İncelemeler
Hoşgeldiniz...
Stellaris Oyun İncelemesi ve Sistem Gereksinimleri
Stellaris İncelemesi, Minimum ve Önerilen Sistem Gereksinimleri
0
İnceleme

Stellaris Oyun İncelemesi ve Sistem Gereksinimleri

Yazar: 12 Mart 2019

Stellaris oyunun için yaptığım inceleme yazımın devamında oyuna ait minimum ve önerilen sistem gereksinim bilgilerini de bulabilirsiniz. Ve soruyorum. Evrende yalnızmıyız? Kafayı yeme noktasına kadar düşünseniz de henüz buna cevap veremeyebilirsiniz.

Ancak yapımlarında, nispeten düşük bütçelerle hissedilebilir derecede özgürlükçü oyunlara imza atan Paradox Interactive, yalnız olmadığımızı düşünüyor ve bunu bize de düşündürmeyi başarıyor.

Stellaris Sistem Gereksinimleri
Minimum

İşletim Sistemi Windows 7, Windows 8, Windows 10 veya üzeri 64-Bit işletim sistemi.
İşlemci Intel Core i3-530 2.93 GHz. ya da AMD FX-6350 Six-Core 3.9 Ghz. veya üzeri işlemci.
Ram 4 Gb. veya üzeri ram miktarı.
Ekran Kartı AMD Radeon HD 5870 / RX Vega 11 ya da Intel HD Graphics 4600 ya da NVidia GeForce GTX 460 veya üzeri en az 1 Gb. belleğe sahip ekran kartı.
Harddisk 10 Gb. boş alan.
DirectX DX 9.0c

Oynanış:

Bundan 5-6 yıl önce Sins of A Solar Empire adlı yapımdan beri bu tarzda doyurucu bir oyun oynamamıştım. Özellikle yıldızlararası kolonileşmeyi konu alan strateji oyunlarının ortak hatasına bu oyun da düşmeyi başarmış. Bu hata nedir? Haddinden fazla koloni kurduğumuzda bütün haritaya yetişemez oluyorduk.

Yine de Stellaris içinde bulunduğu şartlarda ”imkansız” denilecek kadar bu problemi gözümüze sokmuyor. Özellikle örneklerken kullandığım SoaSE adlı oyun, tam anlamıyla bir RTS olduğu için bize düşman olan yapay zekanın saldırıları ve hamlelerine belli bir yerden sonra karşılık veremeyecek kadar zorlanıyorduk.

Savaş sistemi de real time olduğu için ve oyunun akışını sekteye uğratamadığımızdan (zamanı durduramıyorduk mesela), oyuncuyu yoruyor ve kendimden örnekleyecek olursam, SoaSE’ı çok sevmeme rağmen yeni bir maceraya başlamak içimden gelmiyordu.

Evrenin Karanlığını Aydınlatan Sadece Cesaret ve Maceraperestliğimizdi…

Ama Stellaris öyle olmamış. Özellikle Paradox Interactive’in (PI) diğer yapımlarını takip ettiyseniz bazı çok işlevsel benzerliklerle karşılaşacaksınız. Mesela Mount & Blade serisindeki harita ve zaman kontrolunun bir benzeri söz konusu burada.

Zaman akışı sizin hareketinize bağlı olmasa da, zamanın durdurulabiliyor oluşu, bu kadar geniş kapsamlı bir oyunda gerçekten ilaç gibi olmuş. M&B de biz hareket etmediğimizde zaman durarak, düşmanlarımızın bizi gafil avlamasını engelliyordu.

Stellaris oyununda da kısmen buna benzer bir oynanış biçimi benimsenmiş. Zaten PI’nin oyunlarını çok beğendiğimi ve bu Stellaris oyunuyla da detaycılıklarının sınırlarını yeniden keşfettiğimi söylemek istiyorum.

Öyle ki; hükümet devirmekten tutun da yeni keşfettiğimiz teknolojileri direkt olarak uzay gemilerimizde kullanmaya kadar sayısız geliştirilebilen ve özgürlük hissini sonuna kadar tetikleyen oyun içi argümanla bezenmiş Stellaris favori oyunum olacak gibi duruyor.

Çok şaşırdığım ve bir o kadar da eğlendiğim bir an yaşadım Stellaris oyununda ve ”Olmuş” dedim kendi kendime. Yenilgiye uğrattığım uzaylı ırk’ın DNA’sını inceleyip, farketmeden üzerinde uğraştığım bir araştırma konumu genişlettim mesela ya da ”survey system” özelliğini kullandığım bir anda, sistemimde bulunan bir gezegenin uydusunda ”anomaly” isimli keşfedilmemiş bir şey keşfettim ve bu oyunda çok işime yaradı.

Özellikle evren temalı bir oyunda bu tarz süprizler yaşamak, mutlaka oyundan aldığımız zevki arttıracaktır. Ancak Stellaris oyununun ilk evrelerinde bazı kaynakları kullanmayı öğrenmek ve çoğu oyunda yapması çok kolay olan şeylerin (mesela birlikleri birleştirmek) anlamsız derecede kafa karıştırıcı oluşu biraz oyuncuyu yorabilir.

Tutorial:

Özellikle ”tutorial” özelliği çok zayıf ve oyuncuyu aydınlatmayacak şekilde oluşu, Stellaris oyununu öğrenmek için Türk yöntemine başvurmanıza yol acıyor. Yani ”kurcala öğren aga”. Bu oyunla ilgili ilk eleştirim bu olacak.

İkincisi ise malesef PI oyunlarının ortak özelliklerinden biri olan ”detayla şaşırtmak ama zamanla sıkmak” diye adlandırabileceğim olayı bu oyunda da yaşadım. Ancak yeniden oynanabilirliğinin yüksek olması, Stellaris’i kurtarıyor diyebilirim ve multiplayer seçeneğiyle neler yaşatır çok merak etmekteyim.

Stellaris İncelemesi Sistem Gereksinimleri
Önerilen

İşletim Sistemi Windows 10 Home veya üzeri 64-Bit işletim sistemi.
İşlemci Intel Core i5-3570K 3.40 GHz. ya da AMD Ryzen 5 2400G 3.6 Ghz. veya üzeri işlemci.
Ram 4 Gb. bellek miktarı.
Ekran Kartı AMD Radeon HD 6850 ya da NVidia GeForce 560 Ti veya üzeri en az 1 Gb. belleğe sahip ekran kartı.
Harddisk 10 Gb. boş alan miktarı.
DirectX DX 12

Grafikler:

Bunun dışında elbetteki bütçesinin küçük oluşunu bize hissettiren ”grafikte grafik” diye bağıran gençliğin değilde , ”önce oyun olacak aga keyif verecek” diyen kitlenin oynaması gereken bir oyun Stellaris. Yani ”hayvani” yeni nesil grafikleri olmayan, genelde sıra ve veritabanlı olan bir oyun Stellaris. Ancak yine de grafikleri bence çok hoş görünüyor, savaş animasyonları da o kadar kötü değil.

Son Sözler:

Yani bir çoğumuzun ayıla bayıla oynadığı mobil uygulamalardan da çok çok ötede grafiklere sahip Stellaris. Yani anlayacağınız bu oyunu alıp oynamanızı tavsiye edebilirim. Evren sizinle olsun wormhole bağımlıları…

Künyesi
Yayımcı

Paradox Interactive

Yapımcı

Stellaris Paradox Development Studio

Çıkış Tarihi

09 Mayıs 2016

Platformlar

PC, PlayStation 4, XBox One, Linux, Mac O/S

Oyun Türü

4X Strateji, Uzay Simülasyon Oyunu

Oyun Motoru

Clausewitz Engine

ESRB Rating

EVERYONE 10+

Puanlar
Editörün Puanı
Okur Puanları
Siz de Puanlayın
Genel Değerlendirme
Aldığı Puanlar

Mükemmel bir uzay simülasyonu olan ve bunu gerçek zamanlı oyun içi öğelerle pekiştiren Stellaris, umut verici bir yapım ve detaylı oynanışıyla özellikle eski strateji oyuncularının kaçırmaması gereken bir oyun.

Editörün Puanı
Okur Puanları
1 Oy
Oyladınız
Yazıyı Oyla
Çok İyi
0%
İyi
100%
Eh İşte
0%
Kötü
0%
Yazar Hakkında
Veteran Soldier
Yazılarını sosyal medya platformlarınızda paylaşmanızdan, sitede sörf yapmanızdan ve yorum yazmanızdan memnuniyet duyan bir website amelesi ve amatör Call of Duty oyuncusu...