Hoşgeldiniz...
Pokémon Oyun Tarihçesi
İnceleme

Pokémon Oyun Tarihçesi

Yazar: 6 Kasım 2016

Günümüzde Pokemon GO’nun gündeme oturması nedeniyle size Pokémon oyun tarihçesinden bahsetmeye karar verdim. Pokémon hakkında herkesin az çok fikri olduğunu düşünüyorum. Peki hiç Pokémon’un tarihçesini merak ettiniz mi? Bu yazıda geçen tarihler Pokémon animesinde şu anda yaşanan zamanın öncesidir. Yoksa savaş, dünya yaratılmadan falan önce olmadı merak etmeyin.

Zamanın başlangıcında sadece Arceus vardı. Karanlığın içinde bir yumurta olarak oluştu. Yumurtadan çıktıktan sonra evreni yarattı. Arceus’un “Tanrı Pokémon” olarak geçmesinin sebebi budur. Bu konudaki zaman dilimini bilmek mümkün değil.

Arceus, bilinen Pokémon evreninin yaratıcısı olup Pikachu’dan aşırı derece hasar alan bir Pokémondur. İşte burada insan sinirlenmeden edemiyor. 1000’den fazla Pokémon’un elektrik saldırısı bir Pikachu’nunki ile eşdeğer. Yapmayın gözünüzün yağını yiyeyim yapmayın.

Pokémon animesindeki tarihten 4,600,000,000 yıl önce evren yaratıldı. Arceus’un varoluşu ve evrenin yaratılışı arasındaki zaman dilimini bilemiyoruz. Bu tarih bilgisini Pokémon’un ilk sezonunda Bill’den öğreniyoruz. (13. Bölüm)

2,000,000 yıl önce ise Arceus’tan sonraki ilk Pokémon yaratıldı. Bu bilgiyi Pokémon arkeolojisinden öğrenmek mümkündür. Ayrıca aynı zaman diliminde dünya atmosferine kocaman bir meteor girdi. Meteor parçalara ayrıldı ve bu parçalardan en büyüğü Unova bölgesini oluşturdu.

Pokémon Oyun Tarihçesi

İlk Yaratılan Pokémonlar:

Arceus, ilk olarak Dialga, Palkia ve Giratina’yı yarattı. Onlara sırayla zaman, uzay ve antimadde güçlerini verdi. Giratina çok agresifti ve Arceus onu cezalandırarak Cehenneme, pardon, Çarpıtılmış Dünya’ya yolladı. Evren başarıyla yaratıldıktan sonra ise Dialga ve Palkia kendi boyutlarına döndüler.

Daha sonra ise Arceus; Azelf, Uxie ve Mesprit’i yarattı. Onlara duyguların ve iradenin gücünü verip onları Göl Gardiyanları olarak adlandırdı.

Kyogre sudan, Groudon magma ve topraktan, Rayquaza ise ozon tabakasındaki minerallerden yaratıldı. Kyogre ve Groudon derin uykudadırlar ancak Rayquaza hep ozon tabakasını korumakla yükümlüdür. Bazen Sky Pillar’da dinlenmeye gelir.

Kyogre ve Groudon dünya var olduğundan beri bir savaş halindedirler. Bu sayede kara ve deniz var olmuştur. Daha sonra Rayquaza gelip onları durdurmuştur.

Regigas, daha sonrasında ise golem kardeşlerimiz olan Regirock, Regice ve Registeel yaratılmıştır. Bu golem kardeşlerimiz sırasıyla kil, buz ve magmadan yaratılmışlardır. (Evet, magma çünkü demirin erimesi lazım. )

Arceus, derin bir uykuya dalmadan önce Adamant, Lustrous ve Griseous kürelerini yaratmıştır.

Milyonlarca yıl önce Fosil Pokémonlar ve Mewler vardı. İlk insanlar da bu tarihte yaşamaya başlamışlardır.

300,000,000 yıl önce Genesect’in ilk hali doğdu. Kabuto ve Kabutops suda yaşamaya başladılar.

100,000,000 yıl önce fosil Pokémonlar hüküm sürdü.

10,000 yıl önce Buz Devri sona erdi ve Mamoswine soyu tükenmeye yaklaştı.

3,000 yıl önce bir uygarlık sanatını konuşturdu ve bu sayede oyunlardaki Relic Items oluştu. Bu sırada Kalos Bölgesi’nde bir savaş çıktı ve Ultimate Weapon adlı bir şey oluşturuldu. Bu, AZ’ye sonsuz bir yaşam bahşetti.

2,500 yıl önce bu uygarlık kendi kalesini inşa etti.

2,000 yıl öncesinde ise Kanto Bölgesi’ndeki askerler savaşmak için gemilerle Kanto’yu terk ettiler.

Sevdiği adam savaşa giden bir kadın, onu beklerken öldü ve bu olay perili bir anıtın oluşmasına sebep oldu.

Sir Aaron, savaşı durdurmaya çalıştı ve Lucario’sunu asasına mühürledi.

Büyük Pokémon Savaşı

Öncelikle bu savaşın adını ben koydum. Bu başlık altında size savaştan bahsetmek istiyorum. Bu savaşta kılıçlar, kalkanlar ve birbirleriyle çarpışan Pokémonlar var. Filmde bize gösterilmese de insanlarla Pokémonların orada birbirlerini katlettiği çok açık. Bu da bize Pokémon dünyasının aslında öyle mutlu mesut bir yer değil, aslında derin acılar barındıran bir yer olduğunu kanıtlıyor. Savaşta Pokémonlara insanlarınkiyle aynı renkte zırhlar giydiriliyor ve birbirleriyle çarpışıyorlar.

1,000 yıl önce Gerçeğin Kahramanı ve İdeallerin Kahramanı birbirlerine düştüler. Bu Reshiram ve Zekrom’un birbirlerine girmesine yol açtı ve bunun sonucu olarak Vale Krallığı yıkıldı.

Kral, Victini’nin gücünü kullanarak krallığı Eindoak Kasabası’na taşıdı ve öldü. Bu yüzden Victini oraya hapsoldu.

Pokémon Vale Krallığı

Vale Krallığı, ismi sadece animede geçen bir krallıktır. Japoncadan Türkçe’ye ismi çevrilince Dünya Krallığı (大地の王国 ) olarak adlandırılabilir. Buranın kralının 2 çocuğu vardı. Bu ikili yukarıda bahsettiğim Gerçeğin Kahramanı ve İdeallerin Kahramanı. Reshiram ve Zekrom bu krallığı yıktılar ve hala Pokémon’a ait gizemli dosyalardan biri bu krallıktır.

800 yıl önce Yveltal, Kalos bölgesindeki tüm yaşam enerjisini emdi ve derin bir uykuya daldı. Aynı zaman diliminde Xernas tüm Kalos’a yaşam enerjisi yayıp derin bir uykuya daldı.

400 yıl önce Johto Bölgesinde yer alan Azalea Şehri ölümcül bir kuraklık ile karşı karşıyaydı. Ancak bir Slowpoke’un esneyişi yağmur yağdırdı. (Rain Dance saldırısını kullanmış olması muhtemel.) Bu olaydan sonra Azalea Halkı, Slowpoke’lara değer vermeye ve onlara saygı duymaya başladı.

300 yıl önce ilk Orange Ligi düzenlendi. Bir gemi kaptanı bu ligi kazandı ancak gemisi bir fırtınaya kapılıp battı ve kendisi de öldü.

200 yıl önce Lokoko’nun ustası ve Ninetales’ın sahibi (Brock’a aşırı derecede benziyor.) Johto’ya gitmek için evden ayrıldı ve asla geri dönmedi.

Ninetales, sahibi ile yaşadığı evi terk etmiyor ve daha sonra Ash, Brock ve Misty ile karşılaşıyor. Bu da demek oluyor ki Ninetales en az 200 yaşında. 200 yıl boyunca sahibini bekliyor. Ne kadar sadık değil mi?

Ayrıca bu zaman diliminde Pokétoplarının eski halleri kullanılıyor.

Pokémon Oyun Tarihçesi

40 Yıl Önce

40 yıl önce, Prof. Oak 10 yaşına bastığında Pokémon yolculuğuna başladı ve Celebi ile tanıştı. Ancak bir avcı Celebi’yi ele geçirmeye çalıştı ve Celebi, Prof. Oak’u zamanda bir yolcuğa çıkardı. Orada da işler yolunda gitmedi. Bu sefer karşılarına Roket Takımı çıktı. Orada Oak, Ash ile tanıştı. Celebi öldü ancak yeniden dirildi. Oak ile kendi zamanlarına döndüler. Oak, Ash ile tanıştığını hatırlıyor ve eski çizim defterinde Pikachu ve Celebi’nin bir resmi bulunuyor. Bu da demektir ki Oak, Pikachu’yu Ash için bilinçli olarak hazırladı.

30 yıl önce Safari’de bir Dratini görüldü. Bunu duyan insanlar Safari’ye akın edip bu ender Pokémonu yakalamaya çalışırken resmen Safari’yi mahvettiler. Bunun üzerine Safari’de sadece Safari topları kullanılmaya başlandı.

20 yıl önce ise Grings Kodai, Crown Şehri’ndeki zaman dalgalanmasına dokunarak şehirdeki tüm bitkilerin ölmesine sebep oldu. Bunun üzerine Kodai geleceği görmeye başladı. Bu olaydan sonra Celebi, bir daha asla şehre dönmedi.

Pokémon’un bilinen tarihçesi bunlardan ibaret. Ancak gelecekte bizi nelerin beklediğini bilemeyiz. Değinilmemiş o kadar nokta, ucu açık bırakılmış o kadar olay var ki… Her neyse. Bir sonraki yazıda görüşmek üzere.

Puanlar
Editörün Puanı
Okur Puanları
Siz de Puanlayın
Genel Değerlendirme
8.0
8.5
8.0
Editörün Puanı
8.5
Okur Puanları
1 Oy
Oyladınız
Yazar Hakkında
Veteran Soldier
Yazılarını sosyal medya platformlarınızda paylaşmanızdan, sitede sörf yapmanızdan ve yorum yazmanızdan memnuniyet duyan bir website çalışanı ve amatör Call of Duty oyuncusu...
Abonelik
Bildir
1 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments