İncelemeler
Hoşgeldiniz...
Pocket Mine Mobil Oyun İncelemesi
Pocket Mine Mobil Oyun İncelemesi
0
İnceleme

Pocket Mine Mobil Oyun İncelemesi

Yazar: 26 Şubat 2019

Bugün Pocket Mine mobil oyun inceleme yazımla karşınızdayım. “Oldies but goldies” yani eskilerden ama güzel bir oyun Pocket Mine. Oyundaki öncelikli amacınız tabi ki daha derinlere kazmak, oyuncular ekrana tıklayarak kazmaya başlıyorlar.

Kazarken karşınızda tek vuruşla yok edebileceğiniz yumuşak toprak dışında, iki vuruşla yok edeceğiniz sert toprak ve vursanız da yok edemeyeceğiniz sert kayalar çıkıyor. Pocket Mine oyununda kazmanızın kalitesine göre daha derine iniyorsunuz. Kazmanızın kalitesini ise kazarken bulduğunuz madenlerden elde edeceğiniz para ile arttırıyorsunuz.

Madenler:

Pocket Mine oyununda karşınıza 8 farklı çeşit maden çıkacak. Kömür madeni ve altın madeni çok yaygın çıkar ve tek vuruşta alırsınız, tabi bunların parasal değeri de düşüktür. Ancak safir, lal taşı, yakut, zümrüt, demir ve elmas gibi değerli madenler de çıkacaktır. Bunları ise iki vuruşta kazanacaksınız.

Pocket Mine oyununda her bir kare 1 metre olarak hesaplanmış. Her bir kazma darbesiyle maalesef 1 metre ilerliyorsunuz. Kazma kalitesini yükseltirken başlarda 10 vuruş eklerken seviyeniz arttıkça bu 1-2 fazla vuruş şeklinde azalıyor.

E hal böyle olunca 60 seviyelerde birisi için kazması en fazla 200 vuruyor. Ancak kazarken karşınıza dinamit, bomba ve matkap gibi, sizi üç dört metre aşağıya tek vuruşla taşıyacak güzellikler de mevcut. Ayrıca sağlık kartı çıkarsa 3 fazla vuruş kazanıyorsunuz.

Kartlar:

Bir de kart mevzusu var. Kazmanıza yardımcı oluyor bu zımbırtılar. Oyunun başında rastgele olarak sahip olduğunuz kartlarda 3 tane kart geliyor. Beğenmediyseniz oyun parası ile değiştiriyorsunuz. Mesela 100% daha fazla kömür kartına sahipseniz; karşınıza çıkacak kömür sayısı artıyor.

Bu kartları seviye atladıkça, kendi rekorunuzu kırdıkça ve son olarak sandık açtıkça kazanıyorsunuz. Aynı zamanda madeni kazmaya başlamadan önce, önceden hazırlamış olduğunuz kart destesini de kullanabilirsiniz.

Beş farklı renkte kart var: Beyaz renkteki kart yaygın olarak karşınıza çıkar ve çok işe yaramaz, mavi renk kart az yaygındır, yeşil nadir olarak karşınıza çıkar, mor kartlar mistiktir ve son olarak sarı kartlar efsanevidir ve yüzde yüz sonuç alırsınız.

Aynı karttan iki taneye sahipseniz; eriterek birleştirip aynı renkte daha güçlü bir kart elde edersiniz. Örneğin mor renkte 100% daha fazla altın madeni kartını erittiğinizde yine mor renkte 125% daha fazla altın madeni kartını elde edersiniz.

Görevler:

Kazmaya başladığınızda size 30 tane altın madeni bul gibi görevler verecektir. Pocket Mine’daki bu görevleri yaparsanız sandık anahtarı kazanırsınız. Görevin zorluğuna göre anahtar sayısı değişir. Sandıklar ise gene kazı yaparken tek vuruşla elde edeceğiniz boş geçmeyeceğiniz şeylerdir.

Pocket Mine’da 5 farklı çeşit sandık yer almaktadır. Bunlardan ahşap olanından sadece para ve yakut çıkar ki bu yakut kazarkinden farklı olarak nadir çıkar ve paraya dönüşmez. Demir sandıktan yaygın kartlar çıkar, altın sandıktan yaygın olmayan veya nadir kartlar çıkarken, elmas sandıktan mistik kartlar çıkar.

Ve son olarak gökkuşağı rengindeki bu sandıktan efsanevi kart çıkar. Eğer elinizde hiç elmas sandık yoksa ve altın sandık çoksa, o zaman altın sandıkları fabrikada sihirli küp ile birlikte birleştirip elmas sandık elde edebilirsiniz.

Sihirli küpü ise kazarken karşınıza çıkan kutuları açtığınızda çıkan zıptırik şeyleri yine fabrikada işleyerek kazanabilirsiniz. O zıptırik şeyleri eğer küp elde etmek için harcamazsanız ve aynı cinsten 5 farklısını bulursanız size etkinlik nadirliğine göre bir kart verecektir. Ticaret merkezi bu kartları elde edeceğiniz yerdir. Para çokomel döngüsü gibi emek verip kazıyorsunuz ve karşılığında kart alıyorsunuz.

Enerji:

Gelelim Pocket Mine “Oyna!” kısmına… Tabi ki sonsuz kez oynayamıyorsunuz. Madencimizin de bir enerjisi var değil mi? Candy Crash mantığı 5 enerjiniz var ve ortalama 10 dakikada bir yeni bir enerjiye sahip olabiliyorsunuz, tabi Facebook arkadaşlarınızdan isteyebilirsiniz. Unutmadan seviye atladığınızda canınız doluyor. Klasik madende bir enerjiniz gider.

Şans Vuruşu:

Pocket Mine oynarken günde bir kez gireceğiniz “Şans Vuruşu”nda tek vuruş hakkınız var ve ortalama 8-9 metre aşağı iniyorsunuz. Bazen Yakut kazanırken, bazen de anahtar kazanabilirsiniz. “Asit Mağarası”nı kazmak ise 2 enerjinizi kaybetmenize sebep olur.

Hem de her vuruşunuz 2 vuruş sayılıyor, bu da demek oluyor ki iki vuruşla kazanabileceğiniz bir maden Asit Mağarasında 4 vuruşla kazanılıyor. Bazı etkinlikler yakutla açılır ve genellikle ödediğinizden daha fazla yakut kazanırsınız. Son olarak fabrikada yakut ve küpü işleyerek elde edeceğiniz sarı biletler ile girebileceğiniz madenlerde ise bolca ödül toplayabilirsiniz.

Oyunun ikincisi de birincisine çok benzemekle beraber birkaç farklı noktası bulunmakta. Tek can kaybederek gireceğiniz klasik maden ikinci oyunda macera yolculuğuna dönüşmüş. Adacıklardan oluşan bu macerada her adada 5 kez kazı yapıyorsunuz ve diğer adaya geçiyorsunuz. Ekrana iki kez vurarak kırdığınız kayalar ikinci oyunda ekrana tek vuruş olmuş ama kazma vuruş sayısından 2 düşüyor.

Son Sözler:

Canınız sıkıldığında, özellikle derste açıp zaman öldüreceğiniz kısa soluklu güzel bir oyun Pocket Mine. “Pay to Win” mantığında olmayan bu oyunu oynamanızı tavsiye ederim. Oyunun şu an için üçüncü versiyonunu (Pocket Mine 3) AppStore ve PlayStore’da ücretsiz olarak bulabilirsiniz, iyi oyunlar.

Künyesi
Yayımcı

Roofdog Games

Yapımcı

Roofdog Games

Platformlar

Android, iOS

Oyun Türü

Mobil Oyun

ESRB Rating

EVERYONE

Artı Yönleri

Eğlenceli ve sürükleyici yapı,

Zaman öldürmek için birebir,

Farklı karakterlerin farklı özelliklerinin olması.

Eksi Yönleri

Bazı noktalarda para ödemeyi zorluyor,

Bazı karakterler aşırı güçlü.

Puanlar
Editörün Puanı
Okur Puanları
Siz de Puanlayın
Genel Değerlendirme
Aldığı Puanlar

“Pay to Win” mantığında olmayan Pocket Mine 3 oyununu oynamanızı tavsiye ederim.

Editörün Puanı
Okur Puanları
1 Oy
Oyladınız
Yazıyı Oyla
Çok İyi
0%
İyi
100%
Eh İşte
0%
Kötü
0%
Yazar Hakkında
Veteran Soldier
Yazılarını sosyal medya platformlarınızda paylaşmanızdan, sitede sörf yapmanızdan ve yorum yazmanızdan memnuniyet duyan bir website amelesi ve amatör Call of Duty oyuncusu...