İncelemeler
Hoşgeldiniz...
Saints Row: The Third İncelemesi ve Sistem Gereksinimleri
0

Saint Row: The Third raflara çıktı ve oyunseverlere merhaba dedi. Biz de minimum ve önerilen sistem gereksinimlerini de vererek oyunun incelemesini yapmak ve oyunseverlere bir nebze de olsa oyun hakkında bilgi vermek istiyoruz. Saints Row: The Third, ister istemez akıllara ünlü oyun serisi Grand Theft Auto’yu getiriyor.

Gerek konusu, gerek tarzı ve gerekse oynanış şekliyle bizlere bu oyunu her adımımızda hatırlatan Saints Row, maalesef konu başarı olunca bu efsanenin gölgesinde kalmaktan kurtulamıyor. Bizler de oyunu GTA gibi bir dev ile kıyaslamanın yanlış olacağını düşünerek derhal diğer eleştirilerimize geçiyoruz. Ve başlıyoruz.

Hikayesi:

Saints Row: The Third incelememize başlamadan önce isterseniz size oyun ile ilgili genel bilgiler verelim. Saints Row: The Third’ün ana konusunu çete savaşları oluşturuyor. Konu böyle olunca, biz de oyunda buna paralel olarak bir çetenin liderini canlandırıyoruz. The Third Street isimli liderliğini yaptığımız çete ile Syndicate isimli bir çete arasında savaş başlar.

İşte oyunun ana temasını bu savaş oluşturuyor. Tabi bunun yanında daha başka birçok çete ile de mücadele ediyor, görev yapıyor ve tüm bunların yanında hayatta kalıp kendi bölgemizi korumaya çalışıyoruz. Ancak emin olun böyle bir oyunda, sürekli savaşların, çatışmaların ve sizi öldürmek için can atan onlarca düşmanınızın olduğu maceralarda bunu yapabilmek yani hayatta kalabilmek hiçte kolay olmayacaktır.

Saints Row: The Third Sistem Gereksinimleri
Minimum

İşletim SistemiWindows XP veya üzeri işletim sistemi.
İşlemciIntel Core 2 Duo 2.0 GHz. ya da AMD Athlon X2 veya üzeri işlemci.
Ram2 Gb. veya üzeri ram miktarı.
Ekran KartıAMD Radeon HD 3800 serisi ya da NVidia GeForce 8800 serisi veya üzeri Shader Model 3.0 destekli ekran kartı.
Harddisk10 Gb. boş alan.
DirectXDX 9.0c

Saints Row: The Third İncelemesi ve Sistem Gereksinimleri

Oynanış:

Saints Row: The Third oyununa ilk başladığınızda, suratında koca koca maskeler olan bir sürü gangaster göreceksiniz. Hemen kötü anlamayın çünkü o gangisterlerden birisi de sizsiniz. Çünkü lideri olduğunuz çete bir bankayı soymaktadır ve bu soygunu bizzat siz yönetiyorsunuz. Buraya kadar işe objektif açıdan bakacak olursak herşey normal gibi.

Ancak bir süre sonra, ortalıkta müthiş bir durgunluğun olduğunu farkediyoruz. Yani sanki biz orada banka soygunu değil de film çeviriyormuşuz gibi herkes son derece sakin ve kendi halinde. Bu durumu olduça garipsedik başlarda, ancak değil mi ki daha sonra bir adamın yanında bir başka masumu öldürdük ve o adam kahkalarla gülmeye başladı.

İşte o zaman anladık ki alışılmışın dışında bir yapay zeka ve senaryoya sahip The Saints Row: The Third. Şöyle söyleyelim, oyunun genelinde bir mizah anlayışı var. Bu durum bazen gerçekten komik sahnelere yol açarken bazende oldukça saçma haller alıyor. Biz konumuza dönecek olursak, neyse ki silahların patlamasıyla birlikte herşey normale dönüyor ve insanlar çığlık çığlığa kaçışmaya başlıyor ve o andan itibaren oyun resmen başlıyor.

Bölge Savaşları:

Saints Row: The Third oyununun geçtiği şehir olan Steelport, birçok çete tarafından paylaşılmış ve bunun sonunda da her çetenin kendisine ait bir bölgesinin olduğu bir şehir ortaya çıkmıştır. İşte oyun boyunca, yapacağımız tüm görevlerde ister istemez bir başkasının bölgesine girdiğimiz için, sürekli bir çatışma içerisinde kalıyoruz.

Ancak bu durumdan geçici olarakta olsa kurtulmanın bir yolu var. O da çetelerin kökünü kazımak. Yani eğer isterseniz, sizi çok rahatsız eden çetelerin bölgelerini uzun ve kanlı çatışmalar sonucunda ellerinden alabilir ve o bölgede krallığınızı ilan edebilirsiniz. Ancak unutmayın ki, intikam soğuk yenen bir yemektir.

Yani her an, bölgesini ellerinden aldığınız gangasterler güçlerini geri toplayıp sizin alanlarınıza saldırabilir. Bunun için oyun boyunca gözünüzü dört açmak ve bölgenizi korumak zorundasınız.

Çete Savaşları:

Oyunun sağlam bir altyapıya en azından hikaye açısından güçlü bir zemine dayandığını söyleyemeyiz. Maceraya başladığımız ilk andan itibaren oyunda adrenalinin ve heyecanın üst seviyede olmasının amaçlandığı farkediyoruz.

Örneğin Saints Row: The Third oynarken çete savaşları üzerinde çok fazla düşünülecek ya da plan yapılacak bir konu değil. Ancak yapımcılarda zaten buna çok fazla önem vermemiş. Asıl unsur, oyunda ki adrenalin seviyesinin düşmemesi. Bizim bu konudaki genel düşüncemiz oyunun hedeflediği noktaya hemen hemen ulaştığı yönünde.

Çete savaşlarını sever misiniz?

Bir kere oyunda dilediğimiz herşeyi kullanabiliyoruz. Bunu her anlamda anlayabilirsiniz. Öncelikle silah olarak neredeyse onlarca farklı seçenek bizleri bekliyor. Bunlar içinden hayli ilginç olanları da var ancak onları keşfetme keyfini sizlere bırakıyor ve diğer konuya geçiyoruz.

İkinci olarak başta araba olmak üzere helikopter de dahil bütün araçları yine kullanabiliyoruz. Sokaktan geçen bir arabanın önünü kesip şöförünü indirip dövdükten sonra arabayı alıp gaza basmanın keyfi gerçekten güzel olmuş.

Saints Row: The Third Sistem Gereksinimleri
Önerilen

İşletim SistemiWindows 7 veya üzeri işletim sistemi.
İşlemciIntel Quad Core (i5) ya da AMD Phenom II X4 veya üzeri işlemci.
Ram4 Gb. veya üzeri ram miktarı.
Ekran KartıAMD Radeon HD 5000 serisi ya da NVidia GeForce GTX 400 serisi veya üzeri Shader Model 4.0 destekli ekran kartı.
Harddisk10 Gb. boş alan.
DirectXDX 11

Grafikler:

Oyunun grafikleri açıkçası, son zamanlarda çıkan yapımları göz önüne aldığımızda bizlere biraz yavan geldi. Yani yapımcılar, ne XBox 360’ın ne de PS3’ün nimetlerinden sonuna kadar yararlanamamış gibi görünüyor.

Eğer elinizde böylesine sağlam konsollar varsa, insan oyunların da bu güce ayak uydurmasını bekliyor. Bununla birlikte, bizim beklentilerimizin yüksek olduğunu da bir kez daha hatırlatıp, Saints Row: The Third’ün genel grafiklerinin yine de kalburüstü seviyede olduğunu belirtebiliriz.

Sesler:

Oyunun ses grafikleri ise, karşımıza daha başarılı bir şekilde çıkıyor. Gerek kaliteli dublajlari gerekse arkafon müzikleri bizlerin oyuna her an sıkı sıkıya tutunmamızı sağlıyor. Bununla birlikte Saints Row: The Third’ün online versiyonu kullanıcılara keyifli dakikalar vaat ediyor. Arkadaşlarınızla co-op tarzı oynayabileceğiniz bu macerada, çetelerle omuz omuza savaşmak oldukça heyecanlı olsa gerek.

Sözün Bittiği Yer:

Saints Row: The Third, her oyunseverin koleksiyonunda olması gereken, sizi günlerce ekrana bağlayacak nitelikte olmasa da sıkıldığınız zamanlarda takıp oynayabileceğiniz bir oyun olmuş.

Künyesi
Yayımcı

THQ

Yapımcı

Volition

Çıkış Tarihi

PC, PS3, XBox 360 için: 18 Kasım 2011

Linux için: 15 Nisan 2016

Platformlar

PC, XBox 360 ve PS3

Oyun Motoru

Havok

ESRB Rating

MATURE 17+

Puanlar
Editörün Puanı
Okur Puanları
Siz de Puanlayın
Genel Değerlendirme
8.0
8.6
Aldığı Puanlar

Saints Row: The Third’de tıpkı diğer açık dünyalı oyunlar gibi basit bir hikaye üzerine kurgulanmış, ancak her an adrenalinin ve heyecanın üst seviyede olmasının amaçlandığı bir yapım olmuş.

8.0
Editörün Puanı
8.6
Okur Puanları
1 Oy
Oyladınız
Yazıyı Oyla
Çok İyi
0%
İyi
100%
Eh İşte
0%
Kötü
0%
Yazar Hakkında
Veteran Soldier

Yazılarını sosyal medya platformlarınızda paylaşmanızdan, sitede sörf yapmanızdan ve yorum yazmanızdan memnuniyet duyan bir website amelesi ve amatör Call of Duty oyuncusu…