İncelemeler
Hoşgeldiniz...
South Park: Fractured But Whole İncelemesi ve Sistem Gereksinimleri
South Park: Fractured But Whole İncelemesi, Minimum ve Önerilen Sistem Gereksinimleri
0
İnceleme

South Park: Fractured But Whole İncelemesi ve Sistem Gereksinimleri

Yazar: 26 Şubat 2019

Bugün devamında sistem gereksinimlerini de bulabileceğiniz South Park: Fractured But Whole oyun incelemesi ile karşınızdayım. Televizyon tarihinin sanırsam en ofansif dizisi olan South Park, yayınlanan 21. sezonuyla beraber kimilerince popülerliğini kaybetmiş hatta ve hatta “ South park çok bozdu abi yaa”cıların ortaya çıkmasına vesile olmuştu.

Öte yandan dizinin gerçek hayranları da diziyi artık ekranlarda görememekten pek memnun değiller. Tam da bu sorunların üzerine Obsidian tarafından geliştirilen South Park: Stick of Truth, bu evrenin esprilerini, karakterlerini ve hikâyelerini RPG ile harmanlayıp 2014 yılında South Park severlerin beğenisine sundu.

İlk oyunun hemen ardından Ubisoft tarafından yapımcılık görevi üstlenilen South Park: Fractured But Whole 2015 yılında E3’te resmi olarak tanıtılıyor. 2016 yılında yayımlanması planlanan oyun iki kez ertelenmiş ve 2017 Ekim ayında oyuncular ile buluşmuştu.

Bu çook uzun ve inceleme ile ilgisi olmayan tonla genel kültür içeren girişin ardından ufak uyarılar ile incelemeye başlıyorum. South Park: Fractured But Whole oyununda havada uçuşan “Fuck!”lar (ki masumane fuck’lar değil bunlar) ve oldukça agresif esprilerin varlığından haberdar olduğunuzu varsayarak kalan satırları sansürlemeye mahal görmeden yazmaya devam edeceğimi söylemek isterim.

Küçük bir alt bilgi daha: South Park: Fractured But Whole oyununun ismi orijinalinde “The Butthole of Time olarak düşünülmüş, daha sonra satış politikaları sebebiyle serinin yaratıcıları “madem butthole olmaz alın size “Fractured but Whole” demişler.

South Park: Fractured But Whole Sistem Gereksinimleri
Minimum

İşletim Sistemi Windows 7, Windows 8.1, Windows 10 veya 64-Bit üzeri işletim sistemi.
İşlemci Intel Core i5-2400 3.10 GHz. ya da AMD FX-4320 Quad-Core 4.0 Ghz. veya üzeri işlemci.
Ram 6 Gb. veya üzeri ram miktarı.
Ekran Kartı AMD Radeon HD 7850 / R9 270 / R9 370 / RX 460 ya da NVidia GeForce GTX 560Ti / GTX 650 / GTX 750 / GTX 950 / GTX 1050 veya üzeri en az 2 Gb. belleğe sahip ekran kartı.
Harddisk 30 Gb. boş alan.
DirectX DX 11
Notlar South Park: Fractured But Whole minimum sistem gereksinimleri 720p ekran çözünürlüğü ve 60 FPS değeri için verilmiştir.

Oynanış:

Fractured but Whole, Stick of Truth’un devamı niteliğinde başlıyor. Tıpkı ilk oyunda olduğu gibi bu oyunda da kuralları belirleyen çocukların hayal güçleri. Zira “mola demiştim bana ne” deyip sıranızı çalan Kyle’ın kuzeni ya da kırmızı Legolardan yapılma lavları ve bu lavlara basamayıp polisi arayan ebeveynleri başka nasıl açıklayabiliriz?

14. sezonun bölümlerinden olan Coon and Friends karakterlerini konu alan oyunda, “Büyük güç hatun ve para getirir.” Diyen Cartman ile beraber kayıp bir kedi ile başlayan ve ardı arkası kesilmeyen olayların içinde buluyoruz kendimizi (tam da kral olmuştuk yahu).

South Park: Fractured But Whole oyununda kasabadaki görevleri kovalarken bir yandan da “Coonstagram” da takipçi kasıp ekibin ve kendimizin bilinirliğini arttırmaya çalışıyoruz. O öz çekim senin bu öz çekim benim derken sosyal medyada popüler olmamız gerekiyor. Tabii insanlarla öz çekim yapabilmek için de ufak görevler yapmamız gerekebiliyor.

Karakter Özelleştirme:

South Park: Fractured But Whole karakter özelleştirme kısmı da oldukça eğlenceli ve sadece oyun başında yaptığımız düzenlemeler ile sınırlı kalmıyor. Zorluk derecesini seçtiğimiz kısma ise tek kelime ile bayıldım.

Başlangıçta yaptığımız fiziksel görünüm ile ilgili düzenlemelerin yanı sıra oyun ilerledikçe cinsel yöneliminizi Mr Mackey ile konuşurken seçebiliyoruz. Mosquito ya yardıma gittiğimiz görevde zayıflığımızı belirliyoruz ( Her süper kahramanın bir zayıflığı olmalı en nihayetinde değil mi?).

Sınıflar:

Tüm bunların yanında South Park: Fractured But Whole oyununun en başlarında seçtiğimiz Speedster, Brutalist ve Blaster sınıflarına ek olarak oyunun ilerleyen zamanlarında Gadgeteer, Cyborg, Assasin, Elementalist Psychic, Martial Artist ve Plantmancer gibi sınıflardan birini seçebiliyoruz.

South Park: Fractured But Whole oyunnuda, Stick of Truth’da zayıf kalan ve birbirinin aynı hissiyatı veren sınıf sistemi oldukça geliştirilmiş ve aralarındaki farklar oldukça bariz hissediliyor.

Savaş Sistemi:

Stick of Truth’un üzerine konup geliştirilmiş bir diğer kısım ise savaş sistemi olmuş. Yine aynı sıra tabanlı ancak Megaman’in Gameboy oyunlarından hatırladığım ızgaralı sistem South Park: Fractured but Whole’da oyuna eklenmiş. Bu da oyuna stratejik olarak ayrı bir boyut kazandırmış diyebiliriz. Peki nedir bu ızgara sistemi?

Belirli beceri ve saldırıları kullanırken etki edeceği kareleri görebiliyoruz ve buna göre pozisyon alıp saldırılarımızı gerçekleştiriyor ya da aynı şekilde saldırılardan kaçınabiliyoruz. Bir önceki oyunda olduğu gibi “Çağırma” becerilerimiz de var ki bunları South Park: Fractured but Whole’un hikaye görevlerinde ilerledikçe açıyoruz. Çağırma becerileri ile ilgili ufak bir videoyu da şöyle bırakıyorum.

Irkçılık Mevzuu:

South Park: Fractured But Whole oyunu ile ilgili söyleyebileceğim bir başka şey ise ırkçılık üzerinde fazlasıyla durulmuş. Espiriler ırkçılık yapmak adına değil yapanları aşağılamak için titizlikle seçilmiş. Keza ırkçılık deyince neden aklıma geldi bilmiyorum ama oyunda Morgan Freeman’da var.

Kendisi Freeman’s Tacos da çalışmakta ve bize zaman osurukları ile ilgili bilgiler de veriyor (ki bu konuyu birazdan açacağım) Morgan Freeman’ı yenip açabileceğiniz başarım (achivement) da mevcut ancak siyahi bir ten renginiz varsa sizinle kesinlikle dövüşmüyor. Zaman osurukları da demişken, oyunda 3 farklı zaman osuruğu bulunmakta.

Bunları düşmanların sırasını savmak, kendi paralel benliğimizi çağırmak ya da zamanı durdurmak için kullanabiliyoruz. Neyse efendim çok da dağıtmadan ırkçılık mevzuuna geri dönelim. Bol bol bira içip boş yapan Amerikan görebiliyoruz ki genellikle de göçmenlere sallamaktalar kendileri.

South Park: Fractured But Whole Sistem Gereksinimleri
Önerilen

İşletim Sistemi Windows 7, Windows 8.1, Windows 10 veya üzeri 64-Bit işletim sistemi.
İşlemci Intel Core i5-4690K 3.50 GHz. ya da AMD FX-8350 Eight-Core 4.0 Ghz. veya üzeri işlemci.
Ram 8 Gb. bellek miktarı.
Ekran Kartı AMD Radeon R9 280X / R9 380 / RX 470 ya da NVidia GeForce GTX 670 / GTX 750ti / GTX 960 / GTX 1060 veya üzeri en az 2 Gb. belleğe sahip ekran kartı.
Harddisk 30 Gb. boş alan miktarı.
DirectX DX 11
Notlar South Park: Fractured But Whole önerilen sistem gereksinimleri 1080p ekran çözünürlüğü ve 60 FPS değeri için verilmiştir.

Diyaloglar:

Tüm bunların yanında South Park: Fractured But Whole oyununda karakterlerin birbirleri ile olan etkileşimlerini de boş geçmemek gerek. Savaşın ortasında diyalogları takip ederseniz oyunu katıla katıla oynamamak mümkün değil. Zira oyunu bu noktada biraz yereceğim ama oyundaki göndermelerin büyük bir bölümü (en azından 1/3’ü diyebilirim sanırsam) fan-service dediğimiz olaya tabii.

Nedir fan-service? Şöyle ki diziyi takip eden oyuncuların anlayabileceği ve onlara yönelik çok fazla gönderme mevcut. Kız arkadaşıma aynı oyunu oynattığımda benimle benzer bir keyif alamadığını itiraf etmem gerek.

Bir diğer konu ise South Park: Fractured But Whole oyunundaki bulmaca unsurlarının ilk oyun kadar zorlayıcı olmaması. Fractured But Whole’un zor bir oyun olmak gibi bir gayesi elbette yok ancak Stick of Truth’tan sonra her şeyi ayan beyan gösterip “şurada napıcam la” dedirtmecek kadar basitleştirilmiş bulmacalar “koymasaydınız da olurduk” dedirtiyor.

DLC:

South Park: Fractured But Whole oyununa ait indirilebilir içerikler (DLC) ise şunlar;

  • South Park: The Fractured But Whole – Season Pass
  • South Park: The Fractured But Whole – Relics of Zaron
  • South Park: The Fractured But Whole – Danger Deck
  • South Park: The Fractured But Whole – From Dusk Till Casa Bonita
  • South Park: The Fractured But Whole – Bring The Crunch
  • South Park: The Fractured But Whole – Towelie: Your Gaming Bud

Son Sözler:

Şöyle bir toparlamak gerekirse, South Park: Fractured But Whole ilk 3 saati oldukça yavaş olsa da size en azından 12 saatlik bir deneyim sunabilecek oldukça güzel bir oyun olmuş. Müzikleri, diyalogları esprileri ve herkesin rahatlıkla alışabileceği oynanışı ile birçok kitleye hitap edebilecek bir oyun derken gözüm bir anda fiyat etiketini de gördü görmez olaydı.

Eğer ben her şeyi açarım tam bir oyun deneyimi isterim derseniz en azından 20 saatinizi bu oyuna gönül rahatlığıyla gömebilirsiniz. Fiyat etiketini göz ardı edersek her South Park severin oynaması gereken bir oyun.

Künyesi
Yayımcı

Ubisoft

Yapımcı

South Park Digital Studios LLC

Çıkış Tarihi

17 Ekim 2017

Platformlar

PC, PlayStation 4, XBox One, Nintendo Switch

Oyun Türü

Sıra Tabanlı Rol Yapma Oyunu (RPG)

Oyun Motoru

Snowdrop Engine

ESRB Rating

MATURE 17+

Artı Yönleri

Yeni savaş mekanikleri oyunun strateji kısmını körüklemiş,

Keyifli bölüm sonu canavarları,

Kullanılan dil bir South Park oyununda olması gerektiği gibi. Sansür yok!

Eksi Yönleri

Oyunun ilk birkaç saati oldukça yavaş ilerliyor,

Bazı oyuncular için sıkıcı olabilir.

Ufak tefek buglar ve siyah ekran sorunları ile karşılaşabiliyorsunuz.

Puanlar
Editörün Puanı
Okur Puanları
Siz de Puanlayın
Oynanış
Senaryo
Grafikler
Ses ve Müzikler
Aldığı Puanlar

South Park Fractured But Whole ziyedesiyle uzun bir South Park bölümü gibi. Hikayesinde yer yer kahkaha atacağınız, genellikle de yüzünüzde bir tebessümle oynayacağınız bir çok atıf bulunuyor.

Editörün Puanı
Okur Puanları
1 Oy
Oyladınız
Yazıyı Oyla
Çok İyi
0%
İyi
0%
Eh İşte
0%
Kötü
0%
Yazar Hakkında
Veteran Soldier
Yazılarını sosyal medya platformlarınızda paylaşmanızdan, sitede sörf yapmanızdan ve yorum yazmanızdan memnuniyet duyan bir website amelesi ve amatör Call of Duty oyuncusu...