İncelemeler
Hoşgeldiniz...
Pro Evolution Soccer [PES] 2012 İnceleme

Merhaba. Bu incelememde sizlere çoğunuzun bildiği Pro Evolution Soccer serisinde son yılların en popüler futbol oyunlarından olan PES 2012′yi golleriyle, ofsaytlarıyla, penaltısıyla, köşe vuruşlarıyla kısacası herşeyiyle tanıtmaya çalışacağım. Oyun bir çok bölüme ayrılmış durumda, oyun modlarının sayısı oldukça fazla. Tek tek tüm bu oyun modlarını sizlere tanıtacağım. Haydi başlayalım…

Gol olur abii!

Pro Evolution Soccer 2012 Oyun Modları:

EXHIBITION:

Aşağı mahalleye maça gidiyoruz…

Exhibiton modu hazırlık maçı anlamına gelir. Oyunun ana menüsünde ilk olarak karşınıza çıkacak olan Exhibiton seçeneği yıllardır Pes’te vazgeçilmez bir hal almıştır. İsterseniz Türkiye-Almanya, Brezilya-Hollanda gibi milli maçlar yapın; isterseniz Galatasaray-Fenerbahçe, Beşiktaş-Manchester United gibi klüpler arası maçlar yapın. Hatta işi biraz daha abartın Brezilya-Barcelona maçı yaptırın. PES 2012 buna da olanak sağlıyor.

CHAMPIONS LEAUGE:

PES 2012 bizlere Şampiyonlar Ligi maçları yapıp o büyülü atmosferi yaşamamız için de olanaklar sağlıyor. Playstation turnuvasına hazırlanan yurdum insanları kendilerini o atmosfere çoktan kaptırmış bile 🙂

COPA SANTANDER LIBERTADORES:

Bessame mucho el tango argentino

PES 2012 bu sene Latin Amerika ve Güney Amerika ülkelerinin kıtasal şampiyonlar ligi olan Libertadores Kupası’da bu sene tüm detaylarıyla PES 2012′de. Unutamadığınız bir çok efsaneyle de karşılaşabilirsiniz, hani ülkesine dönen Brezilyalılar var ya… Ronaldo, Ronaldinho, Emerson gibi bir çok yıldız…

FOOTBALL LIFE:

Ben olsam o golü atardım, ben olsam Ronaldo’nun yerine Messi’yi alırdım diyenler için…

PES 2012′nin yıllardır gelenek haline getirdiği Master Leauge bu sene Football Life başlığı altında bizlere sunuldu. Son 2 senedir PES’te gördüğümüz Become a Legend yani Efsane ol modu’da Football Life başlığı altında yer alıyor. Şimdi bu iki modu inceleyeceğiz.

A. Master Leauge:

What can i you do ? Sometimes… Thats the football its the football and sometimes in the tabelada…

Master Lig modu PES oynayan herkesin bileceği bir moddur. Bir klüp seçersin, sana anahtarı teslim ederler, batırma klübü derler sen de oynarsın. Transferler, bütçe yönetimi, oyuncuların moralleri, takım konuşmaları, basın açıklamaları ile PES 2012 bu sene Master Lig modunu tam bir Teknik Direktör ruhuna yaklaştırdı. Kendinizi Fatih Terim, Aykut Kocaman, Samet Aybaba veya Mourinho, Guardiola gibi teknik direktörlerin üstüne çıkartmak için uğraşırken bir yandan da işin zor yanlarıyla boğuşacaksınız. Yine de bu modun şöyle kötü bir yanı var ki umuyoruz PES 2013′te bu olay düzelecek, ”Takım değiştiremiyoruz”. Yani hangi takımla başlarsan o takımla bitiriyorsun, maalesef yeni bir takıma geçemiyorsunuz. Master Ligi sıkıcı bir kısır döngü haline getiren en büyük etken bu. Konami konami duy sesimizi !

B. Become a Legend:

Bana mahallede Messi Şükrü derlerdi…

Hani olur ya, büyük klüplerde oynayan yıldız bir futbolcu olmayı hayal edersiniz hep. Mahalle maçlarının yıldızısınızdır , herkes sizden konuşur… İşte o ruhu daha profesyonel bir aşamada başlatan bir mod bu. Konami bu sefer gerçekten çok iyi bir iş başardı diyebiliriz. Modu seçer seçmez karşımıza oyuncu temsilcimiz çıkıyor ve bir klübün patronlarıyla muhabbet ediyor “O çok özel biri, onu görür görmez temsilcisi oldum” falan fıstık bi ton övüyor bizi. Sonunda ikna ediyor ve düşük seviyelerde rastgele bir ligde başlıyoruz. Eskiden seçmeler yapılırdı ancak bu sene o olay yok. Takıma imzayı atmadan önce karakterimizi yaratıyoruz. Adından gol sevincine kadar oyunucumuzu oluşturduktan sonra basın karşısında bir imza töreni ve menajerin açıklamalarından sonra tesislere gidip hayatınıza başlıyorsunuz. Şöyle bir durum var ki başlarda menajer sizi görmüyor, duymuyor, tanımıyor. Ne zaman bir şeyler yapmaya başlarsın ve antreman maçlarında kendini gösterirsin o zaman sana güveniyor ve “Sende özel bişeyler olduğunu biliyordum” falan diyip bi anda can ciğer kuzu sarması… PES 2012 Become a Legend modunun bir güzel yanı da takım arkadaşlarınla olan diyalogların. Takım kaptanı sık sık gelip seninle konuşuyor, motive ediyor, destekliyor falan filan. Oyunda temsilcimizi değiştirebiliyoruz ancak biraz para gerekiyor. Her temsilcinin belli bir ücreti var ve imza attırmak için temsilci ücretinin %150′si kadar paranızın olması gerekiyor. Temsilci ne kadar iyi olursa o kadar iyi görüşmeler yapabiliyor ve büyük takımlar tarafından izlenebiliyorsunuz. Neyse daha fazla uzatmadan hemen girip başlamanızı tavsiye ediyorum.

Pro Evolution Soccer 2012 İnceleme

C. Club Boss:

Sen çok yaşa büyük başkan!

Şimdi bir dakika, Football Life bize 2 seçenek sunmuyor muydu? C şıkkı da nereden geldi? Cevap: Ekstra içeriklerden. Oyunda GP kazanarak bu sekmeyi açabilirsiniz. Mantık kolay, klübü yönetin. Doğru teknik direktörler, doğru bütçeler ile klübünüzü zirveye taşıyın ve en zengin klüpler sıralamasında birinciliğe gelin.

LEAUGE – CUP

Fazla açıklamaya gerek yok…

Dediğim gibi fazla açıklamaya gerek yok, lig ve kupa sonuçta hepinizin bildiği gibi. Kıtasal ve dünya çapı turnuvalar düzenleyebiliyorsunuz. Kötü yanı ise her maçı tek tek oynamanız gerekiyor. Bir süre sonra aşırı sıkabiliyor.

ONLINE

Kol bozuktu, ondan yani şey ettiydim…

PES 2012 bu sene online maçlarını bi hayli geliştirmiş. Saat başı 1 turnuva düzenleniyor ve eleme aşaması maçları yapılıyor. İster Master Lig olarak ister Bağımsız olarak katılabilirsiniz.

EDIT

Stadyuuuuuuum !!!

PES 2012 Edit’in son senelerde en çok göze batan yeri stadyum yapma seçeneğiydi. Bu sene biraz daha ekleme yapan Konami, git gide stadyum olayını güzelleştiriyor. Kendi adınızı koyabildiğiniz bir stadyum, rüya gibi… Rüya zaten sadece bir oyun. Yine de Konami biraz daha geliştirirse muhteşem işler çıkabilir. Edit’in diğer kısımları zaten sabit pek girmiyorum oralara.

EXIT

Kısacası eksikleri olan ancak geçen seneden bu yana güzelleşmiş bir oyun olan PES 2012, önümüzdeki sene için bizleri heyecanlandırıyor. Hep birlikte merakla bekliyoruz , belki yakında Become a Malzemeci bile gelebilir 🙂

Yazar Hakkında
Veteran Soldier
Yazılarını sosyal medya platformlarınızda paylaşmanızdan, sitede sörf yapmanızdan ve yorum yazmanızdan memnuniyet duyan bir website çalışanı ve amatör Call of Duty oyuncusu...
Abonelik
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments