İncelemeler
Hoşgeldiniz...
Strateji Oyunu Age of Mythology İncelemesi
İnceleme

Strateji Oyunu Age of Mythology İncelemesi

Yazar: 8 Ocak 2020

Bugün Age of Mythology oyununu inceleyeceğiz. Strateji oyunu dendiğinde akla ilk gelen yapımlardan birisi hiç süphesiz Age of Empires’tır. Ancak oyunun yapımcıları bu oyundan sonra mükemmel bir düşünceye daha imza atmışlardı. Oyunu mitolojiyle harmanlayıp yeni bir yapım ortaya çıkarmak: Age of Mythology.

Kendimi bildiğimden beri mitolojiye aşık biri olarak Age of Mythology benim için rüya gibiydi o zamanlar. Özünde kaynak toplayıp şehirler inşa ettiğin, ordu kurup düşmanlarını yok ettiğin bir oyun olmasına rağmen 3 büyük mitolojinin katkıları oyunu farklı kılıyordu.

Cyclops, sfenks, minotaur, hydra gibi efsanevi yaratıklar, 3 farklı kültüre göre şehirler kurmak, tanrılarla oyunu yönlendirmek, bu oyunu Age of Empires’den oldukça ayırıyordu.

Oynanış:

Önce Age of Mythology’nin nasıl oynandığından biraz bahsedeceğim, sonra oyunu asıl çekici kılan hikayeli bölümüne geçeriz. Öncelikle Age of Mythology içinde 3 kültürü barındırıyor: Bunlar Yunan, Mısır ve İskandinav kültürleri, yani mitoloji bakımından en güçlü 3 kültür.

Her bir oyuna başlarken karşımıza bu 3 kültürün 3’er adet büyük tanrısı çıkıyor. Hepsinin oyuna katkısı farklı olarak ilerliyor, bu da oyunu çekici kılan bir başka kısım. Yunan ve İskandinav kültürünün 3 büyük tanrısı neredeyse herkes tarafından biliniyordur.

Bir tarafta Zeus, Poseidon ve Hades, diğer tarafta Odin, Loki, Thor. Mısır da ise Ra, Set ve Isis büyük tanrılar olarak seçeneklerimiz. Bunların haricinde birçok tanrı daha var. Onlar ise oyunda her çağ atladığımızda karşımıza çıkıyor. Oynanış klasik strateji oyunu oynanışı. İlk paragrafta da söylediğim gibi kaynak topla, şehir kur, ordu topla, yok et.

Hikayesi:

Gelelim Age of Mythology’nin hikayeli bölümümüze. Başrolde Atlantis’in amirali Arkantos olsa da oyun boyunca birçok kahramanı da yönlendiriyoruz. Age of Mythology hikayesi Yunanistan’da başlıyor. Arkantos liderliğindeki Yunanlılar, Kamos adlı bir minotaurun önderliğindeki korsanların akınlarını püskürtüyor. Burada başarılı olduktan sonra Arkantos, Truva Savaşı’na katılmak için yola çıkıyor.

Karakterler:

Age of Mythology’deki kahramanımıza Truva’da Agamemnon, Ajax, Odysseus gibi kahramanlar da katılıyor ve hepsi birlikte Truva’ya karşı savaşıyor. Fakat bir türlü düşmeyen şehri, Truva Atı sayesinde yeniyorlar. Savaştan sonra Ajax’ın tavsiyesiyle kahramanlarımız Chiron’un evine, İoklos’a doğru yola çıkıyor.

Gittiğimizde kahramanlarımıız, liman armaları bilinmeyen bir kuvvet tarafından saldırıya uğruyor. Chiron’un rehin alındığını öğreniyoruz ve onu kurtarmaya gidiyoruz. Chiron kurtarıldıktan sonra, kahramanlarımızı kuzeye, Yeraltı Dünyası’nın girişine götürüyor.

Gargarensis:

Burada oyunun esas kötüsü Gargarensis isimli bir cyclops ile karşılaşıyoruz. Gargarensis büyük bir kapıyı, koçbaşı yardımıyla kırmaya çalışıyor. Koçbaşını etkisiz hale getiriyoruz, fakat hem Gargarensis kaçmayı başarıyor hem de kahramanlar orada mahsur kalıyor.

Oradaki ölülerin yardımıyla bir tapınak buluyoruz. Arkantos tapınağın Zeus’a ait olduğunu fark edip ona dua ediyor, bu sayede kahramanlarımız tekrar yeryüzüne çıkıyor.

Age of Mythology Gargarensis

Osiris:

Yeryüzüne çıkıyorlar fakat uzak bir yerde; Mısır’da. Kahramanlarımız yeryüzüne çıktıkları yere yakın bir bölgede Gargarensis’in adamlarından biri olan Kemsyt’in ve onun emrindeki haydutların Nubiya Kraliçesi Amanra’ya saldırdığını görüyor ve yardıma koşuyor.

Amanra’dan Set’in Osiris’i öldürdüğünü ve onun Osiris’in bedeninin çöle dağılmış parçalarını toplayıp birleştirerek Tanrı’yı hayata döndüreceğini öğreniyorlar.

Bir ara Arkantos rüyasında tanrıça Athena ile konuşuyor. Athena ona Gargarensis’in Tartaros’da hapsedilmiş olan Kronos’u serbest bırakmayı amaçladığını, bu sayede ölümsüz olmayı planladığını anlatıyor. Sonunda kahramanlarımız Osiris’in parçalarını bir araya getirmeyi başarıyor. Hayata dönen Osiris, Gargarensis’in ordularını dağıtıyor, mağlup olan Cyclops Midgard’a kaçıyor.

Skult:

Tabi kahramanlar da onun peşinden Midgard’a geliyor. Midgard’a geldiklerinde Skult adlı yaşlı bir adam kahramanlarımıza bir sancak veriyor ve bu sancağın tüm İskandinav topluluklarını birleştireceğini söylüyor.

Fakat sonradan ortaya çıkıyor ki Skult aslında kılık değiştirmiş tanrı Loki. Sancak kahramanların başına dertler açsa da onların da üstesinden gelip yollarına devam ediyorlar.

Brokk ve Eitri:

İki cüce kardeş Brokk ve Eitri’nin yardımıyla Yeraltı Dünyası’na, Gargarensis’i aramaya gidiyorlar. Onu Tartaros’un kapısını kırmaya çalışırken buluyorlar. Geçen sefer olduğu gibi koçbaşını etkisiz hale getirmeye çalışıyorlar fakat bu sefer kolay olmuyor.

Ateş devleri yüzünden bir türlü koçbaşına ulaşamıyorlar. Sonunda, Chiron’un kendini fena etmesi sayesinde kapının kırılmasını engelliyor ve Gargarensis’in peşinden yeryüzüne çıkıyorlar. Gargarensis bu sefer kaçamıyor, kahramanlarımız onu yakalayıp infaz ediyor.

Arkantos:

Arkantos, Gargarensis’in kellesini alıp Atlantis’e yola çıkıyor. Atlantis’e yaklaşmışken kandırıldığını fark ediyor. Gemisindeki kelle aslında Kemsyt’e ait. Loki kahramanlarımıza oyun oynayıp, onun şeklini değiştirmiş.

Arkantos, Atlantis’e vardığında Gargarensis’in orada olduğunu ve son kapıyı açmaya çalıştığını görüyor. Zeus, onu kutsuyor ve bir tapınağın önünde karşı karşıya geliyorlar. Arkantos dövüşten galip çıkıyor fakat Atlantis okyanusa batmaya başlıyor. Arkantos da onunla beraber batıyor, fakat Athena yaptıklarına karşılık ödül olarak ona ölümsüzlük bahşediyor.

Age of Mythology Karakterler

Ek Paketler:

Age of Mythology’ye daha sonrasında iki paket daha çıkmıştı. Titans adlı ilk paket, oyuna Atlantis tanrıları Gaia, Kronos ve Oranos ile Atlantis uygarlığını ekliyordu.

13 yıl aradan sonra çıkış yapan Age of Mythology Tale of the Dragon ek paketi ise oyuna Çin Tanrıları Fu Xi, Nü Wa ve Shennong ile Çin uygarlığını ekliyordu.

Son Sözler:

İçerisinde hem strateji, hem savaş, hem de mitoloji barındıran bu harika hikaye, insanın saatlerce bilgisayar başında oturmasına sebep oluyor. Hikayenin yanı sıra multiplayer olarak da arkadaşlarla savaşmak, hangi kültür daha iyi, hangi tanrı daha güçlü tartışmaları yaşamak Age of Mythology’nin vazgeçilmezlerinden.

Mesela benim en sevdiğim Hades’ti, peki ya sizin?

Künyesi
Yayımcı

Ensemble Studios

XBox Game Studios

Yapımcı

Ensemble Studios, SkyBox Labs

Çıkış Tarihi

Age of Mythology: 30 Ekim 2002

Age of Mythology: Extended Edition: 08 Mayıs 2014

Platformlar

PC, Mac O/S

Oyun Türü

Strateji Oyunu

ESRB Rating

TEEN 13+

Puanlar
Editörün Puanı
Okur Puanları
Siz de Puanlayın
Genel Değerlendirme
7.5
7.8
Aldığı Puanlar

Arkadaşlarla savaşmak, hangi kültür daha iyi, hangi Tanrı daha güçlü tartışmaları yaşamak Age of Mythology’nin vazgeçilmezlerinden

7.5
Editörün Puanı
7.8
Okur Puanları
1 Oy
Oyladınız
Yazar Hakkında
Veteran Soldier
Yazılarını sosyal medya platformlarınızda paylaşmanızdan, sitede sörf yapmanızdan ve yorum yazmanızdan memnuniyet duyan bir website çalışanı ve amatör Call of Duty oyuncusu...
Abonelik
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments