İncelemeler
Hoşgeldiniz...
Resident Evil: Revelations İnceleme
İnceleme

Resident Evil: Revelations İnceleme

Yazar: 21 Nisan 2016

2012 yılı başında Nintendo 3DS için özel oyun olarak piyasa çıkarılan Resident Evil Revelations, aldığı oldukça iyi tepkiler üzerine 23.05.2013 tarihinde PS3, Xbox 360, Wii U ve PC oyun platformları için de yayınlanmıştır.

Yapımcılığı ve yayıncılığı Capcom tarafından yapılan hayatta kalma ve korku türündeki oyunda MT Framework oyun motoru kullanılımış olup tek ve çok oyunculu (multiplayer) oynama imkanı bulunmaktadır.

Hikayesi:

Resident Evil: Revelations’ın konusu Resident Evil 4 ve Resident Evil 5 arasında geçiyor. BSAA örgütün hemen kuruluşundan sonra yer alıyor. Hatırlarsanız Resident Evil 5 BSAA bize tanıtmıştı. Konu iki karakter etrafında dönüyor; Jill ve Chris. Chris ve Jessica Sherawat (yeni karakter) SS Queen Zenobia adlı gemiyi araştırmak için gönderilmiştir.

Fakat ikisinden haber alınamayınca, Jill ve Parker Luciani (yeni karakter) ikisini aramak için göreve çıkarlar. Konu burdan sonra başladığı için spoiler vermek istemiyor. Ana konu sürekli gemide geçiyor fakat arada şimdiki olaydan 1 yıl öncesini de anlatıyor.

Geçmiş olayların gösterilmesi konu için çok önemli. Akdeniz’de inşaa edilmiş Terragrigia adlı suni adada bir virus salgınlığı ortaya çıkıyor. Bu virus salgınlığı ise Il Veltro adlı bir radikalist terör örgütü tarafından ortaya çıkmış. Bu olay ise SS Queen Zenobia gemisine bağlanılıyor çünkü Il Veltro aktivistlerin orda olduğu mümkünatını ortaya çıkıyor. O yüzden oyun konu boyu hem şimdiki hem geçmişteki olayları gösteriyor.

Yaratıklar:

Resident Evil Revelations ne hikmetse hiç zombi içermiyor. Resident Evil 4 ve Resident Evil 5 zombi içermiyordu fakat akıllı zombi denilen Ganados ve Majini vardı. Resident Evil 6’da zombi mevcut ama daha tehlikeli J’avo adlı mütantlar vardı. Yine T-Abyss Virus olan Hunter’lar ve zombi köpekler yer alıyor. Fakat gemide ise sürekli Ooze denilen yeni nesil B.O.W. (bio-organik silah) karşımıza çıkıyor.

Bu iğrenç yaratıklar kabarmış cesede benziyor. Bir hayli ağır hareket eden fakat kaslarında ansız sıçramalar yüzünden durmadan yerinde kıpırdıyor ve kafaya nişan alıp vurmakta sorun yaşayabilirsiniz. Ayrıca çok esnek olduğu için havalandırmaların arasında rahatlıkla hareket edebiliyor. Ooze’ların vücudunun çoğu su olduğu için sürekli sıvı tüketmek zorundalar ve bu yüzden kurbanlarını yakalayıp vücüt suyunu emiyor.

Tabi bu yaratığın diğer çeşitleride mevcut. Bazıların kolları feci şekilde uzun ve sivri dikenler barındırmakta. Yaklaştığınız an kolları yengeç gibi açıp başınıza indiriyor ve baya zarar alıyorsunuz ve hatta yerde sürünmeye başlıyorsunuz. Bu durumda ya el tabancısını alıp saldırıyorsunuz ya da ayağa kalmaya çalışıyorsunuz. Bir diğer tür ise eli çapaya benzeyen bir yaratık. Uzak mesafeden çapa gibi olan kolundadan kemiğe benziyen bir cisim ateş ediyor. Tabi oyunda daha da fazla çeşit düşman mevcut.

Grafikler:

Ne yazık ki 3DS oyunu olduğu için grafikler o kadar muhteşem değil ama yine de çirkin değil. En azından temiz ve aydın görselliği var. Ayrıca oyun sürekli kapalı alanda yer alıyor ve bu can sıkıcı alıyor hele klostrofobiniz varsa. Oyunun küçük kısmı karlı dağda geçiyor fakat nedense pek alana benzemiyor ve monoton duruyor. Oyunda animasyonlar iyi gözükse de ne yazık ki Resident Evil 5 ve Resident Evil 6’ta gerçekçiliğini koruyamıyor.

Oyun Mekanizması:

Oyunun oynama mekanizması çok kolay. Resident Evil 5’te mevcut olan mekanizma Resident Evil Revelations’da aynı. Karakteriniz istediği yönde hareket edebiliyor. Hatta yürüyüp ateş edebiliyorsunuz. Bıçağı kullanmakta bir hayli kolay; sadece ateş etme tuşunu basıp tutun ve karakteriniz durmadan bıçağını savuracak. Bu sayede oyun çok akışkan ve zevkli oluyor ve sizi yormuyor.

Bir ilginç unsuru ise Genesis Scan aleti. Bu aletle gözle görünmeyen objeleri ortaya çıkarabiliyorsunuz. O yüzden her girdiğiniz odaların sürekli etrafını aletle ile tarayın. Mermi ve ilaç bulabilirsiniz. Ayrıca her görevde belirli yüzeylerde el izi bulacaksınız. Bunlar konu için önemli değil fakat yarısını bulursanız PSG-1 dürbünlü tüfek, hepsini bulursanız G-18 el tabancasını kazanacaksınız.

Genesis Scanner’ın diğer özelliği ise düşmanları incelemektir. Her incelediğiiniz zaman bir miktar yüzdelik kazanacaksınız. Ne kadar yakın ve ne kadar tehlikeli ise o kadar miktar kazanacaksınız. %100 olunca bir adet bedava ilaç kazancaksınız. Tavsiyem gördüğünüz her yaratığı tarayın tabi kendinizi tehlikeye atmadan. Bu sefer canavarların saldırılarından kolayca kaçma yöntemi var.

Eğer bir canavar size tam vurmacağı sıra ileriye doğru hareket edersen ya da aksiyon düğmesine basarsanız (şarjör doldurma, eşya toplama, kapı açma tuşu) hemen otomatik olarak bir manevra yapıp tehlikeden kaçabiliyorsunuz. Aslında her ne kadar kolay gözükse de etrafınız sarıldığında kim ne zaman hamle yapacağı belli olmuyor. Ama ara sıra biraz hareket edeyim derken bazı tehlikelerden şans eseri kaçabilirsiniz.

Resident Evil Revelations İnceleme

Oynanış:

Oyunun ilerleme kısmına gelince. Resident Evil 4’ten sonraki Resident Evil oyunlarında olunduğu gibi bölüm ilerliyorsunuz. Başta ilk 3 görev baya kısa sürüyor fakat sonrada açılmaya başlıyor. Canavarları bazen habersiz saldırabiliyorsunuz bazende onlar sizi gafil avlıyabiliyor.

Ne yazık ki bu bölümde de pek korku dolu sahne yok. Ara sıra havalandırmadan ansızın düşen yada aniden bir dolabın içinden fırlayan Ooze’lar sizi bir kaç kere yerinizden sıçratabilir ama gerisi ful aksiyon dolu macera. He tabi oyunun sonlarına doğru su altında yüzmekle geçiyor. O kısımlarda arkanızdan sinsice istakoza benzeyen yaratıklar sizi yakalayabiliyor. Hidrofobiniz varsa bu kısımlar biraz gerebilir.

Eski Resident Evil oyunlarında olduğu gibi etrafta evrak, rapor, günlük gibi eşyaları okuyup gemide neler olduğunu öğrenebiliyorsunuz. En azından hikayeye renk katıyor. Başta denildiği gibi oyunun çoğu yolcu gemisinde geçiyor. Oyun her ne kadar bölüm bazlı ilerlese de eski Resident Evil oyunlarda olduğu gibi aynı yerleri tekrar tekrar ziyaret etmeniz gerekiyor.

Mesela bir anahtar alıyorsunuz, geminin öbür ucuna gidip o kapıyı açıp geçmeniz gerekiyor. Ya da bir elektronik kart alıp, kart istiyen gizli kasa veya kapılar açabiliyorsunuz. Bunları açmak zorunda değilsiniz ama bazıları çok önemli. Mesela bir odada Magnum silahina sahip olabiliyorsunuz.

Silahlar:

Silah demişken, oyunda en azından avuç dolusu silah türü var. Hepsinin bir yeteneği var. Bu sefer yanınızda sadece 3 adet silah taşıyabiliyorsunuz. Tabi oyunda daha fazlasına sahip oluyorsunuz. O yüzden klasik Resident Evil oyunlarında olduğu gibi sandık imdadınıza yetişiyor.

Burda silahlarınız depoluyorsunuz ve bu sandık anahtar bölgelerde karşınıza çıkıyor. Ne hikmetse geminin depo kısmında sakladığım silahlar geminin kazino bölümünde olan sandığın içinde çıkıyor, neyse. Ayrıca silahları kuvvetlendirebiliyorsunuz. Ama Resident Evil 4 yada Resident Evil 5 olduğu gibi parayla gelişmiyorlar. Bu sefer geliştirme parçaları yer alıyor. Bu parçalar geminin bir çok bölümünde saklı.

Bazıları tarayıcı ile ortaya çıkıyor bazıları ise kasalardan yada gizli odalardan çıkıyor. Eğer bir parça çok gizli yerden çıktıysa, o kadar değerli parça ortaya çıkıyor. Standard parçalar silahın gücünü yada şarjör miktarını yükseltiyor. Pahalı parçalar ise el tabancasını tek tetik ile 2 mermi ateş etmesini yada pompalı tüfeğin ağzından çıkan saçmaların daha dar açıyla fışkırması sağlayıp daha etkili olmasını sağlıyor.

Ama tabi her silah belli miktarda parça yükliyebiliyorsunuz. Bazıları sadece 2 parça bazıları 5 parça kabul ediyor. Bide etrafta bazen yanınızda daha fazla mermi taşımanız için çanta bulabiliyorsunuz. Unutmayın, bu sefer canavarlardan mermi çıkmıyor, etrafta yada tarayıcının bulduğu mermiler ile yetinmeye çalışın.

Oyunu tamamlamak yaklaşık 6-8 saat sürüyor. Her böiüm yeni bölgeler, yeni silahlar, yeni canavarlar ve yeni boss savaşlarla karşılaşıyorsunuz. Ayrıca konu sürekli bölüm başına değiştiği için sürekli yeni karakterlerle oynuyorsunuz. Böylece oynamak sıkıcı gelmiyor. Hikaye pekte baştan alıcı bir senaryosu yok. Ara sıra kilit sahnelerde güzel olaylar çıkabiliyor ama Resident Evil serisine pekte konu eklemiyor.

Tek özellik ise Chris ve Jill yeniden birlikte görev başına gelmesi. Burda tanıştığınız yeni karakterler sonra ki Resident Evil serisine pek bişey katmıyor. Eğer ilerde Resident Evil 7 ve devamı gelirse bence burdaki yeni karakterlerin bir kaçı eklenmesi gerekiyor. Aksi takdirde bu oyun Resident Evil hikayesine pek önemi yok. Resident Evil 5: Lost in Nightmares bile Chris ve Jill arasındaki olayları daha iyi açıklıyor ve Resident Evil 5 konu tabanını iyi anlatıyor.

Raid Mode:

Oyunu bitirdikten sonra Story Mode için yeni kıyafetler ve özel silahlar kazanıyorsunuz. Onun dışında ise Raid Mode diye yeni oyun türü barındıyor. Burada ise yarı RPG yarı dungeon crawling (Diablo’daki gibi kes, öldür, EXP kazan, para topla ve yağmala) tarzında oyunu baştan sona doğru oynuyorsunuz. Burda istediğiniz karakteri seçip ve istediğiniz silahları alıp göreve çıkıyorsunuz.

Bu görevlerde ne ara sahne var ne de tarayıcı kullanma yeteneğiniz var. Sadece A nokta’dan B noktaya gidip önünüze geleni vurmak. Daha fazla ve daha farklı yerlerden canavarlar önünüze çıkıyor. Bazende özel yaratıklar çıkıyor mesela cüce Ooze’lar ile karşılaşabilitorsunuz. Bunlar kısa boylu olduğu için nişan almakta zorlanabilirsiniz. Hatta bazıların HP göstergesinin yanında ne tür özelliği olduğunu gösteren simge var. Bazıları çok hızlı hareket ediyor, bazıları çok kuvvetli oluyor vs. Bunları öldürmekte zorluk çekebilirsiniz. Hatta ummadık yerden boss canavar önünüze atlıyabilir.

BP:

Görev bitince BP (oyundaki para birimi), EXP, yağmaladığınız silah parçaları hatta saklı yerde öldürdüğünüz kirpi balıklardan nadir silah kazanabiliyorsunuz. Ayrıca görevi düşük seviye ile yada hiç zarar almadan ya da bütün canavarları yok ederseniz ekstra BP kazanıyorsunuz.

BP ile yeni silahlar, cephane, parçalar ve yedek mermi çantalarını satın alabilirsiniz. Silah ve silah parçaları Borderlands’daki gibi rastgele çeşit çeşit silah alıyorsunuz. Bazı el tabancalarında Close Range özelliği ya da makinali tüfeklerde Sonic Assist tarzında özellik barındırabilir. Seviyeniz ne kadar yüksekse o kadar küvvetli silah alabiliyorsunuz.

Bazen görevlerde çok nadir silah elde edebiliyorsunuz. Bu silahlar diğerlerinden çok farklı görünüşe sahip ve bir kaç özellik ile geliyor. Mesela Drake adlı ejderha desenli gümüş çifteli sıradan pompalı tüfekten daha fazla saçma atıyor. Bu mode sizi sürekli oynamanızı teşvik ediyor. Ayrıca burda 2 kişilik kooperatif olarak oynayabiliyorsunuz.

3DS oyunu PC için çok iyi port edilmiş. Standard PC ile oyunu en yüksek ayarlarda bile rahatlıkla oynayabiliyorsunuz. Keyboard ve mouse tuşlama düzeni çok iyi yerleşmiş. Hatta kablolu Xbox 360 kumandası ya da Logitech F serisi kumandasını takıp rahatlıkla oynayabiliyorsunuz. Tabi hiç bir şey mouse’un ince nişan alma özelliğini taşıyamaz.

Sonuç Olarak:

Resident Evil Revelations yine serisinin standard haliyle karşımıza çıkıyor. Pek sıkı konusu olmasa da yine de oynanmaya değer. Biraz olsa da klasik Resident Evil unsuru taşıyor. Temiz gözüken görselliği ve rahat oynanışı oyunu çekici duruyor. Oyunun bazı kısımları (animasyonlar, çevreler, yüzeyler) konsol ve PC için ayarlansaydı çok daha iyi olabilirdi; ne de olsa 3DS oyunu.

Onun için böyle iyi oyunu farklı cihazlar için port edilmesi iyi düşünülmüş. Hatta biraz daha yeni içerikler barındırmakta. Resident Evil Revelations bir 3DS oyunu olabilir fakat yine gayet başarılı bir oyun olarak karşımıza çıkıyor.

Puanlar
Editörün Puanı
Okur Puanları
Siz de Puanlayın
Genel Değerlendirme
8.0
8.7
Aldığı Puanlar

Her ne kadar da Resident Evil 2 ya da Resident Evil 4 sürükleyici olmasa da yine bir Resident Evil oyunu olmuş

En azından Resident Evil: Revelations Raid Mode'u sizi sürekli yeniden oynama hevesi verecektir.

8.0
Editörün Puanı
8.7
Okur Puanları
1 Oy
Oyladınız
Yazar Hakkında
Veteran Soldier
Yazılarını sosyal medya platformlarınızda paylaşmanızdan, sitede sörf yapmanızdan ve yorum yazmanızdan memnuniyet duyan bir website çalışanı ve amatör Call of Duty oyuncusu...
Abonelik
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments