İncelemeler
Hoşgeldiniz...
Quantum Break Oyun İncelemesi
Quantum Break Oyun İncelemesi
0
İnceleme

Quantum Break Oyun İncelemesi

Yazar: 3 Ocak 2019

Bağlantıda minimum ve önerilen PC sistem gereksinimlerini bulabileceğiniz ve geç olsun da güç olmasın dediğimiz Quantum Break incelememiz ile karşınızdayız. Quantum Break, XBox One için çıkan Exclusive oyunlardan bir tanesi.

Quantum Break, oyun dünyasına Max Payne, Alan Wake gibi seriler kazandıran yapımcı Remedy firmasının elinden çıkıyor. 2013 yılında tanıtılan oyun, uzun bir yapım aşamasından sonra karşımıza çıkmıştı. Microsoft Türkiye tarafından da oyunun lansmanı gerçekleştirildiği için, onlar için de önemli bir oyun niteliğinde.

Hikayesi:

Quantum Break hikaye konusunda Remedy’nin izlerini taşıyan bir oyun olmuş. Max Payne, Alan Wake gibi oyunları oynadıysanız oyunun hikayesinin Remedy çizgisinde ilerlediğini hemen anlayabiliyorsunuz. Ana karakterlerimiz Jack Joyce, William Joyce, Paul Serene ve Beth Wilder çevresinden gelişen olaylara tanık oluyoruz.

Jack uzun süredir göremediği arkadaşı Paul Serene ile bir buluşma ayarlar ve ikisi birlikle kardeşi William’ın yarım kalan zaman makinesi deneyini tamamlamak isterler. Deney sırasında bir şeyler ters gider ve Jack’in yıllardır görmediği kardeşi William’ın ortaya çıkması ile olaylar iyice ilginçleşmeye başlar.

Deneyin sırasında yaşanan olaylar yüzünden zamanda kırılma olur ve zaman mekan çizgisi bozulur. Jack zamanı kontrol etme yeteneği kazanır ama bir anda Monarch adlı şirketin askeri ortaya çıkıp olaylara müdahale ederler ve bizi bekleyen seçimlerle hikaye başlar.

Kurgusal anlamda simema filmleri ile dizi senaryolarını aratmayan, sizi sürükleyen bir yapıya sahip olan Quantum Break güçlü bir hikaye sunuyor. Ayrıca bu hikaye yapımcıların istediği gibi de devam etmiyor. Quantum Break oyununda hikayeye müdahale etme şansını da elde ediyoruz.

Junction:

Quantum Break oyununun bitirdiğiniz her bölümü için Junction bölümleri karşımıza çıkıyor. Bu bölümde size iki tane seçenek sunuluyor. Bu seçeneklerle hikaye gidişatına nasıl devam edileceğine siz karar veriyorsunuz. Ayrıca seçiminizi yaptıktan sonra koltuğunuza yaslanıyorsunuz, çünkü seçtiğiniz sonuçları yaklaşık 22 dakikalık mini dizi şeklinde izlemeye başlıyorsunuz.

Mini dizide gelişen olayları Quantum Break oyunundaki yan karakterlerin gözünden görebiliyoruz. Mini diziyi izlerken hikayedeki boşluklarda dolmaya başlıyor. Remedy, Alan Wake ile dizi tadında bir hikaye anlatımı sunmuştu. Quantum Break ile çıtayı daha da yükseltmiş diyebilirim.

Oynanış:

Quantum Break TPS türünde bir aksiyon macera oyunu ama Quantum Break’i diğer TPS oyunlarından ayıran bariz bir farklar var. Bu farklar ile Quantum Break size çok farklı bir oyun deneyimi yaşatıyor.

Max Payne ile hayatımıza giren zamanı yavaşlatma özelliği Quantum Break ile zamanı, mekanı, insanları her türlü objeyi dondurabilme özelliği sağlıyor. Ana karakterimiz Jack, zamanı manipüle etme yeteneğine sahip. Bu yetenek sayesinde oyunun eğlencesi artmış oluyor ve klasik çatışmalar yerini zamanı kontrol ettiğiniz mücadelelere bırakıyor.

Yetenekler:

Jack’in Time Vision, Time Stop, Time Dodge, Time Shield, Time Run, Time Blast gibi zamanı kontrol etme yetenekleri var. Bu yetenekler Quantum Break’e iyi yedirilmiş ve düşmanlara göre farklı yetenekler kullanabiliyorsunuz.

Örnek vermek gerekirse Time Vision ile düşmanları duvarların arkasından görebilirken, Time Stop ile üstümüze gelen düşmanları durdurabiliyoruz ve üzerilerine mermiler yağdırıyoruz. Time Shield ile zamandan kalkan oluşturup geçici de olsa mermilerden korunuyoruz.

Quantum Break’te oyuniçi çatışmalar bu yetenekler çerçevesinde gelişiyor. Yetenek kullanmadan düşmanları öldürmeniz çok zor. Bazı düşmanların sırtlarında güç kalkanları oluyor sırtını size dönmediği için, Time Run yapıp zamanı durdurup koşup düşman size dönmeden arkasına geçip onu öldürmeniz gerekiyor.

Oyun ilerledikçe bu yetenekleri daha iyi kullanmayı öğrenirken, ayrıca geliştirmemiz de gerekiyor. Bunun için çevrede bulunan “Chronon Kaynaklarına” ihtiyacınız oluyor. Çevrede dolaşıp Chronon kaynaklarını bulmanız, yeteneklerin geliştirilmesi ile Quantum Break’i rahat oynamanız açısından önem teşkil etmekte.

Kontroller:

Quantum Break’te yetenekler iyi hoş olmuş ama kontrol konusunda oyun biraz sıkıntılı olmuş bana göre. Yeteneklerimiz en önemlileri LB ve RB tuşlarına konmuş. Ben işaret parmağı ile RT tuşuna basarım her zaman.

Quantum Break’te RT tuşu ile ateş ederken RB tuşuna geçmem için işaret parmağımı kaldırıyorum ve bunun neticesinde hem zaman kaybediyorum hem de yetenek kullanacağım diye hedef noktam değişiyor. Bu yüzden düşmanı öldürmek zorlaşıyor.

Ayrıca Quantum Break siper sistemi manuel olsa daha güzel olurmuş. Otomatik bir siper sistemi olduğu için her hangi bir tuşa basmıyorsunuz Jack kendisi siper alıyor. Bunun neticesinde istenmeyen yerlere siper almak ve ölmek kaçınılmaz oluyor.

Oyunda çatışmaların olduğu mekanları da pek beğenmediğim için, otomatik siper tam işkence oldu benim için. Onun dışında hedef almadan da ateş edemememiz kontroller açısından benim için bir eksik.

Quantum Break oyununun kontrolleri beni zorladı evet ama düşmanlar kadar değil. Düşmanların yapay zekaları gayet yerinde olmuş. Siperlere saklanıyorlar ” Abi gel beni vur! “demiyorlar, attıklarını vuruyorlar ve siperde beklediğiniz zaman üstünüze gelip sizi siperden çıkmaya zorluyorlar. Yapay zeka beni gerçekten çok zorladı.

Grafikler:

Karakterlerin güzel modellendiği Quantum Break’te gerçek oyuncular kullanılmış, ama karakterlerim mimikleri çok kısıtlı geldi bana. Karakterleri video izlerken ruh yoksunu görüyorsunuz, ağızlarından başka bir yerleri oynamıyor çünkü.

Işıklandırmalar, gölgelendirmeler ve oyuniçi renk paletleri başarılı bir şekilde yapılmış. Özellikle zamanı durdurduğunuzda oluşan mermi ve ışık izleri, kıvılcımlar, kısacası tüm detaylar görsel olarak sizi tatmin ediyor.

Görsel anlamda Quantum bize yeni nesil grafikler sağlamış olsa da, oyun içerisinde bir sürü bug ile karşılaşıyorsunuz. Geç gelen kaplamalar (ben geç gelen kaplamalara uyuz oluyorum) bunların en başında geliyor. Ayrıca objelere yakından bakınca kaplamaların biraz yetersiz olduğunu görüyorsunuz.

Quantum Break’te bazı bölümlerde kutulardan atlarken, kutunun içine düşüp havada asılı kalıp en son kayıt noktasından oyunu tekrar başlatmam gerekti. Kötülemek istediğim son nokta ise yükleme süreleri. O ölümcül yükleme süreleri zamanınızı baya çalıyor ve canınızı sıkıyor.

Ses ve Müzikler:

Quantum Break’te oyununun seslendirmeleri ve ses efektleri başarılı olmuş. Gerçek oyuncuların hayat verdiği karakterlere oyuncular kendi seslerini de vermişler. Çatışmalarda duyduğunuz silah sesleri, zamanı yavaşlattığınız zaman çıkan objelerin sesleri gayet tatmin edici.

Oyunun sesleri konusunda iyi işler çıkaran Remedy, müzikler konusunda çuvallamış. Sizi havaya sokacak müzikler maalesef oyunda yok. Remedy oyunlarının müzikleri güzel olurdu ama Quantum Break bu çizgiyi bozmuş diyebilirim.

Son Sözler:

Shooter oyunlarını seviyorsanız ve XBox One sahibi iseniz Quantum Break konsolunuza özel olarak çıkan oyunlardan. Yüksek beklentiler ile oyuncuların beklediği oyun bir Xbox Exclusive’ ine yakışmayacak eksilere sahip.

Yine de kaliteli hikaye, içindeki mini diziler ve zamanı kontrol etme yeteneği ile öne çıkan Quantum Break beni genel anlamda tatmin etti. Remedy’nin elinden çıkan bu oyunu deneyimlemeniz gerekiyor diye düşünüyorum.

Künyesi
Yayımcı

Microsoft Studios

Yapımcı

Remedy Entertainment, Microsoft

Çıkış Tarihi

05 Nisan 2016

Platformlar

PC, XBox One

Oyun Türü

Aksiyon, Macera, Üçüncü Şahıs Nişancı (TPS)

Oyun Motoru

Northlight Engine

Artı Yönleri

Kaliteli hikaye,

Oyun içi mini diziler,

Zamanı kontrol edebilme,

Çatışmalar tatmin edici,

Yapay zeka,

Tekrar oynanabilirlik.

Eksi Yönleri

Grafikler beklentinin altında kalmış,

Müzikler daha iyi olabilirdi,

Otomatik siper sistemi ve kontroller,

Uzun yükleme süreleri.

Puanlar
Editörün Puanı
Okur Puanları
Siz de Puanlayın
Oynanış
Senaryo
Grafikler
Ses ve Müzikler
Aldığı Puanlar

Büyük beklentiler ile çıkan Quantum Break, üst seviye olamamasına rağmen, deneyimlenmesi gereken bir tecrübe sunuyor.

Editörün Puanı
Okur Puanları
1 Oy
Oyladınız
Yazıyı Oyla
Çok İyi
0%
İyi
100%
Eh İşte
0%
Kötü
0%
Yazar Hakkında
Veteran Soldier
Yazılarını sosyal medya platformlarınızda paylaşmanızdan, sitede sörf yapmanızdan ve yorum yazmanızdan memnuniyet duyan bir website amelesi ve amatör Call of Duty oyuncusu...