İncelemeler
Hoşgeldiniz...
Risen 3: Titan Lords Sistem Gereksinimleri ve İncelemesi

Minimum ve önerilen sistem gereksinimlerini de ele alacağımız Risen 3: Titan Lords incelemesi ile karşınızdayız. Aradan geçmiş on üç yıl, bizim isimsiz kahramanımız kendine hâla bir isim uyduramamış. Evet efendim, başka bir Piranha Bytes RPG oyunuyla daha karşı karşıyayız. Kritiklerden eksi not alıp, satış kulvarında da sınıfta kalıp birçok Piranha Bytes fanını hayal kırıklığına uğratan Risen 2 oyunundan sonra tekrar Risen serisiyle beraberiz.

Oyun çıkmadan önce yapımcı günlüklerinde, fuarlarda ve tanıtımlarda sürekli olarak yapımcıların ağzında dönüp dolaşan tek şey vardı, “Risen 2’deki hatalarımızı tekrarlamayacağız”. Ne kadar başarılı olmuşlar, hangi konularda oldukları yerde saymışlar bunlara detaylıca değineceğiz.

Kimdir bu insanlar, Piranha Bytes stüdyosu ne iş yapar? Piranha Bytes ekibinin ilk RPG oyunu tam olarak bundan on üç yıl önce Gothic 1 ismi ile bilgisayarlarımıza konuk olmuştu. Zamanın şartlarına göre sunduğu özgürlük, “garip” dövüş sistemi ve içeriğiyle derhal arşivlerimizde kendine yer bulmuş, ikinci oyunuyla tahtını kurmuştu.

Ancak üçüncü oyunun teknik bakımdan tam bir fiyasko olması sonucu JoWood Entertainment ile yollarını ayırıp Gothic ismini bırakıp Risen ismiyle kimlik olarak neredeyse Gothic ile eşdeğer bir başka RPG serisine başlamışlardı. Peki biz neden bunlardan bahsediyoruz? Anlatılmak istenen, Piranha Bytes ekibi daha dün bağımsız olarak türemiş bir stüdyo değildir.

Hayır efendim. Kendileri yaklaşık olarak 15 yıldır ki bu süre çoğumuzun “ben bu kadar süredir oyun oynuyorum” diyebileceğinden bile fazladır. RPG türünde oyun yapıyorlar. Peki nasıl oluyor da bu kadar uzun süreli tecrübe ve birikime sahip bir ekip istikrarlı olarak oyunlarının kalitesini düşürüyorlar sormadan edemiyoruz.

Risen 3: Titan Lords Sistem Gereksinimleri
Minimum

İşletim Sistemi Windows Vista (SP2) , Windows 7 (SP1), Windows 8 veya üzeri işletim sistemi.
İşlemci Intel 2.4 GHz Dual Core ya da emsali AMD veya üzeri işlemci.
Ram 2 Gb. veya üzeri ram miktarı.
Ekran Kartı AMD Radeon HD 3850 ya da NVidia GeForce 9600 GT veya üzeri en az 512 MB. belleğe sahip ekran kartı.
Harddisk 8 Gb. boş alan.
DirectX DX 9.0c
Notlar 64-Bit işletim sistemleri için en az 4 Gb. ram miktarı önerilmektedir.

Oynanış:

Oyunumuza her Piranha Bytes oyununda olduğu gibi isimsiz kahramanımız ile başlıyoruz. RPG ismini duyunca direk akıllarımıza gelen karakter yaratma ekranı beklenildiği üzere her Piranha Bytes oyununda olduğu gibi Risen 3 oyununda da karşımıza çıkmıyor.

Daha ilk saniyeden Risen 2’den aşina olduğumuz birkaç karakter ile etkileşime geçiyoruz. En çok dikkatimizi ise ikinci oyunda da bize eşlik eden yüce kaptan Demirsakal’ın kızı Patty çekiyor. İkinci oyunda gayet “üsturuplu” olan korsan kızımız Patty, bu oyunda farklı “birşey” olmuş.

Risen 3: Titan Lords Minimum ve Önerilern Sistem Gereksinimleri

Sıfırdan tekrar modellenen kızımızı modelleyen arkadaşımızın belli bir takım fantazilerine yenik düşen karakter, absürd giysileriyle her karşılaşmamızda gözlerimizi baymamıza neden oluyor.

30 saatlik bir RPG macerası istiyorsanız doğru yere gelmişsiniz demektir.

Ve böylece bu yeni korsan hikayesine Demirsakal’ın oğlu –Patty’nin erkek kardeşi- olarak başlamış oluyoruz. Risen 3’ün dövüş sistemi tam anlamıyla felaket, ancak bunun dışında oyun rahatlıkla oynanabiliyor.

Risen 3: Titan Lords Sistem Gereksinimleri
Önerilen

İşletim Sistemi Windows 7 (64-bit), Windows 8 (64-bit), Windows 10 (64-Bit) veya üzeri işletim sistemi.
İşlemci Intel Core i5 2.50 GHz. ya da AMD Phenom II X4 940 3.0 GHz. veya üzeri işlemci.
Ram 8 Gb. veya üzeri ram miktarı.
Ekran Kartı AMD Radeon HD 5870 ya da NVidia GeForce GTX 570 veya üzeri en az 1 Gb. belleğe sahip ekran kartı.
Harddisk 8 Gb. boş alan.
DirectX DX 11

Senaryo:

Risen 3’ün senaryosu kesinlikle en ufak derecede dahi ilginizi çekecek türden bir hikayeye sahip değil. Kötü bir güç dünyayı tehdit eder, kahramanımız öldürülür, ruhunu kaybeder ancak “ruhsuz” olarak tekrar yer yüzüne dönerek “ruhunu” kurtarmak amacıyla birçok değişik maceraya atılır. Evet, senaryoyu duyan herkesin gözlerini baymaması mümkün değil. Maceramız süresince Risen 1 oyununda da olduğu gibi üç farklı birliğe katılma şansına erişebiliyoruz.

Risen 2 oyunundan da aşina olduğumuz yerlilere katılarak Voodoo büyücüsü olabilir, Koruyuculara(Guardians) katılarak elemental büyücüsü olabilir veya Şeytan Avcılarına (The Demon Hunters) katılarak hibrit bir sınıf olarak hem büyü hem yakın dövüş üzerine yoğunlaşabiliriz. Dövüş sisteminin berbatlığından mütevelli Guardians ekibine katılmaya karar verdim.

Ne kadar az kılıç kullanırsam o kadar iyidir mantığı ile ki sonradan da farkedildiği üzere elemental büyücü sınıfı gerçekten diğerlerine oranla pek bir aşırı-güç sergiliyor. Sınıflar arasında denge olmadığı aşikar bir gerçek. Ancak oyunumuzun tek-kişilik olmasından ötürü bu durum hakkında pek şikayet etmek mantıklı olmayacaktır.

Grafik ve Sesler:

Oyunun grafik kalitesi zaman zaman güzelken kimi zaman da insanı güldürebiliyor. Müzikler güzel ancak seslendirmeler insanı gülmekten öldürüyor.

Sonuç Olarak:

Risen 3: Titan Lords oynarken ruhsuz bir karakteri yönetiyor olma konsepti gerçekten kulağa hoş gelebiliyor. Ancak bu gerçekten oynanabilirliğe ve senaryoya birebir etki ediyorsa. Ne yazık ki oyunda ruhsuz bir karakter kontrol ettiğimiz hissine oyunun hiçbir anında ulaşamıyoruz.

Öyle ki karakterimizi diğer insanlardan ayıran tek özellik bir takım büyülü kristalleri görmemize yarayan “ruhsal bakış”. Hiç “ruhu” olmayan adam eski arkadaşını görünce hasret gidermek için kucaklaşır mı?

Künyesi
Yayımcı

Deep Silver

Yapımcı

Piranha Bytes

Çıkış Tarihi

14 Ağustos 2014

Platformlar

PC, PlayStation 4, PlayStation 3, XBox 360

Oyun Türü

Aksiyon, RPG (Rol Yapma Oyunu)

Oyun Motoru

Genome Engine

ESRB Rating

MATURE 17+

Puanlar
Editörün Puanı
Okur Puanları
Siz de Puanlayın
Genel Değerlendirme
7.0
7.4
Aldığı Puanlar

Eğer iyi bir RPG oyuncusuysanız ve serinin diğer oyunlarını da oynadıysanız Risen 3'ten de zevk alacaksınız. Oyunu bitirdikten sonra tekrardan farklı sınıfları denemek için oynayabilirsiniz.

7.0
Editörün Puanı
7.4
Okur Puanları
1 Oy
Oyladınız
Yazar Hakkında
Veteran Soldier
Yazılarını sosyal medya platformlarınızda paylaşmanızdan, sitede sörf yapmanızdan ve yorum yazmanızdan memnuniyet duyan bir website çalışanı ve amatör Call of Duty oyuncusu...
Abonelik
Bildir
1 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments