Oyun Rehberleri
Hoşgeldiniz...
Pokémon GO Rehberi: GYM Savaşları, Güç Seviyeleri ve İpuçları
Pokemon GO Rehberi

Pokémon GO Rehberi: GYM Savaşları, Güç Seviyeleri ve İpuçları

Yazar: Veteran Soldier18 Aralık 2018

Pokémon GO rehberimizde; Pokemon türleri, Pokemon savaşları ve güç seviyeleri ile pokemon oynarken yararlı olabileceğini düşündüğümüz ipuçlarını ele aldık arkadaşlar. Evet, Pokemon Go’yu çılgınlar gibi oynuyoruz, ancak genel bilgiler hariç bir çoğumuz hangi türün daha iyi olduğuna karar verememiş, hangi pokemonların hangi alanlarda daha iyi olabileceğini tam olarak bilmiyoruz.

Eğer Pokemon GYM savaşlarında defansif ve ofansif olarak kullanılacak pokemonlar hakkında daha derin bilgiler öğrenmek ve gerçek bir pokemon ustası olmak istiyorsanız sizin için hazırladığımız rehberimizi iyice incelemenizi tavsiye ederim, iyi oyunlar.

Pokémon GO Türleri:

Savaşmak şu an için sadece “GYM” adlı salonlar için açık olsa da, 6’şar pokemonluk savaşlar yapabileceğimiz yeni sürümün gelmesi an meselesi. Peki hangi türün diğer türler üzerinde daha etkili olduğunu biliyor musunuz? Pokemon GO’da şu an için 18 tür pokemon bulunmakta. Bu türlerin birbirlerine karşı avantajları olduğu gibi dezavantajları da bulunmakta.

Pokemon Go: Gym Savaşları:

Pokemon Go: Gym savaşları ise ayrı bir mesele, bilmeniz gereken birkaç ipucu bulunmakta. Bu ipuçlarını üç ana başlıkta inceleyeceğiz. Saldırı, savunma ve ortalama. Şu anda erişemediğimiz pokemonları işin içine katmadan kabaca bir liste oluşturduk. Bu pokemonları “S” ve “F” arasında sınıflandıracağız.

Saldırı Pokemonları:

Gym devirmek için kullanabileceğiniz saldırı pokemonlarından en güçlüsü Dragonite (en azından erişebileceğimiz). Bu listeyi hazırlarken pokemonların saldırı ve maksimum CP değerlerini göz önüne aldığımızı unutmayın.

Savunma Pokemonları:

Evet, Chansey ve Wigglytuff’un bu listenin başında olmasını bende beklemiyordum ancak verilere göre en iyi savunma pokemonlarının başında bu normal tip pokemon ikilisi var. Ortalama saldırı, savunma, maksimum cp ve can değerlerine baktığımızda ise en dengeli pokemonlar ise bunlar. Tabi ki şu an için erişebildiklerimiz.

Pokémon Go Güç Rehberi:

Biz kullanıcılara sunulan Pokemon GO rekor üstüne rekor kırdı. Birçok oyuncuyu evden çıkmaya zorlayan Pokemon GO, pokemon ile yeni tanışan oyuncular için akıllarda çok fazla soru işareti bırakıyor. Gelin sizler için hazırladığımız Pokemon rehberini hep beraber inceleyelim.

Bu rehberimizde pokemonların güç seviyelerini (CP: Combat Power) inceliyor olacağız. En yüksek güç seviyesini “S” en düşük güç seviyesini ise “F” olarak sınıflandıracağım. Pokemonlarınızı her güçlendirdiğinizde belirli bir oranda CP artışı sağlarsınız. Seviye başına en çok CP artışı sağlayabildiğimiz pokemonları listesi için şöyle aşağıya doğru buyurun.

S Sınıfı Pokemonlar:

“S” Sınıfı Kazanılan CP
Mewtwo 53
Dragonite 50
Snorlax 45
Lapras 43
Mew 42
Moltres 41
Arcenine, Vaporeon 40
Gayrados, Zapdos 39
Exeggutor, Muk 38
Weezing, Flareon, Articuno 37

A Sınıfı Pokemonlar:

“A” Sınıfı Kazanılan CP
Slowbro, Victreebel, Machamp 35
Poliwrath 34
Clefable, Nidoking, Venosaur, Charizard 33
Golduck, Nidoqueen, Vileplume, Blastoise, Veezing, Omastar 32
Aerodactyl, Golem, Wigglytuff, Dewgong, Ninetales, Magmar 31
Kabutops, Electabuzz, Starmie, Jolteon, Rapidash, Pinsir, Scyther, Tentacruel 30
Gengar, Hypno, Pidgeot, Rhydon, Seaking, Kangaskhan 29

F Sınıfı Pokemonlar:

“F” Sınıfı Kazanılan CP
Oddish, Machop, Farfetch’d 15
Psyduck, Goldeen 14
Squirtle, Bulbasaur, Charmander, Dratini, Bellsprout, Cubone 13
Onix, Vulpix, Paras, Mankey, Magnemite, Pikachu, Nidoran ♂, Horsea, Staryu 12
Ekans, Sandshrew, Zubat, Geodude, Gastly, Nidoran ♀, Jigglypuff, Meowth, Krabby 11
Pidgey, Doduo, Poliwag, Shellder, Voltorb, Ditto 10
Abra, Chansey, Spearow 9
Rattata, Diglett, Kakuna 7
Metapod 6
Caterpie,Weedle 5
Magikarp 3

Pokémon GO İpuçları:

Çeşitli kaynaklardan edindiğimiz Pokemon GO bilgilerini sizler için derledik, işte işinize yarayacak Pokemon GO ipuçları.

 • Pokemon GO’da ulaşabileceğiniz maksimum seviye 40 olup, 39. seviyeden 40. seviyeye geçmek için ise 5.000.000 tecrübe puanına ihtiyacınız var.
 • Oyuna başlarken size sunulan üç başlangıç pokemonundan birkaç kez uzaklaştığınızda dördüncü pokemon Pikachu ortaya çıkar.
 • Yumurta kırmak için mini çakallık yapmak istiyorsanız dönebilen herhangi bir şeye telefonunuzu bağlamanız yeterli olacaktır.
 • Kırdığınız yumurtadan alabileceğiniz maksimum verim seviye 20’de sabitleniyor. Seviye 20’den sonraki kıracağınız her yumurtadan alacağınız ödül seviye 20 ile aynı düzeyde olacaktır.
 • Pokestoplardan alabileceğiniz tecrübe puanı normalde 50 olsa da, eğer pokestoptan altı veya daha fazla eşya çıkarsa 100 tecrübe puanı alırsınız.
 • Kaçırdığınız poketopuna tıklamak onu size geri kazandırmaz ancak bazı durumlarda (oyun hatası olsa gerek) poketopunuz bitse dahi oyun size üç adet poketopu veriyor.
 • Takip çubuğunun anlık olarak renk değiştirmesi pokemona yaklaştığınızı değil takip listenizin güncellendiğini gösterir.
 • Eevee geliştirirken Eevee’nizin adını Flareon için “Pyro”, Vaporeon için “Rainer” ve Jolteon için “Sparky” olarak değiştirirseniz yüksek ihtimalle istediğiniz pokemona evrilecektir (İlk sefer için geçerli).
 • Ülkelere özel pokemonlar var. Bunlar, Avrupa için Mr.Mime, Avustralya için Kangaskahn, Japonya için Farfetch’d, Kuzey Amerika içinse Tauros.
 • Kendi seviyemiz arttıkça pokemonlarımızın vurduğu hasar artar.
 • Gymlerde karşınızdaki pokemon 1.5 saniyede bir saldırı yapacaktır.
 • Efsanevi ya da Mit olmayan pokemonlar içinde en yüksek hasara sahip pokemon Dragonite’dır.
 • İkincil saldırımızı kullanmak için doldurduğumuz barın yükselme hızı, vurduğumuz hasar ile doğru orantılıdır.
 • Articuno, Zapdos, Moltres ve Mewtwo efsanevi, Mew ise Mit seviyesi pokemondur.
 • Diğer Mit pokemonlar ise Lapras, Snorlax ve Porygon.
 • Oyunda Master poketopu var. Ancak nerede olduğu, nasıl bulunacağı hakkında herhangi bir bilgi yok.
 • Efsanevi pokemonların karşımıza çıkma ihtimali olmasına rağmen yakalanma ihtimalleri yok.
 • Ekstra etki ile atılmış toplar (curve, nice, great ve excellent) karşınızdaki pokemonu yakalama ihtimalinizi arttırır.
 • Tür etkisi Pokemon GO’da da etkilidir. Ateş pokemonunun kullanacağı ateş saldırısı diğer türlerin kullanacağı ateş saldırılarından %25 daha kuvvetli olacaktır.
 • Pokemonunuzu evrimleştirmeden önce power-up yapmanız ile sonradan power-up yapmanız arasında bir fark yoktur.
 • Magikarpınızı evrimleştirmek için 400 Magikarp şekerine ihtiyacınız var.
Künyesi
Yayımcı

The Pokémon Company

Yapımcı

Niantic, The Pokémon Company

Çıkış Tarihi

06 Temmuz 2016

Platformlar

Android, iOS

Oyun Türü

Artırılmış Gerçeklik, Lokasyon Bazlı Oyun

Oyun Motoru

Unity Engine

ESRB Rating

EVERYONE

Yazar Hakkında
Veteran Soldier
Yazılarını sosyal medya platformlarınızda paylaşmanızdan, sitede sörf yapmanızdan ve yorum yazmanızdan memnuniyet duyan bir website çalışanı ve amatör Call of Duty oyuncusu...
Abonelik
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments