İncelemeler
Hoşgeldiniz...
Pro Evolution Soccer [PES] 2012 Sistem Gereksinimleri ve İncelemesi

PES 2012 yazımızda hem minimum ve önerilen sistem gereksinimlerini hem de oyuna ait incelememizi bulabilirsiniz. Her sene Eylül Ekim aylarının tek anlamı vardır: Yeni bir Pro Evolution Soccer oyunu. Ve işte bu sene gerçekleştirilen lansmanda PES 2012 ile ilgili izlenimlerimiz. Uzun uzun oyunu oynama fırsatına sahip olduğumuz bu tanıtımda PES 2012 ile ilgili ilk izlenimlerimizi sizlerle paylaşacağız.

Öncelikle şunu söyleyelim ki, Konami Türkçe desteğini devam ettirerek gururumuzu okşamaya devam ediyor ve bu konuda oldukça da başarılı. Oyunu açtığımızda bizleri güzel ve detaylı bir menü karşılıyor. Bu menüde oyun ile ilgili birçok seçenek mevcut. Ancak biz, bizi en çok ilgilendireni seçtik ve bamm oyundayız.

Konami PES 2011’de başlattığı Türkçe desteğini bu sene de devam ettiriyor.

Şunu da belirtmekte fayda var. Geçtiğimiz sene düzenlenen PES 2011 lansmanı sonrasında da belirttiğimiz gibi oyunda inanılmaz bir gol atamama sorunu mevcuttu. Hatta şöyle ki, düzenlenen turnuvaya katılan 128 kişinin oynadığı 64 maçta toplam 10 gol atılmıştı. İşte yine bu ön yargılar ve korkular içerisinde aldık kolu elimize ve ilk dokunuş, santra…

PES 2012 Sistem Gereksinimleri
Minimum

İşletim Sistemi Windows XP (32-bit) veya üzeri işletim sistemi.
İşlemci Intel Pentium 4 3.40 GHz. ya da AMD Athlon 64 3400+ veya üzeri işlemci.
Ram 512 Mb. veya üzeri ram miktarı.
Ekran Kartı ATI Radeon HD 3650 ya da NVidia GeForce 405 veya üzeri DirectX 9.0c uyumlu ekran kartı.
Harddisk 8 Gb. boş alan.
DirectX DX 9.0c

PES 2012 Oynanış:

Oyuna başlar başlamaz ilk düşüncem, oyun akışının geçtiğimiz seneye oranla çok daha hızlı olduğu. Evet PES 2012’de ayağa paslar, tek paslar, hatta pres bile daha hızlı ve seri olmuş.

Futbolcuların birbirini daha iyi anladıkları, mantıklı ara koşular, isabetli bazen de arkadaşınızın gerisinde kalan paslar yapıma artı katan öğeler olmuş. Hatta bazen oyun içerisinde öyle paslaşmalar yapıyorsunuz ki bir an kendinizi Barcelona’lı bir futbolcu olarak ya da ekran başında Barcelona’yı izleyen bir taraftar olarak görebilirsiniz.

Pro Evolution Soccer [PES] 2012 Sistem Gereksinimleri ve İncelemesi

Oyunu oynama fırsatını bulduğumuz birkaç saat içerisinde yaptığımız sayısız maçta en az 4-5 gol için verdiğimiz tepki aynıydı: Bu gol yenir mi ya? Bu gollerin nasıl goller olduğunu az çok tahmin edebiliyorsunuzdur.

Mesela, orta sahadan çekilen cılız bir şutun kalecinin bacaklarının arasından geçip gol olması ya da orta sahadan öylesine kazanılmış bir serbest vuruşta, öylesine açılmış bir ortanın, kalecinin ilginç açılması sonucunda doğrudan filelerle buluşması bunlardan sadece biri. Maalesef PES serilerinin kanayan yaralarının başında gelen hatalı gol yeme sorunu, bu oyunda da devam ediyor.

PES 2012 Sistem Gereksinimleri
Önerilen

İşletim Sistemi Windows XP (32-Bit) veya üzeri işletim sistemi.
İşlemci Intel Core 2 Duo E4600 2.4 GHz. ya da AMD Athlon 64 X2 Dual Core 5000+ veya üzeri işlemci.
Ram 2 Gb. veya üzeri ram miktarı.
Ekran Kartı ATI Radeon X800 XT Platinum ya da NVidia GeForce 7900 GTX veya üzeri DirectX 9.0c uyumlu ekran kartı.
Harddisk 8 Gb. boş alan.
DirectX DX 9.0c

PES 2012 Grafikler:

Oyunda dikkat çeken bir diğer unsur ise önceki yapımlara göre daha canlı renklerin kullanılmış olması. Futbolcu görünüşleri ve ara videolar ise son derece başarılı olmuş.

Animasyonlar ise, yine PES serisinin klasına yakışıyor. Ses grafiklerinin de oldukça başarılı olduğunuz düşündüğümüz yapım geçtiğimiz seneye nazaran oldukça iyi bir yol kat etmiş gibi görünüyor.

Sözün Bittiği Yer:

Bence Pro Evolution Soccer 2012, gerek görselliği ve gerekse oyunsal keyfi ile hem oynanmayı hem de koleksiyonunuzda bulundurulmayı hakeden bir oyun.

Künyesi
Yayımcı

Konami

Yapımcı

Konami Computer

Çıkış Tarihi

14 Ekim 2011

Platformlar

PC, PS3, PS2, PSP, Wii, XBox 360 ve Nintendo 3DS

Oyun Türü

Futbol Oyunu

ESRB Rating

EVERYONE

Puanlar
Editörün Puanı
Okur Puanları
Siz de Puanlayın
Genel Değerlendirme
8.5
9.3
Aldığı Puanlar

Yapımın geçen seneki versiyonun en sert eleştirenlerden birisi olarak PES 2012'nin oldukça başarılı olduğunu söyleyebilirim.

8.5
Editörün Puanı
9.3
Okur Puanları
3 Oy
Oyladınız
Yazar Hakkında
Veteran Soldier
Yazılarını sosyal medya platformlarınızda paylaşmanızdan, sitede sörf yapmanızdan ve yorum yazmanızdan memnuniyet duyan bir website çalışanı ve amatör Call of Duty oyuncusu...
Abonelik
Bildir
1 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments