İncelemeler
Hoşgeldiniz...
Ridge Racer Unbounded Sistem Gereksinimleri ve İncelemesi
İnceleme

Ridge Racer Unbounded Sistem Gereksinimleri ve İncelemesi

Yazar: 6 Şubat 2016

Ridge Racer Unbounded minimum ve önerilen sistem gereksinimlerine ait bilgiler ile oyunun incelemesini yazımızın devamında bulabilirsiniz. Burnout Paradise’dan sonra şöyle başında saatler geçirebileceğim bir yarış oyunu olmadı. Hız limitlerine uymadan, koskoca şehirde oradan oraya uçmak gerçekten eğlenceliydi. Yarıştığımız diğer arabaları ekarte etmek, duvara çarptığımızda arabanın oldukça detaylı bir şekilde parçalanmasını izlemek ayrı bir hazdı. Günlerce oynadığım ender yarış oyunlarından biriydi. Bir de Most Wanted vardı. Saatlerce oynadığım, arkadaşlarımla bitirmek için bayadır uğraştığımız harika bir oyundu.

Sonra ne olduysa firmalar artık simulasyon yarışları üzerine yoğunlaştılar. Ben yarış oyununda gerçekçiliği pek sevmem. Son sürat giderek arada nitroyu kökleyerek bir yerden uçmanın keyfi anlatılmaz. Şimdi incelemesini okuyacağınız Ridge Racer Unbounded yarışı da bu eğlence yarış kategorisine giren, saf eğlence için yapılmış yarış oyunlarının en son üyesi.

Ridge Racer Unbounded’ı PC tabanlı ve FlatOut Serisi ile ünlenen Finlandiyalı Bugbear Entertainment geliştirdi. Durum böyle olunca da oyunun PC versiyonu kaçınılmazdı. FlatOut 3’ü Team 6 Studios adlı (adı batasıca firma, oyunu rezil ettiler) firmaya kaptıran Bugbear Entertainment, Namco ile birlik oldu ve karşımıza Ridge Racer Unbounded çıktı.

Arcade tarzı bir yarış oyunu olan Ridge Racer Unbounded’ın çıkmadan önce pek fazla reklamı da yapılmadı. Bu durumdan her ne kadar kuşkulansam da oyunu açıp oynamaya başladığımda ne kadar ön yargılı biri olduğumu anladım.

Ridge Racer Unbounded Sistem Gereksinimleri
Minimum

İşletim Sistemi Windows XP, Vista (SP2), Windows veya üzeri işletim sistemi.
İşlemci Intel Core 2 Duo E4300 1.8 GHz. ya da AMD Athlon 64 X2 Dual Core 4200+ 2.2 GHz. veya üzeri işlemci.
Ram 2 Gb. veya üzeri ram miktarı.
Ekran Kartı ATI Radeon HD 4850 ya da NVidia GeForce 8800 GT veya üzeri en az 512 Mb. belleğe sahip ekran kartı.
Harddisk 3 Gb. boş alan.
DirectX DX 9.0c

Oynanış:

Ridge Racer Unbounded baya etkileyici bir videoyla başlıyor. Bu giriş iyi gaza getiriyor insanı. Menüde ilk dikkatimizi çeken şey, yarış alanını tamamen kendi oluşturduğumuz bir modun oluşu. Neyse buraya şimdilik değinmeyeceğim. Oyunun tek kişilik moduna girdiğimizde, ilk yarışı geçmek için baya zorlandım diyebilirim.

Alıştıktan sonra oyun daha zevkli hale gelmeye başlıyor. İlk yarıştan sonra yeni bölgeler, yeni yarışlar ve yeni arabalar açılıyor. Oyunda bir puanlama sistemi var. Yarışlarda rakiplerinizi havaya uçurduğunuz, çeşitli şekillerde devre dışı bıraktığınız zaman bu puanları kazanıyorsunuz. Ancak bu puanlar ilk 3’e girmediğiniz takdirde pek bir işe yaramıyor.

İlk 3’e kesinlikle girmeniz gerekiyor. Ridge Racer Unbounded yarışlarda Drift önemli bir yere sahip. Drifte özellikle dikkat etmeniz gerekiyor, zor bir virajda kolayca dönmenizi ve nitro barınızı doldurmanızı sağlıyor. Nitro barını, drift yaparak, araçları ekarte ederek sağ alt taraftaki barı dolduruyoruz ancak nitroyu kısa bir süre için kullanabiliyoruz. Doldurduktan sonra dikkatli kullanmanız gerekiyor.

Burnout serisinden aşina olduğumuz gibi rakiplerimizi sıkıştırarak, onlara beklenmedik anda çarpıp yoldan çıkarıyoruz. Arabayı hurdaya çevirebiliyorsunuz ve araba ne kadar çok hasar alırsa o kadar çok puan kazanmanızı sağlıyor. Oyun buram buram Burnout kokuyor anlayacağınız.

Ridge Racer Unbounded oynanışı tamamiyle arcade tarzında hazırlanmış ve Splint/Second Velocity’ye benziyor. Araba kontrolleri oldukça rahat, zevkli ve klavye ile bile oyunu rahatlıkla oynayabiliyorsunuz. Arabanızı kaydırdıkça (drift yaptıkça), bir arabayı yakından takip ettikçe, yüksekten uçtuğunuzda vb… Nitronuz doluyor ve nitroyu kullanınca da oldukça hızlanabiliyorsunuz.

Yapay Zeka:

Bugbear Entertainment iyi bir iş çıkarmış. Rakiplerinizin yapay zekası da başarılı hazırlanmış, oldukça agresifler ve açığınızı yaklamaya çalışıyorlar. Ridge Racer Unbounded oyununun zorluk seviyesi de gayet iyi, ne çok kolay ne de çok zor. Pek çok yarışta birinci olabilmek için tekrar tekrar denedim. Yarıştığınız yollardaki hemen hemen her şey ve şehirdeki bazı binalar yıkılabiliyor, örneğin ilerdeki virajın öncesinde bir duvar var, korkmayın basın gaza ve duvarı yıkın, kestirmeden geçin.

Bu ve bunun gibi bir çok durum oyunda bulunuyor. Tabii bunun kötü bir yanı da var, bazı duvarlar ise ne yaparsanız yapın yıkılmıyor (görünmeyen duvarlara da rastgeldim zaman zaman) . Nasıl olsa yıkılır diye gaza basıp gidiyor ve sonucunda ise hurdaya dönmüş aracınızla baş başa kalabiliyorsunuz. O yüzden iyi düşünmelisiniz böyle bir riske girmeden önce.

Bir diğer şikayetim ise ekranda yol haritası bulunmaması ile ilgili, hemen hemen her şey yıkılabilir olduğundan gittiğiniz yol değişime uğrayabiliyor ve kaybolabiliyorsunuz. Tam olarak kayıp olma değil tabii ki de bu, ama ilerde bir viraj olup olmadığını hızlı gittiğiniz için anlamayabiliyorsunuz, o yüzden küçük de olsa bir yol haritası ekranda gözükse çok iyi olabilirdi.

Son yakıntım ise Ridge Racer Unbounded’da tekrar izleme (replay) modunun olmaması ile ilgili, bir yarışı bitirince nasıl yarıştığınızı ve patlamaları izlemek istiyorsunuz ama ne yazık ki oyunda tekrar izleme modu bulunmuyor ve izleyemiyorsunuz. Böyle bir oyunda bu mod olmalıydı kesinlikle, bana göre bu çok büyük bir eksi.

Yarışlar:

Ridge Racer Unbounded oyunu Shatter Bay adlı hayali bir şehirde geçtiğinden (oyunda hep şehir içinde yarışıyorsunuz, doğayı bu oyunda unutacaksınız maalesef) ve sizin görevinizin bu şehrin en iyi yarışçısı olmak olduğundan bahsediliyor. Tipik bir NFS: Most Wanted havası var evet hikayede.

Siz de en alttan en üstlere doğru basamak basamak çıkarak şehri ele geçirmeye başlıyorsunuz. Şehir 9 ayrı bölgeye ayrılmış durumda (ilk başta sadece bir adet bölge açık) ve her bölgede 7 adet yarış bulunuyor. Siz bu yarışlarda başarılı oldukça yeni bölgeler ve yarışlar açılıyor. Yarışlar ise epey çeşitli, dilerseniz oyunda bulunan yarışları sizlerle paylaşayım.

Domination Race: Bu yarışta her şey serbest; rakiplerinize çarparak onları saf dışı bırakabiliyorsunuz (bir rakibi saf dışı bıraktığınızda kamera açısı değişiyor ve yavaş çekimde patlama anı gösteriliyor), yollardaki binaları yıkarak (bunu yaptığınızda da kamera açısı değişiyor ve yıkımı gösteriyor, gerçekten çok güzel bir görüntü oluşuyor ekranda) kısa yollardan geçebiliyorsunuz veya yakıt tankerlerini patlatarak yine rakiplerinizi patlatabiliyorsunuz.

Drift Attack: Bu yarışta arabanızı kaydırarak (drift yaparak) puan toplamaya çalışıyorsunuz.

Shindo Racing: Bu yarışı normal ve kuralları olan bir yarış olarak nitelendirebiliriz. Herhangi bir patlatma olayı yok, hızlı olan kazanıyor.

Time Attack: Bu yarışta zamana karşı yarışıyorsunuz ve yarıştığınız yolu en kısa zamanda bitirmeye çalışıyorsunuz.

Frag Attack: Belki de Ridge Racer Unbounded oyununda bulunan en eğlenceli yarış. Bu yarışta bazen büyük bir tır kullanıyorsunuz ve belli bir zaman içerisinde sizi durdurmaya çalışan polis arabalarını patlatmaya çalışıyorsunuz. Bazen ise bir yarış arabası kullanıp diğer yarışçıları patlatmaya çalışıyorsunuz. Ne kadar çok polis veya yarış arabası patlatırsanız o kadar başarılı oluyorsunuz.

Ridge Racer Unbounded oyunundaki en önemli moda gelirsek. Bu modda tamamen sizin yaptığınız bölümleri oynuyorsunuz. Yarışabileceğiniz şehri tasarlıyorsunuz. Oldukça basit bir şekilde yapıyorsunuz pek zorlanmıyorsunuz. 6 tane farklı şehirde, 5’er tane bölüm yapabilme imkanı sağlanmış. 35 farklı yarış alanı yapacağınız anlamına geliyor. Bu bölümleri isterseniz basit editör yardımıyla, isterseniz gelişmiş editörden yapabiliyorsunuz. Bu özelliği sizin keşfetmeniz gerekiyor, oldukça eğlenceli diyebilirim.

Seviye Atlama:

Ridge Racer Unbounded’da bir de seviye atlama ve deneyim puanı kazanma sistemi bulunuyor. Yarışlarda yaptığınız her şeyden deneyim puanı kazanıyorsunuz. Yüksekten uçma, çevreye zarar verme, rakiplerinizi saf dışı bırakma vb… Yarış bitince ise bu deneyim puanları sayesinde seviye atlıyorsunuz.

Seviye atlayınca yeni arabalar (oyunda bulunan arabalar lisanslı değiller ne yazık ki, o yüzden bunlardan tek tek bahsetmeyeceğim), yeni bölgeler ve yollar, yol yapımı editörü için yeni materyaller (ilerde buna değineceğim) vb… kazanıyorsunuz. Oyunda para birimi olmadığı için araba satın alma olayı da yok, dediğim gibi seviye atladıkça yeni arabalar açılıyor. Kısaca oyunun ilerleyişi böyle bölgelerdeki yarışları yapıyor, seviye atlıyor ve yeni bölgeler açıyor ve şehrin en iyisi olmaya çalışıyorsunuz.

Ridge Racer Unbounded Sistem Gereksinimleri
Önerilen

İşletim Sistemi Windows XP, Vista (SP2), Windows veya üzeri işletim sistemi.
İşlemci Intel Core 2 Quad Q6400 2.13 GHz. ya da AMD Athlon II X3 440 3.0 GHz. veya üzeri işlemci.
Ram 4 Gb. bellek miktarı.
Ekran Kartı AMD Radeon HD 4870 ya da NVidia GeForce GTX 260 veya üzeri ekran kartı.
Harddisk 3 Gb. boş alan miktarı.
DirectX DX 9.0c

Özellikler:

Gelelim Ridge Racer Unbounded’ın belki de en iyi özelliğine. Oyunda kendi şehirlerinizi kurabiliyor ve şehirler içinde kendi yollarınızı yapabiliyorsunuz. Oyunda çok kolay ve anlaşılır bir yol yapma editörü bulunuyor. Hatta Trackmania’da bulunan editörden bile daha anlaşılır bir editör. Şehrinizi kuruyor, yolları yapıyor ve yarışları düzenliyorsunuz.

Daha sonra ise bu şehirleri dilerseniz yayımlıyor ve şehirlerinizde diğer oyuncuların yarışmasını sağlayabiliyorsunuz. Shatter Bay’de belki siz birinci olmuş olabilirsiniz ancak kendi yarattığınız şehirde de birinci olabilir misiniz? Aynı şekilde sizler de diğer oyuncuların yaptığı şehirlere gidip oralarda yarışabiliyor ve oraların birincisi de olabiliyorsunuz.

Bu da oyunun ömrünü epey uzatacağa benziyor, çünkü pek çok farklı yolda yarışabiliyorsunuz ve diğer oyuncularla süreki bir rekabet içerisinde oluyorsunuz. Tabii oyunda diğer oyunlarda olduğu gibi çoklu oyunculu modlar da bulunuyor, gerçek insanlarla da yarışabiliyor ve pek çok oyun modunu oynayabiliyorsunuz.

Ridge Racer Unbounded çoklu oyuncu modu son derece başarılı ve oldukça iyi çalışıyor. İnternet üzerinden yarışırken herhangi bir sıkıntıya rastlamadım. Keşke oyunda aynı PC veya konsol üzerinde ekranı bölerek yarışma da olsaymış ama ne yazık ki bu mod bulunmuyor.

Grafikler:

Ridge Racer Unbounded’ın grafikleri oldukça iyi, görsel şölen sunuyor diyebiliriz. Her şeyi yıkabiliyorsunuz, bazı mantıksız şeyler de var tabi ki. Koskoca köprünün kolonu un ufak oluyor. Duvarlara arabayla girdiğinizde paramparça oluyor. Ortalık baya karışıyor bazen şaşırabiliyorsunuz. Bazı yerlere yerleştirilmiş patlatabildiğimiz kamyonlar, tamamen yıkabildiğimiz yapılar renk katmış.

Nitroyla full hızınızı aldığınızda bu yerlere girerek arabaları saf dışı bırakıyorsunuz. Patlamalar ne kadar basit olsa da pek takılmıyorsunuz. Oyunda etkileşim en üst düzeyde anlayacağınız. Fiziklere çok çalışıldığı belli oluyor, oyuna ayrı bir renk katmış. Grafik konusunda hayal kırıklığına uğramayacaksınız, bu konuda emin olabilirsiniz.

Araç tasarımları, çevre modellemesi özellikle patlama ve hasar modellemeleri çok özenli olarak hazırlanmış. Ancak trafikte seyreden diğer araçların modellemeleri ise çok sırıtıyor ve grafik kalitesini düşürüyor. Ayrıca dokular da son derece detaysız, oyunu PC’de oynadım ama sanki konsolda oynuyormuşum hissini uyandırdı grafikler.

Grafiklerde en çok sevdiğim; yol kenarında, duvarlarda ve köprü üstlerinde kaçıncı olduğunuzu, rakibinizden kaç saniye ilerde veya geride olduğunuzu ve yarışın bitmesine kaç tur kaldığını gösteren yazılar oldu. Böyle bir yöntem hatırlayacağınız üzere Splinter Cell: Conviction oyununda da kullanılmıştı. Oldukça güzel bir detay ve dikkatiniz dağılmadan önemli bilgileri oralarda görebiliyorsunuz.

Grafik Motoru:

Grafiksel açıdan Ridge Racer Unbounded aslında pek günümüzün oyunu gibi durmuyor. Oyunun sunduğu grafikler 2 yıl öncesine aitmiş gibi duruyor. Bunda en önemli etken, yapımcı Bugbear Entertainment’ın grafik motoru olarak FlatOut oyunlarında da kullanılan grafik motorunu geliştirip bu oyunda da kullanması bana göre. Yanlış anlamayın grafikler kötü demiyorum, sadece günümüzün standartlarında grafiklere sahip değil Ridge Racer Unbounded.

Ridge Racer Unbounded, eski bir grafik motoru ile geliştirildiği için sistem ihtiyaçları da hayli az, çok güçlü olmayan bilgisayalarda bile rahatlıkla oyunu oynayabilirsiniz. Hatta ve hatta oyun bilgisayarınızda sadece 1.5 GB yer kaplıyor, bu gerçekten de çok güzel bir durum zira bulunduğumuz bir dönemde oyun demoları bile 1.5 GB’dan fazla yer kaplıyor.

Ses ve Müzikler:

Ses ve müziklerde ise Bugbear Entertainment resmen döktürmüş. Ses efektleri tam anlamıyla konuşuyor. Araçların, patlamaların, parçalanmaların ve hızlı gittiğinizi size yansıtan ses efektleri tam anlamıyla mükemmel. Bir yarış oyunundan beklediğiniz tüm iyi ses efektleri bu oyunda bulunuyor, yapımcı firmayı buradan tebrik ediyorum.

Müziklerde de yine Ridge Racer Unbounded güzel işler yapmayı başarmış. Oyunda bulunan çoğu müzik eski Ridge Racer oyunlarından toplanmış ve bunlara bir çok ünlü sanatçının şarkıları da eklenmiş. Genellikle tekno tarzında olan müzikler bu oyuna çok yakışmış. Oynanıştan sonra Unbounded’da en sevdiğim kısım sesler ve müzikler oldu.

Ridge Racer Unbounded İnceleme

Eksileri:

Şimdi gelelim oyunun eksilerine. Ridge Racer Unbounded’da kendi yaptığım bölümleri oynarken, bir sürü grafik hatalarıyla karşılaştım. Bu benim bilgisayarımdan da kaynaklanabilir ancak bu pek olasılık dahilinde değil. Ayrıca oyundan bir süre sonra sıkılıyorsunuz, hep aynı şeyleri yapıp duruyorsunuz bir süre sonra, sanki aynı yerlerde oynuyorsunuz hissi vermeye başlıyor.

Oyundan 2-3 saat sonra sıkılabilme olasılığı var. Burada çoklu oyuncu devreye giriyor. Ayrı ayrı şehirlere girip yarışıyorsunuz, burası da pek kurtarmıyor . Bu benim kişisel fikrim bu konuda katılırsınız katılmazsınız. Ben çok çabuk sıkıldım ancak incelemesini yazmak için oynamakta zorundaydım tabi.

Son Sözler:

Oyun Steam’da 49 dolar. Şimdi Burnout bu oyundan 2-3 gömlek daha iyi bana göre. Tamam bu oyunun da kendine has güzellikleri var, onlardan da bahsettik. Çoğu şey resmen Burnout çakması dedirtecek cinsten. Burnout Paradise 20 dolar. Bu oyunda kendinize ait şehirler tasarlayarak yarışıyorsunuz ama bir serbestlik yok oyunda. 20 dolara Burnout Paradise dururken, Ridge Racer Unbounded’a 49 dolar verilmez. Benim fikrim bu yönde, gelecek indirimleri beklemenizi öneririm.

Onun için paranızı diğer oyunlara yatırmanızı tavsiye ediyorum. Böyle bir oyunu illa oynamak istiyorum diyorsanız Burnout Paradise alın oynayın. Bu oyunu hiç hatırlamayacaksınız. Herkese bol oyunlu ve eğlenceli günler dilerim. Başka incelemelerimizde görüşmek üzere.

Yarış oyunları çok seven biri olarak Ridge Racer Unbounded’a bayıldığımı rahatlıkla söyleyebilirim. Tamam, fiyatı yüksek ve adında geçtiği gibi bu bir Ridge Racer oyunu değil. Ancak FlatOut ve Split/Second Velocity karışımı gerçekten de çok eğlenceli bir yarış oyunu. Eğer arcade tarzı yarış oyunlarını seviyorsanız ve eğlenmek istiyorsanız Ridge Racer Unbounded’ı gönül rahatlığıyla sizlere tavsiye ederim. Herkese iyi oyunlar.

Künyesi
Yayımcı

Namco Bandai Games

Yapımcı

Bugbear

Çıkış Tarihi

30 Mart 2012

Platformlar

PC, PlayStation 3, XBox 360

Oyun Türü

Yarış Oyunu

ESRB Rating

TEEN 13+

Puanlar
Editörün Puanı
Okur Puanları
Siz de Puanlayın
Genel Değerlendirme
7.5
7.9
Aldığı Puanlar

FlatOut'un grafikleri elden geçirilmiş ve Ridge Racer Unbounded olmuş. Uzun ömürlü tek kişilik modları, yol yapımı editörü ve mükemmel çoklu oyunculu özellikleri ile siz yarış severleri uzun süre oyalayacaktır bu oyun. Ridge Racer Unbounded'da rakiplerinizi patlatmayı, gerçek hayatta ise emniyet kemerlerinizi takmayı unutmayın.

7.5
Editörün Puanı
7.9
Okur Puanları
1 Oy
Oyladınız
Yazar Hakkında
Veteran Soldier
Yazılarını sosyal medya platformlarınızda paylaşmanızdan, sitede sörf yapmanızdan ve yorum yazmanızdan memnuniyet duyan bir website çalışanı ve amatör Call of Duty oyuncusu...