İncelemeler
Hoşgeldiniz...
Red Dead Redemption 2 İncelemesi ve Sistem Gereksinimleri

Herkese tekrar merhaba arkadaşlar. Bu yazımda merak edenler için sistem gereksinimlerini de verdiğim Red Dead Redemption 2’yi olabildiğince spoilersiz incelemeye çalışacağım. Hikayesidir, karakteridir şusu busu gibi konuları ele alarak büyük bir Red Dead Redemption 2 PS4 inceleme yazısı yazacağım.

Red Dead Redemption 2 Sistem Gereksinimleri
Minimum

İşletim Sistemi Windows 7 (SP1), Windows 8, Windows 10 veya üzeri 64-Bit işletim sistemi.
İşlemci Intel Core i5-2500K 3.30 GHz. ya da AMD FX-6300 Six-Core 3.5 GHz. veya üzeri işlemci.
Ram 8 Gb. veya üzeri ram miktarı.
Ekran Kartı AMD Radeon R9 280 ya da NVidia GeForce GTX 770 veya üzeri en az 2-3 Gb. belleğe sahip ekran kartı.
Harddisk 150 Gb. boş alan.
DirectX DX 11

Hikayesi:

Red Dead Redempiton’un ilk oyunundan tanıdığımız John Marston’dan sonra, Red Dead Redemption 2’de Arthur Morgan isimli Dutch ile birlikte çalışan bir Kovboyuz. Bu oyun RDR1’in öncesinde geçtiği için bazı karakterleri gördüğünüzde şaşırabilirsiniz o yüzden bunu bilmenizi istedim.

İlk oyunun 12 yıl öncesinde geçen bu oyun Blackwater kasabasında yapmaya çalıştığımız soygun başarısız olduktan sonra Van Der Linde çetesi, Kelle Avcıları ve Kanun Adamları tarafından her yerde aranıyor ve devamlı kaçmak zorunda kalıyorsunuz. Ayrıca RDR2’de Arthur ile oynarken Black Water’da başınıza ya dirisini ya da ölüsünü getirin şeklinde bir ölüm fermanı konulmuştur.

RDR2 oyunumuzda ise Arthur ile vereceğiniz kararlar sizi iki sondan birine ulaştıracaktır. Kısacası oynamayan her arkadaşıma bu oyunu kesinlikle öneriyorum.

Arthur Morgan:

John Marston abimizden sonra Arthur Morgan yeni karakterimiz oluyor ki kendisini John’dan da çok sevdirdi diyebilirim. Arthur Morgan hala çözemediğim bir yandan ÇETE üyesi olsa da benim için kararlarımla beraber çok iyi bir adam. Öyle bir yazmış ki bu karakteri Rockstar Games, şu anda benim listemde 1. kademeye ulaşmış karakterdir Mr. Morgan.

Yeri geldiğinde iyi, yeri geldiğinde kötü, yeri geldiğinde duygusal, yeri geldiğinde aşk acısı çeken, yeri geldiğinde ise (en sevdiğim tarafı) öfkeli olması. Ve Morgan’ın bu durumları oyuna ve bize çok güzel yansıtılmış ve bir süre sonra kendinizi Arthur Morgan yerine koyuyorsunuz.

Hatta bizzat sanki her şeyi ben yapıyormuşçasına oynadım, o bağırdığında ben de bağırdım o üzüldüğünde ben de üzüldüm sanki. Arthur yerine ben yaşıyorum bu durumları o derece hissettiriyor karakter kendini. İşte bu yüzden şu anda en sevdiğim karakter listesinde ilk sırayı alan karakter Arthur Morgan benim için.

Red Dead Redemption 2 Arthur Morgan

Yan Görevler:

Red Dead Redemption 2 oyununda yan görevler çoğunlukla haritanızda belli oluyor ya da siz buluyorsunuz ki yan görevleri yaparken dahi zevk aldığım bir oyun gram sıkılma yok içimde. Kiminde balık tutma, kiminde avlanma, kiminde yardım etme gibi bir sürü yan görevimiz var ki bu oyunda yapılan en iyi şeylerden biriydi.

Red Dead Redemption 2 Sistem Gereksinimleri
Önerilen

İşletim Sistemi Windows 10 (Nisan 2018 Update) veya üzeri 64-Bit işletim sistemi.
İşlemci Intel Core i7-4770K 3.50 GHz. ya da AMD Ryzen 5 1500X 3.5 GHz. veya üzeri işlemci.
Ram 12 Gb. bellek miktarı.
Ekran Kartı AMD Radeon RX 480 ya da NVidia GeForce GTX 1060 veya üzeri en az 4-6 Gb. belleğe sahip ekran kartı.
Harddisk 150 Gb. boş alan miktarı.
DirectX DX 11

Oyun İçi Detaylar:

Red Dead Redemption 2 oyununda en çok dikkat ettiğim şeylerden birisi ise oyunun detaylarıydı. Mesela uzun sürüş sonrası atın kirlenmesi onu tımarlamamız, Atımız acıktığında ona yem verebilmemiz, silahlarımızı atın eyerine takıp orada bırakabilmemiz ya da alabilmemiz.

Biz kirlendiğimizde Bar ya da Hotel gibi yerlerde 25 sent verip banyo yapmak, silahımızı kullanırken silahın kirlenmesi ve onu para karşılığı temizletmemiz gibi Detaylar çok güzel yapılmış bu oyunda. Daha detay verirdim ama oynarken ’’ OHA, VAY BEEEE BUDA MI VARMIŞ’’ gibi diyaloglar kurmanız için bu bölümü de böyle kapatıyorum.

Avlanmak ve Kamp Yapmak:

Red Dead Redemption 2 oyununda en çok yaptığım şeylerden birisi ise AVLANMAK, kısacası görev yapmak yerine bunu yaparken çok zevk alıyordum. Ördek avı misal, dereye yaklaştığımda ördeklerin suda yüzdüğü kısımlarda silahımı çekip çoğunu vurup hepsinin tüylerini ve etlerini alıp sonra ise kamp kurup aldığımız etleri pişirip yiyebiliyoruz.

Ayrıca belirli bölümlerden sonra kamp kurduğunuz yerde gitmek istediğiniz bölgeye Fast Travel yani beklemeden gidebileceğiniz bir özellik açılıyor.

Red Dead Redemption 2 Avlanmak

Red Dead Redemption 2 oyununda kamp kurup isterseniz uyuyabilirsiniz sabah ya da gece olsun isterseniz diye ya da avladığınız hayvanların etlerini pişirip yiyebilir ya da çantanıza atıp acıktığınız zaman yiyebilirsiniz.

Ayrıca Red Dead Redemption 2’de hayvan derilerini alıp kıyafet yaptırma gibi bir olay varmış galiba emin değilim. Çünkü hiç yapmadım ama bazı hayvan derileri ve boynuzu varsa boynuzunu alıp, Van Der Linde çetesinin kaldığı kampta süsleme ve özelleştirme gibi şeyler yapabiliyorsunuz. Ya da hiç uğraşamam bana para lazım deyip satabiliyorsunuz.

Red Dead Redemption 2 Kamp Yapmak

Atlar:

Red Dead Redemption 2 oyunu boyunca silahtan çok en çok kullanacağınız şey ise bizim asıl dostumuz olan AT’tır. Hele hele sağlam hızlı bir at bulduğunuzda onunla çoook fazla maceraya atılacaksınız ve gideceksiniz.

Hep yanınızda olacak sizi yarı yolda bırakmayacak tek dostunuz kullandığınız AT’tır. Bu arada bunu söylemek istiyorum eğer sağlam hızlı koşan bir AT istiyorsanız Arap cinsi bir at bulmanız gerekiyor. Arap atları oyunda ki en hızlı ve en çevik olan at türüdür.

UNUTMAYIN, ATINIZ ÖLÜRSE GERİ GELMEZ ONA GÖRE AKSİYONA GİRİN…

Ben bir tane yakalamıştım ama hain bir pusuda maalesef öldürülmüştü, ben de gidip satın almıştım. Ayrıca kullandığınız eyeri geliştirebilirsiniz geliştirmeden ziyade süsleyebilirsiniz. Atınıza yem alabilir, atınızın ihtiyaçlarını giderebilir, kuyruk ve saçlarına renk ve şekil verebilirsiniz.

Red Dead Redemption 2 Atlar

Kement Atma:

İşte aradığım bir diğer şey ise Red Dead Redemption 2’de halat ile kement kullanarak insan yakalamaktı, sadece insanda değil hayvan da yakalayabiliyoruz. Eğer bir at yakalamak istiyorsanız at üstünde iken kement atın ve üstüne binin, eğer at üstünde yakalarsanız at sizin enerjinizi bitirene kadar çeker tabii güçlü bir at ise…

Adam Kaçırma:

Haritada gezerken bunu göreceksiniz, kadın kaçırma gibi olaylar var eğer durdurmak isterseniz silah yerine halat kullanın. Sürücüyü yakalayın ve öldürmeyin onu bağlayın sonra ise kaçırılan kadın veya erkek kimse onu kurtarın. Neden söyledim çünkü silah kullanınca sizden korkup teşekkür bile etmiyorlar.

Onur Seviyesi:

Ayrıca insanlara selam verme onlara laf atma gibisinden bir özellik gelmiş. Rastgele bir insana odaklanıp ona selam verebilir ya da ona laf atabilirsiniz. Selam verdiğinizde böyle hep selam verdiğinizde hal hatır sorduğunuzda onur seviyeniz yükselir.

Eğer gereksiz yere insan, at veya gereksiz bir adamı soyarsanız Red Dead Redemption 2 oyunundaki onur seviyeniz düşer. Onur seviyesi oyunun sonunda sizin kaderinizi belirleyecek olan bir bardır. O yüzden, hayvan olmak yerine iyi bir insan yapın Arthur Morgan’ı.

Red Dead Redemption 2 Oynanış Görüntüleri

Harita ve Açık Dünyası:

Koskocaman bu harita tıpkı canlıymış gibi dolu olan bir harita. Sağda solda yardıma muhtaç insanlar, yardım lazım deyip size silah çeken elemanların olduğu bir harita bu. Hem büyük hem canlı hem de güzel manzaralı.

Haritanızın belirli yerlerinde avlanmak isterseniz size hangi hayvanlar olduğunu gösteren resimler var bunu kullanabilirsiniz.

Silahlar:

Red Dead Redemption 2 oyununda Revolver’dan tut Handguns, Rifle, Sniper Rifle ve Shotgun gibi sınıflara kadar çeşitli silahlar var. Çeşitliden kastım her sınıfta o kadar çeşitli silah yok ama ne bekliyorduk ki? 19. yüzyılda geçen bir oyundan bahsediyoruz değil mi ? Özellikle Kovboy zamanında geçen bir Western oyunundan.

Silahlardan çıkan ses, tetiği çektiğimizde bize verdiği o his var ya, ben onu hala hissediyorum. Silah sesleri ve verdiği hissiyat sizi oyuna çekecek ve sürekli adam öldürmek isteyeceksiniz.

Red Dead Redemption 2 Silahlar

Grafik ve Sesler:

Sonunda asıl övmek istediğim noktaya geldik. Grafik ve fizik motoruyla oyunu canlandırmış. Görevlere, başıboş gezerken çalan o müzikler hep yerli yerinde kullanılmış. Özellikle grafikler, PS4’e optimizesi gayet iyi, 30 FPS çalışıyor makinemizde ama optimizesi gayet başarılı. Sadece büyük şehirlerde hafif FPS düşmesi yaşıyoruz ama önemli değil oynamaya engel olmuyor.

Ben 4K oynayamasam da Red Dead Redemption 2’nin grafikleri harbi harika bir yapım. O fizik motoru yok mu? Atımız engele takıldığında düşmesi, yürüyemeyeceğimiz yerden kayıp düşmelerimize kadar her şeyi çok güzel yapmışlar.

Red Dead Redemption 2 müzikleri ise apayrı bir konu, başı boş sağda solda gezerken çalan müziğin verdiği o huzur, çatışmalarda verilen müziğin aksiyonuyla attığımız kurşunların sesleri ile birleşmesi, duygusal ve güzel sahnelerde çalan o müzikler tam yerinde kullanılmış ve yapılmış.

Son Sözler:

Son 10 yılda grafik olsun, müzik olsun, senaryo olsun, karakter yapımı olsun gördüğüm en ama en iyi oyun Red Dead Redemption 2 oldu. Buradan Rockstar Games’e teşekkür ediyorum, indirimden satın aldım ve harbi para verdiğime bin değdi. Siz de alın ve oynayın gerçekten sarıyor bu oyun.

Künyesi
Yayımcı

Rockstar Games

Yapımcı

Rockstar Studios

Çıkış Tarihi

26 Ekim 2018

Platformlar

PC, PlayStation 4, XBox One, Stadia

Oyun Türü

Aksiyon, Macera, Western, kovboy Oyunu

Oyun Motoru

RAGE Engine

ESRB Rating

MATURE 17+

Puanlar
Editörün Puanı
Okur Puanları
Siz de Puanlayın
Oynanış
9.0
9.8
Senaryo
9.0
9.8
Grafikler
9.5
9.8
Ses ve Müzikler
9.5
9.5
9.3
Editörün Puanı
9.7
Okur Puanları
2 Oy
Oyladınız
Yazar Hakkında
Sertan Engin
Hayatının büyük bir kısmını oyun oynayarak geçiren, yeni şeyleri denemeyi seven, yazı yazmayı seven ve size oyun yada herhangi bir şey'de bilgi sahibi olmanız için çabalayan amatör bir yazarım.
Abonelik
Bildir
2 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments