İncelemeler
Hoşgeldiniz...
Resistance 3 PlayStation 3 İnceleme
0

PlayStation 3’ün çıkış oyunlarından biri olan Resistance serisinin ilk oyunu son derece sağlam bir yapım olmasına karşın bir türlü hak ettiği satış rakamlarına ulaşamamıştı. Buna rağmen pes etmeyen Insomniac Games çalışanları kısa süre sonra bir sonraki Resistance oyununu da piyasaya sürmüşlerdi. Yine ilk oyun da olduğu gibi son derece kaliteli işler sergileyen Insomniac, satış rakamları bakımından ilk oyunun üzerine çıkmış olsa bile, tatminkâr bir rakama ulaşamamıştı.

Birçok kesime göre bunun ana nedeni oyunun ana hatlarının çok zor olmasıydı. Resistance’ı en kolay zorluk seviyesinde bile oynasanız, bitirmeniz bir hayli zamanınızı alıyor, dahası sabırlı bir yapınız yoksa kısa sürede oyundan sıkılıyordunuz.

Bunun ana nedeni ise Insomniac’ın Resistance serisinde oldscholl fps oyunlarında görmeye alışık olduğunuz can barı sistemini kullanması ve sağlık paketlerini olabildiğince nadiren karşımıza çıkartmasıydı. Geçtiğimiz günlerde 3. Oyunuyla rafları süsleyen Resistance 3 bakalım bu kötü alışkanlıkları tarihe gömebilmiş mi?

Hikayesi:

Resistance 3 konu itibari ile 2. oyunun kaldığı yerden devam ediyor. Hikâyeyi biraz başa saracak olursak, yıllardır uzay gemileri ile üslerimize inip, kendine has silahlarla bizlere saldırmalarını beklediğimiz uzaylılar, insanoğlunun hiç beklemediği bir şekilde saldırıya geçmişti.

İnsanlara gizliden verdikleri virüs ile onları yaratığa çevirerek kendi saflarına çeken uzaylılar, insanları insanlara öldürterek zaferlerini ilan etmeye çalışıyorlardı. Kısa sürede virüsün hızla yayılması, insan nüfusunun azalmasına, Chimera adı verilen türün ise çoğalmasına neden olmuştur.

Resistance 3, ikinci oyundan birkaç sene sonrasında geçiyor. Hatırlanacağı üzere ikinci oyunda has adamımız Nathan Hale, kaptığı enfeksiyon sonucu Chimera’ya dönüşmek üzereyken yakın arkadaşı Joe Capelli tarafından başından vurularak öldürülmüştü. Bu olayın akabinde direniş grubundan dışlanan Capelli, üçüncü oyunda karşımıza ana karakter olarak çıkıyor.

İnsanlığın, İnsanlıkla Savaşı…

Direniş grubundan dışlandıktan sonra, Oklahama’da Haven adlı bir kasabaya yerleşen Capelli burada bir aile kurmuş, kendi düzenini oturtmuştur. Bu geçen zaman içerisinde dünya nüfusunun %90’a yakını Chimera’ya dönüşmüş, geri kalan %10’luk kesim ise tüm varlığı ile direnişini sürdürmektedir.

Tam bütün umutlar tükendi derken Hale’in kanından üretilen bir serumun süreci tersine çevirdiği haberi tüm insanlığın en büyük umudu haline gelir. Bu haberin akabinde kendini toparlayan Joe, silahını eline alarak Oklohama’daki direnişin başına geçer ve insanlığı kurtarmak için elinden gelenin en iyisini yapmaya and içer.

Resistance 3 PlayStation 3 İnceleme

Oynanış:

Resistance 3’te kontrolü elimize aldığımız andan, oyunda sıkacağımız son mermiye kadar yoğun bir aksiyon içerisinde bulunuyoruz. Oyuna ilk girdiğimizde dikkatimizi ekranımızın sol alt köşesinde bulunan sağlık barı çekiyor.

Buradan da anlıyoruz ki, Insomniac hala modern fps oyunlarında kullanılan otomatik iyileşme sistemine geçmemiş. İlk iki oyundan alışık olduğumuz için bu sefer en azından sağlık paketlerinin oyunda bolca bulunağını varsayarak yolumuza devam ediyoruz.

Fakat gelin görün ki bu beklentimizin de kısa süre sonra sadece “beklentiden” ibaret olduğunu farkına varıyoruz. Nedense Insomniac, Resistance serisini çok zor bir oyunmuş gibi göstermek için elinden geleni yapıyor. Zor ölen düşmanların yanı sıra etrafa tek tük serpiştirilen sağlık paketleri, oyunu içinden çıkılması güç bir hale getiriyor. Aynı bölümü defalarca oynayıp, hep bir adım ötede ölmek bazen canınızı fazlasıyla sıkabiliyor.

Resistance 3 genel yapı itibari ile ilk iki oyunda olduğu gibi işliyor. Ekip liderlerinden aldığımız görevleri yerine getirmeye çalıştığımız yapımda zaman zaman tek başımıza, zaman zaman ise ekip üyeleri ile beraber çatışıyoruz. Yeri gelmişken şunu da belirteyim, Resistance 3’te Split Screen yani bölünmüş ekran desteği de mevcut.

Bu sayede bir arkadaşınız ile aynı makine üzerinden oyunun senaryo modunu yardımlaşma içerisinde bitirebilirsiniz. Bu sayede oyunun zorluk seviyesinin de bir nebze de olsa hafiflediğini söyleyebilirim.

Görevler:

Resistance 3’te görevlerimizi yerine getirirken herhangi bir harita ya da gps işareti bize eşlik etmiyor. Genel olarak yapmamız gereken şey, üzerimize gelen düşmanları haklayarak onların geldiği yöne doğru gitmek oluyor.

Zaten oyundaki görevlerimizin birçoğu şu bölgeyi ele geçir, bu binadaki düşman güçlerini temizle şeklinde oluyor. Öyle samanlıkta iğne arar gibi koca arazide bir buton bulup ona basmaya çalışmıyoruz. O yüzden görevler esnasında harita vb. bir ekipmana ihtiyaç duyduğumuz söylenemez.

Yeri gelmişken oyunun geçtiği mekânlardan ve atmosferden de bahsedelim. Resistance 3’te yaratılan atmosfer bir işgal sonrası görüntüden çok, kıyamet filmlerinden çıkma şehirleri andırıyor. Bakımsızlıktan harabeye dönmüş binalar, etrafı saran bitki örtüleri, çölün yuttuğu şehirler… Insomniac Games atmosfer konusunda gerçekten çok titiz davranmış. Bu konuda son derece başarılı işler çıkarmışlar.

Çatışmalara girdiğimiz mekanlar genel olarak açık araziler olsa bile buralardaki dolaşımımız bir şekilde sınırlandırılmış. Dışarıdan bakıldığında son derece geniş bir hareket alanımız varmış gibi görünse de oyunu oynayınca aslında durumun tam zıttı olduğunu anlayabiliyorsunuz.

Farklı Maskeler Altında Tanıdık Yüzler

Resistance 3’te ilk iki oyunda da olduğu gibi son derece geniş bir düşman yelpazesine sahibiz. Yeri geldiğinde sadece üzerimize atlamakla yetinen, yeri geldiğinde ise devasa cüssesi ile bizi ezmeye çalışan düşmanlarla karşılaşabiliyoruz. Boyları büyük gökdelenleri andıran düşmanlar sizi oyun boyunca fazlasıyla zorlayacaktır. Karşınıza her çıkan devasa düşmanı öldürmeye kalkmayın, çünkü birçoğundan kaçmak zorundasınız.

Siz iyisi mi kendi boyutlarınızdaki Chimera’lar ile takılın. Zira Resistance 3’te ki çatışma atmosferinin de bir hayli sağlam olduğunu hesaba kattığınızda bu durum bir hayli eğlenceli olacaktır. Resistance 3’te girdiğiniz çatışmalarda kullanabileceğiniz bir çok silah çeşidi bulunuyor.

Bu kadar silah çeşidinin bulunmasının iyi yanı ise yanımızda 12 silah taşıyor olabilmemiz. O yüzden oyun boyunca pek cephane sıkıntısı çekmiyoruz. Fakat yazımın başında da belirttiğim üzere, cephane sıkıntısı çekmesek bile, bolca sağlık paketi sıkıntısı yaşıyoruz.

Online Modlar:

Resistance 3’te 6 farklı online mod bulunuyor. Bu modların içerisinde hemen hemen her fps oyununda bulunan Deathmatch, Team Deathmatch ve Capture the Flag gibi oynanışı son derece eğlenceli modlarda mevcut.

Son Sözler:

Oyun içerisindeki başarılı görsellik ve atmosferini online modlarada yansıtan Resistance 3, bizden geçer not almayı başarıyor. Yalnız şunu da söylemeden geçemeyeceğim. Oyunda zaman zaman düşmanların içine takılıp kalan takım arkadaşlarınız, ya da yarısı duvardan çıkmış yaratıkları görmeniz mümkün. Üzücü olan şey ise bu bugların oyunda son derece yaygın olması. Açıkçası bu bugları Resistance 3 kalitesinde bir oyuna yakıştıramadım.

Künyesi
Yayımcı

Sony Computer Entertainment

Yapımcı

Insomniac Games

Çıkış Tarihi

06 Eylül 2011

Platformlar

PlayStation 3

Oyun Türü

Aksiyon, FPS

Oyun Motoru

Insomniac Engine

ESRB Rating

MATURE 17+

Sistem Gereksinimleri

Resistance 3 sadece PS3 için çıkarıdığından sistem gereksinim bilgileri mevcut değil maalesef. Resistance 3'ün PC için de çıkması halinde sistem bilgilerini yazımıza ekleyeceğiz.

Puanlar
Editörün Puanı
Okur Puanları
Siz de Puanlayın
Genel Değerlendirme
7.5
7.8
Aldığı Puanlar

Resistance 3 ile bünyenizi kesintisiz, yüksek aksiyona hazırlayın. Resistance 3 her PS3 sahibinin sahip olması gereken bir yapım diyebilirim...

7.5
Editörün Puanı
7.8
Okur Puanları
1 Oy
Oyladınız
Yazıyı Oyla
Çok İyi
0%
İyi
100%
Eh İşte
0%
Kötü
0%
Yazar Hakkında
Veteran Soldier
Yazılarını sosyal medya platformlarınızda paylaşmanızdan, sitede sörf yapmanızdan ve yorum yazmanızdan memnuniyet duyan bir website amelesi ve amatör Call of Duty oyuncusu...