İncelemeler
Hoşgeldiniz...
PES 2010 Sistem Gereksinimleri ve İncelemesi

Pro Evolution Soccer (PES) 2010 sistem gereksinimleri bilgileri ve oyun incelememize bir gerçeği belirterek başlamak istiyorum. Bildiğimiz üzere FIFA oyun serisiyle PES oyun serisi son yıllarda çok büyük bir çekişme içerisinde. Bu durum oyun yapımcılarının her hallerinden belli. Bunun en tipik örneklerinden birisi FIFA 10 ve PES 2010 oyunlarının direk peş peşe çıkması.

İlk olarak FIFA 10 oyunu çıktı hemen ardından da PES 2010. Her rekabette olduğu gibi bu çekişmeden de karlı çıkan bir grup var ve bu sefer o grubu oluşturanlar oyun severler. Çünkü FIFA oyun piyasasında bir nevi “tekel” durumundayken, pekte gelişimine önem verdiğini söyleyemeyiz. Fakat özellikle Pro Evulation Soccer’ın PC piyasasına çok hızlı bir giriş yapmasıyla, FIFA’da kendisine çeki düzen vermek zorunda kalmıştı. Biz de şimdi PES 2010’un ne durumda olduğuna bakalım.

PES Serisinde Gelişim Devam Ediyor…

Öncelikle şunu belirtelim ki Pro Evulation Soccer serisi, her oyununda kendisini biraz daha geliştiriyor. Bu oyunda da gelişimin yavaşta olsa devam ettiğini gördüm. Bu gelişmeleri şöyle sıralayabiliriz; görüntü ve ses grafiği, oyuncu kontrol grafiği, hataların kısmende olsa düzeltilmiş olması. Bunların hepsine ayrıntılı biçimde değineceğiz. Fakat oyunda tüm değişmelerin olumlu sonuçlar vermediğini de söylemek istiyorum. Oyunda bazı şeyler düzelteyim denirken hepten mahfedilmiş.

Pro Evolution Soccer (PES) 2010 Sistem Gereksinimleri
Minimum

İşletim Sistemi Windows XP veya üzeri işletim sistemi.
İşlemci Intel Pentium 4 2.4 GHz. ya da AMD Sempron 2500+ veya üzeri işlemci.
Ram 1 Gb. (XP O/S üzeri için 2 Gb.)RAM
Ekran Kartı AMD Radeon 9600 Series ya da NVidia GeForce FX 5600 Ultra veya üzeri ekran kartı.
Hard Disk 8 Gb. boş alan.
DirectX DX 9

FIFA 10’da da üzerine basa basa söylediğimiz bir şey vardı. Artık yıldız oyucuyla basit futbolcular arasında ki ayırım göz görülür bir şekilde ortaya konmuştu. İşte PES 2010 oyununda da bu ayrım yapılmış hemde çok güzel bir şekilde. Yine bu konuda FIFA 10’dan daha başarılı olduğunu söylersek zannedersem yanlış söylememiş oluruz. Özellikle süper star diye tabir edilen oyuncuları oyun içerisinde tutmak adeta imkansız olmuş.

Mesela bir Cristiano Ronaldo var ki oyunda ki tek rakibi Lionel Messi olmuş. O bile birebir denk olmamış yani sizlere tavsşyem bir taraf Real Madrid ise diğer tarafın Barcelona olmasında büyük fayda var. Bir başka özellikte yine futbolcuların yıldızlığıyla alakalı olarak her şey değişiyor. Mesela yıldız bir futbolcunun top sürmesi, top kontrolü sıradan bir futbolcuyla kıyas bile edilmiyor.

Pro Evolution Soccer (PES) 2010 Sistem Gereksinimleri
Önerilen

İşletim Sistemi Windows XP veya üzeri işletim sistemi.
İşlemci Intel Core 2 Duo E4400 2.0 GHz. ya da AMD Athlon 64 X2 Dual Core 4000+ veya üzeri işlemci.
Ram 2 Gb.
Ekran Kartı ATI Radeon HD 2400 Series ya da NVidia GeForce 7900 GT veya üzeri ekran kartı.
Hard Disk 8 Gb. boş alan.
DirectX DX 9

Bir övgü bir eleştiri şeklinde gitmek gerekirse, şimdi gelelim oyuna ilk eleştirimize. Oyunda her oyuncunun hakkının verildiğini söylemiştik. Ama bunların bazılarında gerçekten çok abartıldığını belirtmeliyiz. Mesela yıldız kalecilerin gol yememe gibi bir sorunları var. Özellikle Real Madrid kalecisi Casillas’a gol atmak çok büyük bir başarı. Kaleciler için panterde desek, leoparda da desek inanın az kalıyor. Hele karambollerde kalecilerin çevikliği ve reflexleri yok artık dedirten cinsten olmuş.

Bunun yanında oyunda gerçekliği arttıran bir diğer faktörde çalımlar. Özellikle kalecilere atılan çalımların insanın keyfini bir anda tavan yaptırması içten bile değil. Bir iki detay verecek olursak out’a giden topun reklam panolarına çarparak geri dönmesi gerçekten önemli bir detay. Bu ve bunun gibi detaylar oyuna belki de bizlerin farkına varmasakta bize keyif veren bir hal katıyor.

Bu Hakemler Düşman Başına…

PES 2010 Hakem Kararları:

PES 09 oyunun en çok eleştirdiğimiz şeylerden bir tanesi hakem kararlarıydı. Hatırlayacağınız üzere hakemler zırt pırt her şeye sarı ve kırmızı kart gösteriyor, en küçük temaslara bile izin vermiyorlardı. Muhtemelen bu hakemlerden dolayı çok eleştiri alan PES yapımcıları bu konuda bir düzeltmeye gitmeye çalışmışlar ama keşke gitmeselermiş.

Bunu söylememin sebebi şu, bu sefer hakemler hiç bir şeye düdük çalmıyorlar. Hele kart ceplerinden cımbızla zor çıkıyor. Bazen öyle durumlar oluyor ki insan saçını başını yoluyor. Son adam gole giden futbolcuya arkadan yatarak müdahale yapıyor, futbolcu yerle bir ama oda ne karar out! İnanın bunun gibi onlarca pozisyona şahit oldum. Bununla tam ters ilişkide birde hakemler çarpışmalara faul çalmıyorlar mı, inanın tam bir fiyasko.

Bu hakemlerden bir tanesinin Super Ligde hakemlik yaptığını varsaysak iddaa ediyorum ligten çekilen takımların haddi hesabı olmazdı. Şuan kendimi bir teknik direktör gibi hissettim. Hakemlere yüklenmenin cazibesi gerçekten dayanılmazmış, insanın eleştirilerinin ardı arkası gelmiyor.

PES 2010 Sistem Gereksinimleri ve Oyun İncelemesi

O yüzden burada hakemlerden dert yanma faslını noktalıyorum. Hazır eleştirmeye başlamışken bir başka eksikliği daha doğrusu ihmali belirtemeliyim. “Spiker” desem bir çoğunuz zannediyorum ki neyi eleştireceğimi anlamıştır. Evet PES oyununun ilk çıkışından bu yana belkide tek geliştiremediği, işte budur dedirtemediği şey spikerdir.

Gol olur spiker yarım saat sonra söler, penaltı olur biter maç başlayacak spiker daha yeni bağırmaya başlar. Bazende sessizlik orucuna girer dakikalarca ne futbolcu ismi nede başka bir şey söyler. İşte tüm bu olumsuzluklar şuana kadar PES’in aldırmadığı ender hatalardan birisi olurken biz oyun severlerinde antipatisini kazanıyor. Zaten şu futbol dünyasında iki spikeri hiç beğenmiyorum. Birisi PES spikeri diğeri de İlker Yasin.

Bilindiği üzere PES oyununun tek şıkkı karşılıklı ya da bilgisayara karşı yapılan maçlar değil. Bunun yanında become a legend (futbolcu kariyeri), managerlik, training gibi bir çok seçenek mevcut. Maalesef bunlar için çok fazla bir şey diyemeyeceğim. Çünkü genel geçer değişiklikler dışında bu seçeneklere özel hiçbir ekleme yapılmamış diyebiliriz.

Futbolcu kariyerinde ilk takımımız ve rakibimiz bile PES 09’dakiyle aynı. Training mod yine oyun öncesi tavsiye edilen fakat geçen senelerden çok fazla farkı olmayan bir alternatif olarak bizlere sunulmuş durumda. Managerlik içinde çok fazla söylenecek bir şey yok. Geçen seneki oyunu beğenen arkadaşlarımız için bu senede aynı durumun geçerli olacağını söyleyebiliriz.

Pro Evulation Soccer 2010 Grafikler:

PES Serisinin her yeni oyununda üzerine istisnasız koyduğu bir şey varsa oda şüphesiz ki ekran grafiklerdir. Ama az ama çok kesinlikle her yeni oyunda kendisini bir adım ileriye taşımayı başarıyor. Bu oyunda da grafikler oyun severleri tatmin edecek düzeyde. Oyuncu görüntüleri son derece güzel tribünler ve stat görüntüleri bizleri tatmin edecek seviyede.

Bunun yanında yeni tarz menü görünümüde son derece hoş olmuş. Ses grafiklerine gelecek olursak, oyunda en çok hoşuma giden grafiklerden birisi olduğunu söyleyebilirim. Özellikle taraftarların tezahüratları insanı içine alan tarzda. Yüksek bir ses veya kulaklık aracılığıyla oyunu oynayan arkadaşlarımızın, kendilerini oyuna kaptırmaları içten bile değil.

Son Sözler:

PES 10 ile ilgili tüm görüş ve fikirlerimizi derleyip toplayacak olursak, oyunun yine gelişimini sürdürdüğünü ama bununla beraber bazı hataların hala devam ettiğini görüyoruz. Her futbol oyunu gibi bir sene boyunca günde 1 ve ya 2 maç yapmak suretiyle oynayabileceğimiz ve oynarkende zevk alacağımız bir oyun olmuş. Görünen o ki hakem hatalarının ve spiker sorununun çözüldüğü bir PES oyunu görebilmek için daha uzun yıllar beklememiz gerekiyor.

Puanlar
Editörün Puanı
Okur Puanları
Siz de Puanlayın
Genel Değerlendirme
8.5
9.0
Aldığı Puanlar

PES 10 oyununda göze çarpan şeylerden bir tanesi de her oyunda biraz daha fanteziden, realiteye geçişin olması. Yani öyle absürt çalımlar ve ya astronomik golleri görmek çok mümkün değil.

8.5
Editörün Puanı
9.0
Okur Puanları
3 Oy
Oyladınız
Yazar Hakkında
Veteran Soldier
Yazılarını sosyal medya platformlarınızda paylaşmanızdan, sitede sörf yapmanızdan ve yorum yazmanızdan memnuniyet duyan bir website çalışanı ve amatör Call of Duty oyuncusu...
Abonelik
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments