İncelemeler
Hoşgeldiniz...
Ridge Racer Unbounded İnceleme
0
İnceleme

Ridge Racer Unbounded İnceleme

Yazar: 6 Şubat 2016

Burnout Paradise’dan sonra şöyle başında saatler geçirebileceğim bir yarış oyunu olmadı. Hız limitlerine uymadan, koskoca şehirde oradan oraya uçmak gerçekten eğlenceliydi. Yarıştığımız diğer arabaları ekarte etmek, duvara çarptığımızda arabanın oldukça detaylı bir şekilde parçalanmasını izlemek ayrı bir hazdı. Günlerce oynadığım ender yarış oyunlarından biriydi. Bir de Most Wanted vardı. Saatlerce oynadığım, arkadaşlarımla bitirmek için bayadır uğraştığımız harika bir oyundu.

Sonra ne olduysa firmalar artık simulasyon yarışları üzerine yoğunlaştılar. Ben yarış oyununda gerçekçiliği pek sevmem. Son sürat giderek arada nitroyu kökleyerek bir yerden uçmanın keyfi anlatılmaz. Şimdi incelemesini okuyacağınız Ridge Racer Unbounded yarışı da bu eğlence yarış kategorisine giren, saf eğlence için yapılmış yarış oyunlarının en son üyesi.

Ridge Racer Unbounded Oynanış:

Ridge Racer Unbounded baya etkileyici bir videoyla başlıyor. Bu giriş iyi gaza getiriyor insanı. Menüde ilk dikkatimizi çeken şey, yarış alanını tamamen kendi oluşturduğumuz bir modun oluşu. Neyse buraya şimdilik değinmeyeceğim. Oyunun tek kişilik moduna girdiğimizde, ilk yarışı geçmek için baya zorlandım diyebilirim.

Alıştıktan sonra oyun daha zevkli hale gelmeye başlıyor. İlk yarıştan sonra yeni bölgeler, yeni yarışlar ve yeni arabalar açılıyor. Oyunda bir puanlama sistemi var. Yarışlarda rakiplerinizi havaya uçurduğunuz, çeşitli şekillerde devre dışı bıraktığınız zaman bu puanları kazanıyorsunuz. Ancak bu puanlar ilk 3’e girmediğiniz takdirde pek bir işe yaramıyor.

İlk 3’e kesinlikle girmeniz gerekiyor. Yarışlarda Drift önemli bir yere sahip. Drifte özellikle dikkat etmeniz gerekiyor, zor bir virajda kolayca dönmenizi ve nitro barınızı doldurmanızı sağlıyor. Nitro barını, drift yaparak, araçları ekarte ederek sağ alt taraftaki barı dolduruyoruz ancak nitroyu kısa bir süre için kullanabiliyoruz. Doldurduktan sonra dikkatli kullanmanız gerekiyor.

Burnout serisinden aşina olduğumuz gibi rakiplerimizi sıkıştırarak, onlara beklenmedik anda çarpıp yoldan çıkarıyoruz. Arabayı hurdaya çevirebiliyorsunuz ve araba ne kadar çok hasar alırsa o kadar çok puan kazanmanızı sağlıyor. Oyun buram buram Burnout kokuyor anlayacağınız.

Ridge Racer Unbounded Grafikler:

Ridge Racer Unbounded’ın grafikleri oldukça iyi, görsel şölen sunuyor diyebiliriz. Herşeyi yıkabiliyorsunuz, bazı mantıksız şeyler de var tabi ki. Koskoca köprünün kolonu un ufak oluyor. Duvarlara arabayla girdiğinizde paramparça oluyor. Ortalık baya karışıyor bazen şaşırabiliyorsunuz. Bazı yerlere yerleştirilmiş patlatabildiğimiz kamyonlar, tamamen yıkabildiğimiz yapılar renk katmış.

Nitroyla full hızınızı aldığınızda bu yerlere girerek arabaları saf dışı bırakıyorsunuz. Patlamalar ne kadar basit olsa da pek takılmıyorsunuz. Oyunda etkileşim en üst düzeyde anlayacağınız. Fiziklere çok çalışıldığı belli oluyor, oyuna ayrı bir renk katmış. Grafik konusunda hayal kırıklığna uğramayacaksınız, bu konuda emin olabilirsiniz. Oyundaki müzikler idare edebilir, beni pek etkilemedi diyebilirim. Müziği arka plana atarak, arabaların çıkardığı sesleri duyarak oynadım. Bu benim tercihim siz farklı düşünebilirsiniz.

Ridge Racer Unbounded İnceleme

Ridge Racer Unbounded oyunundaki en önemli moda gelirsek. Bu modda tamamen sizin yaptığınız bölümleri oynuyorsunuz. Yarışabileceğiniz şehri tasarlıyorsunuz. Oldukça basit bir şekilde yapıyorsunuz pek zorlanmıyorsunuz. 6 tane farklı şehirde, 5’er tane bölüm yapabilme imkanı sağlanmış. 35 farklı yarış alanı yapacağınız anlamına geliyor. Bu bölümleri isterseniz basit editör yardımıyla, isterseniz gelişmiş editörden yapabiliyorsunuz. Bu özelliği sizin keşfetmeniz gerekiyor, oldukça eğlenceli diyebilirim.

Eksileri:

Şimdi gelelim oyunun eksilerine. Ridge Racer Unbounded’da kendi yaptığım bölümleri oynarken, bir sürü grafik hatalarıyla karşılaştım. Bu benim bilgisayarımdan da kaynaklanabilir ancak bu pek olasılık dahilinde değil. Ayrıca oyundan bir süre sonra sıkılıyorsunuz, hep aynı şeyleri yapıp duruyorsunuz bir süre sonra, sanki aynı yerlerde oynuyorsunuz hissi vermeye başlıyor.

Oyundan 2-3 saat sonra sıkılabilme olasılığı var. Burada çoklu oyuncu devreye giriyor. Ayrı ayrı şehirlere girip yarışıyorsunuz, burası da pek kurtarmıyor . Bu benim kişisel fikrim bu konuda katılırsınız katılmazsınız. Ben çok çabuk sıkıldım ancak incelemesini yazmak için oynamakta zorundaydım tabi.

Son Sözler:

Oyun Steam’da 49 dolar. Şimdi Burnout bu oyundan 2-3 gömlek daha iyi bana göre. Tamam bu oyunun da kendine has güzellikleri var, onlardan da bahsettik. Çoğu şey resmen Burnout çakması dedirtecek cinsten. Burnout Paradise 20 dolar. Bu oyunda kendinize ait şehirler tasarlayarak yarışıyorsunuz ama bir serbestlik yok oyunda. 20 dolara Burnout Paradise dururken, Ridge Racer Unbounded’a 49 dolar verilmez.

Benim fikrim bu yönde, gelecek indirimleri beklemenizi öneririm. Yoksa bu oyundan daha zevkli ve daha iyisini (bence) 20 dolara alıyorsunuz, 30 dolar daha fazla vermenin mantığı yok. Oyun 2 gün oynanıp 3. gün yüzüne bakmayacaksınız.

Onun için paranızı diğer oyunlara yatırmanızı tavsiye ediyorum. Böyle bir oyunu illa oynamak istiyorum diyorsanız Burnout Paradise alın oynayın. Bu oyunu hiç hatırlamayacaksınız. Herkese bol oyunlu ve eğlenceli günler dilerim. Başka incelemelerimizde görüşmek üzere.

Puanlar
Editörün Puanı
Okur Puanları
Siz de Puanlayın
Genel Değerlendirme
7.5
7.9
7.5
Editörün Puanı
7.9
Okur Puanları
1 Oy
Oyladınız
Yazıyı Oyla
Çok İyi
0%
İyi
100%
Fena Değil
0%
Beğenmedim
0%
Yazar Hakkında
Kalof Tati
Yazılarını sosyal medya platformlarınızda paylaşmanızdan, sitede sörf yapmanızdan ve yorum yazmanızdan memnuniyet duyan bir website amelesi ve amatör Call of Duty oyuncusu...