İncelemeler
Hoşgeldiniz...
Serious Sam 2 İncelemesi ve Sistem Gereksinimleri
İnceleme

Serious Sam 2 İncelemesi ve Sistem Gereksinimleri

Yazar: 11 Ocak 2020

Serious Sam 2 incelememizi ve oyuna ait minimum ve önerilen sistem gereksinimleri bilgilerini yazının devamında bulabilirsiniz. İlk oyunu oynayanlar da bilir, karakterimizin adı Sam Stone. Nam-ı diğer Serious Sam. Kot pantolon, meşhur sarı zemin üstüne bomba baskılı beyaz tişörtüyle bir efsane.

Bundan önce incelemesini yaptığımız oyunlarda, hikaye yazının önemli bir yerini kaplıyordu fakat Serious Sam 2 için böyle bir şey geçerli değil. Çünkü olay hikaye değil. Bu oyunun felsefesi net: Taktik maktik yok bam bam bam!

Serious Sam 2 Sistem Gereksinimleri
Minimum

İşletim Sistemi Windows XP, Windows 7, Windows 8, Windows 10 veya üzeri 32/64-Bit işletim sistemi.
İşlemci Intel Pentium 4 2.0 GHz. ya da AMD Athlon XP 1700+ 1.5 GHz. veya üzeri işlemci.
Ram 2 Gb. veya üzeri ram miktarı.
Ekran Kartı AMD Radeon X300 serisi ya da NVidia GeForce FX 5200 veya üzeri en az 512 Mb. belleğe sahip ekran kartı.
Harddisk 3 Gb. boş alan.
DirectX DX 9.0c

Hikayesi:

Her ne kadar Serious Sam 2’de hikaye ön planda değil desem da biraz bahsetmeden geçmeyelim. İnsanlığın sonunu getirmek isteyen, tüm gücünü bunun için kullanan Mental isimli bir kötü karakter var. Bizim de amacımız Mental’i öldürüp insanlığı kurtarmak, fakat tabi ki de bu kolay olmayacak.

Mental, Sirius isimli bir gezegende yaşıyor. Sirius bir zamanlar Sirianların yaşadığı ihtişamlı bir gezegendi, hatta Sirianlar birçok kez Dünya’yı da ziyaret etmişler, fakat artık Mental’in üssü konumundadır.

Dediğim gibi Mental’i öldürmek kolay olmayacak, bu yüzden yardım almakta fayda görüp Sirian Büyük Konsey’ine gidiyoruz. Burada Konsey üyeleri bize onu nasıl öldürebileceğimizi açıklıyor. Antik bir Sirian Madalyonu, Mental’i savunmasız bırakacak güce sahiptir. Bizim de Serious Sam 2’deki görevimiz Madalyon’u ele geçirip Mental’in karşısına çıkmak.

Fakat bir sorun var. Madalyon 5 parça halinde ve parçaların her biri farklı varlıklar tarafından farklı gezegenlerde tutuluyor. Sırayla gezegenler arasında dolaşıp 5 parçayı bir araya getirmek zorundayız. Kleer gezegeni hariç tüm gezegenler dostane bir tutum sergiliyorsa da, hepsi Mental’in kontrolü altında ve tehlikeliler.

Serious Sam 2 Sistem Gereksinimleri
Önerilen

İşletim Sistemi Windows 7, Windows 8, Windows 10 veya üzeri 32/64-Bit işletim sistemi.
İşlemci Intel Pentium 4 3.0 GHz. ya da AMD Athlon 64 3000+ 2.0 GHz. veya üzeri işlemci.
Ram 4 Gb. bellek miktarı.
Ekran Kartı AMD Radeon X850 ya da NVidia GeForce 6800 veya üzeri en az 1 Gb. belleğe sahip ekran kartı.
Harddisk 3 Gb. boş alan miktarı.
DirectX DX 9.0c

Oynanış:

Şimdi sıra Serious Sam 2’nin oynanışında. İşte yukarıda bahsettiğim felsefe de burada başlıyor. Mental’in kontrolünde olan gezegenler yaratık kaynıyor. Kalkanlarıyla üstümüze gelen koca Primitive’ler, ellerindeki bombalarla deli gibi koşuşturan kafasız kamikazeler, orklar, zombiler, dev silahlarıyla kocaman kırmızı boğalar, devasa cyclopslar ve daha onlarca yaratık.

Serious Sam 2’de bu kadar çok düşman olunca haliyle oyunun çok büyük bir kısmı ateş etmekle geçiyor. Bu kadar çok öldürülecek yaratık olunca silah seçenekleri de oldukça fazla. Pompalı tüfek, keskin nişancı tüfeği, roketatar gibi bilinen silahların yanında top (evet bildiğiniz savaş topu), sarı ve mavi ışın atan silahlar ve hedefe doğru uçan bombalı bir papağan bile var. Ama benim favori öldürme aracım, çevresi demir dikenlerle kaplı bir top. Serious Sam’i zevkli kılan yan da bunlar zaten.

Serious Sam 2’de karşımıza çıkan her şeyi öldürüp madalyonun parçalarını bir bir topladıktan sonra sonunda Sirius’a gidip Mental’in karşısına çıkıyoruz. Mental’in taht odasına ulaştığımızda evrenin ışığı sönüyor. Mental konuşarak kurtulmaya çalışıyor, hatta Sam’in babası olduğunu söyleyecekken buna fırsat vermiyoruz.

Mental ölünce kutlamalar yapılmaya başlıyor fakat gerçek ışıklar tekrar geldiğinde ortaya çıkıyor. Mental, tahtına bir hoparlör yerleştirmiş ve karanlıkta onu öldürmüşüz. O ise uzayın derinliklerine kaçıp izini kaybettirmiş. Mental’i öldüremesek de en azından kaçmış olması evrene nefes aldırıyor.

Son Sözler:

Serious Sam 2, zaman geçirmek için, kafa dağıtmak için, eğlenmek için en iyi seçeneklerden birisi. Saatlerce dolaşarak yaratık öldürmek adeta meditasyon gibi. Büyük ihtimal, çoğunuz oynamıştır fakat oynamayanların da kısa zamanda bu deneyimi yaşaması şart.

Künyesi
Yayımcı

Devolver Digital

Yapımcı

Croteam

Çıkış Tarihi

11 Ekim 2005

Platformlar

PC, XBox, Linux

Oyun Türü

Aksiyon, FPS

Oyun Motoru

Serious Engine

ESRB Rating

MATURE 17+

Puanlar
Editörün Puanı
Okur Puanları
Siz de Puanlayın
Genel Değerlendirme
7.5
8.0
Aldığı Puanlar

Hiçbir şeye aldırış etmeden, sürekli etrafa ateş ederek karşınıza çıkan her şeyi öldürmek mi istiyorsunuz?

Çılgınlar gibi oradan oraya koşturup, farklı gezegenlerde savaşmak mı istiyorsunuz?

Aradığınız oyun tam 15 sene önce yaratıldı: Serious Sam 2.

7.5
Editörün Puanı
8.0
Okur Puanları
1 Oy
Oyladınız
Yazar Hakkında
Veteran Soldier
Yazılarını sosyal medya platformlarınızda paylaşmanızdan, sitede sörf yapmanızdan ve yorum yazmanızdan memnuniyet duyan bir website çalışanı ve amatör Call of Duty oyuncusu...
Abonelik
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments