İncelemeler
Hoşgeldiniz...
Pressure Overdrive Oyun İncelemesi
0

Sistem gereksinim bilgilerini de devamında bulabileceğiniz bugünkü incelememize konu olan Pressure Overdrive yarış oyunu, bizleri yıllar öncesinde oynadığımız oyunlara götürüyor. Aranızda dinozor türünden olanlar varsa, Chasing Carrots tarafından geliştirilen ve yayımlanan Pressure Drive’ı David vs. Goliath oyununa benzettiğimi söylersem nasıl bir nostalji yaşadığımı anlayabilirler.

Ancak Pressure Overdrive, bana nostalji hissi yaşatmak dışında çok daha farklı bir eğlence de yaşattı. Çünkü tamamen eğlenmek üzerine kurulu olsa da, altında güzel mekanikler de barındırıyor kendisi.

Hikâyesi:

Pressure Overdrive’da Kont Sabun’un, çalıntı su ile Uber-spa’sını devreye sokmasını engellemeye çalışan direnişe katılıyoruz. Kısacası oyunun hikâyesi de çevreci bir yöne sahip. Pressure Drive’da arabanızla ilerlerken yolunuza çıkan envayi çeşit düşmanı vurmakla yükümlüsünüz. Ancak az önce de dediğim gibi, işler göründüğü kadar da basit değil.

Çünkü aracınızı modifiye ederken onu çalıştıran buhar basıncını dengelemeniz gerekiyor. Eğer buhar basıncınız çok zayıflarsa, hasarınız yüksek ancak dayanıklılığınız düşük oluyor. Tabi aynı mantık tam tersi için de geçerli…

Oynanış:

Karşınıza çıkan düşmanlar arasında belli başlı sabit tipler olsa da, Pressure Overdrive oynanışına farklılık katan bir çok farklı tip de mevcut. Gerek yola asidik sıvı döken tanker olsun, gerek yukarıdan sizi tarayan zeplin olsun, o monoton akışı bozmaya yönelik ögeler bulunuyor.

Asit kaplı yollarda yanlama keyfini başka oyunda yaşayamazsınız…

Pressure Overdrive oyunundaki düşman çeşitliliği o kadar bol ki, karşınıza havan topu atan bir gemi gelse bile şaşırmıyorsunuz. Siz onları vurdukça onlar gelmeye devam ediyor, onlar gelmeye devam ettikçe siz daha da hırsla vurmaya başlıyorsunuz. Arada gelen farklı güçlendirmeler de güzel hissettiriyor. Basıncınız çok düşerse, havanızı kaçırmaya hazır düşmanlar bu fırsatı iyi değerlendiriyor.

Aletler:

Pressure Overdrive’da aracınıza ateş etmekten farklı işlevleri olan bir çok alet de takabiliyorsunuz. Mesela oyun başında ucuza satın alabildiğiniz süpürge makinesi kılıklı alet ile bir hortum fırlatıp düşmanın birini tutturabilirseniz, ona güzel bir hasar verebiliyorsunuz ve kendi aracınızı tamir edebiliyorsunuz.

Bunun dışında ciddi ciddi bir halat fırlatıp kendi enerjinizi harcamadan bir süreliğine kendinizi düşmana çektirebiliyorsunuz. Cidden güzel düşünülmüş aletler var ve bu bahsettiklerim sadece aracın önüne takabildiğiniz aletler.

Pressure Overdrive’da toplamda aracın sağına, soluna, altına, üstüne ve arkasına takılabilen 20 küsur farklı alet bulunuyor. Tabi bir de aracınızın silahı var ve bu silahın da dokuz adet çeşidi var.

Kısacası aracınızı bol bol modifiye edebildiğiniz gibi, beş adet şasi arasından da istediğinizi seçebiliyorsunuz. Bütün bu geliştirmeleri yaparken basınç dengesine de dikkat etmeniz gerekiyor.

Müzikler:

Elbette bahsetmeden geçilmemesi gereken bir başka konu da, Pressure Overdrive oyununun müzikleri; şahsen seçilen müziklerin oyuna gayet güzel eşlik ettiğini düşünüyorum.

Oyunun müzikleri oyunun havasına uygun ve arka planda gayet güzel gidiyor. Oturup dikkatle dinlemedim ancak, arka planda çalan müzikten de hiç rahatsızlık duymadım.

Hani bazen oyundan çıktığınızda, gürültülü bir mekandan çıkmışsınız gibi “oh be, rahatladım” dersiniz ya, hah işte öyle bir şey olmadı. Bu yüzden de oyun müziklerinden memnun olduğumu söyleyebilirim.

Son Sözler:

Genel bir özet geçmeye kalkarsak; Pressure Overdrive oldukça hoş görselleri olan, keyifli bir oynanış sunan ve yaratıcı mekaniklere sahip bir oyun. Bünyesinde 90’dan fazla bölüm bulunduran Pressure Overdrive’da oyununu, arkadaşınız ile birlikte oynayabiliyorsunuz ancak, sadece aynı bilgisayar üzerinden.

Pressure Overdrive‘ı uygun fiyatlarla satın alabilirsiniz. Oyun, PC dışında XBox One, Playstation 4, Linux ve macOS üzerinden de oynanabiliyor. Kendisi kafa dağıtmak için birebir.

Künyesi
Yayımcı

Chasing Carrots

Yapımcı

Chasing Carrots

Çıkış Tarihi

25 Temmuz 2017

Platformlar

PC, Playstation 4, XBox One, Linux ve MacOS

Oyun Türü

Aksiyon, Yarış Oyunu, Bağımsız Yapımcı

ESRB Rating

EVERYONE 10+

Sistem Gereksinimleri

Pressure Overdrive minimum sitem gereksinimlerine göre;

Windows 7 veya üzeri 64-Bit işletim sistemi üzerinde en az 2.4 Ghz. hızında çift çekirdekli bir işlemci,

4 Gb. ram miktarı,

DirectX 9.0c destekli 512 Mb. belleğe sahip Radeon HD 4850 ya da GeForce GTX 260 seviyelerinde bir ekran kartı,

1.2 Gb. boş harddisk alanı gerekiyor.

Artı Yönleri

Basit,

Eğlenceli,

Kafa dağıtmak için harika.

Eksi Yönleri

Bir kaç bug (hangi oyunda yok ki),

Çevrim içi kooperatif modu olmaması.

Puanlar
Editörün Puanı
Okur Puanları
Siz de Puanlayın
Oynanış
Senaryo
Grafikler
Ses ve Müzikler
Aldığı Puanlar

Alın, aldırın. Pressure Overdrive; LoL, Dota vb. oynarken sahip olduğunuz kanser hücrelerini dağıtmanızda büyük faydası olacak bir oyun. Ucuz olması da cabası.

Editörün Puanı
Okur Puanları
1 Oy
Oyladınız
Yazıyı Oyla
Çok İyi
0%
İyi
100%
Eh İşte
0%
Kötü
0%
Yazar Hakkında
Veteran Soldier
Yazılarını sosyal medya platformlarınızda paylaşmanızdan, sitede sörf yapmanızdan ve yorum yazmanızdan memnuniyet duyan bir website amelesi ve amatör Call of Duty oyuncusu...