İncelemeler
Hoşgeldiniz...
Pro Evolution Soccer 2011 İnceleme
İnceleme

Pro Evolution Soccer 2011 İnceleme

Yazar: 5 Şubat 2016

Özgürlük için tasarlandı. Bu sloganın ne için olduğunu tahmin edemediniz büyük ihtimalle. Yeni bir araba tasarımı için söylenmiş gibi görünse de aslında Konami’nin bu yıl çıkarttığı Pro Evolution Soccer 2011 (PES 2011)‘in kutu arkasında yazan sloganı bu. Konami‘nin yıllık futbol ziyafeti olarak çıkarttığı oyunun yeni serisinin sloganıyla böyle dalga geçmek doğru olmasa gerek. En iyisi biz oyunu incelemeye başlayalım bakalım Pro Evolution Soccer 2011 gerçekten özgürlük için mi tasarlanmış.

Oyundaki paslaşmalar canlı, oldukça duyarlı ve sezgisel olabiliyorsa o zaman mükemmelliğin yarısına sahipsiniz demektir. Bizi ilgilendiren en çok merak ettiğimiz özelliklerinden bir tanesi de dil seçenekleri arasında Türkçe’nin de olması. Anlaşılan Konami Türkiye’de futbola çok büyük bir merak olduğunu görmüş olsa gerek, Teşekkürler Konami.

PES 2011 Oyun Menüsü:

Oyunun oldukça güzel bir açılış penceresi var ve özenle tasarlanmış diyebiliriz. İlave içerikte sizleri heyecanlandıracak güzel şeyler var, mesela toplar menüsünden envai çeşit top seçeneği ve saçlar bölümünde de birbirinden ilginç şeyler göreceksiniz, buradaki değişiklikleri yapabilmek için oyundan kazandığınız puanları harcıyorsunuz. Daha önce olmadığı kadar detay var.

Eğer PES’te yeni iseniz bizim sizlere tavsiyemiz “Başlıklar” menüsündeki tüm seçenekler sizin oldukça ilginizi çekecektir, oyunu öğreten bölümlerden bir tanesi ve en önemli menüsü. Pro Evolution Soccer 2011 takım menüsüne tıkladığınızda ise personel bilgilerinden kadro bilgilerine kadar herşey mevcut. Transfer ile ilgili bilgileri de görüşmeler menüsünden girebilirsiniz.

Genç takımınızı gördüğümüz, doktor, çalıştırıcı vs. gibi personelinizi de geliştirebildiğiniz bölüme Personel menüsünden girebilirsiniz. Yıllık olarak kulübünüzden belli bir para çıkacak olması sizi korkutmasın ilerisi için iyi bir yatırım olduğunu unutmayın.

Pro Evolution Soccer 2011’de fakımınızı savunma takımı veya hücum takımı olarak çalıştırıp geliştirmek için ”Antrenman” seçeneğini kullanıyoruz. ”Takım Bilgisi” menüsü istediğiniz takımları ve futbolcuları inceleme imkânı veriyor. İncelediğiniz futbolculardan hoşunuza giden futbolcu varsa transfer teklifi de yapabiliyorsunuz.

”Maddi Durum” kulübün gelir giderlerinin ayarlandığı menü, buradan stadyuma veya genç takıma nekadar yatırım yapacağınız ve sponsor gelirlerinizi buradan yönetebiliyorsunuz. ”Turnuva” bilgisinde ise Super Cup, UEFA Champions League ve Europa League hakkında bilgi veriliyor.

Pro Evolution Soccer 2011 İnceleme

Pro Evolution Soccer 2011 (PES 2011) ”Became a Legend” bölümünden bir futbolcu oluşturup hızlı, güçlü, oyun kurucu, golcü veya isterseniz her özelliği kapsayan bir oyuncu oluşturup oyuna başlamanız mümkün, ancak her özelliği alayım derken hiçbir özellikte tam gelişemiyorsunuz.

PES 2011 Oynanış:

Maça başladığınızda ilk gözünüze çarpacak özellik pasların eskisi gibi olmadığı, pasın hız ayarından hangi yöne atacağına kadar tüm kontrol bizde. Mantıksız paslar atmak size çok pahalıya patlayacaktır, rakibinizin hızlı ve güçlü futbolcuları topu kapıp size istemediğiniz yenilgiyi tattıracaktır.

Gözümüze çarpan diğer bir özellikte eskiden nerdeyse imkânsız olan çalım atmak artık oyunda yapabileceğiniz birşey. Oyunda yeterince iyi iseniz ve o anda iyi bir futbolcuyu yönetiyorsanız orta sahadan topu alıp gol atmanız mümkün bunu başarınca da oldukça keyif verdiğini söyleyebilirim.

Oyunun eski serilerinde bodoslama vurulan toplar kaleyi buluyor, bu da bir süre sonra sıkıcı gelmeye başlıyordu. Konami artık o devri kapatmış durumda. Eskiye nazaran çok daha dikkatli şut çekmek zorundasınız. Eskiden alıştığınız yerlerden yaptığınız vuruşlarda top kaleyi bulurken eğer doğru açı ve doğru hızı ayarlayamazsanız yani topu ayağınıza oturtamazsanız sizi büyük bir hayal kırıklığı bekliyor, zira gerektiği gibi oyuncunun ayağına top oturmaz ise kesin gol olur dediğiniz pozisyonlar bile kaçabiliyor.

Son Sözler:

Yazımıza başlarken slogana dikkat çekmiştik gerçekten Özgürlük için tasarlanan ve serinin en iyi oyunlarından birini biz futbol severlere sunduğu için Konami’ye teşekkür ediyoruz. Tek eksikliği güncel olmayan kadroları ve bazı lisans sorunları. Bunlara ne kadar önem verirsiniz bilemem, çünkü lisans sorunları kolay kolay çözülebilecek gibi görünmüyor. Son olarak Pro Evolution Soccer 2011 kesinlikle aldığınıza değecek bir oyun.

Puanlar
Editörün Puanı
Okur Puanları
Siz de Puanlayın
Genel Değerlendirme
8.0
8.6
8.0
Editörün Puanı
8.6
Okur Puanları
1 Oy
Oyladınız
Yazar Hakkında
Veteran Soldier
Yazılarını sosyal medya platformlarınızda paylaşmanızdan, sitede sörf yapmanızdan ve yorum yazmanızdan memnuniyet duyan bir website çalışanı ve amatör Call of Duty oyuncusu...
Abonelik
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments