Oyun Rehberleri
Hoşgeldiniz...
Skyrim Oyun Rehberi

Merhaba arkadaşlar. Bugün, sizler için hazırladığım Skyrim oyun rehberini paylaşacağım. Bu rehberi hazırlamamdaki amaç oyuna ilk başladığımda bana yardımcı olabilecek bir rehber arayıp bulamamamdı. Bu rehberi hazırlarken bazı şeylerin gözümüzden kaçmaması için sizlerle beraber ben de baştan bir monk açacağım ve rehberde ayrıca monk hakkında bilgiler de paylaşacağım.

Skyrim’da belki de en önemli seçimlerimizden bir tanesi oyuna daha başlar başlamaz karşımıza geliyor ” Hangi ırk ? ”

Genelde ırk seçiminde yapılan yanlışlar yüzünden ilerleyen seviyelerde çok fazla zorluklar çekebiliyoruz. Bir ırk nasıl bu kadar sorun çıkarabilir diye düşünebilirsiniz ama Skyrim‘ın en güzel yanlarında biri de işte buradadır ki her ırkın kendine özgü bir ırksal yeteneği vardır.

Skyrim Irklar:

Öncelikle oyunda 3 ana ırk var:

  • İnsan
  • Elf
  • Yaratık

1. İnsan

Skyrim oyunu insan olarak bize 4 seçenek sunuyor;

Nord: Hepimizin bildiği gibi nord ırkı kuzeylilerdir. Kuzeyliler adlarından da anlaşılabileceği gibi soğuğa karşı %50 dirençle başlar. Bu özellik bize oyun başındaki dragon fightlarda çok yardımcı olmaktadır. Nord ırkına has günde 1 kere kullanmaya mahsus battlecry skili ile 30 saniye bütün düşmanlara fear atar ve onları savaştan uzaklaştırır. Nordlar oyuna (+10) Two Handed ve (+5) Block özellikleriyle başlar bu yüzden genellikle çift el silah kullanan savaşçılar olarak kullanılırlar.

İmperial: Nordlarla düşmanlardır çünkü kralları bir kuzeyli tarafından öldürülmüştür. İmperiallar sandıklarda normalden daha fazla para bulurlar ve günlük yetenekleriyle insanları etkileyebilirler. Oyuna (+10) Restoration ve (+5) Block başlarlar.

Breton: Bretonlar oyuna %25 büyü direnci ile başlarlar. Günlük yetenekleri büyü hasarı almaz ve düşman büyüsünün manasının %50’sini emerler. Oyuna (+10) Conjuration ve (+5) Alchemy ile başlarlar.

Redguard: Hızlı ve dayanıklı savaşçılardır. Zehirlere karsı %50 dirençleri vardır. Adrenaline Rush yetenekleri ile Staminanın altmış saniyeliğine yirmi beş kat hızla dolmasını sağlarlar. Oyuna (+10) One-handed ve (+5) Alteration ile başlarlar.

Skyrim Oyun Rehberi

2. Elf

Elf olarak oyun bize 4 opsiyon sunuyor;

High: Tam büyücülerdir oyuna +50 mana ile başlarlar. Highborn yetenekleri ile mana 60 saniyeliğine 25 kat hızlı dolar. Oyuna (+10) Illusion ve (+5) Alteration ile başlarlar.

Wood: En iyi okçu ve hırsızlardır zehir ve hastalıklara karşı %50 daha dirençlidirler. Command Animal yetenekleri ile hayvanlara hükmederler. Oyuna (+10) Archery ve (+5) Alchemy ile başlarlar.

Dark: Skyrim’da en nefret edilen ırktır. Ateşe karşı %50 dayanıklıdırlar. Ancestor’s Wrath ile kendi etraflarında ateşten bir büyü çemberi yaratıp yakındaki düşmanlara hasar verirler. Oyuna (+10) Destruction ve (+5) Alchemy başlarlar.

Orc: Orklar dayanıklı savaşçılardır fakat büyücü olarak da kullanılabilirler. Berserker Rage ile alınan hasarı yarıya indirir ve verilen hasarı ikiye katlarlar.

3. Yaratıklar

Argonian: İnsan ile kertenkele arasında kalan yaratıklardır. Hastalıklara karşı %50 dirençlidirler ve su altında nefes alabilirler. Sağlıklarını on kat hızla yenileyebilirler. Oyuna (+10) Lockpicking ve (+5) Alteration ile başlarlar.

Khajiit: Khajiit’ler kaplan ile insan arasında bir görünüme sahiptirler. Skyrim şehirlerine giriş izinleri yoktur. Hırsız, suikastçı ve savaşçı rollerinde başarılıdırlar. Pençeleri sayesinde yumrukları +15 hasar vermektedir ve gece görüşleri vardır. Oyuna (+10) Sneak ve (+5) Alchemy ile başlarlar.

Size bahsettiğim monk karakterimi khajiit açacağım, imperial da açabilirdim ama ırk bonusu çoğu yerde hayat kurtarıcı olabiliyor. Fakat Khajiitlerin pençeleri sayesinde fazladan vuracağım +15 hasar çoğu yerde bana daha çok yardımcı olacak ne de olsa en iyi savunma daha iyi bir saldırıdır.

Rehberin devamında görüşmek üzere.

Yazar Hakkında
Veteran Soldier
Yazılarını sosyal medya platformlarınızda paylaşmanızdan, sitede sörf yapmanızdan ve yorum yazmanızdan memnuniyet duyan bir website çalışanı ve amatör Call of Duty oyuncusu...
Abonelik
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments