 saniye gibi kısa bir süre beklemeniz yeterli olacaktır.

Defense Matrix: Defence Matrix sayesinde D.Va oyundaki karakterlerin vermeye çalıştığı hasarın büyük kısmını engelleyebilir. Kullanımda iken 15 metre önünüzdeki bir alan içine gelen hasar verebilecek olan birçok nesne yok olur.

Zarya, Winston ve Symmetra’nın ana silahları engelleyemeyeceğiniz nadir nesnelerdir. Bu yeteneği sağ tuş ile kullanabilirsiniz. Tam olarak şarj olduğunda 3 saniye boyunca aktif kalabilir, tekrar tam olarak şarj olması ise 10 saniye sürer. Sağ tuşu bıraktığınız an tekrar kullanabilmeniz için 1 saniye gibi küçük bir süre beklemeniz gerekiyor.

Self-Destruct: Bu yeteneğinizi kullandığınızda D.Va Mech’ini patlamaya terk eder. 20 metrelik bir alana merkeze 1000 olacak şekilde hasar verir. Eğer bu yeteneği kullandığınızda Boosters’ yeteneğiniz aktif ise Mech siz içinde çıktığınızda baktığınız yöne doğru hareket etmeye devam eder.

Call Mech: Mech’inizden çıktığında hayatta kalabilirseniz onu tekrar geri almak için bir şansınız daha olabilir. Bu ultimate yeteneğinizi kullandığınızda D.Va yeni bir Mech kazanır, Mech bulunduğu yere düşerek teslim edilir, düştüğü alanda düşmanlar var ise onlara 50 hasar verir.

Taktikler ve Tavsiyeler:

 • Self Destruct ultimate yeteneğinizi kullanırken Boosters’ı önceden kullanırsanız patlayan Mech’i düşmanlarınıza özel sipariş vermişlercesine bırakabilirsiniz. Böylece kaçmaları çok daha zor olacaktır.
 • Boosters ile sadece bir yerden başka bir yere gitmekle kalmayıp aynı zamanda düşmanlarınızı bulundukları yerden geri itebilirsiniz, böylece pozisyon avantajlarını kaybedebilirler.
 • Boosters ile hareket etmeden önce Defence Matrix’inizi açarsanız hareket halinde iken de açık kalacaktır. Böylece düşmanlarınızın üzerine doğru daha sağlıklı biçimde ilerleyebilirsiniz.
 • Takımınız ile beraber arka planda güvende olduklarını düşünen karakterlerin üzerine atlayarak onları kolayca öldürebilirsiniz.
 • Defence Matrix ile oyundaki birçok karakterin ultimate yeteneğini heba edebilirsiniz. Soldier aimbot mu kullanmaya başladı Defence Matrix açarak üzerine doğru uçun ve çaresizce mermilerinin kaybolmasını izleyin. Pharah takımınıza adaletin ne olduğunu göstermek mi istiyor roketlerini yutarak yarım edebilirsiniz. McCree saatin kaç olduğu ile ilgili demeç mi verecek bence Defence Matrşx onu susturabilir.
 • Zarya ve Winston’un ana silahlarını Defence Matrix ile engellemeyediğiniz için onlara karşı oynarken dikkatli olun. Zira sizi ultimate yeteneklerini daha hızlı kazanabilecekleri bir batarya olarak görebilirler.

Orisa:

Oyuna eklenen 24. karakter olan Orisa Overwatch çıktıktan sonra oyuna eklenen ilk Tank karakterdir, kendisi Reinhardt’a olan ihtiyacı biraz olsun azaltmak için getirilmiş olsa da bu görevi pek yerine getirememiştir. Yine de Tank olarak takımını korumaya ve diğer yetenekleri ile ise de düşmanlarını rahatsız etmeyi biraz olsun başarabildi.

 • Rol: Tank
 • Zorluk:⭐⭐(Orta)
 • Armor : 200
 • Shield: 0
 • Health : 200
 • Total: 400

Yetenekler:

Fusion Driver: Ana silahınız sağ kolunuzda bulunan bir makineli tüfektir. Kurşunlarınız hedefe anında ulaşma ilerleme zamanları vardır. Toplam 150 merminiz bulunur, her biri 11 hasar verir, saniyede 12.5 mermi ateşleyebilirsiniz. Silahınızı kullanırken hareket hızınız oldukça azalır. Şarjör değiştirmek için ise 2.66 saniye zaman harcarsınız.

Halt!: Sağ tuşunuzu kullanarak herhangi nesneye temas ettiğinde veya siz detone ettiğinizde düşmanları kendine doğru çeken bir enerji küresi yollarsınız. Zarya’nın ultimate yeteneği olan Graviton Surge’nin küçük bir versiyonu kısacası. Detone olduğunda 7.5 metre menzilde bulunan düşmanları merkezine çeker. Tekrar kullanmak için 8 saniye beklemeniz gerekir.

Fortify: Orisa 4 saniyeliğine kendini güçlendirir, bu süre boyunca %50 daha az hasar alır ve hareket engelleyici yeteneklerden etkilenmez. Size Charge atan Reinhardt duvara çarpmıi gibi olacaktır. Tekrar kullanmak için 10 saniye beklemeniz gerekir.

Protective Barrier: Reinhardt nasıl elinde kalkan taşıyorsa Orisa da bir benzerini sol kolunda taşıyabiliyor, ama Reinhardt’ın aksine onu eliyle tutmasına gerek yok. Kullandığında baktığı yöne doğru fırlatır ve yere temas ettiğinde o bölgede kalkan açılır.

Kalkanın toplam 900 canı vardır. Düşman tarafında yok edilene, siz yenisini kullanana ya da 20 saniye süre geçene kadar bulunduğu yerde kalır. Kalkanı yeniden kullanabilmeniz için 8 saniye süre geçmesi gerekir.

Supercharger: Ultimate yeteneğiniz ise size ve bütün takım arkadaşlarınıza güç veren küçük bir cihazdır. Kullandığınızda bulunduğunuz yere kurulur ve 25 metre menzildeki bütün takım arkadaşlarınızın ve sizin %50 daha fazla hasar vermenizi sağlar. 16 saniye boyunca bulunduğu yerde kalır ve düşmanlar tarafından yok edilebilir.

Taktikler ve Tavsiyeler:

 • Halt! yeteniğinizi kullandığınızda küre düşmanlarınıza yaklaştığında onları çekebilecek konuma geldiğinde küre ile düşmanlarınız arasında ince bir bağlantı belirir. Tam bu anda sağ tuşa tekrar basarak onları bulundukları yerden çekip çıkarabilirsiniz.
 • Halt! yeteneğinizi kullanarak düşmanlarınızı uçurumlara, kuyulara yani ölümlerine çekebilirsiniz.
 • Kalkanınız ile Torbjörn turret’inin önünü koruyarak iyi bir savunma hattı oluşturabilirsiniz.
 • Ultimate yeteneğinizi biraz korunaklı bir yere bırakmaya çalışın düşmanlarınız onu kolayca yok edebilir. Böylece daha iyi yararlanabilirsiniz.

Ana:

Ana, Overwatch çıktıktan sonra oyuna eklenen ilk yeni karakter. Basit olarak Ana kullandığı keskin nişancı tüfeği ile takımını uzun mesafeden destekleyebilir veya aynı silahını kullanarak düşmanlara hasar verebilir.

Bunun yanında Ana’nın oyuna eklenmesi daha önce görmediğimiz iki yeni mekaniği de beraberinde getirdi: Uyuma ve iyileştirme önleme. Kapsamlı Ana rehberimizde Overwatch’ın en güçlü destek karakterlerinden birini nasıl tam kapasite ile kullanacağınızı öğrenebilirsiniz.

Biyografi:

Ana’nın en ilgi çekici özelliği ise tabi ki ultimate yeteneği olan Nano Boost. Ana’nın tamamen destekleyici karakterine uygun olarak bu yetenek seçtiğiniz bir takım arkadaşınızı kısa bir süre boyunca güçlendiriyor. Seçtiğiniz takım arkadaşınız düşmanlardan daha az hasar alıp, kendi verdiği hasar ise katlanıyor.

Bunlar kulağa çok güçlü gibi gelebilir ama unutmayın ki Ana’da her karakter gibi zayıf yönlere sahip. Bunlardan en önemlisi hiç bir yeteneğinin hareket kabiliyetini arttırmaması. Üzerine gelindiğinde Sleep Dart yeteneğinden başka kendini savunabilecek hiç bir şeyi yok. Bu yüzden Ana ile hayatta kalmak istiyorsanız oyun sırasında pozisyonunuza çok dikkat etmelisiniz.

Yetenekler:

Biotic Rifle: Bu silah takım arkadaşlarınıza 75 can verirken rakiplerinize ise 80 hasar verir. Takım arkadaşlarınıza veya düşmanlarınıza ateş ederken herhangi bir şekilde mod değiştirmenize hiç gerek yok, kurşunlarınız kime karşı ne yapacağını gayet iyi biliyor. Bu arada kafadan veya vücuttan vurmanız hiçbir fark yaratmıyor. Bulabildiğiniz en büyük hedefe ateş etmeni işinizi kolaylaştıracaktır.

Sleep Dart: Ana fırlattığı dart ile vahşi düşmanlarını küçük bir uykuya yatırır. Dart isabet ettiği anda rakibinizin 5.5 saniye sürecek bir uykuya dalmasına sebep olur. Ama uyuyan düşmanlarınıza ateş etmemeye dikkat edin, onları erken uyandırmak istemezsiniz.

Sleep Dart ultimate yetenekleri durdurmak için bire birdir. Size doğru koşan kızgın ninjalara attığınız dart sizin ve birçok takım arkadaşınızın hayatını kurtarabilir. Son olarak attığınız dart herhangi bir bariyer tarafından engellenebilir, Reinhardt’ın kalkanını uyutamazsınız boşuna denemeyin bence.

Biotic Grenade: Ana attığı bombasını takım arkadaşlarına isabet ettirirse canlarını 100 arttırıyor ve sonraki 4 saniye boyunca aldıkları iyileştirmeyi %50 arttırıyor. Bomba düşmanına isabet ettiğinde ise 60 hasar veriyor, bunun yanına 4 saniye boyunca iyileşmelerini engelliyor. Bomba düştüğü 4 metrelik bir alana etki ediyor.

Nano Boost: Takım arkadaşlarınızdan birini güçlendirmek mi istiyorsunuz, Nano Boost ile %50 daha az hasar almalarını ve %50 daha fazla hasar vermelerini sağlayabilirsiniz. Biraz daha erken gelseydiniz daha hızlı hareket etmelerini de sağlayabilirdiniz ama artık o kampanyamızın süresi doldu maalesef.

Nano Boost verdiğiniz takım arkadaşlarınız mavi renkte parlarlar, rakipleriniz ise turuncu şekilde parlayacaktır. Ne pahasına olursa olsun üzerinize doğru koşan, uçan, zıplayan turuncu cisimlerden uzak durmanızı öneririm. Eğer dikkatli olmazsanız ölümünüz pek de uzak olmayabilir.

Taktikler ve Tavsiyeler:

 • Bazı karakterler ultimate yeteneklerini kullanırken tamamen hareketsiz haldedirler(Pharah) veya çok yavaş hareket ederler (McCree, Reaper, Roadhog). Bu karakterler ultimate yeteneklerini kullanırken onları uyutmanız özellikle karşınızdaki Ana onlara Nano Boost vermiş ise takımınız için çok büyük bir kazançtır.
 • Torbjörn Turret’leri veya Symmetra’nın harika sanat eserleri ile uğraşmanın daha mantıklı yolları var evet. Ama, unutmayın Biotic Grenade ile kolayca siz de bunların yok edilmesine katkıda bulunabilirsiniz.
 • Biotic Grenade’in sahip olduğu iyileşmeyi engelleme bütün oyunda sadece sizde olan bir özellik. Bunun en iyi kullanım alanlarından biri ise Zarya’nız Graviton Surge kullandığında, Transendance ile içeri koşan küçük Zenyata’nın bütün takımı hayatta tutma planlarını alt üst etmek. Eğer bombanızı düşmanlarınıza isabet ettirirseniz saniye 300 değil 30000 iyileştirmeye sahip olsa bile Zenyata’nın yapabileceği hiçbir şey kalmaz.
 • Ana’yı etkili bir şekilde oynayabilmeniz için takımınız ile iletişim halinde olmanız çok önemlidir. Uyuttuğunuz rakiplerinizi takımınıza da haber verin ki kazayla kimse uyanmasın. Ayrıca takım arkadaşınızı ne zaman boostlayacağınızı ona haber vermek birden parlamaya başladıklarında şaşırmalarını engelleyebilir. Haydi kulaklığınızı takın ve öyle oyuna girin.
 • Aniden üzerinize bir Genji mi atladı, Sleep Dart kurulmak için en büyük şansınız, şayet uyutmayı başaramazsanız ise Biotic Grenade’i ayaklarınıza atarak takımınız sizi kurtarmaya gelene kadar biraz daha dayanabilirsiniz. Tabi ki kulaklığınızı takmış ve sürekli takımınız ile iletişim halinde olduğunuz için Genji üzerinize atladığında onlara haber vermeyi ihmal etmeyin, ön saflarda meşgul oldukları için far etmeyebilirler.
 • Biotic Grenade sayesinde karşınızdaki healer karakterleri takımlarını kurtarmaktan aciz bırakabilrsiniz.
 • Arka planda oynayan birçok karakter gibi Ana da kendisine arkadan gizlice yaklaşana karakterler karşı oldukça savunmasızdır. Sleep Dart’ınızı ıskalarsanız ölmeniz kaçınılmaz.

Junkrat:

Sıradaki rehberimizin konusu Overwatch karakterlerinden Junkrat. Hepinizin başına gelmiştir tam bir kapıdan geçerken bir tuzağa takılırsınız, sonra da üzerinize bombalar yağmaya başlar. Ya da bir manyağın 3 yıl önce yerde unuttuğu tuzağa tam da çok az bir canla çatışmadan kurtulunca basarsınız ve BOOM.

Junrat’ı öldürdünüz mü, umarım bunu yaptıktan sonra cesedine yaklaşmazsınız, bazen yere bıraktığı bombalar yüzünden taze ölmüş bir Junkrat sevinçten çok hüzne yol açabilir.

Biyografi:

Eğer biraz kargaşa yaratmak istiyor ve içinizdeği manyağı ortaya çıkarma zamanının geldiğini düşünüyorsanız Junkrat tam size bir karakter. Haydi gelin nasıl oynayacağınız ve karşınıza gelince ne yapacağınız hakkında konuşalım biraz.

 • Yüksek ve istikrarlı hasara sahiptir.
 • Concussion Mine yeteneği sayesinde hareket kabiliyeti yüksektir.
 • Düşmanlarınızı görmeseniz bile hasar verebilirsiniz.
 • Ultimate yeteneği olan Rip Tire sayesinde grup halindeki düşmanlarınızı, grup halinde değillerse ise en azından birini kolayca öldürebilirsiniz.
 • Etkili olduğu mesafe oldukça düşüktür.
 • Kolayca yakalanabilir.
 • Yüksek hasara ve yüksek hareket kabiliyetine sahip suikastçiler karşısında oldukça dayanıksızdır.

Yetenekler:

Total Mayhem (Pasif): Junkrat öldürüldüğünde birkaç saniye patlamak üzere öldüğü noktaya 6 tane bomba bırakır, bu bombaların her biri 50 hasar verir. Hareket kabiliyeti yüksek olmayan bir karakter sizi öldürmek üzereyse öldükten sonra bombalarınız ona hasar verebilecek pozisyonda ölmeye çalışabilirsiniz.

Veya herhangi bir kapıda veya dar bir koridorda öldüğünüzde düşmanlarınızı buradan geçmesini kısa süre için de olsa engellemiş olursunuz. Ama pasifiniz hakkında fazla düşünmenize gerek yok, sadece siz öldükten sonra size aşırı derecede yaklaşma cüretini gösteren Tracer ve Reaper için bir tuzak olarak düşünebilirsiniz.

Frag Launcher: Junkrat’ın anasilahı şarjöründe 5 tane bomba bulundurur, 1.5 saniyede 1 bomba ateşleyebilirsiniz. Bombalarınız yerçekiminden etkilenerek ilerler. Her bomba düşmana isabet ettiğinde direkt 40 hasar ve çevresindeki 2 metrelik alana 80 hasar verir. Bombalar düşmana isabet ettiğinde veya herhangi bir yüzeyde 3 kere sekince patlar. Şarjörünü değiştirme süresi 1.5 saniyedir.

Bombaları biraz yavaş hareket ettiği için hızlı hedefleri vurmanız biraz zordur, ancak Baston ve Torbjörn turret’leri gibi sabit duran hedeflere ve Tank karakterlere oldukça fazla hasar verebilirsiniz. Bombalarınız ile Reinhardt kalkanını kolayca kırabilirsiniz.

Düşmanlarının grup halindeyken genel pozisyonlarına doğru ateş ederek oldukça fazla hasar verebilirsiniz. Ama fazla dayanıklı olmadığınız için kendi yerinizi fazla belli etmeden ateş etmeniz daha iyi olacaktır. Mesela bombalarınızı duvarlardan sektirerek fırlatabilirsiniz, kapı girişlerine ya da bazı duvarların üzerinden fırlatabilirsiniz.

Concussion Mine: Junkrat temes ettiği ilk yüzeye yapışan bir mayın fırlatır. Mayını patlattığınızda 3 metre çevresindeki düşmanlara 120 hasar verir ve aynı zamanda düşmanlarınızı ve sizi havaya fırlatabilir ancak size hasar vermez.

Junkrat’in mayınını birçok farklı şekilde kullanabilirsiniz. Mesela bombalarınızı düşmana isabet ettiremiyorsanız veya şarjörünüz bitmişse hasar vermek için kullanabilirsiniz. Mayınınızı aynı zamanda daha yüksek pozisyona çıkmak için kullanabilirsiniz, mayını altınıza atın zıpladıktan sonra patlattığınızda sizi oldukça yükseğe fırlatacaktır.

Son olarak da Reinhardt payload üzerine kalkanı ve arkasında takım arkadaşları ile ilerlerken onların pozisyonunu bozmak ve düşmanlarınızı kalkanın arkasından çıkararak daha korumasız hale getirmek için kullanabilirsiniz. Mayınınız düşmanlarınız üzerine yapışmaz ve düşmanlarınız ateş ederek mayını etkisiz hale getirebilir.

Steel Trap: Junkrat yere bir tuzak bırakır, bu tuzak düşmanlarınız tarafında yok edilmedikçe, birisi tuzağa yakalanmadıkça veya siz yenisini kullanana kadar o noktada durur. Düşmanlarınızdan biri tuzağınıza yakalandığında 80 hasar alırlar ve 3 saniye boyunca tuzakta kalırlar. Bu 3 saniye boyunca herhangi bir hareket yeteneklerini kullanamazlar.

Ayrıca birisi tuzağınıza yakalandığında veya tuzağınız parçalandığında bunu ekranınızda görebilirsiniz. Tuzağınızı genel olarak kapı kenarlarına, dar koridorlara veya düşmanların geçeceğini düşündüğünüz yerlere bırakabilirsiniz ya da Tracer ve Genji gibi hareket kabiliyeti yüksek karakterlerden korunmak için kullanabilirsiniz.

RIP Tire: Muhtemelen oyundaki en çok korkular ultimate yeteneklerden biri. Ultimate yeteneğinizi kullandığınızda Junkrat bomba haline getirdiği bir tekerleği kontrol etmeye başlar; tekerlek 10 saniye boyunca hareket edebilir, duvarlara tırmanabilir.

Tekerleğin sadece 100 canı olduğu için mümkün olduğunca gözlerden uzak kullanmaya dikkat edin. Tekerlek patladığında ise 10 metrelik bir alana merkezden uzaklaştıkça azalmak üzere 600 hasar verir.

Tekerleği kullanırken güvenliği noktada olduğunuzdan emin olmaya çalışın, unutmayın ki tekerleği kontrol ettiğiniz süre boyunca yerinizde hareketsiz kalıyorsunuz. Ayrıca tekerleğinizi yükek bir noktadan kullanırsanız havada iken ses yapmayacağı için düşmanlarınızı hazırlıksız yakalayabilirsiniz.

Taktikler ve Tavsiyeler:

 • Bastion: Hepimizin bildiği gibi Bastion yerinde oturmayı çok sever, eğer Bastion’un nerede olduğunu biliyorsanız görüş alanına girmeden bombalarınız ile onu rahatça öldürebilirsiniz.
 • Reinhardt: Junkrat Reinhardt kalkanı en hızlı kırabilen karakterle arasındadır, kalkanı gördüğünüz süre boyunca ateş etmeye devam edin. Unutmayın kalkanı olmayan bir Reinhardt ölü olmasa bile ölmeye yakın Reinhardt’dır.
 • Torbjörn: Torbjörn’ün en büyük avantajlarından biri turretleridir, ama onların da zayıf noktası sabit olarak durmalarıdır. Sizin en sevdiğiniz şey sabit hedefler olduğu için, turret’ler görüş alanına girmeden öldürebileceğiniz çok kolay hedeflerdir. Torjörn ise turretleri olmadan fazla etkili olmadığı için turretleri öldürdüğünüzde büyük bir avantajınız olur.
 • Pharah: Bütün Junkrat oyuncularının korkulu rüyası. Pharah büyük ihtimalle bütün oyun boyunca göklerde olacağı için ona hasar verebilmeniz neredeyse imkansız. Ayrıca sizi açıkta görürse, ona karşı tehlike arz etmediğiniz için rahatlıkla sizi öldürebilir.
 • Widowmaker ve Soldier 76: Genel olarak sizden uzak mesafede oynayacakları için bombalarınızı yetiştirmeniz oldukça zor olacaktır. Ayrıca takma bacağınız ile ortalıkta dolaştığınız oldukça kolay bir hedef olduğunuzu da unutmayın.
 • Mercy ve Ana: Junkrat için spam karakteri diyebiliriz. Düşmanların geleceği yöne bakıp gözünüzü kapatıp ateş edebilirsiniz. Büyük ihtimal biri bombalarınıza kafa atar ya da bombalarınız 15. kere duvardan sekince birini öldürür. Ama unutmayın ki karşı tarafınızda çok sayıda tank varsa verdiğiniz hasar onları öldürmek için yeterli olmayacaktır ve arkalarındaki healer karakterler onları iyileştirmek ile kalmayıp ultimate yeteneklerine çok daha hızlı kavuşacaklardır.

Reaper:

Overwatch karakterlerinden Reaper ile ilgili detayları aşağğıda bulabilirsiniz.

Biyografi:

Sadece Reaper adı ile tanılan siyah cübbeli bir terörist. Onun kimliğinde ve motiflerinde sırlar var. Onun görüldüğü yerlerde genellikle ölüm de olur. Reaper dünya çapında terörist saldırılarından sorumlu acımasız ve vicdansız bir katil. Savaşmak için herhangi bir nedene ihtiyacı yok. Sadakat ettiği bir kuruluş yok. Son yıllarda bir çok silahlı çatışmada isminden söz ediliyor.

 • Onun saldırılarından sağ kalanlar değişik gölge taktikleri kullandığından bahseder.
 • Genetik koduyla bağlantılı olarak vücudunun hücreleri değişikliğe ve yenilenmeye yol açar.
 • Hareketlerini takip etmek için çalışırken, yaptığı işlerden bir kaç ayrıntı fark ettik.
 • Overwatch ajanları onun ortadan kaldırılması gerektiğini savunuyor.

Yetenekler:

Hellfire: (Fabrika Ayarlarında : Sol Tuş) 8 Mermi haznesine sahip bu pompalı tüfekler saniyede 2 mermi sıkma kapasitesine sahip. 140 Hasar çıkartabilen ölümcül silahlardır.

Wraithform: (Fabrika Ayarlarında : Sol Shift) 3 Saniye süren bir ölümsüzlükten bahsediyoruz. 8 Saniye bekleme süresi vardır. Hem kaçmak için hem de kurbanlarına ulaşmak için kullanılan bir yetenek.

Shadow Step: (Fabrika Ayarlarında : E) 35 Metre uygulama alanı vardır. 2 saniye odaklandıktan sonra istenilen yere ışınlanır. 10 saniye bekleme süresi vardır.

Deathblossom: “Die, die, die” (Öl, öl, öl) diye bağırarak etrafındaki tüm rakiplere dönerek odaklı hasar vurur. Oyunun en etkili ultilerinden olmakla birlikte doğru kullanıldığında tüm rakip takımı katletmeniz mümkündür.

Lehinize Olan Eşleşmeler:

Mercy: Self – deffensi (kendini koruma) düşük ve 200 canı olan bir karakter. Reaper yaklaşık 3 vuruşla bu karakteri alaşağı edebiliyor.

Winston: Ne kadar tank olsa da Reaper bir tank canavarı . Elindeki pompalı tüfek ile çaresizce yanında hoplayan Winston’u yok eder.

Roadhog: Bu karakterin yapabileceği en büyük hata Reaper’ı çekmek olur herhalde . Reaper tank yakın mesafedeki yok ediciliğini bu karaktere karşıda ispatlar.

Aleyhinize Olan Eşleşmeler:

McCree: Reaper Get Close (Yakınlaşma) olayını çok sever ve yakına girdiği rakipleri yok eder. Lakin McCree “FlashBang” özelliği ile Reaper’ı yerine sabitler. Akabinde ne olacağı oyuncuların yeteneğine kalır.

Pharah: Reaper uzak mesafede çok etkisizdir ve Pharah kendine yaklaştırmadan Reaper’ı alt edebilir.

Genji: Damage Reflected özelliği ile o öldürücü mermileri geri yollayabilir. Ayrıca hareketli ve mobil bir karakter olduğundan mütevellit kolay kolay Reaper tarafından av olmaz.

Taktikler ve Tavsiyeler:

 • Oyun esnasında arka saflarda olmaya gayret edin. Çatıda kendini güvende hisseden bir HANZO’nun arkasına ışınlanarak sürpriz yapabilirsiniz. Yerinizde çok sabit kalmamanız önerilir.
 • Savaşta eğer eliniz ısındıysa öldürmeye devam edin ve korkmayın.
 • Pasifiniz sayesinde öldürdüğünüz rakiplerden tekrar can kazanabilirsiniz. “Wraith Form” yeteneği ile sizi o an hasara maruz bırakan karakterlerden kaçıp tekrar gelip öldürebilirsiniz.
 • Aynı zamanda sizi öldürebileceğini düşüren ve yüz yüze baktığınız karakterleri hiç umursamayarak “Wraith Form” ile üstüne üstüne gidip sonra etrafında dönerek çok rahat kesersiniz.
 • Eğer takımınızda Zarya gibi bir karakter varsa ondan kalkan isteyin ve araya girip ultinizi atın. Rakiplerinizin ölmesi 2 saniyeden az sürecektir.
 • Bu karakter oynayamayanların en nefret ettiği karakterler arasında yer alır. Çok zor gibi gözükmese de iyi bilen oyunculara karşı ne zaman ne yapacağınızı iyi çözmeniz gerekir.

Korkmayın, katledin!

Roadhog:

Kaos’u seviyor musunuz. Overwatch karakteri Roadhog ile savaş alanında istediğiniz kaosa kavuşabilirsiniz, haydi durmayın gelin ve ortalığı nasıl dağıtabileceğinize bir bakalım.

 • Rol: Tank
 • Zorluk: ⭐ (Kolay)
 • Armor : 0
 • Shield: 0
 • Health : 600
 • Total: 600

Yetenekler:

Scrap Gun: Roadhog’un ana silahını iki farklı şekilde kullanabilirsiniz, sol tuş ile kullandığınızda yakın mesafelerde sağ tuş ile kullandığınızda ise orta mesafelerde etkilidir. Toplam 5 merminiz vardır, şarjörü yeniden doldurmanız 1.5 saniye sürer.

Sol tuş ile kulandığınızda merminiz hemen önünüzde patlar ve dağılır, sağ tuş ile kullandığınızda ise merminiz 9 metre sonra patlayarak dağılır. Kafadan vurduğunuzda iki kat hasar verirsiniz, vücuta vurduğunuzda ise en fazla 150 hasar verebilirsiniz.

Chain Hook: Chain Hook Roadhog’un imzası gibidir, onun Roadhog olmasını sağlayan yetenek diyebiliriz. Hedef aldığınız düşmanı zincirleyerek tam önünüze getirirsiniz ki silahınız ile kafasını rahatça dağıtabilesiniz.

Ama oyundaki karakterlerin büyük çoğunluğunu tek atış ile öldüremezsiniz bunun için dikkatli olmanız gerekir. Chain Hook’u 8 saniyede bir kullanabilirsiniz. En fazla 20 metre uzaklıktaki düşmanları yakalayabilirsiniz. Ayrıca Chain Hook da kendisi 30 hasar verir.

Take A Breather: Roahdog cebinde taşıdığı ilk yardım kitini kullanarak kendi canını maksimum 300’e kadar yenileyebilir. Bu süre içinde hareket edemez ancak kendi etrafında dönebilir. Canınızı yenilemeniz 1 saniye sürer, tekrar kullanabilmeniz için ise 8 saniye beklemeniz gerekir.

Whole Hog: Ultimate yeteneğinizi kullandığınızda Roadhog’un ana silahı küçük bir minigun’a dönüşür. Ultimate yeteneğiniz boyunca en fazla 4928 hasar verebilirsiniz, ayrıca ateş ettiğiniz düşmanlarınızı geri doğrı itersiniz. Bu yeteneğiniz 6 saniye sürer.

Taktikler ve Tavsiyeler:

 • 9 metreden yakın düşmanlarınıza karşı sağ tuş ile ateş ederseniz mermileriniz patlamadan isabet edeceği için daha az hasar verirsiniz, bunun için yakın mesafelerde sol tuğ ile ateş etmeniz daha iyi olacaktır.
 • Chain Hook ile sadece birilerini öldürmek için uğraşmayın, mesela bazı karakterlerin ultimate yeteneklerini engelleyebilirsiniz; Pharah, McCree, Roadhog bunlardan bazıları.
 • Chain Hook ile düşmanın support karakterlerini güvenli bölgelerinden çekip alabilirsiniz. Böylece sizin ve takımınız yanında kolayca can verebilirler.

Tracer:

Overwatch karakteri Tracer’i nasıl oynayacağınızı iyi öğrenin, bazı oyunlarınızı tek başınıza siz taşıyor olacaksınız. Tracer oldukça hareketli arka plandaki oyuncuları rahatsız eden bir karakterdir. Arka plana ışınlanıp korunmasız karakterleri kolaylıkla elimine edebilen Tracer karşısında oynaması aşırı moral bozucu olabilir. Yine bu sebeplerden dolayı Tracer oynamak da bir o kadar eğlencelidir.

Biyografi:

Tracer olarak bilinen Lena Oxton Overwatch’ın deneysel uçuş programına katılan en genç kişidir. Korkusuz uçuş yeteneklerinden dolayı ışınlanabilen savaşçı Slipstream için özel olarak seçilmiştir. Ama ilk uçuşu sırasında uçağın ışınlama matriksi arızalanmış ve ortadan kaybolmuştur, bunun üzerine Lena da ölü varsayılmıştır.

Lena aylar sonra tekrar ortaya çıkmıştır ama çektiği çile onu büyük ölçüde değiştirmiştir: moleküllerinin zamanın akışı ile senkronizasyonu bozulmuş, kronal ayrılma denilen bir hastalıktan muzdariptir. Neredeyse yaşayan bir hayalete dönmüştür gün içinde saatlerce ortadan kaybolmaktadır. Hatta mevcut olduğu kısa zamanlarda bile fiziksel yapısını koruyamamaktadır.

Overwatch doktorları ve bilim adamları Tracer konusunda takılı kalmışlardı çözüm üretemiyorlardı ta ki Winston isimli bir bilim adamı kronal hızlandırıcı tasarlayana kadar. Bu cihaz sadece Tracer’ı şimdiki zamanda tutmakla kalmayıp aynı zamanda onun kendi zamanını kontrol etmesini sağlıyordu, kendi isteğiyle yavaşlatıp hızlandırabiliyordu. Tracer bu yeni kazandığı yetenekleri ile Overwatch’ın en etkili ajanlarından biri oldu.

Yetenekler:

Bunlar Tracer’in ana silahlarıdır. Oldukça yüksek atış hızına ve yayılmaya sahiptirler. Bir saniye bütün şarjörü boşaltıp sonraki saniyede ise tekrar doldurabilirsiniz. Her şarjörde her biri 6 hasar veren toplamda 40 mermi bulunur.

Yani bir şarjörde maksimum 240 ve hatta kafaya nişan alabilirseniz 480 hasar verebilirsiniz. Ama bu silahların en büyük dezavantajı hedefinizden uzaklaştıkça yaptığını hasarın azalmasıdır. Her merminin yaptığı hasar hedefiniz ile aranızdaki mesafe arttıkça 6’dan 2’ye kadar düşmektedir.

Bu skil herhangi bir yatay yöne doğru 7 metre ilerlemenizi sağlar ama yukarı veya aşağı doğru kullanamazsınız. Fakat yeteri kadar yüksekte ise yere dokunmadan uzun mesafeler aşabilirsiniz. Tracer toplamda 3 tane blink hazırda bekletebilir ve her bir blink’in yeniden dolma süresi 3 saniyedir.

Recall Tracer’i 3 saniye önce neredeyse o pozisyona o anki canı ve mermileri ile birlikte geri sarar, fakat canınız ve merminiz geçmişte daha az ise azalmaz aynı kalır. Yani Recall ile Tracer kendine zarar veremez tabi ki kendi attığınız bombanın üzerine gitmediğiniz sürece. Recall Tracer üzerindeki herhangi bir zayıflatıcı etkiyi ortadan kaldırır. Mesela Zenyata’nın Discord Orb’u gibi. Recall skili 1.25 saniye sürer ve yeniden şarj olması 12 saniye alır.

Tracer’in ultimate skilidir. Fırlattıktan sonra yapışan, 2 saniye sonra patlayıp çevresine toplamda 400 hasar verir. Bu hasar bir kaç tank hariç oyundaki birçok karakteri öldürmek için yeterlidir. Unutmamak gerekir ki bu skil alan hasarı verir, yani düşmanlarınız yeteri kadar yakın ise aynı anda birden fazlasını öldürebilmeniz mümkündür.

Güçlü Yanları:

• Aşırı derecede hareketli.
• Kısa mesafede çok fazla hasar verebilir.
• Hedef alınması oldukça zor, 3 tane blink ve recall ile iyi bir Tracer hedefleri etraflarında sürekli daireler çizer.

Zayıf Yanları:

• Sadece 150 canı vardır, Zenyata ile birlikte oyunda en zayıf karakterlerden biridir.
• Ani hasarlara ve alan hasarlarına karşı oldukça dayanıksızdır. Özellikle Phara ve Junkrat’ a karşı.
• Hareket potansiyelini kısıtlayan her şey de büyük bir problem olacaktır. McCree’nin Flasbang’i, Junrat’in Trap’i ve Roadhog’un Hook’u.
• Uzak mesafelerde verdiği hasar azaldığı etkili olabilmeniz için düşmanlarınıza yakın olmanız gerekir ama bu yakınlık da oldukça tehlikelidir.
• Oyunun büyük çoğunluğunda düşman hattının arkasında tek başınıza olacağınız için kendi başınızın çaresine bakabilmeniz gerekmektedir. Recall ile canınızı ve merminizi tekrar doldurmanız ve haritadaki sağlık paketlerinin yerlerini bilmeniz sizin için iyi olacaktır.

Lehinize Olan Karşılaşmalar:
 • Mercy
 • Zenyata
 • Hanzo
 • Widowmaker
 • Bastion
 • Torbjörn
Aleyhinize Olan Karşılaşmalar:
 • Reaper
 • Winston
 • Roadhog
 • Pharah
 • McCree
 • Soldier:76

Taktikler ve Tavsiyeler:

 • Hasarınızın yüksek olacağı kadar düşmana yakın ama ölmeyecek kadar düşmandan uzak olmalısınız. Hayatta kalmak sizin için en önemli olan şeydir.
 • Blink sırasında şarjör değiştirmek Tracer’in Blink skili şarjör değiştimenize engel olmaz. Saniye başına yaptığınız hasarı arttırmak için Blink skilini kullanırken şarjör değiştimeye alışmanızı öneririm.
 • Çatışmaya girmeden önce en az 2 tane Blink şarjınız olsun. Eğer çatışmaya girdiğinizde 1 tane Blink’iniz varsa ya da daha kötüsü hiç yoksa hareketlilik sizin için her şey olduğu için büyük ihtimal ölmüşsünüz demektir.
 • Pulse Bomb’u fırlatmaya alışın. Tracer bombayı çok fazla uzağa fırlatmıyor ama yine de birkaç metre fırlatıyor yani kullanmak için rakibin yüzünde olmanıza gerek yok.

İyi bir oyuncunu elinde Tracer oyundaki en sinir bozucu ve rahatsız edici karakter olabilir. Düşmanın arkasına geçerek dikkatini dağıtabilir, keskin nişancıları öldürebilir, Sentry Mode Bastion’u ve Torbjörn Turret’lerini kolayca öldürebilir ve Healer karakterleri rahatsız edebilirsiniz.

Genji:

Rehberimizin bu kısmında Overwatch karakteri Genji ile ilgili aradığınız billeri bulabilirsiniz.

Biyografi:

Shimada bir ninja klanının ustasının küçük oğlu olarak Genji lüks ve ayrıcalıklı bir hayat yaşadı. Ailesinin yasadışı işlerle alakası vardı, Genji ninja eğitiminden zevk alıp ve çok başarılı olmasına rağmen bir PlayBoy yaşantısı sürdü.

Genji klan için bir çok tehlikeli sorumluluğu üstlendi. Klan liderinin zamansız ölümünün ardından lider olarak Genji’nin ağabeyi Hanzo gösterildi. Genji bunu reddetti. Kardeşler arasında büyük gerilim yaşandı ve Genji ölümün kıyısından döndü. Hanzo kardeşini öldürdüğünü düşündü ama Genji Overwatch ve Dr. Angela Ziegler müdahalesiyle kurtuldu.

Overwatch Genji’nin vücudundaki yaralanmaları görerek ona yaptığı yardım karşılığında bedenini yeniden sundu. Onun hızı ve çevikliği geliştirildi üstün ninja becerileri güçlendirildi. Canlı bir silaha dönüştü.

Genji ailesinin suç imparatorluğunu çökertme işine girişti. Ama zaman geçtikçe Genji’nin vücudu savaşları giderek hissetmeye başladı. Görevini tamamladıktan sonra Overwatch’ı terk ederek dünyayı dolaştı. Zenyatta ile uzun yıllar sürüklendi. Genji başlangıçta Zenyatta’nın bilgeliğini reddetti ama sonradan kabul etmek zorunda kaldı.

Zenyatta bir nevi Genji’nin ustası oldu. Genji hem insan hem makine olarak hayatını sürdürmeye devam etti. Cyborg bir vücudu vardı. İnsan ruhu bozulmamış eşsiz bir kişilikti. Şimdi hayatında ilk defa Genji özgür ve neler olacağını biz dahi bilemiyoruz.

Yetenekler:

Shuriken: (Fabrika Ayarlarında : Sol Tuş) 24 shuriken haznesine sahiptir. Her shuriken 24 hasar verir. Düz bir çizgi halinde 0.97 saniyede 3 tane shuriken fırlatır. Uzak ve orta mesafe çatışmalarda kullanılır. (Fabrika Ayarlarında : Sağ Tuş) Koni şeklinde 0.73 saniyede 3 tane shuriken fırlatır. Yakın mesafe çatışmalarda kullanılır.

Swift Strike: (Fabrika Ayarlarında : Sol Shift) Genji 15 metrelik bir mesafeye atılır. İçinden geçtiği rakiplere 50 hasar verir. Rakibinin ölümünün dahilinde bekleme süresi sıfırlanır. Aksi takdirde bekleme süresi 8 saniyedir.

Deflect: (Fabrika Ayarlarında : E Tuşu) Genji 2 saniye boyunca gelen tüm fiziksel hasarları refleksleri ile geri yansıtır. 8 Saniye bekleme süresi vardır. Fakat Deflect Symmetra’nın Photon Projector’u, Winston’un Texla Canon’u Mei’nin Frost Stream’i, Symmetra’nın Turret’leri gibi ışıma ile çalışan silahlara karşı işe yaramaz.

Genji birçok düşman Ultimate yeteneğini Deflect’i kullanarak geri yansıtabilir. Deflect yakın atakları geri yansıtmaz ancak blocklar. Zenyata’nın Orb of Discord’unu da geri yansıtamazsınız. Roadhog’un Hook yeteneğini geri yansıtırsınız Roadhog’a hasar verir ancak kendinize çekme etkisi olmaz.

Dragonblade: (Fabrika Ayarlarında : Q Tuşu) “Ryujin no ken wo kurae! ( “Eat My Dragon Blade”)” Yani “Benim ejderha kılıcımı ye!” diyerek kılıcının menzilini 5 metreye çıkartır. 9 saniye süren bu etkide her kılıç darbesi 120 hasar verir.

Lehinize Olan Karşılaşmalar:

Bastion: Eğer Bastion tüm mermilerini Genji’ye boşaltırken Genji “Deflected” yeteneğini kullanırsa mermiler aynen kendisine iade edilir ve kendi kendini imha eder. Ama eğer zeki bir Bastion ile karşılaşırsanız(pek sık olmasa da olabilir) ve sizin Deflect yeteneğinizi kullandığınızı görüp ateş etmeyi keserse kafasının üzerinde zıplayarak sağ tuş atağınız ile kolayca öldürebilirsiniz.

Mercy: Bu gariban kızımız çoğu karakterde olduğu gibi Genji’ye karşıda savunmasız. Maalesef yapabilecek bir şey yok.

Widowmaker: %100 odaklanmış keskin nişancı tüfeğini tam sıktığı sırada Deflected edilen kurşun anlının çatına geri dönebilir.

Aleyhinize Olan Karşılaşmalar:

Mei: Mei Genji’yi dondurarak zaten az olan can miktarını arkadaşlarının veya kendisinin tarafından bitirilmesine yardımcı olur.

Winston: Kükreyen bu kardeşimiz Genji’nin hasarını umursamaksızın 1v1 karşılaşmalarda alması mümkündür.

Zarya: Araya atlayan bir Dragon Bladeli Genji’yi takım arkadaşlarına veya kendisine kalkan vererek ortada gezen bir horoz haline getirebilir.

Taktikler ve Tavsiyeler:

 • Yüksek hareket kabiliyeti. Pasifi ve Swift Strike yeteneği sayesinde kimse fark etmeden haritanın herhangi bir yerine gidebilir.
 • Yüksek hareket kabiliyeti sayesinde Genji düşmaın arkasına geçip dikkatlerini dağıtmada çok iyidir. Unutmayın fark edilmemiş bir Genji en ölümcül Genji’dir.
 • Dragonblade yani Genji’nin ultimate yeteneği oyundaki diğer ultimate yeteneklerin aksine herhangi bir hazırlık olmadan çok etkili olabilir ve doğru kullanıldığında karşı takımı tamamen yok etme potansiyeline sahiptir.
 • Etkili olabilmesi için ustalaşmanız gerekir, birkaç video izleyip oynamaya kalktığınızda hüsrana uğrayabilirsiniz. Ancak yeteri kadar alıştırma yaparsanız bu rehberin de yardımı ili iyi bir Genji olabilirsiniz.
 • Genji yeteneklerine çok fazla bağımlıdır. Mesela Soldier: 67 ve Reaper yetenekleri beklemede olsa bile başlarının çaresine bakabilirler. Çünkü asıl hasar kaynakları ana silahlarıdır. Fakat bunların aksine Genji bütün yeteneklerinin hasar vermesine ve düşmanın kafasını karıştırması güvenir. Yani yetenekleriniz beklemede olduğunda oldukça zayıftır.
 • Genji muhtemelen Overwatch’daki oynaması en zor karakterdir. Sadece 200 can ile Genji oldukça kırılgandır ve tek bir yanlış hareket ölümünüze sebep olabilir. Ancak yüksek hasar potansiyeli ile ustalaştığınızda oyundaki en güçlü karakterlerden biridir.
 • Genji Double Jump yapabilir yani “boşluk” tuşuna iki kere basmanız halinde iki kere zıplayabilirsiniz. Aynı zamanda boşluk tuşuna basılı tutarak yüksek binalar tırmanabilirsiniz.
 • Genji’yi oynarken soğuk kanlı olmanız gerekiyor. Tamam ultisi çok güçlü olabilir lakin ultisi dışında da oyuna tutunmanız lazım. Shuriken’leri atarken bir keskin nişancı edasıyla atmanız gerekmektedir. Har vurup harman sarmayın. Yakına girdiğiniz rakibe “V” tuşu ile yakın atak yapabilirsiniz. Aynı zamanda ” Swift Strike ” ile içinden geçebilirsiniz.
 • Deflect’i kullanırken sadece gelen hasarı önlemeye çalışmayıp aynı zamanda düşmana hasar vermeye de özen göstermelisiniz.
 • Size doğru gelen mermileri gördüğünüzde Reflect yeteneğinizi kullanarak geri yansıtabilirsiniz. Ancak Widowmaker’in ana silahında olduğu gibi bazı mermiler ateşlendiği anda size geleceğinde bu tarz silahlara karşı onlar ateşlemeden tahmin edip Deflect yeteneğinizi aktif hale getirmeniz gerekmektedir.
 • Deflect’in en iyi iki kullanım alanı size pervasızca ateş eden Bastion’a karşı ve size ateş edeceğini düşündüğünüz Widowmaker’a karşı kullanmaktır.

Ryujin no ken wo kurae!

Unutmayın ultimate yeteneğinizi kullanırken diğer yeteneklerinizi de kullanabilirsiniz, havada zıplayarak gelen mermilerden kaçmanız iyi olacaktır. Eğer ultimate yeteneğinizi kullanırken Roadhog tarafından çekilmekten veya McCree’den Flasbang yemekten korkuyorsanız Deflect yeteneğinizi de ultimate süresinde kullanmanız iyi olacaktır. Tabi ki kılıcını daha az kullanacaksınız ancak ölmekten daha iyidir.

McCree:

Overwatch karakterimiz McCree, PeaceKeeper (Barış Savunucusu) ismini verdiği silahıyla kendi doğruları doğrultusunda adaleti sağlamayı hedeflemiş bir kanun kaçağıdır. Tam ismi Jesse McCree’dir.

Biyografi:

McCree namını kötü şöhretli bir “Deadlock Gang” üyesi olarak duyurmuştur. O ve ortakları Amerika’nın Güney Batısı’nda bir “Overwatch” operasyonunda yakalanmıştır. Daha sonra McCree’nin nişancılığını ve becerilerini fark eden yetkililer ona maksimum güvenlik yetkisi veya Blackwatch ( Overwatch’in gizli operasyonlar bölümü) arasında seçim yapmasını söylediler. McCree Blackwatch’i seçti.

Başta yaptığı işe alaycı yaklaşan McCree, bu iş ile birlikte dünyadaki haksızları çözerek geçmiş günahlarını telafi etme şansı yakaladığını idrak etti. Lakin gün geçtikçe Overwatch’in etkisi azaldı ve Blackwatch içindeki haydutlar, organizasyonu çökertmek ve kendi amaçlarını yapmak için kullandı. Bu olaylardan uzak durmak isteyen McCree ayrıldı ve yer altına gitti.

Silah soygunculuğu adı altında bir kaç yıl sonra ortaya çıktı . McCree yeteneklerinden dolayı küçük-büyük olgular tarafından istenmekte olmasına rağmen o sadece nedenler için savaşır.

Yetenekler:

PeaceKeeper: Silahın 2 adet kullanımı vardır.

 • (Fabrika Ayarlarında: Sol Tuş): Gecikmeli ve isabetli atışlar yaparsınız. Uzak mesafedeki rakipler için kullanılması tavsiye edilir. Saniyede 2 mermi atabilirsiniz.
 • (Fabrika Ayarlarında: Sağ Tuş): Hızlı ve düşük isabet oranlı atışlar yaparsınız. Haznedeki tüm mermi yaklaşık 1 saniye içinde boşalır. Yakındaki rakiplere karşı ölümcüldür. Standart canlı karakterlere tüm mermileri tutturmanız dahilinde skoru alırsınız.

Combat Roll: (Fabrika Ayarlarında : Sol Shift) 8 saniye gecikmesi olan bu yetenek, karakterin belirtilen yöne 6 metreli bir atlayış yapmasını sağlar. Havada gerçekleştirilemeyen bir yetenektir . Çünkü karakter bu atlayışını yerde (takla) yapar. Savaş esnasında hem ofansif hem defansif kullanılabilir bekleme süresini düşüren faktörler yoktur.

Flashbang: (Fabrika Ayarlarında : E Tuşu) Karakterin en etkili yeteneği denebilir. 5 metrelik bir mesafeye 10 saniyelik bir gecikmeyle atılan “Flash Bang” adlı bomba karaktere isabeti durumunda 25 hasar vurur ve isabet ettiği karakteri 2 saniyeliğine sabitler. Sabitlediği karakteri Sağ Tuş ile “PeaceKeeper” haznesindeki tüm mermiyi boşaltabilirsiniz ve bu çoğu zaman rakibin ölümü ile sonuçlanır.

Dead Eye: (Fabrika Ayarlarında : Q Tuşu ) Karakter odaklandıktan sonra 6 saniyelik bir zaman içerisinde hedeflenen ve kırmızı olarak işaretlenen rakiplere Sol Tuş ile tıklandıktan sonra çok seri ateş eder ve genellikle sonucu skor olur. Oyunun en etkili ultilerinden biridir lakin doğru zamanda doğru yerde kullanılması çok önemlidir.

Lehinize Olan Karşılaşmalar:

Reaper: Yakın mesafeye girip yok etmeyi seven bir karakter. McCree ise yakın mesafeye girmeyi sevenleri yok etmeyi seven bir karakter.

Tracer: Yerinde durmayan bir karakter. “FlashBang” özelliği ile sakinleştiriliyor.

Mercy: Self-Deffense (Kendini koruma) özelliği düşük bir karakter. Ne yazık ki terzi kendi söküğünü dikemiyor. Herkesin imdadına yetişen bu hanım kızımızın olası bir McCree saldırısından kaçma olasılığı maalesef pek mümkün değil.

Aleyhinize Olan Karşılaşmalar:

Widowmaker: Uzak Mesafe’de McCree’yi alt edebilecek yegane karakter.

Genji: “Damage Reflected” özelliği sayesinde McCree’den gelebilecek hasarları yansıtır.

Pharah: Hem hareketli hem de uzak mesafe kontrollü bir karakter. Buda McCree’ye karşı tehdit unsuru oluşturuyor.

Taktikler ve Tavsiyeler:

 • McCree el becerisine dayalı bir karakterdir. El göz kordinasyonu iyi olan oyuncuların oynanması tavsiye edilir.
 • Yakınına gelen rakipleri belki de çoğu kahramandan daha hızlı alt eder. Savaş esnasında görüş alanınıza giren düşmanları sol tuş ile hasar manyağı yapabilirsiniz.
 • Eğer rakip size ne çok uzak ne çok yakın ise “Combat Roll” yeteneğiyle yaklaşıp ardından “FlashBang” yeteneğini kullanarak rakibi sabitleyip “PeaceKeeper”‘ın tüm mermilerini üstüne boşaltabilirsiniz. Böylelikle düşmanın kaçma olasılığı çok düşüyor. En standart kombosu olmakla birlikte kaçış konusunda da “Combat Roll” yeteneğini etkili kullanabilmek gerçekten çok önemlidir.
 • Ofansif yönde daha etkili bir karakterdir. Oynanan haritaya göre değişmekle birlikte genel olarak bölge saldırılarında etkilidir.

Zarya:

Overwatch karakterlerinden Rus savaş makinemiz Zarya hakkında detayl bilgi isterseniz buyurun okumaya devam edin.

Biyografi:

Zarya diğer Overwatch tank karakterler ile kıyaslandığında 400 canla aralarında en kırılganı olabilir. Fakat bu 400 canın 200’ünün shield olması, yanınızda healer olmadığı zamanlarda biraz işinize yarayabilir. Ayrıca Zarya yüksek enerjide çok fazla hasar verebilir. Ultimate yeteneği olan Graviton Surge ise takım arkadaşlarınız ile koordineli kullanıldığında çatışmayı büyük ölçüde kazandırır.

 • Rol: Tank
 • Zorluk: ⭐⭐⭐(Zor)
 • Armor : 0
 • Shield: 200
 • Health : 200
 • Total: 400

Yetenekler:

Energy (Pasif): Kalkanları hasar aldıkça Zarya enerji kazanır. Topladığı her enerji verdiği hasarı %1 arttırır. Ama enerjisi zamanla azalmaya başlar.

Particle Cannon: Zarya topladığı enerji kullanarak hedef aldığı yönde 15 metre uzunluğunda çizgi üzerindeki hedeflere hasar verir. 100 mermisi vardır sol tuş ile saniyede 20 mermi harcayarak yaklaşık olarak 95 hasar verir. Topladığı enerji arttıkça silahının verdiği hasar da artar. Alternatif atağı topladığı enerjiyi top şeklinde ileri fırlatır, aynı anda birden fazla düşmana hasar verebilir.

Particle Barrier: Bu yeteneğinizi kullandığınızda Zarya’nın kendisi çevresinde küre şeklinde bir kalkan oluşur. Bu kalkan hasar aldığında Zarya enerji kazanır. Kalkanın 2 saniye boyunca veya 200 hasar alana kadar kullanımda kalır.

Projected Barrier: Zarya aynı zamanda takım arkadaşlarını da koruyabilecek kalkana sahiptir. Kullandığınızda seçtiğiniz bir takım arkadaşınıza kalkan sağlamış olursunuz. Aynı kendi kalkanınızda olduğu gibi bu kalkan da hasar aldıkça enerjiniz artar.

Graviton Surge: Zarya’nın ultimate yeteneği ise fırlattığı alanda düşmanları içine çeken bir kara delik yaratır. Bu karadelik 4 saniye boyunca aktif kalıp 4 metre çevresindeki bütün düşmanları merkezine çeker ve zamanla az da olsa hasar verir.

Taktikler ve Tavsiyeler:

 • Enerjiniz az iken verdiğiniz hasar oldukça azdır, bunun için kalkanlarınızı etkili kullanıp enerji kazanırsanız çok daha etkili olabilirsiniz.
 • Kalkanlarınız sadece 200 hasar alabilse bile tek seferde gelen hasar 200 den fazla olduğunda kalkanınız olduğu sürece o hasardan sizi koruyabilir.
 • Sialhınız kafaya nişan aldığınızda fazladan hasar vermediği için düşmanın en büyük göründüğü yerden kolayca hedef alıp hasar vermeye çalışmanız sizin için çok daha rahat olacaktır.
 • Kalkanlarınız birçok düşman yeteneğine karşı hayat kurtarıcı olabilir. Mesela rakip Roadhog bir takım arkadaşınızı kendine çektiğinde takım arkadaşınıza kalkan sağlayabilirseniz hem onun hayatını kurtarmış olursunuz hem de bir sürü enerji kazanırsınız.
 • Kalkanlarınız hasar engellmekle kalmayıp kullandığınız anda hareket sınırlayan etkilere karşı dokunulmaz olursunuz. Mesela Reinhardt’ın ultimate yeteneğinden kurtulabilir, Roadhog’un Hook’undan sıyrılabilir ve Ana’nın uyutmasında kaçabilirsiniz.
 • Ultimate yeteneğinizi kullanırken takımızdan birileri ile beraber kullanmaya çalışın, böyle alabileceğiniz maksimum etkiyi elde edebilirsiniz.
 • Genji Deflect yeteneğini kullanarak ana silahınızı geri yansımadığı için ve D.Va’nın Deffence Matrix’i ana silahınızı bloklayamadığı için size karşı korunmasızlardır. Hedefinizi iyi tutturabilirseniz bu karakterleri kolayca eritebilirsiniz.
 • Roadhog takımızdan birini Hook ile yakaladığında size enerji vermekle kalmaz aynı zamanda büyük etki yaratmasını sağlayan bir yeteneği saf dışı bırakılmış olur. Hook’lanan takım arkadaşlarınıza düzenli olarak kalkan sağlayabilirseniz rakip Roadhog’u kolayca oyundan düşürebilirsiniz.
 • Pharah sürekli olarak havada dolaşacağı için ona silahınızla ulaşmanız oldukça zor olacaktır, uzaklardan sizi kolaylıkla rahatsız edebilir.
 • Reaper ise yanınıza yaklaşırsa çok kısa sürede çok fazla hasar verebileceğinden kalkanınız olsa bile sizi kolayca öldürebilir, mümkün olduğunca uzak durmaya çalışın.

Hanzo:

Bu rehberimizde Overwatch karakteri Hanzo ile ilgili aradığınız bir çok bilgiye ulaşabilirsiniz.

Biyografi:

Shimada ailesi yüzyıllar önce kurulmuş gün geçtikçe güçleri artan suikastçı topluluğudur. Bu kazandıkları gücü de silah ve illegal madde satarak yaptıkları kazanç ile muazzam bir suç imparatorluğu kurmakta kullanmışlardır. Ailenin en büyük oğlu ola Hanzo babasının başarısını devam ettirmek ve Shimada imparatorluğunu yönetmek ile görevlidir.

Küçük yaştan beri bu sorumluluk ile eğitilen liderliğe doğal bir uygunluk sergilemektedir. Bunun yanı sıra daha pratik alanlarda da yeteneğini geliştirmiştir, özellikle okçulukta ve dövüş sanatlarında. Babasının ölümünden sonra Shimada’nın büyükleri Hanzo’dan şımarık kardeşini düzeltmesini istemişlerdir, böylece topluluğu yönetmede Hanzo’ya belki yardımcı olabilirdi.

Ama kardeşi reddedince Hanzo onu öldürmek zorunda kaldı. Bu hareket Hanzo’nun kalbini derinden yaralamış ve babasını mirasını reddetmesine sebep olmuştur. Hatta başına geçmek için bu kadar çabaladığı Shimada topluluğunu terketmesine neden olmuştur. Şimdilerde Hanzo dünyayı dolaşarak bir savaşçı olarak yeteneklerini geliştirmekte, onurunu düzeltmeye ve hayaletleri arkasında bırakmaya çalışmaktadır.

Yetenekler:

Wall Climb (Pasif): Duvarlara tırmanabilmenizi sağlar. Bu pasifinizi düşmanlarınız üzerinde yükseklik avantajı kazanmak için ve hazırlıksız yakalanmamak için kullanabilirsiniz.

Storm Bow: Hanzo’nun ana silahıdır, tamamen şarj olması 1 saniye sürer ve şarj olma oranına göre okunuz hızı ve verdiği hasar artar. Okunuzu şarjda istediğiniz kadar tutabilirsiniz, ancak bu sürede hızınız azalacaktır. Hiç şarj etmeden ateş ettiğinizde her ok 29 hasar verir, tamamen şarj olduğunda ise 125 hasar verir.

Okunuzu tamamen şarj ettikten sonra düşmanlarınızın hareketini tahmin etmeye çalışıp ateş etmektense okunuzu şarj ederken 1 saniye içinde kabaca düşünüp hemen ateşlemeniz daha iyi olacaktır. Çünkü düşmanlarınız mümkün olduğunca tahmin edilemez şekilde hareket etmeye çalışacaktır. Bu durumda ne kadar fazla ok ateşlerseniz onları vurma ihtimaliniz de o kadar artar.

Scatter Arrow: Bu yeteneğini kullandığınızda Hanzo’nun sonraki oku ilk çarptığında 5 parçaya bölünür ve her parça 3 kere yansıyana kadar harekete devam eder. Yeni oluşan 5 oktan her biri 75 hasar verir. Eğer beklemediğiniz anda yanınızda bir düşman belirdiyse ayaklarının yanına hızlıca Scatter Arrow atarsanız aniden çok büyük bir hasar verebilir. Hatta düşmanınızı öldürebilirsiniz ve unutmayın ki bu durumda okunuzu şarj etmenize gerek yok çünkü Scatter Arrow’larınızın hasarı sabittir ve şarj ile değişmez.

Sonic Arrow: Bu yeteneğinizi kullandığınızda sıradaki okunuz ilk temas ettiği yerde 10 saniye boyunca radar etkisi yaratır. En az 29 maksimum şarjda ise 120 hasar verir, kafadan hasar verirseniz hasarınız bu ok ile de iki katına çıkacaktır. Bu yeteneğinizi her fırsat bulduğunuzda kullanmanız bekletmenizden çok daha iyi olacaktır.

Dragonstrike: Aktive ettiğinizden 1.5 saniye sonra Hanzo hedef aldığınız yöne doğru ikiz ejderlerini gönderir, 1.5 saniyelik aktive etme süresi boyunca hareket edemezsiniz. Ancak hedefinizi değiştirebilirsiniz. Bu ejderhalar haritanın sonuna kadar hareket eder ve her düşmana saniyede 200 hasar verir.

Düşmanlarınız ejderhaların merkezine ne kadar yakınsa o kadar fazla hasar alırlar ve bu ejderhalar sadece karakterlere hasar verir. Düşmanınız defansını kırmak için çok etkili bir yetenektir, kimseyi öldürmeseniz bile düşmanı büyük bir alandan dışarı çıkmak zorunda bırakırsınız.

Leh ve Aleyhinize Olan Karşılaşmalar:

Bastion ve Torbjörn: Torbjörn turret’leri ve Bastion genelde bir yerde sabit durdukları için orta mesafeden kolayca öldürebilirsiniz.

Roadhog: Size Hook atamayacak kadar uzakta iseniz size karşı yapacak hiçbir şeyi yoktur silahı sadece yakın mesafede etkili olduğu için orta ve uzak msafeden okunuz ile Roadhog’u kolayca avlayabilirsiniz. Ama Hook’unun mesafesine veyahut daha yakına yaklaşırsanız büyük ihtimal ile ölürsünüz.

Widowmaker: Uzun mesafelerde silahı anında vurduğu için sizden çok daha etkilir.

Winston: Yakın mesafede çok fazla canı olması nedeniyle siz onu öldüremeden sizi öldürebilir. Uzun mesafede ise shield’ı sayesinde oklarınızın kendisine isabet etmesini engeller.

Reinhardt: Uzun mesafelerde çoğunlukla kalkanı açık olacağı için ne Reinhardt’ı ne de arkasındaki takım arkadaşlarına bir şey yapabilirsiniz. Eğer yanınıza yaklaşırsa da birkaç çekiç darbesiyle sizi yere serebilir.

Taktikler ve Tavsiyeler:

Hepimizin başına gelmiştir, karşı takımdaki Hanzo bütün oklarını tutturmuş, ne yaptıysanız engel olunamamış ve her ultimate ile sizin takımınızı tamamen ortadan kaldırmıştır.

 • Yakın mesafe, orta mesafe ve bazen de uzun mesafeden çok yüksek hasar kabiliyetine sahiptir.
 • Sonic Arrow’u sayesinde hem kendisi hem de takımı için çok değerli görüş sağlar.
 • Scatter Aroow’u ile ise yakın mesafede kırılgan karakterleri kolayca öldürebilirken köşelere saklanmış ve hatta Reinhartd Shield’ı arkasına saklanmış karakterleri bile öldürebilir.
 • Duvarlara tırmanabilmesi sayesinde karşı takımı şaşırtabilir ve avantajlı noktalara kolaylıkla ulaşabilir.
 • Ultimate yeteneği Dragon Strike ile oyunun seyrini değiştirebilir.
 • Çok uzun mesafelerde Widowmaker kadar etkili değildir.
 • Oklarını tutturmak zor olduğundan dolayı verdiği hasar işe yaramayabilir.
 • İşe yarar bir kaçış mekanizması yoktur, duvarlara tırmanabilir ama kaçması gerektiğinde yeteri kadar hızlı değildir.

Widowmaker:

Keskin nişancı olarak oynamayı seviyor musunuz, Overwatch karakteri Widowmaker ile düşmanlarınız çok uzaklardan avlayabilirsiniz. Talon tarafından kaçırılıp üstün bir keskin nişancı olması içilen Widowmaker ile istediklerinize kavuşabilirsiniz.

 • Rol: Defense
 • Zorluk:⭐⭐(Orta)
 • Armor : 0
 • Shield: 0
 • Health : 200
 • Total: 200

Yetenekler:

Widow’s Kiss: Assault: Widowmaker her ne kadar sniper olsa da yakın mesafeli çatışmalarda sniper dışında kullanabileceği silahı da mevcut. Normal silahını dürbün olmadan kullandığınız zaman klasik bir assault rifle gibi kullanabilirsiniz. Toplam 30 merminiz vardır, saniye 10 mermi ateşlersiniz ve her mermi 13 hasar verir.

Widow’s Kiss: Sniper: Keskin nişancı kişiliğini ortaya çıkarmanız için mükemmel fırsat. Sağ tuş ile dürbününüzü kullanarak uzaklarda hedeflerinizi avlayabilirsiniz. Her ateş ettiğinizde 30 merminizden 3 tanesini harcarsınız. Mermilerinizin tam gücüne erişebilmesi için dürbünü açtıktan sonra şarj olması için çok kısa bir süre beklemeniz gerekiyor. Tam güce eriştiklerinde ise vücuda 120 kafaya ise 300 hasar verirler.

Grappling Hook: Keskin nişancı olarak genellikle düşmanınızdan daha yüksek bir pozisyonda ve uzak olmayı isteyeceksiniz. Bu gibi yerlere çıkmak için merdivenlerden daha iyi bir şeye sahipsiniz. Grappling Hook ile 20 metre menzildeki herhangi bir yüzeye tutunup kendinizi oraya doğru çekebilirsiniz. Tam animasyonun bitme zamanında zıplarsanız momentumunuzu kullanak oldukça yüksek mesafelere ulaşabilirsiniz.

Venom Mine: Her şeyi silahınız ile halletmeniz zor olacaktır, size küçük tuzaklar da lazım. Venom Mine ile herhangi bir yüzeye zehirli bir tuzak bırakırsınız. Düşmanlarınız üzeirnden geçtiğinde içerisindeki zehir serbest kalır ve zamanla düşmanlarınızı etkilemeye başlar. En fazla 75 hasar verebilir. Ama dikkatli olun eğer zehir salındığında siz de yakınında iseniz kendinizi de zehirlersiniz.

Infra-Sight: Düşmanlarınız nerede olduğu bilmiyor musunuz. O zaman şanslısınız Infra-Sight Ultimate yeteneğiniz sayesinde 15.5 saniye boyunca nerede olursa olsunlar onları görebilirsiniz. Bu sayede duvarın arkasından hiçbir şeyden habersiz bir şekilde çıkan rakiplerinizi gafil avlayabilir, veya takımınızla beraber düşmanları saklandıkları yere gömebilirsiniz.

Taktikler ve Tavsiyeler:

 • Yüksek yerlerde kalmaya özen gösterin böylece görüş açınızı arttırarak kendinize büyük avantaj sağlayabilirsiniz.
 • Çatışmaya olabildiğince uzak kalmaya çalışın, unutmayın ki oyundaki en yüksek menzilli silah sizin elinizde bunun avantajından faydalanın.
 • Bulunduğunuz yerde fazla kalmamanız gerekir, eğer düşman yerinizi öğrenirse üzeri atlayıp sizi öldürmeleri an meselesidir.
 • Venom Mine yeteneğinizi arkanızdan size gelecek düşmanlar için önlem olarak kullanabilirsiniz, gelecekleri yere bırakın ve gelecekleri zaman gafil avlanmaktan kurtulun.
 • Pharah havada uçarken sizin için kolay hedef olacaktır, memileriniz hedef aldığınız yere ateş ettiğiniz anda ulaştığı için onu kolayca yere indirebilirsiniz.
 • Arka saflardaki support karakteri aralardan indirebilirseniz takımınıza büyük bir avantaj sağlarsınız. Tanklarının arkasında saklanan supportları avlamaya çalışın her zaman.
 • D.Va ve Winston size yaklaşırsa onları öldğrmeniz çok zordur, sizi kolayca halledebilirler, mesafenizi korumaya özen gösterin.
 • Genji ve Tracer da yine aynı şekilde eğer arkanızdan gizlice yaklaşırlarsa sizin için tam bir baş belası olabilirler. Bunun için bulunduğunuz yerde fazla kalmamaya çalışın ve arkanızı kolaçan etmeyi unutmayın.

Reinhardt:

Sıra geldi Overwatch karakterimiz Reinhardt’a ait bilgilere.

Biyografi:

Reinhardt Wilhelm kendini geçmiş çağlarda yaşan bir şövalyenin cesaretine, yürekliliğine ve adaletine tanımlıyor. Otuz yıl önce, Overwatch dünyada robot ayaklanmaları tehdidine karşı kuruldu.

Reinhardt yüksek donanımlı bir Alman askeri. Overwatch’ın saldırı ekibinin bir parçasıydı. İhtilaf kararından sonra Overwatch savaştan yorulmuş bir ekip olarak barış yanlısı küresel bir kurum haline geldi. Reinhardt en sadık kahramanlardan biri olduğunu kanıtladı. Hem akranlarının hem kendinden yaşça büyük insanların takdirini ve saygısını kazandı.

Fikrini söylemekten hiç çekinmeyen ve Overwatch’in ne demek olduğunu sürekli hatırlatan sert eleştirileri ile birlikte iyi bir güç olmak için Overwatch’ın en vokal destekçisi olmayı sürdürdü.

Mücadele faaliyetlerinden kaynaklanan zorunlu emeklilik ile karşı karşıya geldi. Aktif görevden olma konusunda umutsuzluğa kapıldı. Reinhardt amaç ve zafer günlerinin sona ermiş olabileceğinden korkuyordu.

Overwatch bir çok yolsuzluk konusuyla baş başa kaldı. Reinhardt bu utanç durumlarını neden olarak göstererek tekrar aktifleşmiş olabilir.

Overwatch sonunda tamamen dağılmasına rağmen Reinhardt dünyadaki bozuklukları gidermek için tembel tembel oturmanın bir faydasının olmadığının farkındaydı. Tekrer haçlı zırhını giyinerek kendini masum ve zihinleri savunan insanları korumaya adadı. Eski bir şövalye gibi Avrupa’da adalet için mücadele yemini etti.

Yetenekler:

Rocket Hammer: Cezalandıran ve yok eden bir çekiç. Daha fazla bilgi vermeme gerek yok sanırım.

Shield: (Fabrika Ayarlarında : Sağ Click) 2.000 Hasarı emebilen bir kalkan. Oyunun en etkili yeteneklerinden biri. Tüm oyun modlarında kullanılabilecek bir yetenek. Kullanım dışında kalkanın savunması tekrar doluyor.

Charge: (Fabrika Ayarlında : Shift ) Odaklandıktan sonra bir yöne doğru arkasından roketle atılır. Kullanım süresince çok hassas olmasa da yön vermek mümkün. İlk tuttuğu rakip dışındakileri savurur ve ilk tuttuğu rakibi bir yere çarpana kadar götürmeye devam eder.

Fire Strike: (Fabrika Ayarlarında : E) Belirlenen yöne çekiciyle bir yanan bir cisim fırlatır. Bu cisimle temasa giren karakterler yüksek bir hasara maruz kalır.

EarthShatterr: (Fabrika Ayarlarında : Q)Elindeki çekici büyük bir güçle yere vurarak karşısındaki tüm karakterleri yere düşürüp hasar verir.

Lehinize Olan Karşılaşmalar:

Mercy: Mercy’nin tabancası veya bizzat kendisi hiçbir şekilde Reinhardt’a tehdit oluşturamaz.

Soldier : 76: Yüksek hasarlı bir asker lakin Reinhardt’ın kalkanı için tehdit unsuru olması pek mümkün değil.

Torbjörn: Reinhardt açtığı kalkan sayesinde takım arkadaşlarının Torbjörn’ün makinelerinden hasar almadan yok etmeleri konusunda teşvik edebilir. “Fire Strike” yeteneği ile bunu bizzat kendisi bile yapabilir.

Aleyhinize Olan Karşılaşmalar:

Mei: Mei elindeki buz silahı ile Reinhardt’ın kalkanından etkilenmeden Reinhardt’ı dondurabilir. Reinhardt donduktan sonra herkes için açık hedef haline gelir.

Bastion: Çok güçlü ve yüksek mermi kapasiteli bir minigun’a dönüşen Bastion 2.000 hasar absorbe edebilen Reinhardt’ın kalkanını dahi saniyeler içerisinde yok edebilir.

Pharah: Pharah yükseklerde gezmeyi seven bir karakter olmakla birlikte Rehinhardt’ın yerlerde gezen bir TANK görevi görmesi onun için çok da önemli bir durum değil.

Taktikler ve Tavsiyeler:

 • Önde giden ve bayrağı taşıyan kişi siz olmalısınız. Takım arkadaşlarınızın güvenini kazanarak onları kanatlarınızın altınıza almanız gerekir. Tüm oyun modlarında TANK denilince akla ilk gelen karakter olmakla birlikte yüksek hasar potansiyeli de var.
 • “EarthShatter” yeteneğini kullanıp alaşağı ettiği rakiplerini “Charge” yeteneği ile toplayabilir. Çoğu zaman “Charge” yeteneğine dahi gerek kalmaz. “Rocket Hammer” sayesinde rakiplerinizi pestilini çıkartabilirsiniz.
 • Takımınızda size can basacak bir karakter olması büyük bir avantaj olur. Siz onları korurken sizinde korumaya ihtiyacınız olduğu gerçeğini değiştirmez. Kalkanın yenilenme sürelerinde kendinizi sağlama almanız gerekmektedir.
 • Doğrudan bir koridor dahilinde olan düşmanlara veyahut denk getirebileceğinizi düşündüğünüz anda rakiplerinize “Charge” yeteneği ile gidip korkulu anlar yaşatabilirsiniz.

Winston:

Sinirlenince sizi kimse tutamıyor mu? O zaman süper zeki maymunumuz Overwatch karakteri Winston ile iyi anlaşabilirsiniz. Yakın mesafedeki düşmanlara karşı daha etkilisiniz ama silahınızın menzili biraz kısa olduğu için düşmanlarınızı fazla korkutmamaya çalışın.

Ve unutmayın silahınız doğrulttuğunuz yönde bulunan düşmanlara otomatik olarak hasar verir, hedef almakla fazla uğraşmadan diğer konulara dikkatinizi verebilirsiniz. Okumaya devam ederek Winston’dan nasıl daha iyi faydalanabileceğinizi öğrenebilirsiniz.

 • Rol: Tank
 • Zorluk: ⭐⭐ (Orta)
 • Armor : 100
 • Shield: 0
 • Health : 400
 • Total: 500

Yetenekler:

Tesla Cannon: Nişan almada zorlanıyor musunuz? Winston ve silahı Tesla Cannon tam size göre o zaman. Hatta daha da iyi Tesla Cannon düşman ile aranızdaki bütün bariyerlerden geçerek düşmana hasar vermenizi sağlar.

Eğer birden fazla düşman birbirine yakın ise aynı anda hepsine birden hasar verebilirsiniz. Tesla Cannon ile rakibinize saniyede 60 hasar verebilirsiniz. Bütün mermilerinizi kullanmanız 5 saniye sürer, yeniden şarj etmeniz ise 1.5 saniye. Silahınız ile 8 metre mesafedeki düşmanlara hasar verebilirsiniz.

Barrier Projector: Bariyerinizi kullandığınızda tam olarak bulunduğunuz yere 5 metre yarıçapında küre şeklinde 600 cana sahip kalkan bırakıyorsunuz. Tekrar kullanabilmeniz için 13 saniye beklemeniz gerekiyor. Eğer düşmanlarınız 5 saniye sonra hala bariyerinizi yok edememiş olursa kendiliğinden kayboluyor.

Jump Pack: Winston yaklaşık olarak 20 metre uzağa zıplayabilir. Zıplamanızı her 5 saniyede bir kullanabilirsiniz. Zıpladığınız anda kameranız hangi yöne bakıyorsa o yöne doğru zıplamış olursunuz. Yüksek bir yerde pozisyon almış olan düşmanlarınıza kolayca ulaşabilir ve onları kızartmaya başlayabilirsiniz böylece. Zıpladıktan sonra ise yere temas ettiğiniz anda o noktada herhangi bir düşman var ise onlara 50 hasar verirsiniz.

Primal Rage: Winston ultimate yeteneğini kullandığında 10 saniye boyunca sinirlerine hakim olamayan bir maymuna dönüşüyor. Fazladan 500 cana sahip oluyorsunuz ve 7.15 m/s hızla hareket etmeye başlıyorsunuz.

Ana ataklarınız ise yumruklara dönüşüyor bunları menzili ise 4 metre, her yumruk 40 hasar veriyor ve düşmanları geri itiyor. Ve bu 10 saniye boyunca zıplama yeteneğinizin bekleme süresi 2 saniyeye düşüyor. Yani oradan oraya koşturup herkesi yumruklayabilir, düşmanlarınızı uçurumlardan aşağı fırlatabilirsiniz.

Taktikler ve Tavsiyeler:

 • Ölmeye yakın olan düşmanlarınızı melee atak ile öldürebileceğiniz mesafede iseniz o şekilde öldürmeniz daha hızlı olacaktır.
 • Diğer Tank karakterler ile karşılaştırsığımızda Winston’un kendini koruyabileceği fazla bir yeteneği yok, ama bu açığı hareketliliği ile kapatıyor. Jump Packiniz ile olabildiğiniz kadar hareketli olmaya çalışın ve canınız kritik seviyeye düştüğünde healerlerinizin yanına dönmeye çalışın.
 • Verdiğiniz hasar fazla olmadığı için seçtiğiniz hedefe saldırırken yanınızda Tracer ve/veya Genji de olması çok işinize yarayacaktır.
 • Ultimate yeteneğiniz anında canınızı 1000 yaptığı için kullanmak için ölmeye yakın zamanları seçmeniz çok daha iyi olacaktır.
 • Widowmaker ve Hanzo gibi takımının en arkalarında oynamayı seven karakterlere ulaşıp onları rahatsız etmeniz takımınızın çok işine yarayacaktır. Ayrıca yakın mesafede siz daha avantajlı durumdasınız.

Zenyatta:

Support oynamayı seviyorsunuz fakat aynı zamanda birilerini de öldürmek mi istiyorsunuz, o zaman Overwatch karakteri Zenyatta çok hoşunuza gidecek. Genel amacı takım arkadaşlarının canın doldurmak ve düşmanları zayıflatmak olan omnic healerimiz savaş alanında dolaşırken kendi başına çok büyük miktarda hasar da verebilir.

Zenyatanın görevi aslında sihirli Orb’larını kontrol etmek. Birincisi takım arkadaşlarını zamanla iyileştirirken ikincisi ise düşmanların%30 daha fazla hasar almasına sebep oluyor. İyi bir zamanlama ile çatışmanın kaderini tamamen değiştirebilirsiniz.

Yetenekler:

Orb of Destruction: Overwatch’daki diğer support karakterlerin aksine Zenyatta büyük miktarda hasar verme yeteneğine sahiptir. Elinde bulundurduğu 20 tane Orb’un her biri ile 46 hasar verir. Üstüne bir de hedefinizi Orb of Discordile zayıflattığınız zaman bütün düşmanlarınıza korku salabilirsiniz.

Fakat Zenyatta’nın orb’larının hedefine ulaşması küçük bir zaman gerekiyor. ilk başlarda buna biraz alışmanız gerekebilir. Sağ tuşa basılı tuttuğunuzda ise Zenyatta maksimum 5 taneye kadar orblarını biriktirir ve tuşu bıraktığınızda hepsini ateşler. Bu şekilde her orb daha az hasar verir ama art arda gittiklerinden dolayı daha kısa zamanda daha yüksek hasar verebilirsiniz.

Orb of Harmony: Zenyatta’nın ana iyileştirme yeteneği. BAsitçe herhangi bir takım arkadaşınıza Orn’unuzu birakın saniyede 30 iyileştirme verin. Yeteneği kullanabilmeniz için takım arkadaşınızın 40 metrelik menzil içinde bulunması gerekir ve göz temasını kaybettikten birkaç saniye sonra Orb size geri döner. Orb’u takım arkadaşınıza bıraktıktan sonra onu iyileştirmek için başka hiçbir şey yapmanıza gerek yok, yani çok sevdiğiniz adam öldürme işine geri dönebilirsiniz.

Orb of Discord: Orb’u herhangi bir düşmana biraktığınızda işaretlenmiş düşman sizden bütün takım arkadaşlarınızda %30 daha fazla hasar almaya başlar. Orb’u kullanabilmeniz için düşmanın 40 metrelik menzil içinde olması gerekir ve göz temasını kaybettikten birkaç saniye sonra orb size geri döner.

Özellikle Tank karakterleri kısa sürede öldürebilmenize yardım eder. Orb ile işaretlenmiş karakter öldüğünde Orb’unuz geri döndüğüne dair bir mesaj alırsınız. Hemen yeni bir hedef bulup onu da kolayca öldürebilirsiniz böylece.

Transendence: Ultimate yeteneğiniz olan Transendence’i kullandığınıda Zenyatta 6 saniye boyunca dokunulmaz olur ve 10 metre çevrenizde bulunan bütün takım arkadaşlarınıza sanieyede 300 iyileştirme uygulatsınız. Bu yeteneğiniz sayesinde birçok düşman ultimate yeteneğini etkisiz hale getirebilirsiniz.

Mesela Hanzo ejderhalarını saldığında kullanırsanız takım arkadaşlarınıza zarar veremeyecektir. Ama Tracer’ın Pulse Bomb’u gibi tek seferde yüksek hasar veren yeteneklere karşı pek işinize yaramaz, bunun için kullanacağınız zamana iyi karar vermeniz gerekiyor.

Taktikler ve Tavsiyeler:

 • Orb of Discord ile Tankları hedef allıp yüksek canlarının onlara kazandırdığı avantajı bir bakıma ortadan kaldırabilirsiniz.
 • Discord Orb’u mümkün olduğunca düşmanlarda tutmaya çalışın, sadece hedef alıp üzerine bırakmanız gerekiyor geri kalan bütün işi kendisi hallediyor zaten.
 • Orn of Harmony’yi genel olarak düşük canı olan ve düşmana yakın dolaşmayı seven takım arkadaşlarınızda (Tracer ve Genji gibi) tutmaya çalışın. Bu onlara büyük bir avantaj sağlayacaktır.
 • Canınızın 150’si shield dan oluştuğu için çatışma dışında kalırsanız belli bir süre sonra bu 150 shield kendiliğinden yenilenecektir.
 • Hem Orb of Harmony hem de Orb of Discord karakterlere gönderildikten sonra etkilerini göstermeleri için başka bir şey yapmanıza gerek yok. Sadece Orb’u yolayın ve adam öldürmeye devam.
 • Çok az canının olması (sadece 200) sizi düşmanlarınız için kolay bir hedef yapar. Bu yüzden asıl çatışmadan biraz uzak Tanklarınızın arkasında güzvende kalmaya özen gösterin.
 • Orn of Discord eğer düşmanınız ile aranızda herhangi bir kalkan varsa kullanılamaz, kesinlikle direk bir görüşe sahip olmanız gerekmekte.
 • Hem Orb of Harmony hem de Orb of Discord aynı zamanda tek bir karaktere uygulanabilir. Bunun için en çok etkiyi yaratabileceğiniz hedefi seçmeniz çok daha iyi olur.

Diğer bütün support karakterler gibi Zenyatta ile diğer karakterleri karşılaştırmak da biraz zor. Ama uzun lafın kısası Orb of Discord’u etkili kullandığınız sürece her karaktere karşı üatünlük sağlayabilirsiniz.

Genel olarak arka saflarınıza geçip sizi öldürmeye çalışan Tracer ve Genji gibi karakterlere aşırı dikkat etmeniz gerekiyor. Özellikle Tracer farketmeden yaklaşıp siz daha gözünüzü kırpamadan sizi öldürebilir. Genel olarak size çok fazla yaklaşan çoğu karaktere karşı güçsüzsünüz. Mesafenizi korumaya dikkat edin.

Yazar Hakkında
Veteran Soldier
Yazılarını sosyal medya platformlarınızda paylaşmanızdan, sitede sörf yapmanızdan ve yorum yazmanızdan memnuniyet duyan bir website çalışanı ve amatör Call of Duty oyuncusu...
Abonelik
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments