İncelemeler
Hoşgeldiniz...
Singularity [PS3] İncelemesi

Oyun piyasasında bir çok savaş oyunu bulunuyor. Oyunların hikayelerini yazan senaristler, hemen hemen her oyunda konuları aynı temalar üzerinden yazıyorlar. Popüler oyunlar Amerikan askerlerini yönettiğiniz ve genelde Orta Doğu ülkelerinde geçen oyunlar. Ya da Amerika ile Rusya arasında geçen nükleer sorun ve akabindeki savaş. Savaş oyunlarının yaratıcılık kısmı ne yazık ki bu konularla sınırlı kalmış. Aralarında iyi olanlar da var elbet. İşte incelemesini yapacağımız Singularity oyunu da bu oyunlardan bir tanesi. Oyunun hikayesinden kısaca bahsedersem ne demek istediğimi daha iyi anlayacaksınız.

Hikayesi:

Singularity soğuk savaş döneminde geçiyor. Tarih olarak baktığımızda ise 1950-2010 arasında çeşitli tarihleri gösterebiliriz. Amerika ve Rusya arasında büyük bir patlak vermiştir. Ajanlarını birbirini yolluyan iki ülke, nükleer silahlanma yüzünden sürekli savaşıyorlar. Bu savaş devam ederken Rus bilim adamları bilimde çığır açacak bir projeye imza atarlar. Askeri bir teknoloji olan E-99 isimli bir elementi bulurlar.

Adada bulunan bu element, insanların ömrünü çok kısa süreye indirebildiği gibi, çok uzun sürelere de çıkarabilme özelliğine sahip. Rus bilim adamları bu elementi askeri bir silah ile birleştirerek, zaman dönüştürme aygıtına dönüştürürler. Bu askeri savaş aleti sayesinde Rusya, Amerika karşısında ciddi bir avantaj sağlamış olacaktır.

Ancak işler Rusya’nın sandığı gibi yolunda gitmeyecektir. Amerika ajanları sayesinde Ada’dan ve Element’ten habedar olurlar. Olayı yerinde incelemek üzere bir grup Amerikan askeri adaya giderler. Askerler adaya gitmeden önce adada bir patlama meydana gelir. Bu patlama nedeniyle askerlerin çoğu ölür. Geriye sadece pilot Nate Renko ve Devlin kurtulabilmiştir. Patlamanın sebebi “Singularity” adı verilen bir deney’dir.

Deneyin etkisiyle ertafa bir miktar radyasyon sızmıştır. Radyasyona bir çok insan maruz kalmıştır. Elementin de etkisiyle radyasyona maruz kalan insanlar, mutasyona uğrayarak bilinmeyen yaratıklara dönüşmüşlerdir. Ada’dan kurtulan Renka ise bundan sonra, Rusya’yı yenilmez güç haline getirmek için deneylere devam edecek olan Dr. Demishev ile mücadele edecektir. Etrafında Rus askerleri ve yaratıklar olan adadan kurtulmaya çalışacaktır.

Ve Oyun Başlıyoor!

Oynanış:

Singularity, ilk olarak uçağın düşmesiyle başlıyor. Uçakta bulunan herkes ayrı bir tarafa dağılıyor. Kendimize geldiğimizde ise nerede olduğumuzu ve neler olduğunu anlamak için ufak bir gezintiye çıkıyoruz. Oyunun bu kısmında nasıl zıplanacağı, nasıl koşulacağı gibi teknik konuları rahatlıkla öğrenebilirsiniz. Kısa keşiften sonra ilk görevimiz adadaki diğer takım arkadaşını bulup, olup biteni komutanlara anlatmak. Ancak işlerimiz hep bu kadar kolay olmayacak tabi.

Singularity [PS3] İncelemesi

Adada beklenmeyen bir çok sürpriz ile karşı karşıya kalacağız. Nasıl sürpriz şeyler çıkmasın ki! Adada Rus askerleri ve hiç görmediğiniz garip yaratıklar. Hepsi de sizi öldürmeye çalışıyorlar. Nedeni ise onları rahatsız etmeniz değil, bilmediğiniz esrarengiz sebeplerden.

Oyunda hep kötü sürprizler yok tabi. Çok şaşırcağınız iyi sürprizler de var. Mesela daha önce hiç görmediğiniz ve sizi tanımasına imkan olmayan kişiler tarafından, tanınıp saygı göreceksiniz. Sebebini o an anlamayıp çok şaşıracaksınız; ancak ilerleyen zamanlarda durumu anlayacaksınız.

Singularity oyununda yaratıklar ve Nikolai Demichev’in askerleri ile mücadele ediyoruz. Demichev sebebinin ne olduğunu bilmesekte, kendisi için tehlike arz ettiğimizi düşünerek, bizi yakalamaya çalışıyor. Demichev için tam bir faşist ve milliyetçi diyebiliriz. Yaptığı bütün kötülükleri, Rusya için yaptığını söylüyor.

Zombiler:

Oyunda sayısını sayamayacağınız kadar zombi öldüreceksiniz. Bunu yaparlen dikkat etmeniz gereken bazı noktalar var tabi. Örneğin, çıkacak bir çatışmada headshot yaptığınız takdirde, çok az bir mermi harcarsınız. Ayrıca zombinin gövdesine şarjörü’de boşaltsanız, zombi ölmediği gibi, ayağa kalkarak size pis pis gülüyor.

İnsanı sinirlendiren bir diğer konu ise zombilere ateş ettiğiniz zaman ölmemeleri. Zombinin tam karşısına geçmediğiniz takdirde zombi ölmüyor. Bu ve buna benzer durumları oyun içerisinde sürekli görebilirsiniz.

Oyunun en eğlenceli kısımlarından biri zaman içinde gezinmek olsa gerek. Eski binalara girdiğiniz zaman 50 yıl öncesine ait görüntüler ve sesler geliyor.

Girdiğimiz yerlerde bulunan ses kayıtları ve notlar o dönemde ne olduğuna dair bizi aydınlatıyor. Oyunda göze hoş gelen bu tarz detaylar var. Ancak insanı oyun oynamaktan soğutan bir çok detay da oyun içinde bulunmakta. Oyunda alt yazı bulunmaması bir çok oyunseverin canını sıkabilir.

Herkesin İngilizce’yi bilmediğini düşünürsek ve bir de altyazı imkanı olmayınca, neler söylendiğini anlayamamak sinir bozucu olabilir. Oyunda sizi sıkabilecek bir nokta daha var. Düşmanın yapay zekasının çok zayıf olması. Sizi gördükleri anda ip gibi sıraya diziliyorlar. Tek kurşunda işlerini bitirme şansına sahip oluyorsunuz.

Ses ve Grafikler:

Ses konusunda Singularity oyunu tam olarak hazırlanmış gibi gözüküyor. Oyun boyunca bulunduğunuz mekana göre sesler de değişiyor. Oyun atmosferine tam destek veriyor. Kulaklık takıp oynadığınız zaman kendinizi oyunun içinde gibi hissedeceksiniz. Efekt konusunda da çok başarılı olduklarını söyleyebiliriz. Rüzgar ve su efektleri çok başarılı yapılmış. Ancak ses konusunda tek eleştirim olacak. Ateş ve sis gibi efekleri beklendiği gibi olmamış ve çok sönük kalmışlar.

Grafik açısından incelediğimiz zaman, çok yukarılarda olmasa da başarılı denebilecek bir yapım olmuş. Genel çevre ve yapı bakımından çoğu oyunla benzerlik gösteriyor. Klasik harap olmuş evler, demirden merdivenler vs. başarılı bir şekilde yansıtılmış. Piksel konusunda sıkıntılı bir görüntü sergiliyor Singularity. Karakterlerin tasarımı ve duruşu güzel olmuş. Ancak gökyüzü renk kullanımı açısından göze pek hoş gelmiyor. Ayrıca bulutların hareketsiz olması da oyunun hanesine eksi olarak yazılıyor.

Sonuç Olarak:

Oyun piyasasının durgun olduğu şu dönemlerde oynanabilecek en iyi oyunlardan bir tanesi. Oyun içinde zaman ile oynayabilmemiz oyunu zevkli hale getiren öğelerden biri. Tabi biraz klasik savaş oyunlarına benzemesi kimi zaman sizi sıkabilir. Ama genel olarak baktığımızda yapanların bazı kısımlarda uğraştığı ve ciddi çabalar gösterdiği anlaşılıyor. Herkese iyi eğlenceler.

Puanlar
Editörün Puanı
Okur Puanları
Siz de Puanlayın
Genel Değerlendirme
7.5
8.1
Aldığı Puanlar

Singularity, keyifli vakit geçirmek isteyen herkesin oynayabileceği tarzda bir oyun. Eğer oyun oynamak için başka bir sebebiniz yoksa, oynamak için ideal oyunlardan.

7.5
Editörün Puanı
8.1
Okur Puanları
1 Oy
Oyladınız
Yazar Hakkında
Veteran Soldier
Yazılarını sosyal medya platformlarınızda paylaşmanızdan, sitede sörf yapmanızdan ve yorum yazmanızdan memnuniyet duyan bir website çalışanı ve amatör Call of Duty oyuncusu...
Abonelik
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments