İncelemeler
Hoşgeldiniz...
Saw Sistem Gereksinimleri ve Oyun İncelemesi

Korku filmi dediğimizde Scream ve Elm sokağı kabusu gibi filmler gelirdi hep aklımıza. Ancak son senelerde bu klasiklerin arasına giren başka bir film var ki çıktığı 2004 yılına damgasını vurmuş ve büyük bir hayran kitlesine ulaşmışlardı. Filmin konusundan kısaca bahsedelim. Bir ülkede bir suç işlenmiş ise suçlu devletin yargı organları tarafından cezalandırlır. Ama bazen bu durum istenildiği gibi olmaz. Suçlu olan kişi bir şekilde adaletten kurtulmaya başarır. Rüşvet, yalancı şahitler vs. araçlarla kendilerini suçsuz konuma getirirler.

İşte testere tam bu noktada devreye girmektedir. Adaletten kaçanların hepsi testere ile tanışmak zorunda kalırlar. Testere, adaletten kaçan bu insanlara kendi yöntemleriyle ceza verir. Ölümcül tuzaklar arasında, testerenin koyduğu kurallara göre hareket etmek zorundadırlar. Oyunda bu kurgu ve mantıkla hazırlanmış. Filmin senaristleri oyunun senaryosunuda hazırlamışlar. Oyunu Konami’nin hazırlamasıda ayrı bir heyecan katıyor.

Saw Minimum Sistem Gereksinimleri:

 • O/S:Windows XP (Service Pack 3), Windows Vista veya üzeri işletim sistemi,
 • İşlemci: Intel Pentium 4 2.4 GHz. ya da AMD Athlon 2.0+ Ghz. işlemci,
 • RAM: 1 Gb. bellek miktarı,
 • Ekran Kartı: NVidia GeForce 6600+, ATI X1300+ ekran kartı,
 • Harddisk: 12 Gb. boş alan,
 • DirectX: 9.0c

Oynanış:

Saw‘ı açınca karşımıza sade bir menü çıkıyor. Oyunda iki adet zorluk seviyesi var. Normal seviyede bile çok zorlanacağınız yerler var. Senaryo 1. ve 2. filmler arasında geçiyor. İlk filmde Testere’yi yakalamak için uğraşan dedektif Tapp ortağını onun kurduğu tuzakla kaybetmiştir. Rozeti de elinden alınmıştır.

Oyunun başında Jigsaw’ın o meşhur tuzaklarından kurulu bir düzende ve yaralı bir şekilde terkedilmiş bir hastanede açar gözlerini. Kendine gelince her zamanki gibi televizyon açılıyor. Jigsaw’ın meşhur bebeğinin kahkahaları yükseliyor. Bebek tuzak hakkında bilgi verdikten sonra iyi şanslar diliyor ve kayboluyor.

Dedektif kafasında metal bir tuzakla ve sandalyeye bağlı olarak oturuyor. Bize verilen zaman aralığında, mouse yardımıyla kafamızdaki tuzağı çıkarmamız gerekiyor. Çıkaramadığımız takdirde kafamız parçalanıyor ve oyun başlamadan bitmiş oluyor. Oyunun başı olduğu için o kadar zorlayıcı değil. Oyunun bir çok yerinde bizi bulmacalar bekliyor. Hatta zekamızı ölçecek kadar zor ve zevkli bulmacalar. Dedektifin kafasındaki metali çıkardıktan sonra bu bulmacalardan bir tanesi karşımıza çıkıyor.

Saw Sistem Gereksinimleri ve Oyun İncelemesi

Kurtulduktan sonra ileride gördüğünüz kapıdan çıkmaz isteyeceksiniz. Ancak kapı asma bir kilit ile kilitlenmiş. Açılması için 3 haneli bir şifre gerekli. Jigsaw’ın bu şifreyi odanın içinde bir yerlere yazdığını düşünerek aramaya başlıyoruz. Oda dediğimiz yerde bir tuvalet. Tuvaletteki kabinin üzerinde kırmızı boya ile yazılan rakamlar dikkat çekiyor. Fakat bu rakamlar ters yazılmış. Kabinlerin karşısındaki aynada ise düz bir şekilde yazan rakamlar var. Ancak o da ne! Rakamların üst kısımları eksik yazılmış. Yani 1 ile 7’yi karıştırabilirsiniz. Ancak Jigsaw aynaya eksik kısımları çizmiş. Ve bunu gördüğünüz anda işte zafer.

Odadan çıkmayı başarıyorsunuz. Ancak bu o kadar sevindirici değil, çünkü oyun daha yeni başlıyor. Oyunda hep bu tarz bulmacalar var. Zamana karşı yarışılan görevlerde ise anahtar veya herhangi bir şey arıyoruz. Örneğin bir görevde iki dk. içinde odadaki tuvaletlerden birindeki sigortayı bulmamız isteniyor. Bulamazsanız bomba patlıyor.

Bugüne kadar hep insan kurtardınız, şimdi öldürmeniz gerekiyor. Yaşamak için öldürebilir misin?

Oyunda girdiğiniz her odada muhakkak bir not veya kaset buluyorsunuz. Bunların içerikleri Jigsaw’ın ipuçları ve nasihatleri oluyor. Oyunun bir bölümünde bir morgda 4 sedye ve üzerinde 4 insan çıkıyor karşımıza. Bunlardan 3 tanesi yaşamakta, 1 tanesi ise ölmüş durumda. Ölü olanın içi cam kırklarıyla doldurulmuş. Bizim aradığımız ipucu da cesedin içinde. Jigsaw bir not bırakmış. Bu notta, ”Bugüne kadar hep insan kurtardınız, şimdi yaşamak için öldürmeniz gerekiyor” diye yazıyor.

Neşteri alıp birini keserseniz cesedi bulma şansınız %25’tir. Yanlış kişi keserseniz herhangi bir şey olmuyor, ancak yanlış kişiyse adam çırpınmaya başlıyor ve bağırsakları dışarı çıkarak ölüyor. Bu da ortaya kötü bir manzara çıkmasına neden oluyor. Ama rastgele seçim yapmanıza hiç gerek yok. Çünkü Jigsaw muhakkak bir ipucu bırakıyor. Mesela bu bölümde duvarda hastaların mide filmleri bulunuyor. Filmlerden anahtar’ın kimde olduğunu bulma şansına sahip oluyorsunuz. İsimleri de zaten ayaklarına bağlı kağıtlarda yazıyor.

Oyunda silah olarak kullanılabilecek bir sürü alet var. Makas, levye, metal boru, tabanca, sopa ve el baltası bunlardan bir kaçı. Bunlardan yanımızda sadece bir tane bulundurabiliyoruz. Dedektif oyunun sonuna kadar çıplak ayakla dolaştığından dolayı yerdeki cam kırıklarına dikkat etmek gerekiyor. Aksi halde sağlık barınız bir hayli azalabilir. Sağlık barını azaltan diğer bir etken ise hastanedeki diğer kurbanlar.

Hastanede çok sayıda kurban var. Bu kurbanlar da kendilerine kurulan tuzaklardan kurtulmak için bize saldırabiliyorlar. Ama bu saldırılara karşı kendimizi koruyabiliyoruz. Ayrıca saldırı içinde bazı aletler kullanabiliyoruz. Oyunda bazı kapılar maymuncuk usülü ile açlıyor. Ama her kapıyı bodoslama açmanızı tavsiye etmem. Çünkü kapıların arkasında Jigsaw’ın meşhur pompalı tüfeği çıkabilir. Kapıyı dikkatsiz bir şekilde açtığınızda tüfek ateş alıyor ve kafanızı bedeninizden ayırıyor.

Böyle bir kapıya geldiğinizde karakterimiz kapıyı yavaşça açıyor, kapı açılırken bir rakam çıkıyor. Siz klavye yardımıyla bu tuşa bastığınızda tuzak etkisiz hale gelmiş oluyor.Ama zamanında basmayıp ya da yanlış bir tuşa bastığınız anda ölüyorsunuz. Bulmacaların geneli çok zevkli ancak zamana karşı olan oyunlar panik ve stres yaratabilir.

Saw Önerilen Sistem Gereksinimleri:

 • O/S: Windows XP (Service Pack 3), Windows Vista veya üzeri işletim sistemi,
 • İşlemci: Intel Core 2 Duo ya da AMD Athlon X2 işlemci,
 • RAM: 2 Gb. bellek miktarı,
 • Ekran Kartı: NVidia GeForce 7600, ATI X1900 ekran kartı,
 • Harddisk: 12 Gb. boş alan,
 • DirectX: 9.0c

Sonuç Olarak:

Yapımdaki ufak eksikleri saymazsak senaryosu ve müzikleri ile oynanmaya değer bir oyun. Oyunun en cazip gelen noktalarından bir tanesi Jigsaw’ı filmdeki testerenin seslendirmiş olmasıdır. Oyunda da filmden bir çok tanıdık karaktere rastlıyoruz. Eğer testere serisini izleyip sevdiyseniz bu oyun tam size göre.

Künyesi
Yayımcı

Konami, Brash Entertainment

Yapımcı

Konami, Zombie Studios

Çıkış Tarihi

06 Ekim 2009

Platformlar

PC, PlayStation 3, XBox 360

Oyun Türü

Korku Oyunu

Oyun Motoru

Unreal Engine 3

ESRB Rating

MATURE 17+

Puanlar
Editörün Puanı
Okur Puanları
Siz de Puanlayın
Genel Değerlendirme
7.5
8.3
Aldığı Puanlar

Özellikle korku türü oyunlardan hoşlananlar için SAW'ın kaçırılmaması gerektiğini düşünüyorum.

7.5
Editörün Puanı
8.3
Okur Puanları
1 Oy
Oyladınız
Yazar Hakkında
Veteran Soldier
Yazılarını sosyal medya platformlarınızda paylaşmanızdan, sitede sörf yapmanızdan ve yorum yazmanızdan memnuniyet duyan bir website çalışanı ve amatör Call of Duty oyuncusu...
Abonelik
Bildir
3 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments