İncelemeler
Hoşgeldiniz...
Pokémon Mystery Dungeon: Explorers of Sky İnceleme
İnceleme

Pokémon Mystery Dungeon: Explorers of Sky İnceleme

Yazar: 23 Ekim 2016

Merhabalar, Pokémon Mystery Dungeon: Explorers of Sky oyun incelemesi ile karşınızdayım. Başlamadan önce şunu söylemek istiyorum: Ben bu oyunu ilk olarak emulator yardımıyla bilgisayarda oynamıştım ancak 3DS aldıktan sonra oyunu bir de konsolda oynamaya karar verdim. Tüm içtenliğimle, konsolunuz ve oyuna harcayabilecek paranız varsa oyunu alıp konsolda oynamanızı tavsiye ederim. Gerçekten çok farklı bir his.

Oynanış:

Nintendo DS konsoluna özel olarak tasarlandığı için Pokémon Mystery Dungeon: Explorers of Sky kontrol anlamında o kadar rahat ki… Zaten oyundayken yukarı ekranda kontroller veriliyor. Oyunun sıra tabanlı olması beni rahatsız etmiyor açıkçası. Klasik Pokémon oyunlarından farklı olarak bir Pokémon olmamız ve oyunda dungeonların olması oynanışa renk katıyor. Oynanışla ilgili tek bir sıkıntım oldu o da Linked Moves diye geçen, birbirlerine bağlı saldırılar.

Bunlardan üsttekini kullandığınızda bir turda birden fazla saldırıyı kullanmış oluyorsunuz. Bence oyuna biraz fazla kolaylık katmış. Dungeonlardan biraz bahsedeyim. Oyunda çeşit çeşit dungeon ve her dungeonda çeşit çeşit Pokémon var. Bir dungeon içinde siz ya da partneriniz ölürse otomatik olarak dungeonın dışına atılıp dungeona baştan başlarsınız. Bu yaşandığında paranızın ve envanterinizdeki eşyaların bir kısmını kaybedersiniz.

Gameplay Video:

Dungeon için saldırı kullanabilir, yerden topladığımız eşyaları kullanabilir ya da en olmadı direk kafa, yumruk vs. ile girişebiliriz. Nasıl? Pokémonların saldırılarının PPleri vardır. PPsi biten saldırı o dungeon içinde ara kata ulaşmadan ya da PP dolduran bir eşya kullanmadıkça kullanılamaz.

Bu durumda direkt saldırı giriyor devreye. Bu Pokémonunuzun vücut şekline göre olan bir şey. Örneğin; bir Shinx’seniz ve direkt olarak saldırmak isterseniz, otomatik olarak karşınızdaki Pokémona kafa atıyorsunuz.

Ara Katlar:

Bazı dungeonlarda ara katlar vardır. Buraya ulaştığınızda takımdaki her Pokémon’un canı, PPleri ve tokluk derecesi dolar. Ayrıca devam ettiğinizde siz veya partnerinizin canı biterse dungeonın dışına değil, ara kata dönersiniz. Ara katta genel olarak 1 adet Kangaskhan taşı bulunmaktadır. Bunlara eşyalarınızı koyabilir ve burada oyunu kaydedebilirsiniz.

Oyunda rank sistemi mevcut. Takımınızın rankine göre alabileceğiniz görevler zorlaşır, alacağınız ödüller iyileşir.

Şimdi Treasure Town’dan biraz bahsedelim…

Şehrimizin adı Treasure Town. Burada çeşitli dükkanlar ve bizim katılacağımız guild bulunmakta.

Dükkanlar:

Gelin şimdi biraz Pokémon Mystery Dungeon: Explorers of Sky oyunundaki dükkanlardan başlayalım.

 • Duskull Bank: Paranızı yatırabileceğiniz bir banka.
 • Marowak Dojo: Eğitim yapabileceğiniz mini dungeonlar.
 • Chansey Day Care: Bazı görevlerin sonucunda elinize bir yumurta geçebilir. Bu olduğunda yumurtanız otomatik olarak Chansey’nin yanına gider. Çok uzun olmayan bir süre zarfından sonra yumurtadan 1. seviye bir Pokémon çıkar ve takımınıza katılır. Yumurtadan çıkan Pokémonlar özel saldırılar biliyor olabilir.
 • Electivire Link Shop: Burada saldırılarınızı birbirine bağlayabilirsiniz. (Yukarıda bahsini ettiğim linked moves.) Birbirine bağlı saldırılar, tek hamlede birden fazla saldırı yapmanıza yardımcı olur. Onun dışında, Pokémon burada unuttuğu bir saldırıyı yeniden öğrenebilir.
 • Kecleon Shop: Bu dükkan 2 Kecleon tarafından işletiliyor. Soldaki Kecleon daha çok elma, gummi, fırlatılabilir eşyalar (taş gibi) ve değerli eşyalar satıyor. Diğer Kecleon ise daha çok küreler, TMler ve anahtarlar gibi çok değerli eşyalar satıyor. Ayrıca oyundaki bazı dungeonlarda değişik değişik eşyalar satan Kecleon Shoplar olabiliyor.
 • Xatu Appriasial: Burada, dungeonlarda bulduğunuz kutuları 150 Poké (oyundaki para birimi) karşılığında açabilirsiniz.
 • Kangaskhan Storage: Buraya eşyalarınızı bırakabilirsiniz. Rankiniz yükseldikçe buraya bırakabileceğiniz eşya sayısı da artar. Ayrıca görevlerden sonra çantanız doluysa kazandığınız eşyalar buraya gelir.

Şimdi sıra bizim için en önemli yere geldi: Wigglytuff’s Guild.

Burası hikayedeki ana yerlerden biri. Tanıtım tadındaki dungeondan sonra buraya geliyoruz. Buradan iş alabiliriz ancak şöyle bir durum var: İşin üzerinde 1000 Poké ödeme yazıyorsa siz 100 Poké alacaksınız çünkü guild, yemek ve barınma masraflarını sizden bu yolla temin ediyor.

Zamanın Pokémon oyunlarına göre çok güzel görünüyor. Küçük karakter portreleri ve orada duygulara göre yaşanan değişmeler çok güzel yapılmış. Onun dışında DS için görsel olarak daha da yüksek bir şey beklenemez.

Pokémon Mystery Dungeon: Explorers of Sky İnceleme

Müzikler:

Hayatımda duyduğum en iyi oyun müziklerine sahip. Monster House esnasında “Ahan da… Uyan bak, mevzu var!” diyen müzik mi dersiniz, duygusal anlarda duygusallığı kat kat arttıran müzik mi dersiniz, yoksa bosslara özel süper ötesi müzikler mi dersiniz…

Hepsi birbirinden güzel. Primal Dialga adlı boss ile olan savaşım 1 saat sürdü. Bossu 3 dakikada yendim ancak ondan önce 57 dakika boyunca müziğini dinledim.

Hayatımda duyduğum en iyi oyun müziklerine sahip…

Gerçekten Pokémon Mystery Dungeon: Explorers of Sky oyununu başarılı yapan kişi, bu müziklerin kullanılacağı yeri belirleyen kişi. Oyun içinde Sky Jukebox diye bir eşya bulmak mümkün. Bu eşya ile oyun içinde çalan müzikleri oyunun ana menüsünden Sky Jukebox sekmesinde istediğiniz gibi dinleyebilirsiniz. (Bu yazıyı yazarken bile oyun müziklerinden birini dinliyordum.)

Size oyunun sevdiğim müziklerinden birkaçını şöyle sunayım: 1 2 3

Hikayesi:

En baştan başlayalım. Pokémon Mystery Dungeon: Explorers of Sky oyunununa başlarken öncelikle bize bazı sorular soruluyor. Daha sonra ise cinsiyetimizi seçiyoruz. (Bazı Pokémonlar, bazı cinsiyetler için yok.) Bu sorular sonucunda kişiliğimiz ve hangi Pokémon olacağımız seçiliyor. Test sonucunda şu Pokémonlardan biri oluyoruz:

Karakterler:

Birazda Pokémon Mystery Dungeon: Explorers of Sky’daki karakterlerden bahsedelim.

 • Bulbasaur,
 • Charmender,
 • Squirtle,
 • Pikachu,
 • Vulpix (sadece dişi),
 • Eevee (sadece dişi),
 • Chikorita,
 • Cyndaquil, Totodile,
 • Phanpy (sadece erkek),
 • Treecko, Torchic,
 • Mudkip, Skitty (sadece dişi),
 • Turtwig, Chimchar,
 • Piplup, Shinx (sadece erkek),
 • Riolu (sadece erkek).

Daha sonra ise kendimize bir partner belirliyoruz. Partneriniz, sizin Pokémonunuzla aynı türde olamaz. Onun dışında yukarıdaki Pokémonlardan biri ya da Munchlax ya da Meowth partner olarak seçilebilir.

Pokémon Mystery Dungeon: Explorers of Sky oyunundaki karakter seçim olayları bittikten sonra kendimizi bir sahilde baygın halde buluyoruz. Partnerimiz de bizi orada buluyor. Kötü bir takım olan Team Skull üyeleri Zubat ve Koffing, partnerimizin hazinesini çalıyor.

Biz de partnerimiz ile bir olarak kısa bir dungeon tamamladıktan sonra onları yenip hazineyi geri alıyoruz. Partnerimiz Wigglytuff’ın klanına katılmaya çalışıyor ama alınmıyor. Bu sefer de bizimle birlikte denemek istiyor. Bizi klana alıyorlar.

Bir gün Treasure Town’da bir Marill ve Azurill görüyoruz. Bu arkadaşlar elma alıyorlar. Kendileri için hazine değerinde bir şey kaybettiklerini öğreniyoruz. Daha sonra bir Drowzee geliyor ve onlara yardım edeceğini söylüyor. Bir anda zihnimiz bulanıyor ve bir görüntü görüyoruz.

Bu görüntüde Azurill korkutuğunu söylüyor ve yardım istiyor. Daha sonra öğreniyoruz ki o Drowzee aslında bir suçlu. Azurill’i kurtarıyoruz. Bu olaydan sonra bazı yerlerde görüntüler görmeye devam ediyoruz.

Bir gün görev alacakken etraftakiler pis bir kokudan rahatsız oluyorlar. Sonra tanıdık iki yüz görüyoruz. Evet. Onlar! Bunlar onlar! Bizim tırrıklar! Koffing ve Zubat! Ancak bu sefer yanlarında takımlarının lideri Stunky de var. Bunlar bize laf falan yapıyorlar, biz de sinirleniyoruz falan ama guildde kavga edemiyoruz. Zaten o gaz bulutu yüzünden bir şey de yapabileceğimiz yok aslında.

Bir gece bunlar bizim Wiggly’nin (Wigglytuff) elmalarını mideye indiriyorlar. Ertesi gün kimse ne olduğunu bilmediğinden bizi özel elmaları bulmak için ormana yolluyorlar. Ormanda elmalara tam ulaşıyoruz, Team Skull bizi pattez ediyor. Bizim açıklama bile yapmamıza izin verilmeden onlar övgüyü alıyorlar biz de aç kalıyoruz. Gece guilddeki arkadaşlarımız bizi gizlice besliyorlar sağ olsunlar.

Time Gear:

Pokémon Mystery Dungeon: Explorers of Sky oyununda bir süre sonra Time Gear adı verilen, gardiyanlarca korunan, zamanın akışını sağlayan aygıtların çalınmaya başladığını öğreniyoruz ve bir Time Gear’ı bulmak için guild olarak yola çıkıyoruz. Guildden Bidoof bize yolda eşlik ediyor.

Kampta yolumuza devam ettikten sonra Groudon ile karşılaşıyoruz. Onu yeniyoruz ancak bir imge olduğu ortaya çıkıyor. Orada Time Gear’ın koruyucusu ile karşılaşıyoruz. Bu sırada Team Skull, Wiggly’ye saldırıyor ve tüm üyeleri aynı anda patates oluyor.

Time Gear’ın koruyucusu bizim iyi niyetli olduğumuza inanıyor. Bir süre sonra bir tuzak kuruluyor ve hırsız yakalanıyor. Hırsız ismimizi duyunca bizi tanıyor. Aslında biz zamanda yolculuk etmişiz. Yolculuk esnasında nasıl olduysa Pokémon’a dönüşmüşüz. Primal Dialga’nın hüküm sürdüğü zamanın donuk olduğu bir gelecekte, partnerimizle (hırsızla) Dialga’yı durdurmaya çalışıyormuşuz.

Olaylar oluyor, tüm Time Gear’ları topluyoruz ve Dialga’yı durdurmaya gidiyoruz. Olan birkaç olay sonucunda gelecekteki partnerimizden ayrı düşüyoruz. Primal Dialga’yı yenip dünyayı kurtarıyoruz. Oyunun ana hikayesi burada sonlanıyor.

Son Sözler:

Oyunun ana hikayesi dışında bir de bazı karakterleri anlatan yan hikayeler ve olaylar mevcut. Bunlar hakkında bilgi vermeyeceğim çünkü hiçbiri uzun değil, iyi oyunlar.

Sisteminizi Test Edin

Künyesi
Yayımcı

Nintendo, The Pokémon Company

Yapımcı

Chunsoft, The Pokémon Company

Çıkış Tarihi

20 Ekim 2009 (Nintendo DS)

18 Ağustos 2016 (Wii U Virtual Console)

Platformlar

Nintendo DS, Wii U Virtual Console

Oyun Türü

Dungeon Crawler, Rougelike

ESRB Rating

EVERYONE

Özet Bilgiler

Pokémon Mystery Dungeon: Explorers of Sky Kutu İçeriği: Talimat kitapçığı, Club Nintendo ( ;( ) kodu, Nintendo DS serisi yazılım kılavuzu (oyunu Türkiye’den aldıysanız), DS oyunlarını tanıtan küçük bir kitapçık, Nintendo Wi-Fi kullanım kılavuzu, önlem kılavuzu (konsolu nasıl kullanmanız gerektiği).

Puanlar
Editörün Puanı
Okur Puanları
Siz de Puanlayın
Oynanış
9.0
9.5
Senaryo
10
9.5
Grafikler
7.0
8.0
Ses ve Müzikler
10
9.5
Aldığı Puanlar

Pokémon Mystery Dungeon: Explorers of Sky hayatımda duyduğum en iyi müziklere sahip...

9.0
Editörün Puanı
9.1
Okur Puanları
1 Oy
Oyladınız
Yazar Hakkında
Veteran Soldier
Yazılarını sosyal medya platformlarınızda paylaşmanızdan, sitede sörf yapmanızdan ve yorum yazmanızdan memnuniyet duyan bir website çalışanı ve amatör Call of Duty oyuncusu...