İncelemeler
Hoşgeldiniz...
Steep Kayak Oyunu İncelemesi ve Sistem Gereksinimleri

Günümüzde pek rastlayamadığım bir oyun türünün içine dahil olan Steep, incelemekten zevk alabileceğimiz bir oyuna benziyor. Hadi şimdi sistem gereksinimlerini de bulabileceğimiz yazımıza başlayalım.

Spor bizim için her zaman öncelikli planlarımda olmuştur. Ama Steep kayak oyunu için sanki biraz Ubisoft’un aceleciliğine gelmiş diyeyebiliriz. Belki bu yüzden belli birkaç sıkıntısı çıkmış olabilir.

Ubisoft’un artık alışıla gelmiş bir oyun stili oluştuğundan herkes hem fikir. Her kesimin her oyuncusuna hitap etmek amacıyla tek siste,tek motor ve tek bir gidişatı düzene oturtup her oyunu bu gidişata göre ayarladılar. Division,Crew,Rainbow Six Siege gibi oyunlardan farklı olarak çıkardığı tek farklı oyunun Watch Dogs 2 olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz.

Aynı sistemi Steep üzerinde de uygulamaya geçiren Ubisoft türünün rastlanamaz en iyi yapımlardan SSX tarzı,arcade yapılı bir oyun yaratmaktan ötürü rahatlatıcı ve gerçekçi bir oyun deneyimini bizlere sundu.

Aslını söylemek gerekirse Steep’in ilk başlarda gerçekçilik konusunda çok kasıntı olduğu için bir süre sonra oynamak istemem diye bir algı yaratabilir ama sakın bu algıya kapılmayın. Steep zamanınızı ayırıp dinlenirken eğleneceğiniz bir yapım olmuş.

Steep Sistem Gereksinimleri
Minimum

İşletim Sistemi Windows 7 (SP1), Windows 8.1, Windows 10 veya üzeri 64-Bit işletim sistemi.
İşlemci Intel Core i5-2400S 2.50 GHz. ya da AMD FX-4100 Quad-Core 3.6 GHz. veya üzeri işlemci.
Ram 6 Gb. veya üzeri ram miktarı.
Ekran Kartı AMD Radeon R7 260X ya da NVidia GeForce GTX 560 Ti veya üzeri en az 2 Gb. belleğe sahip ekran kartı.
Harddisk 25 Gb. boş alan.
DirectX DX 11

Oynanış:

Steep’i SSX tarzı arcade oyunlarından en ayırıcı özellik ise sizi puan toplamanız için zorlamıyor. Steep’de doğa ile iç içe olmanın yanında görevleri yapan ve doğanın ortamına kapılın kaybolan kişi olarak buluyorsunuz.

Steep’in en sevilen özelliği ise hiçbir zaman bir şeyi yapmanız için sizi zorunlu hissettirmemesi. Neyi ne zaman yapmak isterseniz o zaman yapın.

İstediğiniz Ne Varsa İstediğiniz Zaman Yapın…

Steep’de sponsor olarak 4 ana firma bulunuyor. Bunlar: Paraglide, Ski, Wingsuit ve Snowboard. Bir görevinizde Wingsuit ile binlerce metre yüksekte olan bir tepeden aşağı süzülmenizi sağlarken bir diğer görevinizde ise Snowboard yardımı ile çeşitli artistik hareketler sergileyebilmeniz mümkün.

Belirttiğimiz dört ana sponsorun her birinin kendine özel birer kontrol şeması var.Snowboard ike kayış deneyiminizi gerçekleştirirken çok güzel manevralar yapabilirken Paraglide bu mevcut değil. Bazı oyuncularımıza Paraglide zor bile gelebilir.

Harita:

Yapımın en sağlam yanlarından biri ise gerçeğe çok yakın, büyük haritası. Birçok kayak noktasınından parçalar alarak koskocaman bir harita oluşturan Ubisoft Annecy,işinde oldukça iyi diyebiliriz.

Tek bir tuşa basılı tuttuğunuz anda tüm haritaya ulaşabiliyorken istediğiniz zaman da hızlı seyahat ile istediğiniz noktaya direkt geçiş yapabiliyorsunuz. İsterseniz de dağlar arasında yürüyüş yapabiliyorsunuz.

Koskocaman Devasa Bir Harita…

Bazen de haritada bazı noktalara çıkabilmek için öncelikle çıkmak istediğiniz o yere 1 kilometre kadar yakın olmanız ve dürbününüzü kullanarak o noktayı işaretlemeniz gerekiyor. Ama bu özelliği her yerde her zaman kullanamayacaksınız.

Bir Süre Sonra Tekrara Düşebilirsiniz…

İnce ince işlenmiş harita çok hoş gözüküyor. İnce eleyip sık dokunarak hazırlanmış görevlerin dışında kendiniz başı boş gezdiğiniz zamanlar bile zorlu görevlerle karşılaşmanız mümkün. Steep’in haritasını açıp istediğiniz yere istediğiniz zaman gidebilme şansınız var.

Tabi ki bunun yanında haritanın da buna uygun yapılı olması gerekiyor. Paraşüt ile süzülebilir ya da bir tepeden Snowboardınız ile kayabilirsiniz.

Görevler:

Steep’te bulunan görevler başlarda çok çeşitli olarak gözükse de daha sonra birkaç çeşide düştüğünü ve daha ilerisi olmadığını göreceksiniz. Oyunun asıl en büyük sorunu da burada başlıyor diyebiliriz. Çok güzel,eğlendirici hatta rahatlatıcı bir oyun da olsa bir yerden sonra tekrara sarınca insan sıkılmıyor değil.

Oyundaki bütün amacınız yeni haritaya gitmek, yeni noktaları açarak görevleri bitirdiğiniz zaman diğer haritaya geçmek oluyor. Elbette çok ayrıntıya girmeden düşündüğümüz zaman bir kayak oyunu için nasıl bir beklentiye girmeliyiz bilemiyoruz.

Yukarıda ki paragrafta bahsettiğimiz sorun aslında birazda Ubisoft’tan kaynaklanıyor desek yeridir. Bir yerden sonra oyun tek düzeliğe sarıyor. Bu demek değil ki Steep güzel bir oyun değil. Herkesin denemesi gereken özellikle spor, doğa tutkunları için muazzam bir oyun.

Ama Ubisoft’un bu tek düzelikten kurtardığı tek oyun: Rainbow Six Siege diyebiliriz. Diğer Ubisoft oyunların da olduğu gibi Steep de çevrimiçi oyun moduna sahip. İstediğiniz zaman haritada gördüğünüz herhangi bir oyuncuyu grubunuza davet edip beraber aktiviteler gerçekleştirebilirsiniz.

Bunu tabi ki de arkadaş listenizde olan oyuncularla da yapabiliyorsunuz. Grup dışında bazı aktiviteler dışında diğer oyuncuların karakterleri ile yarışlara katılabiliyorsunuz. Aynı zamanda o sıra çevrimiçi olmaları şart bile değil.

Steep Sistem Gereksinimleri
Önerilen

İşletim Sistemi Windows 7 (SP1), Windows 8.1, Windows 10 veya üzeri 64-Bit işletim sistemi.
İşlemci Intel Core i7-3770K 3.50 GHz. ya da AMD FX-8350 Eight-Core 4.0 GHz. veya üzeri işlemci.
Ram 8 Gb. bellek miktarı.
Ekran Kartı AMD Radeon R9 390 ya da NVidia GeForce GTX 970 veya üzeri veya üzeri en az 4 Gb. belleğe sahip ekran kartı.
Harddisk 25 Gb. boş alan miktarı.
DirectX DX 11

Müzikler:

Steep gerçekten de gözlerimize hitap eden bir oyun olmuş. Karlarla kaplı devasa haritasında huzur bulacağınız oyunda tek sıkıntı müzikleri açısından olmuş desek yeridir.Adrenalinin kimi zaman en yüksek olduğu nokta da müzikler hiç kendini belli etmiyor.

Arkada bir şeyler mırıldanıyor ama yetmiyormuş hissine kapılıyorsunuz. Steep oynarken kendi sevdiğiniz müzikleri açarsanız oyunda daha çok eğlenebilirsiniz. Ana konusu adrenalin üzerine olan bir oyunda müziklerin eksik olması pek hoş olmamış.

Steep’in bir diğer can sıkan sıkıntısı ise glitch ve bug sorunları. Belki de Ubisoft Annency’nin bu yüzden biraz daha az aceleci olması lazımdı. Sadece bir iki ay daha üzerinde çalışılsaydı daha da güzel bir iş ortaya çıkarabilirlermiş diyebiliriz.

Son Sözler:

Steep üzerinde biraz daha uğraşılsaymış çok daha güzel bir oyun ortaya çıkar imiş diyebiliriz. Önceden de bahsettiğimiz gibi doğayı, sporu seviyorsanız bu oyun size kesinlikle iyi gelecektir.

Ama biz yine oyunun bir süre sonra tek düzeliğe bağladığını söyleyelim. Eğer bu tür sporları sevmiyorsanız Steep’e göz gezdirmeyin bile. Bir diğer inceleme yazımızda görüşmek üzere. İyi eğlenceler!

Künyesi
Yayımcı

Ubisoft

Yapımcı

Ubisoft Annecy, Ubisoft Montpellier, Ubisoft Ukrayna, Ubisoft Paris

Çıkış Tarihi

02 Aralık 2016

Platformlar

PC, PlayStation 4, XBox One

Oyun Türü

Aksiyon, Spor, Kayak Oyunu

Oyun Motoru

Anvil Engine

ESRB Rating

TEEN 13+

Puanlar
Editörün Puanı
Okur Puanları
Siz de Puanlayın
Genel Değerlendirme
7.5
8.0
Aldığı Puanlar

Doğayı, sporu seviyorsanız Steep oyunu kesinlikle size iyi gelecektir...

7.5
Editörün Puanı
8.0
Okur Puanları
1 Oy
Oyladınız
Yazar Hakkında
Veteran Soldier
Yazılarını sosyal medya platformlarınızda paylaşmanızdan, sitede sörf yapmanızdan ve yorum yazmanızdan memnuniyet duyan bir website çalışanı ve amatör Call of Duty oyuncusu...
Abonelik
Bildir
2 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments