Oyun Rehberleri
Hoşgeldiniz...
Rust Başlangıç Rehberi, Sistem Gereksinim Bilgileri, Performans ve FPS Ayarları: Tüm Detaylarıyla
Rust Başlangıç Rehberi, Minimum ve Önerilen Sistem Gereksinim Bilgileri, Performans ve FPS Ayarları
0
İnceleme

Rust Başlangıç Rehberi, Sistem Gereksinim Bilgileri, Performans ve FPS Ayarları: Tüm Detaylarıyla

Yazar: 4 Aralık 2018

Rust oyununu ele aldığımız çok kapsamlı rehber niteliğindeki bu yazımızda; Rust sistem gereksinimlerini, performans ve FPS yükseltme ayarlarını, oyuna yeni başlayanların yapması gerekenleri, Rust oyununda yer alan silahlar, hayvanlar, yemek, kıyafetler ve seviyeleri, alet dolabı, maden ocağı, petrol sondaj kuleleri, blueprint, balta, meşale, kaya vb. daha bir çok detayı bulabilirsiniz.

Rust bir hayatta kalma temalı oyundur. Hayatta kalmak için açlık, susuzluk ve soğuk gibi zorlukların üstesinden gelmeniz ve bunları gerçekleştirmek için de; ateş yakmanız, barınak inşa etmeniz, hayvanları avlamanız, rakiplerinizle mücadele etmeniz gerekiyor.

17.02.2014 tarihinden bu yana sürekli güncellenerek geliştirilmeye devam eden Rust 2018 başlarında kararlı versiyona geçmiştir. Çok geniş bir oyuncu kitlesine sahip olan Rust oyunu sürekli olarak geliştirilmektedir.

Rust oyununda tek oyunculu modu (singleplayer) bulunmamaktadır. Oyunu oynamak için sunuculara bağlanmalısınız. Rust’la arkadaşlarınız ile veya tek başınıza oynayarak keyifli vakitler geçirebilirsiniz.

Rust Sistem Gereksinimleri
Minimum (2018)

İşletim Sistemi Windows 7, Windows 8, Windows 10 veya üzeri 64-Bit işletim sistemi.
İşlemci Intel Core i7-3770 3.40 Ghz. ya da AMD FX-9590 Eight-Core 4.7 GHz. veya üzeri işlemci.
Ram 8 Gb. veya üzeri ram miktarı.
Ekran Kartı AMD Radeon R9 280 ya da NVidia GeForce GTX 670 veya üzeri en az 2 Gb. belleğe sahip ekran kartı.
Harddisk 20 Gb. boş alan.
DirectX DX 11

Rust Minimum ve Önerilen Sistem Gereksinimleri, Performans ve FPS Ayarları

Rust Performans ve FPS Ayarları:

Rust sürekli gelişmekte olan bir oyun olduğu için sık sık performans sorunu yaşayabilirsiniz ve FPS artırmak isteyeceksiniz. Bu yazıda oyun performansınızı sadece Rust için değil tüm oyunlarda bilgisayar performansınızı artırmanız için önemli ipuçlarını da bulabilirsiniz.

Oyunun Durumu ve Performansı Optimum Düzeyde Tutmak:

Bu yazıyı okuyanlara öncelikle özellikle kendim not düşmek istiyorum. Rust’a sürekli olarak güncelleme geldiğinden dolayı uzun bir süre siz ne ayar yaparsanız yapın, özellikle işlemci ve grafik kartı olarak ciddi anlamda kuvvetli bir bilgisayarınız olmadığında performans sorunu her zaman yaşayacaksınız.

Rust her ne kadar grafikleri yükselttiğinizde daha zevkli olsa da aksiyon dolu anlarda veya kalabalık ortamlarda performans açısından acı çekeceksiniz. Bu sebepten dolayı size en önemli tavsiyem FPS artırmak için oyunu ‘mümkün olabildiğince’ her şeyi en düşükte ayarlayarak oynamanız olacak.

Kendi tecrübelerime ve araştırmalarıma dayanarak size birkaç adımda Rust oyunundan nasıl yüksek performans alabileceğinizi anlatacağım.

Soğutma Önerileri:

Rust oyununun ayarlarına girişmeden önce bilgisayarınızın soğutmasının iyi olduğundan emin olun. Rust, grafik kartını oldukça yoran ve ısınmasına yol açan bir oyun. Eğer yeterli hava akışı ve soğutma sağlayamıyorsanız grafik kartınız fazla ısınacak ve hem o anlık hem de uzun vadede performans kaybı yaşatacaktır.

 • Fanınızın temizliğine dikkat edin. Elektrik süpürgesi filtresine olduğu gibi bilgisayarda da toz katmanı birikir ve bu hava akışını keser.
 • Masaüstü bilgisayar kullanıyorsanız kasanızda kabloların olabildiğince derlitoplu olmasını sağlayın. Kasada ne kadar hava boşluğu sağlayabilirseniz sizin için o kadar iyi olacaktır.
 • Laptop kullanıyor iseniz soğutmanız muhtemelen yetersiz kalacaktır. Bu yüzden harici bir stand soğutucu kullanmanızı tavsiye ederim.
 • Termal macununuzu 6-12 ayda bir değiştirin veya değiştirtin. Termal macun üzerinde bulunduğu parçanın ısı aktarımını sağlar. Vakit geçtikçe bu macun katılaşır ve işlevini kaybeder. Haliyle değişmesi gerekir. Termal macun değişrieme işlemi hem zor hem de parçalar hassas olduğu için risklidir. Bu yüzden eğer becerilerinize güvenmiyor iseniz bilen birisine yaptırın. Aman dikkat, termal macunu gereğinden sık değiştirmek zararlıdır.

Yüksek Performans Modu:

Bilgisayar ısısını korumaktan bahsettiğimize göre özellikle yeni işletim sistemlerinde oldukça komik bir şekilde gözden kaçan bir detaya değinmek istiyorum. Güç koruma modu. Bilgisayarınız masaüstü olsa bile Windows işletim sistemlerinde güç seçeneklerine gittiğinizde bilgisayarınızın güç koruma modunda olduğunu görmeniz çok olası.

Bunu Yüksek Performans moduna aldığınızda bilgisayarınızın işlemleri daha akıcı gerçekleştirdiğini göreceksiniz. Bu konuya dikkat etmelisiniz (Aynı şekilde grafik kartı seçeneklerinden de performans modunu seçmeyi ihmal etmeyin).

Rust Oyun Ayarları:

Sıra geldi Rust oyun ayarlarına. Rust oyun ayarları aslında tamamen size kalmış bir durum. Deneme yanılma yöntemiyle üzerine biraz çalışarak sizin bilgisayarınızın kaldırabileceği ayarları yakalayabilirsiniz. Fakat yine de olabilecek en düşük ayarlarla, hiç yoktan iyidir denebilecek görüntü kalitesi alabileceğiniz ayarları size tavsiye edeceğim.

Çözünürlük Ayarları:

Grafik kartınızı daha az yormak ve işlemleri daha rahat gerçekleştirebilmesi adına yapabileceğiniz en büyük iyilik oyun çözünürlüğünü düşük tutmaktan geçiyor.

Ekranınız 1920×1080 boyutlarında olabilir. Fakat bu oyunu da 1920×1080 boyutlarında oynamanız gerektiği anlamına gelmiyor. Aynı ekran boyutuna uygun olan daha düşük bir çözünürlük seçmek FPS artırmak için yapabileceğiniz en kolay ve etkili yöntem.

Rust oyunu içerisinde ayarlarınızı yaparken şunu unutmayın. Oyunun güzel görünmesini istemek en doğal hakkınız, fakat bunu yaparken oyunun oynanılamaz hale gelmesini kesinlikle istemezsiniz. Unutmayın film izlemiyorsunuz, oyun oynayacaksınız ve bunun akıcı olmasını istersiniz.

Rust Graphics Ayarları:

Rust grafik ayarlarınızı yapmaya tüm seçenekleri en düşük hale getirdikten sonra başlayın. Bu sayede ihtiyaç duymadığınız ve ne olduğunu bilmediğiniz ayarları açık bırakmaktan bir adım uzakta olursunuz.

Rust oyunu grafik ayarlarının çoğu görsel abartı ve gerçeklik üzerine eklenmiş ayarlar. Siz oyun oynuyor olduğunuz için çoğu zaman dikkat etmeyeceğiniz, hatta bazı durumlarda sizi zor durumlarda bırakabilecek ayarlar. Oyunda olmasını gerçekten istemediğiniz sürece kapalı tutun.

Örneğin;

 • High-Quality Bloom: Işıkların gözünüzü almış gibi parlak olmasını sağlar,
 • Motion Blur: Sağa sola bakarken ekranınızı bulanıklaştırır,
 • Dept of Field: Uzaktaki nesneleri bulanıklaştırır.

Bu gibi ayarlar gerçek hayatta yaşadığımız durumlar olsa da oyun içerisinde bunları istemeyiz.

Grafik Kalitesi:

Rust grafik kalitesi ayarını ”0” yaparsanız en yüksek performansı alabilirsiniz. Fakat oyunda tabelaları düzenlerken bulanık olma hatasına yol açtığından herkese tavsiye etmiyorum. ‘Grafik Kalitesi: 1-2’ ayarı ile de görüntüyü biraz daha iyi tutarak güzel performans alabilirsiniz.

Shadow Cascades ve Shadow Distance:

Rust grafik ayarlarındaki Shadow Cascades ve Shadow Distance ayarı performansı etkileyen önemli unsurlardan. Rust’ta en iyi performansı almak için tabii ki ‘No Cascades’ yapmalısınız. Bu ayar gölgelerin kaç katmandan oluşmasını istediğinizi belirten ayar. Eğer insanların yerlerini saptamada gölgelerinden faydalanıyorsanız bu ayarı en azından ‘Two Cascades’ yapmanızı tavsiye ederim.

Gölge de neymiş ben gördüğümü vururum, görmediğimi duyarım yine vururum diyorsanız, ‘No Cascades’ <3 shadow-cascadesShadow Distance ise gölgelerin sizden ne kadar uzakta oluşmaya başlamasını ayarladığınız ayar.

Gölgeleri tamamen kapatabilmeniz için kullanışlı olan bu ayarı kendiniz deneyerek ayarlamanız en iyisi. Yakınınızdaki gölgeleri görmeniz yeterli ise 100-200 değeri işinizi görecektir. Yoksa kapatın gitsin.

Water Quality:

Rust Water Quality ayarı oyunun her yerinin aslında deniz kaplı olmasından dolayı sinir bozucu bir şekilde Rust oyun performansı etkiliyor. Eğer sizi rahatsız etmeyecekse bu ayarı 0 tutun. “Aman tanrım kör oldum!” moduna girdiyseniz hemen 1’e yükseltin.

Daha sonra “Bu ne la 10-20fps düştü oynayamıyom, kasıyo, tam vurcam oyun dondu adama öldüm!” ve benzeri laflardan sonra tekrar ayarı 0’a düşürün.

Draw Distance:

Draw Distance birimlerin sizden ne kadar uzaklıkta çizilmeye başlayacağı ile ilgili ayar. Bu ayarı olabildiğince yüksek tutmanız gerekiyor. Bu ayarı düşük tutarsanız Rust oynarken karşınızdaki evleri, oyuncuları, hayvanları, madenleri, bitkileri vb. GÖREMEZSİNİZ.

Fakat zaten görüş açınızın dışında olan ve göremeyeceğiniz kişilerin çizilmesi performansı etkileyeceğinden sizin için en uygun ayarı mümkün olduğunca yüksek tutarak belirlemelisiniz (Tavsiyem: 2000 altına düşürmemeniz).

Shader Level:

“Kardeş naptın, oyun Minecraft’a döndü” dediğinizi duyuyor ve hemen size bu şeker ayar ile yetişiyorum. Shader Level dokuların gölge ve ışıklandırmaları ile alakalı olan ayar. Rust Shader Level ayarı ile oyundaki birimlerin, zeminlerin, duvarların vb. görünümlerini çekilebilir hale getirebiliyorsunuz.

Rust oyun performansını etkilese de biraz da olsa bu ayarı açmaktan zarar gelmez. Azar azar Shader Level ayarını açarak oyun içerisinde etkisini gözlemleyip, yine de mümkün olduğunca düşük tutun. İhtiyacınız olduğu kadar kullanın.

Anisotropic Filtering ve Parallax Mapping:

Anisotropic Filtering ve Parallax Mapping ayarlarından özellikle UZAK DURUN ! Geri kalan her şeyi kapatın. Rust performansını aşırı etkileyen ve sadece zemindeki derinlikleri yumuşatan bu ayarlar grafik kartınızı çok yorar ve oyunda özellikle hareket halinde olduğunuzda ciddi FPS düşüşü yaşatırlar.

Rust Performance Ayarları:

Object Quality:

Rust Object Quality ayarı nesnelerin görüntü kalitelerini belirliyor. Bu ayarı 16 değerinden aşağı düşürdüğünüzde ciddi bozukluklar meydana geliyor. Size tavsiyem en azından 30-60 değerleri arasında tutmanız.

Max Gibs:

Rust Max Gibs ayarı bir eşya veya yapı kırıldığında/yıkıldığında/patladığında ortaya çıkan kırık parçaların maksimum miktarını belirler. Hiç gerek yok ve özellikle raid vakitleri performansınızda anlık ciddi etkiler yaratabilir. Hatta oyununuz dakikalar boyu 4 FPS sabit kalarak sizi tehlikeye sokabilir. Kapatın gitsin, veya çok az açın.

Diğer ayarları kapalı tutmanız performans açısından sizin yararınıza fakat azar azar kontrollü bir şekilde açabilirsiniz.

Rust FPS Arttırma Ayarları:

Rust temel olarak ağır bir oyun olduğu için çoğu bilgisayarda istenilen performans alınamayabilir. Bu bölümde düşük sistemli bilgisayarlar için Rust FPS Arttırma Yöntemleri hakkında bilgi vereceğiz.

Rust’ı yüksek FPS değerlerinde oynayabilmek için öncelikle;

 1. Steam Kütüphanenize gidin,
 2. Rust’u başlatın ve grafik seviyesini “Fast” seçin,
 3. Rust’u başlatın,
 4. Sekmelerden Ayarlar (Options) bölümüne gelin.

Daha sonra alt sekmelerden Rust Grafikler (Graphics) sekmesini açın;

Aşağıdaki Seçenekleri Kapatın;

 • Depth Of Field
 • Ambient Occlusion
 • Anti-Aliasing
 • High Quality Bloom
 • Lens Dirt
 • Sun Shafts
 • Sharpen
 • Vignet
 • Color Grading

Aşağıdaki Kalite Ayarlarını Değiştirin;

 • Graphics Quality 1 (Fast)
 • Water Quality 0
 • Max Shadow Lights 0
 • Shader Level 200+ (202)
 • Draw Distance ~1500 (1468)
 • Shadow Cascades: No Cascades
 • Shadow Distance 100
 • Anisotropic Filtering 1
 • Parallax Mapping 0

Daha sonra alt sekmelerden Rust Performans (Performance) sekmesini açın;

Ayarları Aşağıdaki Gibi Değiştirin;

 • Max Gibs 10.000
 • Virtual Texturing Off/Ticked off
 • Particle Quality 0
 • Object Quality 50+ (54)
 • Tree Quality 25+ (25)
 • Terrain Quality 25+ (25)
 • Grass Quality 30+ (38)
 • Decor Quality 0

Bu ayarlar ile görüntüyü çok bozmadan Rust’ı en iyi FPS’yi alacak şekilde ayar yapabilirsiniz.

Diğer Öneriler:

Rust oyununu oynarken arka planda özellikle internet tarayıcısını gerekli değilse kapatın. Firefox, Chrome vb. internet tarayıcıları özellikle birkaç eklenti kurduysanız hem ram hem işlemci ve bazı durumlarda grafik kartınızı da meşgul edecektir.

Her ne kadar FPS değerinde bir gıdım bile etkisi olmayacak olsa da. Rust oyununun; açılma, sunucuya girme, ölünce dirilme, yüklenme vb. sürelerini aşırı ciddi oranda kısaltacağından bir SSD edinmenizi ve oyunu onun içerisinde kurmanızı gerçekten tavsiye ederim.

Eğer laptop kullanıyor iseniz, CD-ROM soketiniz aslında bir SATA girişidir ve CD-ROM’u sökerek harici bir aparat ile ekstra bir harddisk takabilirsiniz. Laptopunuzun kasasındaki asıl sokete SSD takıp içerisinde mevcut olan HDD’i CD-ROM soketine takarsanız daha da iyi performans alırsınız. İşletim sistemi ve yüksek yükleme süreleri olan oyunları SSD üzerinden çalıştırmanız sizi çok rahatlatacaktır.

“Benim tüm tecrübelerim ve araştırmalarım şimdilik bu kadar. İleride yeni şeyler öğrenirsem yazıyı geliştirip düzenlemeler yapabilirim. Eğer paylaşmak istediğiniz bilgiler var ise veya sormak istediğiniz ekstra sorular, açıklamalar, çekinmeden aşağıdaki yorum kısmını kullanabilirsiniz. Bu sayede başkaları da faydalanabilir.“

Yukarıda saydığım önerilerin yanısıra hazırladığım ”Oyuncular İçin FPS Arttırma, Ping Düşürme ve Optimizasyon Rehberi”ni incelemenizi özellikle tavsiye ediyorum.

Rust Sistem Gereksinimleri
Önerilen (2018)

İşletim Sistemi Windows 10 veya üzeri 64-Bit işletim sistemi.
İşlemci Intel Core i7-4790K 4.00 GHz. ya da AMD Ryzen 5 1600 3.2 GHz. veya üzeri işlemci.
Ram 16 Gb. bellek miktarı.
Ekran Kartı AMD Radeon R9 Fury ya da NVidia GeForce GTX 980 veya üzeri en az 4 Gb. belleğe sahip ekran kartı.
Harddisk 20 Gb. boş alan miktarı.
DirectX DX 12

Rust Rehberi

Rust Başlangıç Rehberi:

Rust Başlangıç Rehberi’nde, Rust oyunu hakkında kısa bilgiler, ilk gün yapılacaklar ve yapılması gerekenler. Ev inşası hakkında bilgiler, çatışma taktikleri ve benzeri konulara değineceğiz.

İlk Gün:

Rust oyununa başladığınız ilk gün daha oyunu kavrayamadığınız, nerede ne var bilmediğiniz için gözden uzak bir yerde oyunu kavramaya çalışmalısınız. Rust’ta şehirler, depolar, havaalanları, büyük yapılar gibi özel yerler vardır. Buralarda çeşitli sandıklar, kasalar, variller çıkar ve bunlardan bilmediğiniz tarifler veya kullanmak için eşyalar çıkar.

İlk başlarda bu tip yerlerden uzak durmalısınız. Çünkü buralarda radyasyon olduğu için canınızı hızlıca azaltıp ölümünüze sebep olacaktır. Gözden uzak sakin ve güzel bir yer bulduktan sonra hemen etraftan odun, taş ve benzeri malzemeleri edinmeye başlayın.

Bazı eşyaları üretmeyi hali hazırda biliyor olacaksınız. İşinize yarayanları belirleyip onları üretin. Daha sonra topladığınız malzemeler ile hemen başınızı sokacak bir kulübe yapın. Burayı daha sonra geliştirip, yükseltip basılması zor bir yer haline getireceğiz.

Unutmadan belirtmekte yarar var, Rust’ta kulübenizi yaptıktan sonra içerisine hemen uyku tulumu ya da yapabiliyorsanız yatak koyun ki öldüğünüz zaman burada tekrar doğabilesiniz. Yine kulübenizin içerisine kamp ateşi yapıp koyun. Rust’ta kamp ateşi yanında durduğunuz sürece sağlığınız iyileşir ve içerisinde hayvanlardan elde ettiğiniz etleri pişirip açlık seviyenizi yükseltebilirsiniz.

Çantanızda bulunan fazla eşyaları koymak içinde bir kasa yapıp kulübenizin bir köşesine koymanız yararınıza olacaktır. İsteğinize göre kulübenizi düzenledikten sonra gelişim dönemine ve araştırma evresine geçebiliriz.

Silah Bulmak:

Başlangıç Rehberi’ne Rust’ta silah bulma yöntemleri ile devam ediyoruz. Öncelikle oyunda Blue print adı verilen mavi kağıtlar bulunmaktadır. Bu kağıtlar sizin birşeyleri öğrenmenize yarayan tariflerdir. Silahlar da bu tarifler aracılığıyla öğrenilip üretilebilir. Rust’taki silahlar yine özel yerlerde veya etrafta bulunan kasa, sandık, varil gibi yapıların içerisinden de çıkabilir.

Silah sadece tek başına yeterli değildir, silahın yanında kullanmak için silah tipine uygun mermi de bulmak veya üretmek zorundasınız. Rust’ta her silahın farklı hasarları ve mermileri vardır. Bulduğunuz silahlar ile diğer oyuncularla çatışabilir veya hayvan avlayabilirsiniz.

Gelişme Dönemi:

Artık Rust oyununda bir çok şeye hakimsiniz, şimdi yapmanız gereken etrafta biraz keşif yapmak, malzeme toplamak ve en başta evinizi güçlendirmek. Çünkü unutmayın ki hala bir kulübede yaşıyorsunuz.

Rust’ta topladığınız malzeme ve eşyalar ile evinizin duvarlarını güçlendirip, karışık ve girilmesi zor bir ev haline getirin ki evinizi basmaya gelenler olursa pes edip dönmek zorunda kalsınlar. Rust yaptığı yeni güncellemeler ile ev inşa etmede bir sürü yenilikler sundu.

Evinizi yaptıktan sonra silahlarınızı, canınız azaldığında kendinizi iyileştirmek için şırınga, bandaj, large medkit gibi temin edin. Eğer bunların tarifini öğrenemediyseniz ya da elinizde yoksa kanamanızı durdurmak için bandaj ve canınızı yükseltmek için de yemek kullanabilirsiniz.

Çatışma ve Ev Basma:

Bu bölümde Rust’ta çatışma ve ev basma hakkında kısa bilgiler ve tüyolar vereceğiz. Öncelikle bir oyuncuyla çatışırken yanınızda barikat bulundurmak yararınıza olacaktır. Bu barikatı ateşin geldiği yöne koyarak hem gelen ateşi engellemiş hemde arkasına siper almış olursunuz.

Rust’ta çatışırken olabildiğince rakibin kafasına nişan almaya çalışın. Çünkü göze, kafa arkasına ve benzeri önemli noktalara gelen tek bir mermi bile rakibi öldürmenize olanak sağlar. Olabildiğince gereksiz atış yapmamaya özen gösterin.

Çünkü yaptığın her gereksiz atış mermi israfına neden olur ve rakibin boş bir anını yakaladığınızda saldırmak için hazır olmayabilirsiniz. Her zaman merminizin isabet edeceğini düşündüğünüz durumlarda ateş edin. Bunun başka bir faydası da etrafa çok ses gitmemiş olur ve üzerinize yeni düşmanlar çekmemiş olursunuz.

Rust’ta ev basma konusuna değinirsek, kendinize ben ev basabilirim diyebiliyorsanız, malzemelerinizi hazırlayın ve hemen keşife çıkın. Bu malzemeler arasında olmazsa olmazlardan birisi C4 patlayıcıdır unutmayın. Bunu elde etmek kolay değil ve belirli bir uğraş gerektirir. Rust’ta C4 yapılış malzemeleri oyunun içinde yer alıyor ayrıca değinmeyeceğim.

Uğraştınız ve belli bir miktar C4 elde ettiniz, ne mi yapacağız? Hemen etrafta girilmesi kolay ve içeride güzel şeylerin olduğunu düşündüğümüz evleri araştırmaya başlayacağız. Diyelim ki evi bulduk, hemen etrafında dönüp zayıf noktalarını kestirmeye çalışacağız.

Her şey tamam zayıf noktasını da bulduk eğer evde kimsede yoksa işimiz çok kolay. Hemen C4’ü zayıf nokta olarak gördüğümüz duvara koyuyoruz ve duvarın havaya uçmasını bekliyoruz. Patlayan duvarın arkasından tekrar duvar çıkabilir, kapılar çıkabilir, engeller çıkabilir, bunları hesaba katarak uygun miktarda C4 hazırlayıp ev basmaya çıkmanızda yarar var.

Rust Hayvanlar Rehberi:

Rust rehberimizin hayvanlar bölümünde temel olarak Rust’ta bulunan hayvanlara (Ayı, At, Geyik, Kurt, Tavuk vb.) değineceğiz. Rust oyununda hayvanlar bize, çeşitli materyaller ve yiyecek sağlar.

Rust oyununda hayvan bulmak için dolaşıp keşif yapmanız gerekmektedir. Her hayvanın verdiği hasar farklıdır. Kimisi iki üç vuruşta sizi öldürebilir. Ayrıca her hayvanın eti farklı olup açlık ve su seviyenizi farklı oranlarda yükseltirler.

Rust’ta hayvanları silahlar, el aletleri, ok gibi araçlarla öldürebilirsiniz. Öldürdüğünüz hayvanlardan malzeme ve et toplamak için el aletlerini kullanabilirsiniz. Kendi gözlemlerim sonucunda en çok malzemeyi kemik bıçak ile topladım. Siz de bu silahı kullanarak hayvanlardan malzeme toplayabilirsiniz.

Şimdi Rust’ta bulunan hayvanları tek tek tanıyalım.

Ayılar:

Rust rehberimizde ayılara biraz daha geniş yer ayırdık. Oyundaki ayıların genel özellikleri, davranış biçimleri, nasıl öldürülmesi gerektiği ve benzeri konularda bilgi vereceğiz.

Rust oyununda en çok malzeme veren ve en zor ölen hayvanlardan birisi ayıdır. Sizi bir kaç vuruşta öldürebilir. Ayılar genellikle ormanlık alanlarda bulunan hayvanlardır. Geyiklerin aksine çok yaklaşırsanız size saldırmaya başlarlar. Yani agresif hayvanlardır. Ayılar diğer hayvanlara oranla daha fazla materyal ve yemek verir.

Ayılar, ormanlık alanlarda bulunan normal hayvanlardır. Rust oyununda ayılara çok yaklaşırsanız, geyik gibi zararsız hayvanların aksine size saldırmaya başlayabilir. Öldürdüğünüz takdirde ayılardan yaklaşık olarak 10 çiğ ayı eti, 8 kumaş, 8 deri ve bir miktar kemik çıkabilir.

Mutasyona Uğramış Ayı:

Rust’ta mutasyona uğramış ayılar son derece agresif hayvanlardır. Size saldırıp öldürebilir. Siz öldürdüğünüz takdirde içerisinden eşya çıkabilir.

Ayı Öldürmek:

Oyunun Legacy Sürümüne Göre:

Rust’ta ayılar balta ile ortalama 10 vuruşta ölebilirler. Pompalı Av Tüfeği hayvanları öldürmenin en etkin yoludur. Ayrıca ayıları öldürmek için ok ve yay kullanabilirsiniz ama ortalama 7 ok ile ancak ölürler. Eğer ayıyı balta ile öldürürseniz daha sonra eşya oluşturmada kullanmanız için deri düşecektir.

Eğer ayıyı öldüremeyeceğinizi düşünüyorsanız hızlıca uzaklaşmanızda fayda var. Çünkü ayının verdiği hasar fazla olacağından sizi öldürebilir. Ek olarak ayılar temellere çıkamazlar, buralara çıkarak ayıdan kurtulabilirsiniz. Bazen kurtlar ayılara saldırabilir, eğer etrafınızda kurt varsa bunu avantaj olarak kullanabilirsiniz.

Oyunun Experimental Sürümüne Göre:

Bu sürümde avcı yayı ile 3 atışta ayıları öldüremezsiniz. Ayılar sizi farketmeden uzaktan ateş edip, yakınlaşırsa da mızrak gibi yakın bir silahla işini bitirmeyi deneyebilirsiniz. Ayılar siz kaçtıkça hızlı bir şekilde üzerinize gelecektir, saldırmadan önce bunu göz önünde bulundurun.

Ayılar tek bir ısırıkta çok ciddi kanamalar verebilir bu yüzden oldukça tehlikelidirler. Rust’ta ayıları en rahat uzaktan silahlar ile öldürebilirsiniz.

Domuz:

Rust’ta domuzlar haritanın herhangi bir yerinde bulunabilir. Öldürüldüklerinde çeşitli malzeme ve et verir. Agresif değildirler.

Tavuklar:

Tavuklar küçük hayvanlardır ve ormanlık alanlarda bulunurlar, öldürmek için balta kullanabilirsiniz, agresif değildirler.

Geyik:

Geyikler haritanın heryerinde, özellikle ormanlık alanlarda bulunabilir. Öldürmek zordur, çünkü yaklaştığınızda sizden korkup kaçarlar. Agresif değildirler.

Atlar:

Atlar haritanın çeşitli yerlerinde bulunabilirler. Oyunun sadece Experimental sürümünde yer almaktadır. Çeşitli renkte olabilirler, agresif değildirler, oyuncu saldırdığında kaçarlar.

Kurtlar:

Kurtlar haritanın herhangi bir yerinde olabilir, agresif hayvanlardır. Siz saldırmasanız bile size gelip saldırabilir. Kurtlar çeşitli yollarla öldürülebilir.

Mutasyona Uğramış Kurt:

Rust’ta mutasyona uğramış kurtlar agresif hayvanlardır. Yaklaştığınızda size saldırırlar. Öldürdüğünüzde içerisinden eşya çıkabilir.

Tavşanlar:

Tavşanlar sadece oyunun Legacy sürümünde yer alır. Zararsız hayvanlardır ve tek vuruşla öldürülebilirler.

Rust Tool Cupboard Rehberi:

Rust Tool Cupboard Nedir? Ne İşe Yarar? rehberimizde Tool Cupboard yani alet dolabının ne işe yaradığını, nerede kullanıldığını, nasıl kullanıldığını, avantaj ve dezavantajları hakkında bilgi vereceğiz. Alet dolabı tüm evlerde bulunması gereken temel bir araçtır.

Rust alet dolabının temel görevi, koyduğunuz yerden 50 metre bir dairesel çapta alana inşa yapmanızı sağlıyor. Bu alana sadece alet dolabından yetki alan kişiler inşa yapabiliyor. Yani bu da demek oluyor ki başka birisi sizin alanınıza inşa yapamaz veya yaptığınız inşaları silemez. Yani alet dolabı sizin için koruyucu bir kalkan görevindedir.

Rust Tool Cupboard alet dolaplarını evinizin merkezi bir noktasına koymanız sizin için faydalı olacaktır. Çünkü bu sayede 50 metreleri çap eşit bir miktarda dağılacak. Ayrıca unutmamak gerekir ki alet dolaplarını mutlaka saklayınız. Evinize baskın yapan kişiler eğer alet dolabınızı ele geçirirse, yaptığınız yapıları silebilir veya yapı yaparak evinizi sahiplenebilirler.

Eskiden Rust alet dolapları her kata, hatta yan yana bile koyulabiliyordu. Fakat artık yeni gelen güncellemeler ile birlikte 50 metrelik çaplar içerisinde ancak yeni alet dolabı koyulabiliyor. Bu hem avantajlı hem dezavantajlı bir durum.

Avantajı, artık daha fazla alanda etki gösterebiliyoruz. Dezavantajı ise az miktarda koyabildiğimiz için alet dolaplarının bulunması ve ele geçirilmesi kolay olabiliyor. Rust’ta büyük yapılar yapıyorsanız veya harici yüksek taş duvar ile (high external wall) çevrili bir alanınız varsa bu alanın içerisine alet dolaplarınızı düzgün bir şekilde yerleştirmeye özen gösterin.

Hem içeriden hem dışarıdan yetkinizin olduğu yerleri iyi hesaplayın. En ufak bir yetkisiz alan kalması durumunda dışarıdan alet dolabı koyarak içeri başkalarının girmesi zor olmayacaktır.

Rust oyununda alet dolaplarının etkileşim bölümünde yetki al, yetki bırak, tüm yetkileri temizle gibi seçenekler mevcuttur. Eğer Rust’ta başka birinin alet dolabınızdan yetki aldığından şüpheleniyorsanız tüm yetkileri temizleyip yeni yetki alabilirsiniz.

Petrol Sondaj Kulesi Nasıl Kurulur?

Rust rehberimizin bu bölümünde Petrol Sondaj Kulesi Nasıl Kurulur? konusunu işleyeceğiz. Ve Rust oyununda petrol sondaj kulesi (pump jack)’nin nasıl kurulacağını, etkilerinin neler olduğunu ve ne gibi faydalar sağladığını anlatmaya çalışacağız.

Rust’ta petrol sondaj kuleleri hızlı gelişim ve yakıt bulma konusunda oldukça fayda sağlayan yapılardır. Rust Petrol sondaj kuleleri çeşitli alanlara kurulabilir. Fakat her bölgede petrol bulunmayabilir. Bunu göz önünde bulundurarak yer seçimi yapmalısınız.

Örneğin çöl gibi alanlardan petrol çıkma olasılığı daha yüksektir. Rust petrol sondaj kulesini kurmak için öncelikle kurulacak alandan petrol çıkıp çıkmadığını öğrenmemiz gerekiyor.

Dinamit (Survey Charge):

Rust’ta petrol sondaj kulesini kurmak istediğimiz alandan petrol çıkıp çıkmadığını öğrenmek için dinamit (survey charge) eşyasına sahip olmamız gerekiyor. Bu eşyayı kullanım menümüze koyarak, petrol sondaj kulesini kurmak istediğimiz alanın herhangi bir yerine farenin sol tuşuna basarak atıyoruz ve patlamasını bekliyoruz.

1-5 saniye içerisinde patlıyor. Eğer patladığında etrafa torba saçıldıysa ve patlayan yerde yuvarlak bir çukur oluştuysa o bölgeden petrol çıkıyor demektir. Etrafa saçılan torbayı toplayıp içinden ne kadar petrol çıktığını öğrenebiliriz. Eğer bölgedeki petrol işimize yaramıyor ise başka bölgelere istediğiniz miktarı bulana kadar dinamit atabilirsiniz.

Rust’ta oynarken dinamiti attık, istediğimiz petrolü bulduk peki şimdi ne yapacağız? Evet bu işlemleri yaptıktan sonra ve petrol sondaj kulesini ürettikten veya bulduktan sonra kullanım menümüze koyuyoruz. Ve ekran nişangahımızla petrol sondaj kulesini dinamitin oluşturduğu çukura yerleştiriyoruz.

Burada dikkat edilmesi gereken bir konu var, eğer çukura çok yakın olursanız petrol sondaj kulesini yerleştirme işlemi hep kırmızı olacaktır yani uygun bir açı yakalayamayıp yerleştiremeyeceksiniz.

Bu nedenden dolayı petrol sondaj kulesini yerleştirirken çukur ile aranıza mesafe açın ve sağa sola hareket ederek uygun açıyı bulmaya çalışınız. Eğer yine de yerleştiremiyorsanız açınız hala yakın olabilir ya da petrol sondaj kulesini koyacağınız alan içerisinde petrol sondaj kulesinin sınırlarını engelleyen bir yapı olabilir.

Bunlara dikkat ettiyseniz ve açınızı güzel ayarladıysanız Rust’taki petrol sondaj kulesini başarıyla yerleştirmiş olacaksınız. Unutmayın petrol sondaj kulesi, tıpkı maden ocağı gibi geniş bir alan istiyor ve bu alan içerisinde başka yapıların olmasına müsade etmiyor.

Maden Ocağı Nasıl Kurulur?:

Rust’ta Maden Ocağı Nasıl Kurulur? rehberimizde maden ocağı (taş ocağı)’nın nasıl kurulacağını, etkilerinin neler olduğunu ve ne gibi faydalar sağladığını inceleyeceğiz.

Rust’ta maden ocakları hızlı gelişim ve maden bulma konusunda oldukça fayda sağlayan yapılardır. Maden ocakları çeşitli alanlara kurulabilir. Kuruldukları bölgelere göre hangi madenleri çıkartacağı değişmektedir.

Örneğin karlı bir alana kurulan maden ocağından yüksek kaliteli metal (high quality metal) çıkma olasılığının daha yüksek olması gibi. Maden ocağını kurmak için öncelikle kurulacak alandan hangi madenin çıktığını öğrenmemiz gerekiyor.

Dinamit (Survey Charge):

Rust’ta maden ocağını kurmak istediğimiz alandan hangi madenlerin çıktığını öğrenmek için dinamit (survey charge) eşyasına sahip olmamız gerekiyor. Bu eşyayı kullanım menümüze koyarak, maden ocağını kurmak istediğimiz alanın her hangi bir yerine farenin sol tuşuna basarak atıyoruz ve patlamasını bekliyoruz.

1-5 saniye içerisinde patlıyor. Eğer patladığında etrafa torbalar saçıldıysa o bölgeden maden çıkıyor demektir. Eğer o bölgede maden varsa dinamiti attığınız yerde bir çukur oluşacaktır. Etrafa saçılan torbaları toplayıp içinden hangi madenden ne kadar çıktığını öğrenebiliriz. Eğer bölgedeki maden işimize yaramıyor ise başka bölgelere istediğiniz madeni bulana kadar dinamit atabilirsiniz.

Dinamiti attık, istediğimiz madeni bulduk peki şimdi ne yapacağız? Evet bu işlemleri yaptıktan sonra maden ocağını ürettikten veya bulduktan sonra kullanım menümüze koyuyoruz ve ekran nişangahımızla maden ocağını dinamitin oluşturduğu çukura yerleştiriyoruz.

Burada dikkat edilmesi gereken bir konu var. Eğer çukura çok yakın olursanız maden ocağını yerleştirme işlemi hep kırmızı olacaktır. Yani uygun bir açı yakalayamayıp yerleştiremeyeceksiniz. Bu nedenden dolayı maden ocağını yerleştirirken çukur ile aranıza mesafe açın ve sağa sola hareket ederek uygun açıyı bulmaya çalışın.

Eğer yine de yerleştiremiyorsanız açınız hala yakın olabilir ya da maden ocağını koyacağınız alan içerisinde maden ocağının sınırlarını engelleyen bir yapı olabilir.

Bunlara dikkat ettiyseniz ve açınızı güzel ayarladıysanız Rust’ta maden ocağını başarıyla yerleştirmiş olacaksınız. Unutmayın maden ocağı geniş bir alan istiyor ve bu alan içerisinde başka yapıların olmasına müsade etmiyor.

Rust Kaya Rehberi:

Kaya, Rust oyunda savaşmak ve materyal toplamak için kullanabileceğiniz en basit alettir. Oyunda her yeniden doğuşunuzda alet kemerinizde bir Kaya ile başlarsınız ve başka türlü elde edilemez.

Kayanın asıl amacı yeni oyuncular daha iyi aletler üretebilene kadar materyal toplamasına yardımcı olmaktır. Odun toplamak için Taş Balta, ve maden toplamak için ise Taş Kazma gibi. Kaya ayrıca başka oyuncularla savaşmak, varilleri kırmak ve yapılara hasar vermek için de kulanabilir. Fakat dayanıklılığı kısıtlıdır. Yine de biraz gelişene kadar idare eder.

Rust oyununda kaya elinizde iken sol tık yapmak önünüzde ne varsa ona vurmaya yarar. Bu şekilde saldırabilir ve materyal toplayabilirsiniz. Bunun yanı sıra kaya elinizde iken sağ tık yaparsanız elinizdeki kayayı kısa bir mesafe ileri fırlatırsınız. Rust oynarken kayayı fırlatmak zırhsız oyunculara oldukça büyük miktarda hasar verir.

Rust oyunda kaya ile maden toplarken Yüksek Kalite Metal madeni bile toplayabilirsiniz.

Kayalar Hakkında Genel Bilgiler:

 • Fırlatılabilir
 • Yakın Dövüş için;
  • Saldırı uzaklığı: 1.25m
  • Hasarı: 10
  • Hasar Türü: Çarpma Blunt
 • Menzilli Saldırı İçin
  • Kırılma olasılığı: %1
  • Hasarı: 8
  • Boyutu: 15 cm
  • Hasar tipi: Mermi Bullet
 • Yapılara hasar:
  • Tahta: 2
  • Ahşap: 0.2
  • Taş: 0.2
  • Metal: 0.1
  • Armored: 0.1

Rust Başlangıç Rehberi

Rust Meşale Rehberi:

Rust oyununda meşaleler etrafa ışık sağlar. Meşaleler bir oyuncunun yeni doğduğunda sahip olacağı iki eşyadan biridir (Diğeri ise Kaya‘dır). Rust’ta meşaleyi açıp kapatmak için sağ tık kullanılır.

Bir kez açıldığında meşale yakıtını tüketmeye başlar ve dayanıklılık kısmında takip edilir. Meşaleler aynı zamanda açık durumda iken son çare olarak kullanılabilecek biraz etkili bir yakın dövüş silahıdır. Fakat oyundaki diğer tüm eşyalarla karşılaştırıldığında dayanıklılığı çok çabuk düşer.

Rust’ta meşale açık durumda iken geceleri dışarıda gezerken çok dikkatli olmalısınız. Çünkü meşale özellikle geceleri sizi başkaları tarafıdan çok kolay görünür ve farkedilir kılacaktır. Bazı kişiler size saldırmaya kalkışabilir.

Meşale Üretimi:

Meşale tarifi varsayılan olarak bilinir. Rust’ta meşaleyi şu malzemeler ile üretebilirsiniz:

 • 30 Odun,
 • 1 Kumaş,
 • 5 Düşük Kaliteli Yakıt,
 • Meşalenin üretimi 30 saniye sürer.

Meşaleler Hakkında Genel Bilgiler:

 • Fırlatılamaz
 • Yakın Dövüş İçin:
  • Hasar menzili: 1.5 m
  • Hasar: 5
  • Hasar türü: Çarpma

Rust Balta Rehberi:

Balta temel amacı olarak odun toplamak için kullanılır, fakat bunun yanı sıra oyunculara, hayvanlara hatta yapılara ve varillere hasar vermek için de kullanılabilir. Kullanım olarak Taş Balta nın gelişmiş bir halidir. Daha fazla odun toplar ve daha fazla hasar verir.

Rust oyunda mevcut olan en performanslı odun toplama aleti baltadır, dayanıklılığı yüksek ve üretimi kolaydır. Fakat yine de en hızlı toplama aleti olan Gelişmiş Balta kadar iyi değildir. Balta savrulduğunda yemek tüketir ve açlığınız artar.

Baltalar Hakkında Genel Bilgiler:

 • Fırlatılabilir
 • Yakın Dövüş İçin:
  • Saldırı menzili: 1,5 m
  • Hasar: 25
  • Hasar türü: Çarpma (10), Kesme (15)
 • Uzak Menzil İçin:
  • Kırılma ihtimali: %1
  • Kalınlığı: 15 cm.
  • Hasar: 8
  • Hasar türü: Mermi (8)
 • Toplama:
  • Et
   • Hasar: 12
   • Dayanıklılık kaybı: 1
  • Maden:
   • Hasar: 10
   • Dayanıklılık kaybı: 5
  • Ağaç:
   • Hasar: 25
   • Dayanıklılık kaybı: 0.3

Rust Taş Balta Rehberi:

Taş balta hem bir silah olarak hem de materyal toplamak için kullanılabilir. Taş balta, Rust’ta kaya ile elde edebileceğiniz materyalin iki katını toplamanızı sağlar, fakat yine de normal baltaya nazaran daha yavaştır. Taş balta materyal toplamaya başlamak için çok hoş ve elverişli bir alettir.

Taş Balta Hakkında Genel Bilgiler:

 • Yapılara Hasar:
  • Odun: 3
  • Ahşap: 2.1
  • Taş: 0.3
  • Metal: 0.15
  • Zırhlı: 0.15 (Son güncellemelerde bu değerler 1/10 a indirgenmiştir.)

Taş Balta Üretimi:

Taş balta tarifi varsayılan olarak bilinir, ve şu malzemeler ile üretebilirsiniz:

 • 200 Odun,
 • 100 Taş.

Rust Taş Kazma Rehberi:

Taş kazma hem materyal toplamak için hem de bir silah olarak kullanılabilir. Rust’taki ana kullanım amacı kayalardan: Taş, Metal, Kükürt ve Yüksek Kaliteli Metal toplamaktır.

Taş Kazma Hakkında Genel Bilgiler:

 • Fırlatılabilir
 • Yakın dövüş için:
  • Saldırı menzili: 1.5m
  • Hasar: 17
  • Hasar türü: Çarpma (7), Saplama (10)
 • Menzilli için:
  • Hasar: 8
  • Hasar türü: Mermi (8)
 • Toplama:
  • Et:
   • Hasar: 10
   • Kırılma: 1
  • Maden:
   • Hasar: 16
   • Kırılma 0.3
  • Ağaç:
   • Hasar: 5
   • Kırılma: 5

Taş Kazma Üretimi:

Taş kazma varsayılan olarak bilinir ve şu malzemeler ile üretilebilir:

 • 125 Taş,
 • 250 Odun.

Yapılara Hasarı:

  • Odun: 3.4
  • Ahşap: 1.14
  • Taş: 0.64
 • Metal: 0.27
 • Zırhlı: 0.27

Rust Blueprint Rehberi:

Rust Blueprint yani Planlar oyun içinde eşyaları öğrenebilmenizi ve üretebilmenizi sağlayan eşyalardır. Bunları özel bölgelerden, hava desteğinden ve planlardan elde edebilirsiniz. Her bir türden farklı seviyelerde eşya planı çıkar ve planların (Blueprintler) birkaç türü bulunur;

 • Plan Parçaları (BP Fragments),
 • Plan Sayfası (BP Page),
 • Plan Kitabı (BP Book),
 • Plan Kitaplığı (BP Library).

Rust Yemek Rehberi:

Rust yemek rehberi, oyundaki yemeklerin, etkilerini görebileceğiniz bilgileri barındırır. Aşağıdaki Rust Yemek Rehberi görselinde verilen bilgiler çeşitli etkenlere göre farklılık gösterebilir.

Rust Yemek Rehberi

Rust Kıyafetler Rehberi:

Rust kıyafetler rehberinde oyundaki kıyafetlerin verdiği bonusları, etkilerini ve sizi nelere karşı koruduğu hakkında bilgiler yer almaktadır. Aşağıdaki Rust Kıyafetler Rehberi görselinde verilen bilgiler çeşitli etkenlere göre farklılık gösterebilir.

Rust Kıyafetler Rehberi

Rust Silahlar Rehberi:

Rust silahlar rehberi, oyundaki silahları, etkilerini, menzillerini ve hasarlarını görebileceğiniz bilgileri barındırır. Aşağıdaki Rust Silahlar Rehberi görselinde verilen bilgiler ortalama ve zırhsız hasar bilgileridir. Giyilen zırha ve etken durumlara göre farklılık gösterebilir.

Rust Silahlar Rehberi

Rust Seviye Rehberi:

Rust seviye rehberinde yeni tecrübe sistemi ile gelen üretim ağacının hangi sırada açıldığını öğrenebilirsiniz. Aşağıdaki Rust Seviye Rehberi görselinde hangi seviyede hangi eşyanın açıldığını detaylı bir şekilde inceleyebilirsiniz. Ayrıca Rust’ta hızlı level kasma taktiklerinin anlatıldığı videoyu da aşağıdan izleyebilirsiniz.

Rust Seviye Rehberi

Künyesi
Yayımcı

Facepunch Studios

Yapımcı

Facepunch Studios

Çıkış Tarihi

11 Aralık 2013 (İlk sürüm)

08 Şubat 2018 (Kararlı sürüm)

Platformlar

PC, Linux, Mac OS

Oyun Türü

Aksiyon, Macera, Bağımsız Yapımcı, Hayatta Kalma Oyunu

Oyun Motoru

Unity Engine

ESRB Rating

MATURE 17+

Puanlar
Editörün Puanı
Okur Puanları
Siz de Puanlayın
Genel Değerlendirme
Editörün Puanı
Okur Puanları
1 Oy
Oyladınız
Yazıyı Oyla
Çok İyi
0%
İyi
100%
Eh İşte
0%
Kötü
0%
Yazar Hakkında
Veteran Soldier
Yazılarını sosyal medya platformlarınızda paylaşmanızdan, sitede sörf yapmanızdan ve yorum yazmanızdan memnuniyet duyan bir website amelesi ve amatör Call of Duty oyuncusu...