Oyun Rehberleri
Hoşgeldiniz...
PUBG Lite PC Sistem Gereksinimleri, Kontrol Tuşları, Hatalar ve Çözüm Önerileri

PUBG Lite minimum ve önerilen PC sistem gereksinimlerini, PUBG Lite hataları ve çözüm önerilerini, PUBG Lite klavye ve fare kontrol tuşları ile oyun hakkında merak edilenleri ele aldığımız Sıkça Sorulan Sorular ve cevaplarını yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Bugün itibariyle erişime açılan PUBG Lite, dizüstü bilgisayarınızda ve PC’nizde en fazla 100 oyuncu ile multiplayer modda ücretsiz olarak oynayabileceğiniz bir battle royale oyunudur. İndirme bağlantısını aşağıda bulabileceğiniz oyunda; silah, araç ve malzeme topluyor, ayakta kalan son kişi olmak amacıyla stratejik olarak hayatta kalma mücadelesi veriyorsunuz.

PUBG Lite minimum sistem gereksinimlerine göre oyunu oynayabilmek için; en az 64-Bit destekli bir işletim sistemine, Intel Core i3 2.4 GHz. seviyelerinde bir işlemciye, 4 Gb. ram miktarına, 4 Gb. civarında boş harddisk alanına ve günümüz şartlarına göre pek de yüksek teknik özelliklerde sayılmayacak Intel HD Graphics 4000 Desktop ekran kartı (görüntü aygıtı)’na sahip olmanız gerekiyor.

PUBG Lite Sistem Gereksinimleri
Minimum

İşletim Sistemi Windows 7, Windows 8, Windows 10 veya üzeri 64-Bit işletim sistemi.
İşlemci Intel Core i3-530 2.90 GHz. ya da AMD Phenom II X3 720 2.8 Ghz. veya üzeri işlemci.
Ram 4 Gb. veya üzeri ram miktarı.
Ekran Kartı Intel HD Graphics 4000 Desktop ya da NVidia GeForce GT 620 veya üzeri en az 2 Gb. belleğe sahip Pixel Shader 3.0 ve Vertex Shader 3.0 destekli ekran kartı.
Harddisk 4 Gb. boş alan.
DirectX DX 11
Diğer PUBG Lite sadece 64-Bit işletim sistemlerinde çalışmaktadır.

PUBG Lite Sistem Gereksinimleri
Önerilen

İşletim Sistemi Windows 7, Windows 8, Windows 10 veya üzeri 64-Bit işletim sistemi.
İşlemci Intel Core i5-650 3.20 GHz. ya da AMD Phenom II X4 805 2.5 Ghz. veya üzeri işlemci.
Ram 8 Gb. bellek miktarı.
Ekran Kartı AMD Radeon HD 7870 ya da NVidia GeForce GTX 660 veya üzeri en az 2 Gb. belleğe sahip Pixel Shader 5.0 ve Vertex Shader 5.0 destekli ekran kartı.
Harddisk 4 Gb. boş alan miktarı.
DirectX DX 11

PUBG Lite Hataları ve Çözüm Önerileri:

Bazı oyuncuları, PUBG Lite oyununu yüklediğinde ya da çalıştırdığı aşamada karşılaştığı hatalar ve teknik sorunlar ile çözüm önerilerini aşağıda bulabilirsiniz. Oyunda karşılaşılan bu sorunlar, bilgisayarınızdan kaynaklanabileceği gibi başka nedenlerle de oluşabilmektedir.

Lütfen aşağıdaki verdiğimiz çözüm önerilerini uygulayınız, herhangi bir sorunuz olursa yorum kısmından belirtiniz, mümkün olduğunca yardımcı olmaya çalışacağız.

PUBG Lite Microsoft .NET Framework Hatası:

PUBG Lite oynayabilmek için sisteminizde Microsoft .NET Framework’ün en az v.3.5 sürümünün yüklü olması gerekmektedir. Microsoft .NET Framework uygulamasını aşağıdaki bağlantıdan indirebilirsiniz.

Microsoft .NET Framework kurulumunun ardından Windows Update’i açarak güncelleştirmeleri kontrol ediniz ve özellikle özel güncelleştirmeler de dahil tüm güncellemeleri uygulayınız. Ardından sisteminizi yeniden başlatarak oynamayı deneyiniz.

Microsoft .NET Framework

PUBG Lite Global Shader ya da Cooked Content Hatası:

PUBG Lite oyunu çalışmak için DirectX 11’e ihtiyaç duyar ve görseldeki gibi bir hata alıyorsanız, lütfen DirectX’i güncellediğinizden emin olunuz.

Bağlantıdan DirectX End-User Runtime Web Installer güncelleme dosyasına erişebilirsiniz ve DirectX güncelleştirme işlemini yabilirsiniz. Ardından Windows Update’i açarak güncelleştirmeleri kontrol ediniz.

DirectX End-User Runtime Web Installer

PUBG Lite Global Shader ya da Cooked Content Hatası

PUBG Lite “DX11 feature level 10.0 is required to run the engine” Hatası:

Eğer oyunda DX11 feature level 10.0 is required to run the engine hatası alıyorsanız, ekran/grafik kartınız DirectX 11’i donanımsal olarak desteklemiyordur.

Bazı oyuncular PC özelliklerinden DirectX versiyonunu kontrol ettiklerinde DX11 olarak görmektedirler. Her ne kadar sistemde DirectX 11 kurulu olsa da asıl olan yazılımsal değil ekran kartının donanımsal olarak DirectX 11 ya da üzerini desteklemesidir.

PUBG Lite sistem gereksinimlerine göre en az DirectX 11 destekli bir ekran kartına sahip olmanız gerektiğinden ve bu gereksinim oyun yapımcısı tarafından zorunlu tutulduğundan DirectX 10 ya da DirectX 9 destekli ekran kartları ile PUBG Lite’ı oynayabilmek mümkün değildir.

PUBG Lite DX11 Feature Level 10.0 is Required to Run The Engine Hatası

PUBG Lite Fatal Error (Assertion Failed) Hatası:

Eğer PUBG Lite Fatal Error: Assertion Failed şeklinde bir hata mesajı alıyorsanız, ekran kartınız büyük bir ihtimalle çok ısınmıştır.

Sisteminizin soğutma ve havalandırma yollarının açık olduğundan emin olunuz. Ekran kartınızın fanında ve sisteminizdeki diğer fanlarda bulunması muhtemel hav, tüy, toz vb. havalandırmaya etki edebilecek şeylerin teknik destek alarak temizlenmesini sağlayınız.

Bu sorunları gidermenize rağmen problem devam ediyorsa, ekran kartı sürücüsünü kaldırmanızı ve aşağıdaki bağlantılardan sisteminize uygun güncel sürücüleri yeniden yüklemenizi tavsiye ederiz.

AMD DRIVER

NVIDIA DRIVER

PUBG Lite NVidia Geforce Hatası:

PUBG Lite NVidia GeForce hata mesajını, ekran kartı sürücünüz güncel değilse alıyor olabilirsiniz. NVidia ekran kartları için güncel driver dosyalarına yukarıdaki bağlantıdan erişebilirsiniz.

PUBG Lite Launcher.exe Bad Image Hatası:

PUBG Lite oynayabilmek için sisteminizde Microsoft Visual C++ yüklü olması gerekmektedir. Aşağıdaki ekran görüntüsündeki gibi Launcher.exe Bad Image hata mesajı aldığınızda, Microsoft Visual C++’nin doğru yüklenmediğini söyleyebiliriz. Microsoft Visual C++ dosyasını bağlantıdan indirebilirsiniz.

Microsoft Visual C++ kurulumunun ardından Windows Update’i açarak güncelleştirmeleri kontrol ediniz ve özel güncelleştirmeler de dahil tüm güncellemeleri uygulayınız.

Microsoft Visual C++

PUBG Lite Launcher.exe Bad Image Hatası

PUBG Lite SwapChain SetFullscreenState (false,null) Failed Hatası:

SwapChain SetFullscreenState (false,null) failed şeklinde hata mesajı ile karşılaşıyorsanız, DirectX sürücünüz ya da ekran kartı sürücünüz güncel olmayabilir.

Bilgisayarınızı yeniden başlattıktan sonra, ekran kartı sürücünüzü ve DirectX’i güncelleyiniz. Güncel DirectX ve ekran kartı sürücülerini aşağıdaki bağlantılardan indirip uygulayabilirsiniz. Kurulumlardan sonra sisteminizi yeniden başlatmalısımız.

Önerdiğimiz bu güncellemelere rağmen; PUBG Lite SwapChain SetFullscreenState (false,null) failed sorunu hala devam ediyorsa, oyun içi ayarlardan pencere moduna geçmeyi deneyebilirsiniz.

Sistem Ayarları > Görüntü Ayarları > Görüntü Modu > Pencere

AMD DRIVER

NVIDIA DRIVER

DirectX End-User Runtime Web Installer

PUBG Lite Fatal Error: SwapChain SetFullscreenState(false,Null) Failed Hatası

PUBG Lite Bölgeniz İçin Uygun Değildir Hatası:

PUBG Lite, şu an için yalnızca belirli ülkeler için oynanabilir durumdadır. Eğer bu bölgeler/ülkeler dışında bir yerden oyuna bağlanmak istiyorsanız, PUBG Lite bölgeniz için uygun değildir / Not available in your region şeklinde bir hata mesajı alıyor olabilirsiniz.

PUBG Lite bölgeniz için uygun değildir sorununu gidermek için lütfen, doğru saat ve zaman diliminde olduğunuzu ve tarih saat ayarlarınızı gözden geçiriniz. Sisteminizde VPN gibi 3. parti programların açık olmadığını kontrol ediniz ve yeniden deneyiniz.

Error: PUBG Lite bölgeniz için uygun değildir. Not available in your region.

PUBG Lite Error – 620002 Hatası:

PUBG Lite oynarken Error: 620002 hatası ile karşılaşan oyuncular, oyunun kurulu olduğu klasörü silip, oyunu bilgisayarından tamamen kaldırıp, PUBG Lite oyununu bağlantıdan tekrar indirmesi gerekmektedir.

PUBG Lite 32-Bit Hatası:

PUBG Lite yalnızca 64 bit’i desteklediğinden oyunu oynayabilmek için 64-Bit destekli bir sisteme sahip olmanız gerekmektedir.

Bilgisayarınız 64-Bit değil de 32-Bit destekli ise PUBG Lite oynayamazsınız. PUBG Lite minimum ve önerilen sistem gereksinimlerini yukarıdan inceleyebilirsiniz.

PUBG Lite Session Has Expired Hatası:

PUBG Lite oynarken “Session Has Expired” ya da Türkçesiyle “Zaman Aşımına Uğradı” şeklinde bir hata alırsanız başka hiç bir işlem yapmadan 30 dk. kadar bekleyiniz ve istemciyi kapatınız. Ardından istemci (Launcher.exe) üzerinden oyunu tekrar başlatınız.

PUBG Lite Session Has Expired - Zaman Aşımına Uğradı Hatası

PUBG Lite Klavye ve Fare Kontrol Tusları

PUBG Lite Kontrol Tuşları:

PUBG Lite oyununu oynamak için kullanılan klavye ve fare kontrol tuşlarını aşağıdaki listeden ve görselden inceleyebilirsiniz.

Silahlar:

 • 1 : Birincil Silah
 • 2 : İkincil Silah
 • 3 : Tabanca
 • 4 : Yakın Dövüş Silahı
 • 5 : El bombası

Ürünler:

 • 7 : Sıhhiye Çantası
 • 8 : İlk Yardım Kiti
 • 9 : Bandaj
 • 0 : Enerji İçeceği
 • I : Envanteri Aç

Hareketler:

 • W : İleri
 • A : Sol
 • S : Geri
 • D : Sağ
 • Q : Sola Eğil
 • E : Sağa Eğil

Aksiyonlar:

 • C : Eğilme
 • X : Silahı Sakla
 • Z : Yere Yatma
 • F : Kullan / Yerden Al
 • V : FPP / TPP kamera açıları arasında geçiş
 • B : Mermi atış modunu değiştir
 • M : Harita
 • CTL : Yürüme
 • SFT: Koşma
 • SPC : Zıplama

Fare:

 • Sol Tuş : Ateş Et
 • Sağ Tuş : Nişan Al
 • Tekerlek : Silah Değiştir
 • Hareket : Kamera Açısı

PUBG Lite Sıkça Sorulan Sorular:

Oyuncular tarafından yöneltilen birçok soru nedeniyle resmi sistesince hazırlanan PUBG Lite Sıkça Sorulan Sorular‘ını aşağıdan inceleyebilirsiniz.

PUBG Lite ne zaman çıkacak?

23 Mayıs 2019’da çıkmış olacak. Oyunu hemen şimdi indirmeye başlayabilirsiniz.

PUBG Lite için nereden kayıt olabilirim?

Bağlantıdaki resmi sayfasından kayıt olabilirsiniz.

PUBG Lite oyununu nereden indirebilirim?

PUBG Lite’ı aşağıdaki bağlantıdan erişebileceğiniz resmi websitesinden indirebilirsiniz.

DOWNLOAD

Sunucular nerede konumlanacak?

PUBG Lite sunucuları, en iyi optimize edilmiş AWS merkezlerinde konumlandırılmaktadır. Daha sonra, oyunculardan gelecek olan geri dönüşler ve kullanıcı deneyimi ile birlikte, daha da fazla optimize edilerek, sunucunun yeniden konumlandırılması da gündeme gelecek.

Maç eşleştirmeleri nasıl çalışmaktadır?

Türk oyuncuları, servis verilen diğer ülkelerden farklı tutulacak ve Türkiye oyuncuları özel bir sunucuda konumlandırılacak. En kısa sürede maç eşleştirmeleri için, maç eşleştirme sistemi geliştirilmeye devam etmektedir. Her ne kadar farklı değişkenler olsa da, temelde benzer ağ ortamına sahip olan oyuncular, birbirleriyle eşleşiyor olacaklar.

Oyuna kimler katılabilecek?

PUBG Lite Global’de hesap açmış, tüm Türkiye oyuncuları, PUBG Lite oyununa katılabilecekler.

Hile kullanan oyunculara karşı nasıl önlemler alınıyor?

“Tamamen Ücretsiz” PUBG Lite oyunu için özel geliştirilen güçlü anti-hile çözümü mevcuttur. En iyi oyuncu deneyimi için, hile koruması sisteminin en önemli özellik olduğunu bilinciyle sürekli olarak hile koruması sistemi geliştirilmektedir.

 • Hile koruması altyapısı ile ilgili çalışmalar paylaşılacak,
 • Hile kullanan oyuncuların her zaman gerekli cezaları alması sağlanacak,
 • Yasadışı program kullanan bu tarz oyuncuların oyuna girmesini engellenecek,
 • Şüpheli oyuncuları, anlık izlenebileceği ve cezalandırabileceği altyapı olacak,
 • Donanım Ban’ı gerekli görüldüğünde uygulanabilecek,
 • Oyuncular anlık olarak banlanabilecek.

PUBG LITE için düzenlenecek yarışmalar olacak mı?

PUBG Lite yarışmaları ileride yapılacaklar arasında.

Herhangi bir “Partnerlik Programı” olacak mı?

Henüz Partnerlik Programı bulunmamaktadır.

PUBG Lite’da Duo Oyun Modu olacak mı?

Daha başarılı maç eşleştirmeleri için, PUBG Lite’da şu an için Duo Oyun Modu bulunmamaktadır.

Event Pass’ler olacak mı?

PUBG Lite’da Event Pass’ler hakkında ileride detaylı bilgi verilecektir.

PUBG Lite’da Sanhok, yeni harita olarak oyuna eklenecek mi?

Evet, 23 Mayıs’ta Sanhok haritası PUBG Lite oyununa eklenmiş olacak.

PUBG Lite’da Zombi Modu olacak mı?

Özel Maç içerisinde, Zombi modu olmayacak, ama daha sonra açıp açmama konusunda bilgi verilecek.

PUBG Lite için, bir Pazar / Takas altyapısı olacak mı?

Şu an için, böyle bir plan bulunmamaktadır; fakat geliştirmelere başlandığında duyurulacak.

Künyesi
Yayımcı

PUBG Corporation

Yapımcı

Tencent, PUBG Corporation

Çıkış Tarihi

23 Mayıs 2019

Platformlar

PC

Oyun Türü

Battle Royal, Hayatta Kalma Oyunu

Oyun Motoru

Unreal Engine 4

ESRB Rating

TEEN 13+

Puanlar
Editörün Puanı
Okur Puanları
Siz de Puanlayın
Genel Değerlendirme
Aldığı Puanlar

PlayerUnknown's Battlegrounds (PUBG) Lite oyununun ücretsiz olması en önemli özelliklerinden biri.

Editörün Puanı
Okur Puanları
3 Oy
Oyladınız
Yazar Hakkında
Veteran Soldier
Yazılarını sosyal medya platformlarınızda paylaşmanızdan, sitede sörf yapmanızdan ve yorum yazmanızdan memnuniyet duyan bir website çalışanı ve amatör Call of Duty oyuncusu...
Abonelik
Bildir
1 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments