İncelemeler
Hoşgeldiniz...
Perception Oyun İncelemesi
0

Devamında sistem gereksinimlerini de bulabileceğiniz Perception korku oyunu bugünkü inceleme konumuz olacak arkadaşlar. Göremiyor olsaydınız ne olurdu? Bilinmezlik algımız nasıl değişirdi? Dış dünya ile bağdaştıramadığımız için korktuğumuz şeyler bizi nasıl etkilerdi?

Perception tam da bu sorulara yanıt aramak üzere geliştirilmeye başlanmış, görme duyusundan yoksun birinin korku anında yaşadığı çaresizlik hissiyatını oyuncuya aktarmayı amaçlamış bir oyun olarak karşımıza çıkıyor.

Hikayesi:

DeepEnd Games tarafından geliştirilen ve 30 Mayıs 2017 tarihinde piyasaya sürülen Perception’ın hikayesi, görme engelli karakterimiz Cassie’nin başından geçenleri konu alıyor. Son zamanlarda yükselmiş ve artık ivmesini kaybetmeye başlamış olan korku-macera türüne dahil ettiğimiz yapım olabildiğince minimal tasarlanmış. Etrafı araştırıp bulduğumuz objelerden bilgi edindiğimiz, ufak tefek bulmacalar serpiştirilmiş bir oyun kendileri.

Perception oyunu, Cassie’nin rüyalarında var olan malikânede kendini bulması ile başlıyor. E tabii ki normal bir ev olacak değil, alabildiğine paranormal olay dolu burada. Oyunun hemen başlarında evin önceki sahipleri ve Cassie’yi birbirine bağlayan bir hikâye ile karşılaşıyoruz.

Ne demiştik? Cassie görme engelli. Ama bu demek değil ki etrafında olan bitene dair hiçbir fikri yok. Ablamız bir nevi Daredevil, yani nerede bir ses bir çatırtı var ise gürültü boyunca ses dalgalarının vurduğu yerleri görebiliyor (Tam tabir bu mudur emin değilim, ama kendisi bildiğin radar gibi).

Radyo açılmış bir odada tamamen görebiliyorken, hiçbir şey görmediğimiz bir ortamda şiddetli esen bir rüzgar ya da devrilen bir obje ortamı aniden görünür kılabiliyor. Az önce de değindiğimiz gibi, eğer bulunduğumuz ortamda ses yok ise tamamen karanlık.

İnsan göremediği şeylerden korkar!

Adım attığımızda birkaç metrelik bir aydınlık yakalayabiliyoruz. Bu mekanik oyunu benzerlerinden oldukça ayrıştırıyor olsa da eksik kaldığını da belirtebilirim. Halıya bastığımızda çıkacak ses ile metale bastığımızda çıkacak ses aynı değil ne de olsa. Eksiklik tam da bu noktada çünkü Perception’da her adım aynı etkiyi yaratıyor.

Bir tek adımlarımıza bel bağlamak durumunda da değiliz. Yönümüzü bulmak için elimizdeki bastonu yere vurarak anlık bir aydınlanma elde edebiliyoruz. Bu kısa süreli aydınlanma içerisinde yolu aklımıza kazımalıyız şayet asayı ard arda yere vurmak oyundaki düşmanımız Varlık‘ı (Presence) bize çekiyor. Sonrasında olanlar da malum.

Varlık yaklaştığında her yer kıpkırmızı oluyor ve yakalanmamak adına yapabileceğiniz en mantıklı şey de saklanmak oluyor. Görme engelinin üzerine bir de Varlık eklenince, çekmeceleri kurcalamak bile gerginlikten kalp krizi geçirtebiliyor.

Cassie:

Perception oyunundaki ana karakterimiz Cassie görme engelli olmasının yanında psikolojik sorunlara da sahip (ki bu benim çıkarımım). Korkunç bir duruma espri ile karşılık verirken, zaten ölmüş birinin ölümünü gördüğünde çığlık çığlığa kendini yerlere atabiliyor.

Bu karakter yapısı insanı korku atmosferinden çıkarıp zaman zaman eğlendirmeye de başlıyor. Oyunun yapımcıları da Cassie’nin çok boş yaptığını farketmiş olacaklar ki, Cassie’yi tanımak ya da Sessiz gibi iki seçenek sunmuşlar.

Görme mekaniği dışında çok ekstrem bir noktadan yakalayamamış bir oyun olan Perception, basit bir de oynanışa sahip. Etrafta gez, parlayan cisimleri incele sonra diğer odada aynılarını bir daha yap. Hikaye noktasındaysa oyunun en başında neyin ne olduğunu kestirebiliyorsunuz böyle olunca da ne bir şaşırma, ne de bir heyecan olmuyor maalesef.

Son Sözler:

Özetle Perception, görme mekanikleri haricinde çok da bir numarası olmayan bir oyun. Neden bu kadar sert yapıyorum? Çünkü beklentilerimin çok altında kaldığını rahatlıkla söyleyebilirim. Sıradan oynanışı, klişe hikayesi derken bu iş böyle uzar gider.

Şu hali ile oyun gelecek nesillere öncülük edebilecek çok başarılı bir mekaniğin taslak hali diyebilirim. Ama denemek isterseniz, bir göz atmanızda fayda var.

Künyesi
Yayımcı

The Deep End Games, Feardemic

Yapımcı

The Deep End Games

Çıkış Tarihi

30 Mayıs 2017

Platformlar

PC, PlayStation 4, XBox One, Nintendo Switch

Oyun Türü

Macera, Indie (Bağımsız Yapımcı), Hayatta Kalma, Gerilim, Korku Oyunu

Oyun Motoru

Unreal Engine 4

ESRB Rating

MATURE 17+

Sistem Gereksinimleri

Perception Minimum Sistem Gereksinimleri:

İşletim Sistemi: Windows 7, Windows 8, Windows 10 veya üzeri 64-Bit işletim sistemi

İşlemci: Intel Dual Core 2.4 GHz. ya da emsali AMD veya üzeri işlemci

Ram: 4 Gb. bellek miktarı

Ekran Kartı: AMD Radeon HD 6870 ya da NVidia GeForce GTX 470 veya üzeri en az 1 Gb. belleğe sahip ekran kartı

DirectX: DX 11

Harddisk: 7 Gb. boş alan.

Artı Yönleri

Yeni çıkacak oyunlara öncü nitelikte oyun mekaniği,

Av-Avcı ilişkisinin yaşattığı çaresizlik oyuna kilitlenmenize yol açıyor.

Eksi Yönleri

Geliştirilmesi gereken oyun mekaniği,

Düşük çeneli ana karakterimiz Cassie,

Bir süre sonra tekrara düşen oynanış.

Puanlar
Editörün Puanı
Okur Puanları
Siz de Puanlayın
Oynanış
Senaryo
Grafikler
Ses ve Müzikler
Aldığı Puanlar

Keşke Perception'ın görme mekaniğini biraz daha geliştirebilmiş olsalardı. Ortaya konulmuş iş kesinlikle kötü değil ancak biraz daha detaylandırılmış olmasını bekliyor insan.

Editörün Puanı
Okur Puanları
1 Oy
Oyladınız
Yazıyı Oyla
Çok İyi
50%
İyi
50%
Eh İşte
0%
Kötü
0%
Yazar Hakkında
Veteran Soldier
Yazılarını sosyal medya platformlarınızda paylaşmanızdan, sitede sörf yapmanızdan ve yorum yazmanızdan memnuniyet duyan bir website amelesi ve amatör Call of Duty oyuncusu...