İncelemeler
Hoşgeldiniz...
Resident Evil Revelations 2: Bölüm 1 İncelemesi ve Sistem Gereksinimleri

Capcom’un sarfettiği efor ve verdiği emeklere de müteşekkir olarak sistem gereksinimlerini de devamında verdiğimiz Resident Evil Revelations 2’nin birinci bölümünün incelemesine başlıyoruz.

Resident Evil Serisi için son bir kaç yılın oldukça kötü geçtiğini düşündüğümüzden öncelikle bu oyunun neden önemli bir oyun olduğunu kısaca açıklayalım. Az önce söylediğimiz gibi, son bir kaç yıl Resident Evil serisi için oldukça kötü geçmişti.

Fakat geçtiğimiz aylarda yayınlanan Resident Evil HD Remaster yayıncı için herşeyin terse dönüp düzelmeye başlayacağının habercisi gibi olmuştu. Bu noktada Resident Evil Revelations bu ivmenin yükselerek devam etmesi için çok önemli bir basamak konumunda.

Söylemekte fayda var: Bir takım yeni mekanikler dışında Resident Evil Revelations oynamış olan oyunculara oyunun genel özellikleri tanıdık gözükebilir. Bu, Resident Evil Revelations’ın yenilikçi olmadığı anlamına gelmiyor tabii ki. Oyuncularına yepyeni bir deneyim sunan oyunun hikayesi, ortamı, karakterleri, düşmanları ve hatta bütün bunların sizlere sunuluş şekli bile farklı.

Bilmeyenler için Resident Evil Revelations 2 oyununun ilk sezonunun toplamda dört bölümde yayınlanacağını da söyleyelim. Bu dört bölümlük ilk sezon, hem Capcom, hem de Resident Evil serisi için oldukça iyi bir deneyim olacak. Son dönemlerde atılan yanlış adımlara rağmen, Resident Evil Revelations 2’nin bir çok seriye de ilham kaynağı olacağını düşünüyoruz.

Resident Evil Revelations 2 Sistem Gereksinimleri
Minimum

İşletim Sistemi Windows 7, Windows 8, Windows 10 veya üzeri 32/64-Bit işletim sistemi.
İşlemci Intel Core 2 Duo E6700 2.66 GHz. ya da AMD Athlon X2 2.8 GHz. veya üzeri işlemci.
Ram 2 Gb. veya üzeri ram miktarı.
Ekran Kartı AMD Radeon HD 3850 ya da NVidia GeForce 8800 GTS veya üzeri en az 1 Gb. belleğe sahip ekran kartı.
Harddisk 23 Gb. boş alan.
DirectX DX 9.0c

Hikayesi:

Resident Evil Revelations 2’nin ilk bölümü, Penal Colony, ilgi çekici hale gelene kadar çok zaman harcamanıza gerek kalmıyor. Bölüm, T-Virüsüne benzeyen bir virüsün bulaştığı insanların üzerinde korkunun sebep olduğu etkileri araştıran bir organizasyon tarafından kaçırılmış olan Claire Redfield ve Moira Burton (Barry’nin kızı) ile başlıyor.

Claire ve Moira’nın bölümünün yaklaşık olarak yarısını tamamlamamız 45 dakikamızı aldı. Bunun bir kısmınıda Moira’nın el feneri ile etrafta işe yarayacak eşyalar arayarak geçirdik. Bunun dışında maceranın büyük bir kısmını arkadaşımız ile birlikte oldukça ürkütücü gözüken ve garip insansı yaratıklar tarafından yürütülen bir hapishaneden kaçmaya çalışarak geçiriyoruz.

Biraz yavan gözükse de, oldukça ürkütücü bir ortam var.

Biz Resident Evil Revelations 2’de, tıpkı The Evil Within’de olduğu gibi basit korkutma taktiklerinin kullanılacağından endişeleniyorduk ki, ilk bölüm bunun yerinde bir endişe olduğun kanıtladı. Önümüzde çıkacak olan üç bölüm, bunun serinin kronik sorunu olmasına engel olacaktır. Fakat ilk bölümde olmadığı anlamına gelmiyor.

Atmosfer:

Sorun şu ki, karanlık, paslı ve kanlar içindeki mekanlar o kadar korkutucu değil. Kir pas içinde, terk edilmiş, içinde garip canavarlar ve etrafa saçılmış cesetler bulunan bir hapishane, bir eğlence merkezindeki insanları korkutabilir fakat video oyunlarında artık işe yaramıyor.

Aynı şey düşmanlar içinde geçerli. Deforme olmuş ve sakatlanmış görüntülerine ek olarak, her taraflarına saplanmış kazıklar, vücutlarına sarılmış dikenli teller var. Bunu Resident Evil Revelations 2 oyunundaki temel düşman yaratıklarının görüntüleri için söyleyebiliriz. Daha güçlü ve daha özel olan yaratıkların tahmin edebileceğiniz gibi, diğerlerinden ayırt edilebilen özellikleri var.

Yine de onlarla dövüşmenin eğlenceli olduğunu söylemeden edemeyeceğiz. Yanımızdaki dostumuzun “sonu olmayan desteğine” rağmen, ufak yaratık gruplarını bile yenmekte zorlandığımız anlar oldu.

Karakterler:

Serinin büyük lanetlerinden biri olan yapay zeka sorununun ufak da olsa Resident Evil Revelations 2’de de devam ettiğini anlamış olduk. Capcom bu karakterleri destek karakteri yaptığından, yeni oyunda bu durum daha az farkediliyor.

Resident Evil Revelations 2 oyundaki karakterlerin bir takım özellikleri bulunuyor. Birbirlerinin eksiklerini bu yolla tamamlamaya çalışıyorlar. Moira ve Natalia, ateşli silahlar konusundaki eksiklerini, dövüş dışı yetenekleri ile gideriyorlar. İkisi de çevrede bulunan gizlenmiş eşyaları seçebilme yeteneğine sahipler.

Bu Resident Evil Revelations’daki Genesis cihazının yerine getirilmiş bir özellik. Moira aynı zamanda bir boru yada tuğla ile düşmanları pataklayabilirken, Natalia eğildiğinde etraftaki düşmanları hissedebiliyor.

Takımlar:

Resident Evil Revelations 2 oyununda kontrol ettiğiniz takım değişebiliyor. Yani Claire ve Moira’yı kontrol ederken, birden Barry ve Natalia’ya geçebiliyorsunuz. Bu iyi bir şey, çünkü bu sayede etrafta bulunan işe yarayacak eşyaları daha rahat araştırabiliyorsunuz. O eşyalara çok ihtiyacınız olacak çok…

Penal Colony‘nin ikinci yarısı da aşağı yukarı ilki kadar zaman alıyor ve Barry ve yeni yoldaşı Natalia ağırlıklı olarak gidiyor. Barry ve kızı Moira arasında ki sorunlu ilişki ise sonraki oyunlarda ayrıntılarını görmek isteyeceğiniz cinsten bir şey.

Barry, zorlu bir düşman ile karşı karşıya.

Resident Evil Revelations 2’nin birinci bölümünde oldukça heyecanlı olaylar yaşanıyor. Claire ve Barry’yi yeniden görmek için sabırsızlanıyoruz. Serinin geçmiş günlerinden seçilmiş ayrıntıları, yeni ortamın heyecanını bozmadan getirebilmek, bu oyunun en güzel özelliklerden biri olmuş.

Resident Evil Revelations 2 Sistem Gereksinimleri
Önerilen

İşletim Sistemi Windows 7, Windows 8, Windows 10 veya üzeri 64-Bit işletim sistemi.
İşlemci Intel Core 2 Quad 2.70 GHz. ya da AMD Phenom II X4 3.0 GHz. veya üzeri işlemci.
Ram 4 Gb. bellek miktarı.
Ekran Kartı AMD Radeon HD 6950 ya da NVidia GeForce GTX 560 veya üzeri veya üzeri en az 2 Gb. belleğe sahip ekran kartı.
Harddisk 23 Gb. boş alan miktarı.
DirectX DX 9.0c

Raid Mod:

Oldukça bağımlılık yaratıcı olan Raid modu yeniden Resident Evil Revelations 2 oyununa eklenmiş. Yeni bölümler ile oyuna eklenecek yeni karakter ve haritalar ile oldukça heyecanlı bir hal alacağına kesin gözle bakıyoruz.

Daha önce de olduğu gibi, Raid modu çevrim içi olarak bir arkadaşınız ile birlikte oynanabiliyor. Resident Evil 6’nın bizlerden söküp aldığı hazineler ise geri dönmüş gibi gözüküyor. Onlara ek olarak yeni amblemler, CO-OP, silah geliştirmeleri ve karakter yetenekleri oyuna eklenmiş.

Yetenekler:

Karakter yetenekleri evrim geçirerek gerçek bir yetenek ağacına dönüşmüş ve alınabilecek bir sürü yetenek bulunuyor. Bu yeteneklerin büyük çoğunluğu karakterinize pasif özellikler eklerken, bazıları ise Resident Evil Revelations 2’de oldukça önemli yetenekler haline geliyor.

Örnek olarak Change-Up yeteneği silah değiştirdikten sonra bir süre boyunca silah hasarınızı arttırırken, Unholstered yeteneği ise yapay zeka ile kontrol edilen karakterin silahlarını kullanmasını sağlıyor.

Son Sözler:

Yeni bir serinin yaptığı açılışta başarılı olup olmadığını söyleyebilmek için bazı şeylerin yerine oturması gerekiyor. Yeni sistem ve mekaniklerin açıklanması, hikayenin bizi yeni bir dünyaya çekebilmesi için gereken vuruculuğu ve tabii ki bir şeyleri açıklarken arkada bazı şeyleri merakta bırakması. Bu da bu oyuna geri dönüp devamını oynamanız için en gerekli malzemedir.

Künyesi
Yayımcı

Capcom

Yapımcı

Capcom

Çıkış Tarihi

24 Şubat 2015

Platformlar

PC, PlayStation 4, PlayStation 3, PlayStation Vita, XBox One, XBox 360, Nintendo Switch

Oyun Türü

Aksiyon, Hayatta Kalma, Korku Oyunu

Oyun Motoru

MT Framework Engine

ESRB Rating

Mature 17+

Puanlar
Editörün Puanı
Okur Puanları
Siz de Puanlayın
Oynanış
8.5
9.0
Senaryo
9.0
9.0
Grafikler
7.0
8.0
Ses ve Müzikler
7.5
8.0
Aldığı Puanlar

Resident Evil Revelations’ın ilk bölümünün oldukça başarılı olduğunu söyleyebiliriz...

8.0
Editörün Puanı
8.5
Okur Puanları
1 Oy
Oyladınız
Yazar Hakkında
Veteran Soldier
Yazılarını sosyal medya platformlarınızda paylaşmanızdan, sitede sörf yapmanızdan ve yorum yazmanızdan memnuniyet duyan bir website çalışanı ve amatör Call of Duty oyuncusu...