İncelemeler
Hoşgeldiniz...
Stonewall Penitentiary İnceleme

Uzun ve yorucu bir günün ardından, yatağınıza uzanıp derin bir uykuya dalıyorsunuz. Yorgunluğunuzu atmak ve ertesi güne dinç bir şekilde kalkmak için. Ama o da ne! Uyandığınız yer, o sıcacık yatağınız değil. Sessiz, soğuk, ürkütücü ve garip bir yer. Nerede olduğunuzu anlamaya çalışırken bazı şeylerin de farkına varıyorsunuz. Terkedilmiş bir hapishanedesiniz, buraya nasıl geldiğinizi bilmiyorsunuz, elleriniz bağlı ve giysileriniz kayıp. Acaba bu korkunç yerde, benim gibi tuzağa düşürülen ya da beni kurtarabilecek birileri var mı diye düşünürken gaibden bir ses duyuyorsunuz…

Orda kimse var mıııııı?

Şimdi bir düşünün, başınıza böyle bir şey gelse ne yapardınız? İşte, ilk önceleri Awaken olarak adlandırılan Stonewall Penitentiary’nin yapımcısı, Christopher M. Brendel, bu amanın çok korktum – adventure karışımı yeni oyununda sizlere bu sorunun yanıtını veriyor.

Ben suçsuzum Hakim Bey!!!

Oyunumuz, adından da anlaşılacağı üzere terkedilmiş bir hapishanede geçiyor.

Yeesha1: Adından nasıl terkedilmiş olduğunu anlıyoruz peki?
Yeesha2: Sonuçta hapishane olduğunu anlıyoruz ama..
Yeesha1: Ama terkedilmiş olduğunu anlamıyoruz
Yeesha2: Ama hapishane olduğunu anlıyoruz
Yeesha1: Tamam da kardeşim hapishane olduğunu anlıyoruz da terkedilmiş olduğunu nasıl anlıyoruz?
Yeesha2: ?!…..

Kısacası buraya nasıl geldiğimizi bilmiyoruz. Tabii sonradan fark ettiğimiz hapishanede bulunan diğer altı kişinin de. (Yeesha2: Bu ne biçim bir cümle) Onlar da, buraya nasıl geldiklerini bilmiyorlar (Bilselerdi gelmezlerdi zaten). Yani kısacası bilinmezlerin içerisindeyiz (Biri bize yardım etsin).

Stonewall Penitentiary oyununda, William Thane adlı karakteri yönetiyoruz. William 27 yaşında, karısı tarafından terkedilmiş ve işinden de birkaç hafta önce ayrılmış bir garibandır. Yani şu günlerde, İşsizler Ordusuna yeni katılmış bir erdir. Ve hapishanedeki diğer altı kişiyle birlikte, buradan çıkmanın yollarını arayacaktır. Yalnız, William’la birlikte bu yedi kişinin arasında bir katil vardır. Amacımız ise bu katil bizi ya da birilerini öldürmeye başlamadan önce hapishaneden tüymektir. (Yeesha2: Ama şu da var ki katil bizde olabiliriz.)

William Thane’in dışında, hapishanede bulunan diğer Stonewall Penitentiary oyun karakterlerinden kısaca bahsetmek gerekirse;

Jessie Bartlett: Jessie hırs ve kendini beğenme tutkusundan yoksun, 16 yaşında bir lise öğrencisidir.

Louis Algar: Louis 36 yaşında, kendini dünyaca ünlü bir Hollywood starı sanmaktadır.

Sonny Peyton: Sonny 22 yaşında ve web tasarımcısıdır. Ancak, pratikte iyi olmasına rağmen teknikte kötüdür.

Grayson Wilford: Grayson 44 yaşında haşin bir iş adamıdır ve kendini acımasız olarak görmektedir. Doğuştan liderdir ve yüksek içgüdülere sahiptir.

Gerard Auberon: Gerard 31 yaşında, hapishane görevlisi, baba ve aynı zamanda iyi bir eştir. İtaatkâr ve geleceği parlak bir adamdır.

Becca Ronni: Becca, 28 yaşındadır. Kaliforniya’da yaşayan işine düşkün, acımasız bir avukattır.

Avukatımı istiyorum!!!

Stonewall Penitentiary, daha önceden Shady Brook ve Lifestream’den hatırlayacağımız Christopher M. Brendel’in son projesi. Aslında, bu oyunun önceki adı Awaken idi, ancak isim sonradan Stonewall Penitentiary olarak değiştirildi. Ayrıca, oyun 2D’den 3D’ye taşındığı için oyunun çıkış tarihi 2007’nin üçüncü çeyreğine ertelenmişti ancak 2008’in sonuna gelmemize rağmen oyun hala raflarda yerini almadı. Bu yüzden oyun çıkana kadar demo ile idare etmek zorundayız. Christopher M. Brendel, oyunun Agahta Christie romanları ve Alfred Hitchock filmlerinin karışımı olarak niteliyor ve aynı zamanda oyunun, 17 yaş altına pek hitap etmediğini söylüyor. Ayrıca çıkan dedikodulara göre oyunun iki farklı sonu olacağı söylenmekte.

Oyun, gerçek zamanlı 3D ve birinci şahıs bakış açısından oynanıyor ve biz Yeesha kardeşler olarak bunu her zamanki gibi esefle kınıyoruz. Macera oyunu dediğinde karakterle bütünleşmeli, onun hareketlerini görebilmeli kısacası o siz, sizde o olmalısınız.

Stonewall Penitentiary İnceleme

Oynanabilirlikten bahsetmek gerekirse oyun hem fare hem de klavye ile oynanıyor. Oyunda fare ve klavyeyi birlikte kullanmak oyuncuyu fazlasıyla yoruyor. Aynı zamanda farenin nesne ile etkileşime geçebilmesi için epey bir uğraşmanız gerekmekte. Net bir şekilde nesneye dokunmadığınız sürece bir türlü etkileşime geçemiyorsunuz. Bu da yukarıda da söylediğimiz gibi ciddi anlamda oyuncuyu yoruyor. Oyunun gergin havası sizi yeteri kadar gererken, üstüne bir de bu sorun çıkınca ortalık şenlik yerine dönüyor 🙂 Ve son olarak bahsetmek gerekirse oyun FPS tarzını andırsa da yüzde yüz adventure olarak çıkarılacak.

Oyunun grafikleri ve karakter modellemeleri demodan anladığımız kadarıyla yetersiz. Yani böyle konusu ilginç olan bir oyunun grafiklerinin de konusu kadar başarılı olmasını isterdik. Biraz da müziklere değinecek olursak; oyunun yapımcısı Brendel’in söylediklerine göre, oyunda konuya uygun gerilimli müzikler yer alacak. Ve demodan da anladığımız kadarıyla Brendel haklı. Müzikler gerilimli olan ortamı daha da gerecekler. Ayrıca karakter seslendirmeleri de başarılı. Özellikle ana karakterimiz William’ın sesi oldukça karizmatik. Ve yine demodan da anladığımız kadarıyla bulmacalar al-götür-uygun yerde kullan- kullanamazsan sakla- sakla samanı gelir zamanı cinsinden. Sizi zorlamayacaklar yani.

Son söz: Eski terkedilmiş bir hapishanede keşfe çıkmak, gizemleri çözmek, katili bulmak istiyorsanız; ürkütücü ara videolarıyla Stonewall Penitentiary sizi bekliyor desek inanmayın. Çünkü henüz çıkmadı. Ama çıkınca alıp oynamayı ihmal etmeyin. Çünkü her ne kadar kalitesiz grafiklere sahip olsa da oyun senaryosuyla ilgi çekmeyi başarıyor.

Yapımcı ve dağıtıcı: Unimatrix Productions

Yazar Hakkında
Veteran Soldier
Yazılarını sosyal medya platformlarınızda paylaşmanızdan, sitede sörf yapmanızdan ve yorum yazmanızdan memnuniyet duyan bir website çalışanı ve amatör Call of Duty oyuncusu...
Abonelik
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments