İncelemeler
Hoşgeldiniz...
Spider-Man: Shattered Dimensions Sistem Gereksinimleri ve İncelemesi

Minimum sistem gereksinimlerine de yer verdiğimiz Spider-Man: Shattered Dimensions incelememize oyunun konusuyla ilgili bilgi vererek başlayalım isterseniz. Bizim Örümcek yine halkın mal ve can güvenliğini korumak amacıyla iş başındadır. Bu sebeple bir soygun yapmak üzere olan Mysterio’yu durdururken hiç hesapta olmayan birşey olur ve “Tablet of Order and Chaos” isimli taşı kırar.

Bu taş boyutlar arası dengeyi koruyan tek şeydir. Bunun kırılmasıyla birlikte boyutlar arası gitgeller ve engameler yaşanmaya başlar ve bizim örümcek yeni maceralara girişir.

Tablet of Order and Chaos isimli taşın kırılmasıyla birlikte boyutlar arası yolculuğumuza başlamış oluyoruz. Bu andan itibarende gerek Spider-Man oyunlarında gerekse oyun dünyasındaki diğer oyunlarda karşımıza çok fazla çıkmayan bir oyun işleyişiyle karşılaşıyoruz. Oyunda 4 farklı boyutta 4 farklı Spider-Man ile mücadele ediyoruz.

Herbirini farklı farklı anlatmadan önce şunu özellikle belirtmeliyiz ki bu işleyiş oyuna çok büyük bir keyif ve farklılık kazandırmış durumda. Bunun yanında oyundaki bu boyutların çok iyi entegre edilmiş olması oyuna daha güzel bir atmosfer kazandırmış durumda. Şimdi Örümcek Adam’ın daha önce hiç görmediğimiz yönlerine bir göz atalım.

Spider-Man: Shattered Dimensions Sistem Gereksinimleri
Minimum

İşletim Sistemi Windows XP veya üzeri işletim sistemi.
İşlemci Intel Core 2 Duo 2.6 Ghz. ya da AMD Athlon 64 X2 3800+ veya üzeri işlemci.
Ram 2 Gb. ram miktarı.
Ekran Kartı ATI Radeon X1800 ya da NVidia GeForce 7800 veya üzeri ekran kartı.
Hard Disk 13 Gb. boş alan.
DirectX DX 9.0c
Not Yükleme doğrulaması için internet bağlantısı gereklidir.

Karakterler:

Spider-Man; Amazing, Ultimate, 2099 ve Noir isimli dört farklı boyutla yani bir nevi karakterlerle karşımıza çıkıyor.

Amazing:

İlk boyut olan Amazing boyutu hepimizin bildiği kırmızı-beyaz elbiseleriyle bizden birisi olan Spider-Man’ın olduğu boyut. Spider-Man burada önceki oyunlardan biraz daha farklı olarak ağ kullanım ve dövüş yeteneklerini arttırmış durumda.

Artık ağları daha sağlam ve düşmanları daha kolay etkisiz hale getirebiliyor bunun yanında çok daha kıvrak ve güçlü. Bir çok süper kahramana kafa tutabilecek düzeyde kaliteli komboları var ve bunları oyunun ilerleyen bölümlerinde çok daha ustalaştırabiliyor.

Spider-Man: Shattered Dimensions Minimum Sistem Gereksinimleri ve Oyun İncelemesi

Ultimate:

İkinci boyutumuz ise Ultimate, bu bölümü bir çoğumuzun bildiğinden eminim. Hani bizim örümcek Venom kıyafetini giyiyordu da karşı konulamaz bir hal alıyordu. İşte Ultimate boyutunda örümceğimiz bu hali alıyor. Güçlerini ve yeteneklerini saymakla bitmez. Bu boyuta has bazı özellikler de var. Mesela Ultimate boyutunda Anger ve Accel adında iki mod mevcut.

Ultimate Modlar:
  • Anger Mod: Anger modunda düşmanlarımızı dövdükçe dolan bir barımız var ve bu özelliğin kullanılmasıyla muazzam bir öldürücülüğe kavuşuyoruz.
  • Accel Mod: Accel modunun özelliği ise yavaş çekim moduna geçmesi, bunda barımızı dolduran tek şey ise zaman. Kısa sürede kendiğilinden dolan barımızı istediğimiz zaman kullanabiliyoruz.

2099:

Spider-Man’da karşımıza çıkan bir başka boyut ise 2099. Bu boyutta tahmin edebileceğiniz üzere geleceğe gidiyoruz. Ama burada yapımcıları tebrik etmemiz gerekiyor. Çünkü gerçekten insana gelecekteymişsin havasını verebilmişler. Gelecek dediğimizde aklınıza ne geliyor?

Benim aklıma gelen ilk şey uçan arabalar, bunun yanında biraz daha derin düşünürsek havada asılı duran evler, sonu başı görünmeyen gökdelenler, ışınlanma cihazları ve daha bir sürü şey.

İşte bu saydıklarımızın hepsi 2099 boyutunda mevcut, hem de geçiştirme diye nitelendirilemeyecek kadar güzel haliyle. Bir düşünün gökyüzünden kendimizi aşağıya doğru salıyoruz. Evet bugün için düşündüğümüzde havada kahramanımıza bir uçak çarpma olasılığı yok denecek kadar az ama 2099’da yüzlerce uçan arabanın arasından sıyrılmak hiçte sandığınız kadar kolay olmuyor.

Bu durumlarda da kontrolun oyuncuya geçmesi ve örümceğimizi arabanın camlarından kazımamak için uğraş vermek zorunda olmamız gerçekten bizlere keyifli anlar yaşattı. Zannediyorum ki sizler de aynı keyfi alacaksınız.

Noir:

Ve en ilgincini en sonuna bıraktık, başlıkta bahsettiğimiz ezik boyutunun Spider-Man: Shattered Dimensions oyunundaki adı Noir. Ezik diyoruz neden mi? Bir süper kahraman düşünün ki bu süper kahraman kendi gölgesinden medet umsun, saklanarak gitsin. Gölgelere saklanarak düşmanlarına arkadan yaklaşsın ve bir tek bu şekilde öldürebilsin.

Ve teke tekte bir düşmanıyla bile mücade edemesin. İnanın abartmıyorum, Spider-Man maalesef bu boyutta tabiri caizse elden ayaktan düşmüş durumda, en ufak bir ses çıkarmada ya da farkına varılması durumunda düşmanları bizim küçük örümceğimizi ayaklarının altına alıp eziyor.

Durum böyle olunca düşmanlarımızı öldürmenin tek yolu binaların ve nesnelerin gölgelerine saklanarak ilerlemek ve Tom gibi arkadan yaklaşarak düşmanlarımızı öldürmek. Burada yine dikkat çekmek istediğim bir nokta var, oyun yapımcıları bu bölümü de mükemmele yakın bir şekilde yapmış.

Yani diğer bölümler ne kadar renkli ne kadar hareketliyse bu bölüm de o kadar karanlık ve durgun. Bunun yanında arka fondan gelen müzik oyuncuları bu boyutun havasına sokuyor. Ama üzülerek söylüyorum ki o renk cümbüşüne alışmış olan oyunseverler bu karanlık ve kasvetli ortamdan bir süre sonra sıkılabilirler uyarmadı demeyin.

Spider-Man’in önceki oyunlarında adım adım ilerleyen bir gerçek vardı o da kahramanımızın halka karışmasıydı. Belki de oyun severleri en çok sevindiren gelişmelerden bir tanesi de buydu. Kahramanımızın şehirde gezinebilmesi yüzde yüz olmasa da büyük ölçüde istediği yere ağ atabilmesiydi. Ama üzülerek söylüyorum ki oyunda bu ilerlemeye ara verilmiş hatta geri adım atıldığını bile söyleyebilirim.

Önceki oyunda olduğu kadar özgür olamayan kahramanımız yine halka yeterince karışamıyor ve hep lanse edilen halk kahramanı deyiminden mizahi de olsa ayrılıyor. Bunun yanında Spider-Man: Shattered Dimension oyunu tamamen çizgi filmsel görünüm taşıyor. Bu kimi oyunseverleri çok memnun ederken kimi oyunseverleri düş kırıklığına uğratabiliyor. Ama önceki alıştığımız Spider Man oyunlarında çizgisel tasarım bu kadar baskın değildi bu da yine Spider-Man’de gördüğümüz yenilikler arasında.

Sözün Bittiği Yer:

Spider-Man: Shattered Dimension oyunu genel anlamda serinin genelinden üstün ve zevkli bir oyun olmuş diyebilirim. Bunun yanında gerek grafiksel gereksel oynanış açısından zevkli bir oyun olduğunu söylersem sanırım yanlış söylemiş olmam.

Lakin oyun için mükemmel kelimesini kullanmak şu an piyasadaki bazı oyunlara haksızlık olur. Bunun yerine kalburüstü bir oyun olduğunu ve boş zamanlarınızı değerlendirmek için iyi bir fırsat olduğunu söyleyebiliriz.

Künyesi
Yayımcı

Activision Blizzard

Yapımcı

Beenox, Griptonite Games

Çıkış Tarihi

07 Eylül 2010

Platformlar

PC, PS3, XBox 360, Wii, Nintendo DS

Oyun Türü

Aksiyon, Macera, Gizlilik Oyunu

ESRB Rating

TEEN 13+

Puanlar
Editörün Puanı
Okur Puanları
Siz de Puanlayın
Genel Değerlendirme
7.5
6.5
Aldığı Puanlar

Spider-Man: Shattered Dimensions oyununun kalburüstü bir oyun olduğunu ve boş zamanlarınızı değerlendirmek için iyi bir fırsat olduğunu söyleyebiliriz.

7.5
Editörün Puanı
6.5
Okur Puanları
4 Oy
Oyladınız
Yazar Hakkında
Veteran Soldier
Yazılarını sosyal medya platformlarınızda paylaşmanızdan, sitede sörf yapmanızdan ve yorum yazmanızdan memnuniyet duyan bir website çalışanı ve amatör Call of Duty oyuncusu...