İncelemeler
Hoşgeldiniz...
Rogue Legacy Sistem Gereksinimleri ve İncelemesi

Tüm detaylarını ele alarak incelemeye çalıştığımız yazımızda Rogue Legacy’nin minimum ve önerilen sistem gereksinim bilgilerini de bulabilirsiniz. Amiga, NES ve Commodore 64 zamanlarında çıkan oyunlar ne kadar da zordu hatırlayanlarınız var mı? Bir oyunu bitirebilmek için saatlerce başında oturmanız gerekiyordu ve istediğiniz yerde kayıt edemediğiniz (veya hiç kayıt edemediğiniz) için de bir kere öldüğünüzde tüm emekleriniz boşa gidiyordu. PC oyunlarının yaygınlaşmasıyla oyunların zorluk dereceleri azalmaya başladı.

Artık sıradan bir insan bile her oyunu bitirebiliyor veya hiç uğraşmadan oyunda ilerleyebiliyor. Bu duruma üzülen Cellar Door Games ise bizleri yine eski günlere döndürmeye karar verdi ve bizlere Rogue Legacy’i sundu. Metroidvania tarzı tipik bir aksiyon platform oyunu olan Rogue Legacy bakalım eski günleri bizlere geri getirebiliyor mu?

Rogue Legacy Sistem Gereksinimleri
Minimum

İşletim Sistemi Windows XP, Vista, Win 7 veya üzeri işletim sistemi.
İşlemci Intel 1.6 GHz. çekirdek hızına sahip ya da emsali AMD veya üzeri işlemci.
Ram 1 Gb. veya üzeri ram miktarı.
Ekran Kartı ATI Radeon X1950 Pro ya da NVidia GeForce 7900 GT veya üzeri ekran kartı.
Harddisk 400 Mb. boş alan.
DirectX DX 9.0c

Oynanış:

Rogue Legacy oyununa ilk başladığınızda üç karakterden birini seçmeniz isteniyor. Her karakter farklı bir sınıfa, özel büyüye ve yeteneklere sahip. Büyücü, şövalye ve barbar gibi sıradan sınıflar oyunda yer alsa da daha değişik sınıflara da rastlayabiliyorsunuz. Oyundaki amacınız ise kaleye girmek ve oyunda bulunan baş kötüyü yenmekle sınırlı, hatta oyundaki olmayan hikayede bu diyebiliriz.

Rogue Legacy’de her oyuna başladığınızda kendinizi köşkünüzde buluyorsunuz, köşkünüzü oyunda kazandığınız paralarla geliştirebiliyor, orada kendinize yeni silahlar alabiliyor veya yeteneklerinizi geliştirebiliyorsunuz. Kaleye girmeden tüm paranızı harcamanızı tavsiye ediyorum zira kalenin başında bekleyen Charon isimli karakter kaleye girmeden önce tüm paranızı alıyor.

Rogue Legacy Sistem Gereksinimleri
Önerilen

İşletim Sistemi Windows XP, Vista, Win 7 veya üzeri işletim sistemi.
İşlemci Intel Pentium 4 2.0GHz. ya da AMD Athlon XP 2000+ veya üzeri işlemci.
Ram 2 Gb. veya üzeri ram miktarı.
Ekran Kartı AMD Radeon HD 4770 ya da NVidia GeForce 8800 GTX veya üzeri ekran kartı.
Harddisk 400 Mb. boş alan.
DirectX DX 9.0c

Bölümler:

Rogue Legacy oynarken kaleye her girdiğinizde farklı bölümlerle karşılaşıyorsunuz, kimi zaman çok fazla yaratıkla karşılaşmadan rahatça ilerlebiliyorken kimi zamansa girdiğiniz ilk odada ölüyorsunuz. Bu da oyunun tekrardan oynanabilirliğini son derece arttırıyor. Diğer rogulike oyunların aksine bu oyunda öldüğünüzde her şeyinizi kaybetmiyorsunuz.

Ölene kadar sandıkları açıp veya yaratıkları öldürüp topladığınız altınlar çocuğunuza geçiyor (çocuğunuz farklı farklı sınıf özelliklerine sahip olabiliyor) ve o altınları kullanarak kendinize özel eşyalar satın alabiliyor veya köşkünüzü geliştirebiliyorsunuz. Zaten yapımcı firma da oyunun türünü belirtirken roguelite tanımlamasını kullanıyor. Bu da oyuncuyu fazla sıkmıyor ve ölüp kaleye tekrardan girdiğinizde daha güçlü olarak giriyorsunuz, en kötü oynamanızda bile bir şey kazanıyorsunuz mutlaka.

Rogue Legacy Sistem Gereksinimleri ve İncelemesi

Ama unutmayın bu oyun fazlaca zor ve hata affetmiyor. Kalede bulunan tüm odaları gezmenizi öneriyorum zira odalarda gizli bölümler bulunabiliyor. Oldukça iyi eşyaları bulabiliyorsunuz ve iyi para kazanabiliyorsunuz. Tabii sadece oyunu bitirmek için oynuyorsanız direkt olarak koşarak ilerleyebilir ve direkt olarak baş kötüye ulaşabilirsiniz ki onu ilk karakterinizle yenebileceğinizi pek sanmıyorum.

Oyunun oynanışı diğer aksiyon platform oyunlarına fazlasıyla benziyor. Klavye ile rahatlıkla oynayabiliyorsunuz Rogue Legacy’yi ama gamepad ile oynamak kesinlikle daha rahat zira oyun fazlaca platform ve zıplama gerektiriyor. Biri Super Meat Boy mu dedi? Ayrıca karakterinizin yeteneklerine göre hareket etmeniz gerekiyor oyunda eğer bir büyücü ile bir şövalye gibi oynuyorsanız ölmeniz kaçınılmaz oluyor.

Sonuç Olarak:

Rogue Legacy oyunun oynanabilirliliği klavye ve fare ile son derece kolay ama siz yine de yanınızda bir gamepad bulundurun. 90’lı yılların platform oyunları grafiklerini Rogue Legacy’de bulabilirsiniz. Ses ve müzikler konusunda da Rogue Legacy epey başarılı. Oyunu bitirseniz bile Rogue Legacy’yi tekrardan tekrardan oynayabilirsiniz zira bulabileceğiniz pek çok gizli şey sizi bekliyor.

Künyesi
Yayımcı

Cellar Door Games

Yapımcı

Cellar Door Games

Çıkış Tarihi

27 Haziran 2013

Platformlar

PC, PlayStation 4, XBox One, PlayStation 3, PlayStation Vita, Linux

Oyun Türü

2D, Aksiyon, Rol Yapma

ESRB Rating

EVERYONE 10+

Puanlar
Editörün Puanı
Okur Puanları
Siz de Puanlayın
Genel Değerlendirme
8.5
8.8
Aldığı Puanlar

İlk başta tipik bir platform oyunu gibi gözüken Rogue Legacy, oynadıkça kendindeki cevheri açığa seriyor. Rogue Legacy'de durmadan ölüyorsunuz ve sonra yeniden oyuna başlıyorsunuz, eğlence ise hiç bitmiyor.

8.5
Editörün Puanı
8.8
Okur Puanları
1 Oy
Oyladınız
Yazar Hakkında
Veteran Soldier
Yazılarını sosyal medya platformlarınızda paylaşmanızdan, sitede sörf yapmanızdan ve yorum yazmanızdan memnuniyet duyan bir website çalışanı ve amatör Call of Duty oyuncusu...
Abonelik
Bildir
1 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments