İncelemeler
Hoşgeldiniz...
PES 2015 Sistem Gereksinimleri ve Ön İncelemesi
İnceleme

PES 2015 Sistem Gereksinimleri ve Ön İncelemesi

Yazar: 11 Şubat 2016

Futbol oyunlarının başında gelen, PES serisinin bu yılki oyunu Pro Evolution Soccer 2015’in yayımcılığını Konami yapımcılığını ise PES Production üstleniyor. 26 Eylül 2014’te çıkacak oyunun Playstation 4, Playstation 3, Xbox One, Xbox 360 ve Wii U platformlarına çıkacağını duyuruldu. Sistem gereksinimlerini yazımızın devamında bulabileceğiniz PES 2015’in oyun motoru ise Fox Engine.

Bizi hayal kırıklığına uğratan PES 2014’ün ardından çıkarılacak olan PES 2015‘te yapımcılara göre yarım kalmış bir oyunu tamamladıklarını belirttiler. Hatta “bu kez farklı olacak” diyerek bir iddia ortaya attılar. Yıllardır FIFA ile çekişmekte olan PES, 2014’te çıkarmış olduğu oyunla oyuncular tarafından ağır eleştiriye maruz kalmıştı. Çoğu PES’çi 2014 yılında, FIFA serisine doğru geçiş yaptı. Fakat yapımcılara göre 2015 yılında bu iş tamamen tersine dönecek…

FIFA 19 Sistem Gereksinimleri
Minimum

İşletim Sistemi Vista (32 Bit), Windows 7, Windows 8.1, Windows 10 veya üzeri işletim sistemi.
İşlemci Intel Core 2 Duo E4300 1.80 GHz. ya da AMD Athlon II X2 240 2.8 GHz. veya üzeri işlemci.
Ram 1 Gb. veya üzeri ram miktarı.
Ekran Kartı AMD Radeon X1300 XT ya da NVidia GeForce 7800 GT veya üzeri en az 256 Mb. belleğe sahip ekran kartı.
Harddisk 8 Gb. boş alan.
DirectX DX 9

Yenilikler:

PES 2015’te bizi bayağa bir yenilik bekliyor. İlk başta gözüme çarpan ise tribünler oldu. Tribünlerdeki insanların yüz modellemesi arttırılmış bir şekilde. Yani artık aynı amcayı 300 yerde görmeyeceyiz. Tribündeki seslerin yansımasına kadar düşünülmüş. Master League oyuna online olarak getiriliyor.

Artık çimlerin üzerinden kaydığınızda arkanızda bir iz bırakabileceksiniz. Top çimlerin üzerinden geçerken çimler topun gidişine göre ezilecek, yön değiştirecek. Formalardan çekince formanın yırtılmasına kadar gidecek geliştirmeler eklenmiş.

FIFA 19 Sistem Gereksinimleri
Önerilen

İşletim Sistemi Vista (32 Bit), Windows 7, Windows 8.1, Windows 10 veya üzeri işletim sistemi.
İşlemci Intel Core i3-530 2.90 GHz. ya da emsali AMD Phenom II X4 925 2.8 Ghz. veya üzeri işlemci.
Ram 2 Gb. bellek miktarı.
Ekran Kartı AMD Radeon HD 2400 Series ya da Intel HD Graphics 3000 (1 Gb.) ya da NVidia GeForce 7950 GT veya üzeri en az 512 Mb. belleğe sahip ekran kartı.
Harddisk 8 Gb. boş alan miktarı.
DirectX DX 9

Oynanış:

Oynanış olarak şut çekimlerine yeni eklentiler getirlmiş. Yapımcılara göre “sınırsız çeşitlilik” ve daha duyarlı vuruşlar yapılacakmış. Pro Evolution Soccer 2015 (PES 2015)’te oyuncuların tepki sürelerinin azaldığını belirtiyorlar. FIFA oynanış bakımından yavaşken PES her yıl oynanışını arttırıyor. PES’in neden sürekli oynanış hızını artırdığını düşünürken şunları da ekleyeyim.

Oyun bu yıl takım oyununa önem vermiş gibi. Yani elinizde ne varsa kullanabiliyorsunuz. Örneğin oyunda kendi sahanızı istediğiniz şekilde kullanabiliyorsunuz. Çimleri kısa keserseniz daha rahat paslaşırsınız ya da maç öncesi sahayı sulayıp daha hızlı paslaşabilirsiniz. İsterseniz rakip kale önündeki çimleri sulayıp kalecinin daha rahat gol yemesini sağlayabilirsiniz.

PES 2015 Sistem Gereksinimleri ve Ön İncelemeGrafikler:

Oyundaki neredeyse 1000’e yakın oyuncunun yüz modellemesini yeni yaptıklarını belirtiyorlar. Sadece oyuncular değil tribündeki izleyicilerinde yüz modellenmesi yenilenmiş ve artık taraftarın çoşkusuna göre maçın seyri değişebilir.

Oyunun grafiklerinde ciddi bir artış yok fakat bir gelişme kat etmişler ama benim gözüme çarpan en belirgin özellik oyuncuların mimikleriydi. Yani oyuncu yere düşerken pek birşey olmazken, düştükten sonraki o acıyla bağırma olayı benim cidden dikkatimi çekti.

Grafiklere ek olarak artık formalar oyunculara yapışık değil, sallanan yani gerçek hayattaki gibi olacak. Uzun zamandır ilk defa ses gerçekçi olacak gibi görünüyor. Hakemin düdük sesindeki yankıdan tutun da anons sesinin, taraftarın o karışmış sesine kadar bize tam bir futbol atmosferi sağlayacaklar gibi.

Son Sözler:

Sonuç olarak, PES 2015 gerçekçilik ve oynanabilirlik kısmında kendini geliştirirken, grafikleri aynı kalmış diyebiliriz. Bakalım bu seneki, FIFA VS PES çekişmesi nasıl olacak?

Künyesi
Yayımcı

Konami

Yapımcı

PES Productions

Çıkış Tarihi

26 Eylül 2014

Platformlar

PC, Playstation 4, Playstation 3, Xbox One, Xbox 360 ve Wii U

Oyun Türü

Futbol Oyunu

Oyun Motoru

Fox Engine

ESRB Rating

EVERYONE

Puanlar
Editörün Puanı
Okur Puanları
Siz de Puanlayın
Genel Değerlendirme
8.0
8.6
Aldığı Puanlar

PES 2015'te grafikler yerinde saysa da gerçekçilik ve oynanabilirlik bakımından kendini geliştirmiş görünüyor...

8.0
Editörün Puanı
8.6
Okur Puanları
1 Oy
Oyladınız
Yazar Hakkında
Veteran Soldier
Yazılarını sosyal medya platformlarınızda paylaşmanızdan, sitede sörf yapmanızdan ve yorum yazmanızdan memnuniyet duyan bir website çalışanı ve amatör Call of Duty oyuncusu...