Hoşgeldiniz...
Sniper Elite V2 İncelemesi
İnceleme

Sniper Elite V2 İncelemesi

Yazar: 10 Nisan 2016

Battlefield 3 bitti, Modern Warfare 3 bitti, Crysis 2 bitti, diğer büyük yapımlar bitti. Ne kaldı oynayacak? Şöyle başında saatlerce oturabileceğimiz oyun kalmadı gibi. Belli başlı oyunlar dışında birçok oyunu bir iki bölüm oynayıp kapatmışsınızdır benim gibi. Ben yıllarca oyun oynarım bu son 2 senede bitirdiğim oyun sayısı bir elin parmaklarını geçmez. O kadar kısır bir döngüye girmişiz ki. Hep aynı şeyler, neredeyse kopyala yapıştır.

Zevk almak yerine artık, zoraki oyun bitirmeye başlamışız. Bunların Sniper Elite V2 ile ne alakası var? Bu kadar oyun arasından belki de beklemediğiniz oyun Sniper Elite V2’dir. Oyunun birkaç videosunu izlemişsinizdir, sonra bir baktınız oyun çıkmış.

Ben bekliyordum bu oyunu, onca oyun arasından sıyırılıp herkesin beğeneceği bir yapım olacağını düşünüyorum. Demosunu saatlerce oynadım, haberlerini, görüntülerini ve videolarını izledim durdum. Şimdi oyun çıktı ve ben Sniper Elite V2’yi şu anda kuruyorum. Öyle böyle değil, inanılmaz bir zevkle hem de.

Beklenmeyen oyundan beklenmeyen etki…

Sniper Elite bildiğiniz gibi ilk oyunu 2005’de çıkmıştı. Oyunu 2-3 bölüm oynadım oynamadım, öyle bir köşeye attım. Zora ki sıkıla sıkıla oynamıştım o 2-3 bölümü de. Bana pek hitap etmiyordu. Aslında Sniper oyunlarını severim ancak piyasada pek kaliteli keskin nişancılık yapabileceğimiz oyunu yok. Sniper Ghost Warrior, o ayrı bir dünyanın oyunu zaten. Neyse konudan sapmayalım.

Sniper Elite V2 Oynanış:

Sniper Elite V2 kuruldu, PC’ye yüklendi pek iştah yoktu oynayacak, zoraki girdim oyuna. Uykusuzluktan kaynaklanan bir durumdu tabi. Oyunun başına oturdum ve 6 saatlik oynayıştan sonra zor bıraktım. Tam içine çeken, orasına burasına takılmadan, oyuna kendinizi kaptırıyorsunuz. İlk başından itibaren, oyun susuzluğumuzun olduğu dönemde gerçekten ağzımıza kova kova su döküyor.

Başlangıçta eğitim bölümü var ancak ben burada oyunun başladığını fark etmedim. Görevi yaparken o arada, oyunda neler yapabileceğimizi öğreniyoruz. Sonradan fark ediyorsunuz zaten, eğitim boyunca yaptığınız şeyleri, görev bittikten sonra anlıyorsunuz. Buradan itibaren oyunu bırakmak istemiyorsunuz.

Oyunun en iyi hissettirdiği şey, sizin elinize gerçekten oyunda kullandığımız Springfield M1903′ü vermişler ve savaşın ortasına bırakmışlar gibi o duyguyu yansıtması. Bunu gerçekten çok iyi hissettiyor. Üstüne birde böyle tam kafadan nişan almışsınız, nefesinizi tutmuş tamamen konsantre olmuşsunuz ve farenin sol tuşuna hafif dokunuyorsunuz, merminin gidişini yandan, arkadan gösteriyor ve isabet eden kişinin neresini etkilediğini tam anlamıyla gösteriyor. Büyük bir keyif ve haz alıyorsunuz. Bırakmak içinizden gelmiyor artık.

Düşmanı neresinden vurduysanız oraya göre puan veriyor ancak bu puan kısmı beni ilgilendirmedi. Asıl ilgilendiren durum, uzaklık. Daha da uzaklaşıyorsunuz hedeften. 100 metre ve daha uzaktan atış yaptıysanız o merminin dönüşü ve düşmana isabet edişi başka bir keyif katıyor.

Eğer 100 metre ve daha uzağından ateş ediyorsanız yan tarafta ki rüzgara ve diğer göstergelere dikkat edin. İlk seferde vurmaya çalışın, çünkü sonra sürekli alakasız yerlere gidiyor mermi ve düşmanınızın sizi farketmesine neden oluyor.

Sadece Springfield M1903′ü tüfeğini kullanmıyorsunuz, 3 tane silah taşıyorsunuz. Bu silahlar; Springfield M1903 keskin nişancı tüfeği, yıllardır 2. Dünya savaşı oyunlarından aşina olduğumuz 11.43 mm. Thompson, 7.62 mm. M1 ve Welrod susturuculu tabanca.

Yakın mesafelerden tabancayı alın ve onla ilerleyin. Daha rahat ve sessiz etkisiz hale getirebiliyorsunuz. Birde makineli var tabi, onda da düşman kalabalık geldiği zaman çıkarıp önünüze geleni yaylım ateşine tutun.

Sniper Elite V2 İnceleme

Sniper Elite V2 Hikayesi:

Hikayeyi es geçmişiz, aslında gerek de yok bahsetmeye. 2. Dünya savaşının Nazi’lerin önemli isimlerini hedef alıyoruz. Tek adam olarak bu görev bize verilmiş tabi. Onlardan aldığımız önemli bilgileri kullanıyoruz ve savaşı bitirmeye çalışıyoruz. Bu sefer işin içine Rus’lar da karışmış durumda. İki ülkeyle savaşıyoruz ve artık bu savaşı bitirmek bizim elimizde. Kaba taslak hikaye bu şekilde. Zaten 2. Dünya savaşını konu alan oyundan başka bir hikayede pek beklenmez.

Grafikler:

Sniper Elite V2 grafiklerinden bahsedelim biraz da. Oyunda grafiklere kimse burun kıvıramaz bana göre. Çünkü ben gerçekten beğendim. Tam manasıyla II. Dünya savaşının o yıkılmış, bitmiş şehirlerini yansıtıyor. Yıkılan binaların kenarlarından birisi geçtiğinde ya da kendi kendine tozlar dökülüyor. Bu kadar detaylı beklemezdim doğrusu. Kaplamalar yer yer kötü ancak hiç rahatsız edecek cinsten değil.

Oyunun o savaş atmosferine dalmışım zaten pek grafiklere dikkat etmedim. Patlama efektleri iyi sayılır. İlk oyundaki özgürlük bu oyunda maalesef yok, çizgisel bir oynanış sunmuş. Bu tarz oyuna mesela daha çok özgürlük sağlanması gerekliydi. Ama mevcut özgürlük de baya iş görüyor. Grafik konusunda hayal kırıklığına uğramayacaksınız. Yine de beklentilerinizi pek yüksek tutmayın derim.

Sesler:

Sniper Elite V2’deki seslere gelince, atmosfere katkı yapacak müzik yok gibi. Aksiyon sahnelerinde yükselen müzik, sürekli aynı ritimde ve hep aynı tempoda devam ediyor. Gaza getirecek müzikler olsaydı, oyun gerçekten çok daha mükemmel bir hale gelirdi. Bu konuda DLC falan bu eksiği gidermeleri lazım.

Seslendirmeler vasat kalmış. Karakterimizin seslendirmesi dışında, seslendirmeler iyi diyemem. Oyunun multiplayer anlatımına geçmeden, oyunu bir an önce oynamak için gaza gelen 🙂 oyuncu arkadaşlarımız varsa Sniper Elite V2 demosunu bağlantıdan indirebilirler.

Sniper Elite V2 Demo Bağlantısı: DEMO DOWNLOAD

Multiplayer:

Sniper Elite V2 multiplayer kısımlarına gelirsek. Co-op deneyemedim ancak bir arkadaşınızla ya da başka biriyle oyunun hikayesini bitiriyorsunuz. Haritalarda birbirinizi gözetlediğiniz, size verilen bazı görevleri yapıyorsunuz. Biriniz sizi korurken diğeri o verilen görevleri bitirmeye çalışıyor.

Bazı parçaları buluyorsunuz, belirli süreniz var o süre dolarsa üstünüze yukarıdan aşağıya bombalar yağıyor. Onun dışında kim daha çok öldürecek kısmı var. Bu kısımda düşmanlar üzerinize geldikçe geliyor, siz de onları yaklaştırmamaya uğraşıyorsunuz. Bunlar dışında klasik deathmatch ve team deathmatch multiplayer modları bulunuyor.

Son Sözler:

Sitemizde inceleme yazılarını her zaman kısa tutmaya özen gösteriyoruz. Sayfalarca aynı şeylerden bahsetmek yerine, bu oyuna vereceğiniz saatlerin değip değmeyeceğini, vereceğiniz paranın karşılığını verecek mi anlatmaya özen gösteriyoruz. Bunu anlatırken de öyle 6-7 sayfa inceleme yazmaya gerek yok zaten. Bu nedenle oyunun fiyatı üzerinden son bir değerlendirme yapıyoruz.

Genelde oyun fiyatları hep aynıdır ancak Türkiye’nin şartları farklı. Steam’da oyunun fiyatı 45 dolar. Bu oyuna değer mi? Bu oyuna 45 dolar vermeye değer, ben başından kalkamadım, tabiri caizse mıhlandım sandalyeye, ben bu tarz oyunları seviyorum.

Siz daha farklı tarzlar seviyor olabilirsiniz, benim tavsiyemle alıp hayal kırıklığına uğrarsanız bana suç bulmayın, sizin tarzınız değildir çünkü. Uzun soluklu bir oyun mu derseniz, multiplayer modlarıyla birlikte gerçekten uzun soluklu bir oyun. Üstelik sizinle aynı kafadan bir arkadaşınız varsa başında günlerinizi geçirebilirsiniz. Alıp oynayın, çok az insan hayal kırıklığına uğrar.

Ayrıca incelemenin bu kısmında oyuna yabancı sitelerde verilen notlara bir göz gezdirmek için ara verdim. Yerden yere vuruyorlar. Ben aynı fikirde değilim oyun kesinlikle 7,5-8’den aşağı not almaz. Bilmiyorum onlar her oyunun Battlefield 3 ayarında olmasını bekliyorlar sanırım. Alın oynayın düşük notlara takılmayın. Herkese iyi oyunlar…

Puanlar
Editörün Puanı
Okur Puanları
Siz de Puanlayın
Genel Değerlendirme
8.5
8.9
8.5
Editörün Puanı
8.9
Okur Puanları
1 Oy
Oyladınız
Yazar Hakkında
Veteran Soldier
Yazılarını sosyal medya platformlarınızda paylaşmanızdan, sitede sörf yapmanızdan ve yorum yazmanızdan memnuniyet duyan bir website çalışanı ve amatör Call of Duty oyuncusu...
Abonelik
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments