İncelemeler
Hoşgeldiniz...
Resident Evil HD Remastered XBox One İnceleme

1996 yılında Capcom tarafından piyasaya sürülen Resident Evil’ın ülkemizde boy göstermesi biraz daha uzun sürmüştü. Tabii o dönemlerde oturup bu kadar kolay şekilde inceleme yazısı okumak da kolay değildi. Çoğu bildiğimiz ve sevdiğimiz oyun dergisi bile bazı incelemelerini direkt olarak yabancı incelemelerden çevirerek yaptığı için, onların da bu incelemeleri bize sunması uzun bir süreçti.

Resident Evil’ı ilk kez oynadığımda ise 97 yılını gösteriyordu takvimler. Satın aldığım oyunun bir korku oyunu olduğunu biliyordum ama böylesini hiç beklemiyordum. Daha ilk sahnesinde gördüğüm zombi odadan koşarak kaçmama sebep olurken, ilerleyen bölümlerde yaşayacaklarımın habercisi gibiydi. Tabii bunlar olduğunda ben 11 yaşındaydım. Doğal olarak fazlasıyla korkuyordum ama daha sonra asıl olayın bu olmadığını anladım.

Resident Evil öyle bir oyun ki, tek diske sığdırdığı iki farklı karakter ve iki farklı hikaye çizgisiyle insanı içine çekiyordu. Kesinlikle bir kez bitirmeniz yeterli değildi. Mutlaka diğer karakterle de oynamalı ve çok olmasa da biraz değişen hikayesine tanıklık etmeniz gerekiyordu.

Zaten sonradan öğrendiğimize göre de yurt dışında dahi büyük bir sükse yapmıştı. Yakın tarihlerde piyasaya sürülen Silent Hill ile birlikte insanı geren şeyin yalnızca Jumpscare adı verilen ani sesler ya da görüntülerden oluşmadığını kanıtladı. Ciddi anlamda da kendisinden sonraki dönemin korku oyunlarına yön verdi.

Gizli bir görev sırasında kaybolan Bravo ekibini aramaya çıkan Alpha ekibindeki Chris Redfield ve Jill Valentine, Bravo ekibinin helikopterine ulaştığında işler karışır. Üzerlerine saldıran garip köpekler yüzünden yakındaki bir eve sığınmak zorunda kalan Alpha ekibini bu evde çok daha kötü olaylar beklemektedir.

Aradan geçen 19 yılın ardından (Aslında daha önce GameCube konsolu için piyasaya sürülmüştü ama olsun.) hem eski nesil, hem yeni nesil, hem de PC platformları için bir kez daha makyajlanan grafikleriyle raflardaki yerini aldı bu efsane. Biz de oynayıp bitirme şerefine nail olduk ve gördük ki, yıllar bu oyundan hiçbir şey götürmemiş.

Uzun uzadıya bir inceleme yapmak istemiyorum. Çünkü size Resident Evil hakkında sayfalarca yazı yazabilirim. Belki de şu anda korku filmlerini, korku oyunlarını bu kadar sevmeme ve hatta işi bir sonraki noktaya götürüp kısa korku filmleri çekmeme sebep olan şeydi Resident Evil.

Grafikler:

Capcom, Resident Evil HD Remastered’ın grafiklerini gerçekten günümüz için bile iyi sayılabilecek bir noktaya çekmiş durumda. Özellikle orijinal oyunu oynayanların daha iyi bileceği üzere piksel piksel görüntülerden, dörtgenlerden oluşan uzuvlardan kurtulmuş.

Bir başyapıt, korkuyu ruhunuza işlemek için yenilenmiş grafikleriyle geri döndü!

Daha estetik görünen karakterler sayesinde oyun da başka bir boyut kazanıyor. Eskiden hayal gücümüzün de desteğini kullanarak kafamızda yarattığımız karakterleri bir de görsel olarak karşımızda bulmak gerçekten iyi hissettiriyor.

Resident Evil HD Remastered XBox One İnceleme

Capcom ayrıca bununla da kalmayarak mekan tasarımlarını da yüksek çözünürlüklü olarak sunmuş bizlere. Açıkçası hiçbir zaman bu kadar iyi görünen bir Resident Evil görebileceğimi düşünmüyordum. Çünkü GameCube sahibi değildim ve yenilenmiş sürümü oynayamamıştım. Bana bu şansı lütfettiği için de kendilerine ayrıca teşekkür etmem gerekiyor sanırım.

Peki Resident Evil HD Remastered’ın hiçbir eksisi yok mu? Tabii ki var. Fakat ben bunları görmezden gelmeyi tercih ediyorum. Yani clipping adı verilen kaplamaların birbirine geçmesi gibi durumlar sıkça yaşanıyor olabilir, grafikler 2010 yılından kalma gibi görünüyor olabilir.

Resident Evil’ın ismi de işte burada devreye giriyor. 19 yıllık bir oyunun yalnızca grafiklerini yenileyerek yeniden piyasaya sürdüğünüzde bu tarz şeylerin yaşanması normaldir diyebiliyorum.

Kontrol Sistemi:

Son olarak bir de yenilenen Resident Evil HD Remastered kontrol sisteminden bahsedeyim ve son sözlerime geçeyim. Orijinal oyunda bulunan ve şimdiki oyuncuların muhtemelen alışmakta büyük zorluklar çekeceği “kütük” kontrol sistemi “alternatif şema” adı altında bir seçenekle değiştirilebiliyor.

Bu sayede tam olmasa da yarı otomatik olarak adlandırabileceğimiz bir hedef alma opsiyonu da oyuna dahil oluyor. Sabit mekanlarda sağa sola koşarken, alternatif kontrol şeması sayesinde istediğiniz yöne istediğiniz an koşabilmeniz sağlanmış. Bu da serinin ilk oyununu hiç denememiş olanlar için önemli bir özellik. Bu sayede oynanışta problemler yaşamazsınız ve bu efsaneye daha rahat göz atabilirsiniz.

Ben şahsım adına iki kontrol şemasını da denedim ama nostalji olması için orijinal kontrollerle devam ettim. Şu an bana bile zor geldi ama eskiden alışık olduğumdan bir süre sonra her şey normale döndü diyebilirim. Fakat hemen belirteyim, o dönem hiç zorlanmadan bu oyunu nasıl oynadığımı cidden merak ettim. İnsan mecbur kalınca neler yapıyormuş meğer.

Sonuç Olarak:

Resident Evil HD Remastered için fazla bir şey söylemeye gerek yok. Korku oyunları tarihinin tartışmasız en iyilerinden biri ve şimdi yenilenmiş grafikleri ve kontrol şemasıyla çağa ayak uydurmuş durumda. Bunca zaman, Resident Evil 4-5-6 için yaptığımız eleştirilerin neden olduğunu anlamak istiyorsanız şimdi tam sırası.

Gerçek bir efsane ile karşı karşıyayız ve ben bu yapıma 10 üzerinden 10 vermeyi çok isterdim ama tabii ki bazı şeyleri görmezden gelirken, puanlama sisteminde hile yapmak istemiyorum. Yine de şunu bilin ki, benim bu oyuna verdiğim içsel puan 10’dur arkadaşlar.

Seriyi oynayıp bitirenler zaten sorgusuz şekilde bu oyunu satın alıp oynayacaktır. Fakat eskimiş grafikleri nedeniyle uzak durduysanız, Capcom sizler için büyük çaba sarfetmiş durumda. Şimdi darısı Resident Evil 2 ve 3’ün başına diyelim. Mutlaka oynayın!

Sisteminizi Test Edin

Künyesi
Yayımcı

Capcom

Yapımcı

Capcom

Çıkış Tarihi

20 Ocak 2015

Platformlar

PC, PlayStation 4, XBox One

Oyun Türü

Hayatta Kalma, Korku Oyunu

ESRB Rating

MATURE 17+

Artı Yönleri

Oyun tarihinin en iyi korku - hayatta kalma oyunlarından biri.

Resident Evil HD Remastered ekinin hakkını verircesine güzel görünen grafikleri.

Yenilenmiş alternatif kontrol sisteminin yeni oyuncular için büyük bir avantaj konumunda.

Müzikler ve ara videolar güzel hazırlanmış.

Resident Evil efsanesinin doğmasına yol açan senaryosu.

İki farklı karakterle farklı bir hikaye çizgisi sunarak uzun süreli bir oynanış sunması.

Eksi Yönleri

Bazı grafik hataları hala orijinal oyundaki gibi korunmuş.

Kaplamaların iç içe geçmesi gibi (Clipping) durumlarla karşılaşılabiliyor.

Oyunun bir hayli zor olması, yeni dönem oyuncuları için bir eksi sayılabilir.

Puanlar
Editörün Puanı
Okur Puanları
Siz de Puanlayın
Genel Değerlendirme
8.5
8.8
Aldığı Puanlar

Eğer Resident Evil'ı kötü grafikleri nedeniyle bir türlü oynama fırsatı bulamadıysanız, şimdi tam sırası demektir. Bu sayede neden sürekli "Gerçek Resident Evil, ilk üç oyundan oluşur." dediğimizi de anlamış olabilirsiniz.

8.5
Editörün Puanı
8.8
Okur Puanları
1 Oy
Oyladınız
Yazar Hakkında
Veteran Soldier
Yazılarını sosyal medya platformlarınızda paylaşmanızdan, sitede sörf yapmanızdan ve yorum yazmanızdan memnuniyet duyan bir website çalışanı ve amatör Call of Duty oyuncusu...