İncelemeler
Hoşgeldiniz...
Street Fighter x Tekken İnceleme
İnceleme

Street Fighter x Tekken İnceleme

Yazar: 2 Şubat 2016

Zaman ne çabuk geçiyor, “aduket” atmak için kendimizi parçaladığımız ve bunu marifet saydığımız oyunun şimdiki haline bir bakın. Ölüm vuruşu, aduket gibi kelimeler bizi geçmişe götürmeye yetiyor. Biz sadece bu kelimeleri duyarak mutlu olurken, “Street Fighter x Tekken” ismini duymak insanı gerçekten heyecanlandırıyor. Bu gerçekten uzun zamandır beklenilen bir oyundu, zira dövüş oyunu denilince akla gelen üç büyük oyundan (MK, SF, Tekken) ikisinin birleşimiydi.

Benim de olduğu gibi birçok kişinin hayalinde böyle bir kapışmayı izlemek, kontrol etmek hatta ve hatta hissetmek vardı. Büyük bir ekseriyetle insanları geçmişe götüren bu oyun, nostalji tatmayı isteyenlerin de imdadına yetişiyor.

Oyunumuzu nereden anlatmaya başlasam bilmiyorum, uyumlu grafikler mi, sağlam atmosfer mi, hızlı oyun yapısı mı? Kısacası Street Fighter x Tekken gerçekten çok güzel. En iyisi biz şöyle genel bir bakış atalım oyuna.

Street Fighter x Tekken Oynanış:

Toplamda 19′u Street Fighter, 19′u da Tekken’den olmak üzere 38 karakterimiz var ve gerçekten karakterler arasında büyük farklar var. Vuruş hızları, tarzları, verdiği hasarlar gibi birçok özellik bu farklar arasında. Oyunun en çok beğendiğim tarafı, karakterlerle bütünleşmiş kombolar oldu.

Beğenmediğim taraflardan biri ise bunların bazılarının yapımını neredeyse imkânsız olduğu. Hele Zangief diye bir goril bozması var, klavye ile Super Art’ını ne kadar denesem de yapamadım. Neyse, şimdi ilk bu hareketleri nasıl öğrenebiliriz onu anlatalım.

  • Command List’ten bakarak,
  • Training’den sürekli deneyerek,
  • Trial

Street Fighter x Tekken Command List’ten bakarak oynama kısmı, direkt hareketlerin nasıl yapıldığına bakarak sürekli denemekten ibaret. Training’de ise karşıdaki adam bize vuramadığı ve rakibimizin canı inmediği için daha rahat deneyebiliyoruz.

Trial’de ise hangi hareketleri yapmanız gerektiğini size söylüyor ve siz de komutlara uyarak kolaydan zora doğru hareketleri yapmaya çalışıyorsunuz ki bunun gerçekten iyi oynamaya yadsınamaz bir etkisi var. Size tavsiyem, şu seçeneklerden faydalanın zira birçok karakteri düzgün combolar olmadan akıcı şekilde oynamak bir hayli zor.

Street Fighter x Tekken Atmosfer:

Atmosfere gelirsek, her zamanki gibi canlı bir atmosfer var. Robotlardan, Mamut’lara kadar birçok öğe kullanılmış. Tabi her zaman ki seyircileri de ihmal etmemişler. Arcade kısmında rakiplerimizi yenerek oyunu bitirmeye çalışıyoruz. Burada atmosfer gittikçe daha egzotikleşiyor. Her zamanki gibi bazı stageleri karaktere özel yapmışlar.

Street Fighter x Tekken inceleme

İkiye iki karşılaşma!

Bu sefer oyunumuzda iki tane karakter birden seçiyoruz. İstersek direkt olarak 2’ye 2, istersek değişmeli olarak oynayabiliyoruz. Benim tavsiyem değişmeli olarak oynayın, öbür türlü çok karışabiliyor. Bir de ikili olarak ben en çok Vega ve Yoshimitsu’dan hoşlandım. İyi dizilmiş gemler ve iyi bir oynanış ile durdurulamaz olabiliyorlar. Bir dakika, gemleri anlatmadım değil mi?

Street Fighter x Tekken’daki gemler bizim düzenleyebildiğimiz, belirli kombine hareketleri yaptığımızda bize ekstra özellik veren taşlar. Örneğin, art arda darbe yemeden 5 atak yaptık, bu bize %10 movement speed (Koşu hızı) kazandırabiliyor. Toplamda beş çeşit gem var; defans, atak, hız, can ve cross gauge. Hepsi gayet açık ama ben yine de Gauge’i hatırlatayım. Gauge, bizim Super Art denilen hareketlerimizi ve güçlü vuruşlarımızı yapmamızı sağlayan bar.

Street Fighter x Tekken Modlar:

Şimdi biraz da Street Fighter x Tekken oyun modlarına bakalım.

  • Arcade modu, campaign modu gibi. Karakterlerimizi seçip adam döve döve gidiyoruz. Sonunda bizi bir boss ve hikayenin sonunu anlatan video bekliyor. Single player oynarken gayet eğlenceli bir seçenek.
  • Versus’da arkadaşlarımızla karşılaşma yapabiliriz. Tam dört kişiye kadar oynama limiti var.
  • Live Battle ise online olarak başkaları ile kapıştığımız yer, Battle Point denilen birimi kazanıyoruz.
  • Challenge ise daha değişik şekilde, belirli kurallar içerisinde oynanılan kısım.

Street Fighter x Tekken oyununda Customize diye bir seçenek var, bu seçenek ile karakterlerimizi yapılandırabiliyoruz. Bu yapılandırmanın içerisinde saç rengine kadar birçok görünüm değiştirme imkânımız var. Player Data’da ise istatiklerimize bakabiliyoruz.

Bu oyun, her oyuncu için, özellikle bu türün sevenleri için kesinlikle oynanılması gereken bir oyun. Böyle güzel karakterlerle rakipleri hacamat etmek, stres atmaya bire bir. Daha önce de söylediğim gibi oyunun yapısına uygun grafikler oyunu uzun süre sıkılmadan oynayabilmemize büyük katkı sağlıyor.

Tabi online oynayabilmek gibi bir seçenek olunca, yeme de yanında yat. Seri yapılan ve karışık hareketlerle rakibi yerle bir etmek, inanılmaz bir haz veriyor. İncelememizin sonuna geldik, başka incelemelerde görüşmek üzere. Hoşçakalın.

Puanlar
Editörün Puanı
Okur Puanları
Siz de Puanlayın
Genel Değerlendirme
9.0
9.2
9.0
Editörün Puanı
9.2
Okur Puanları
1 Oy
Oyladınız
Yazar Hakkında
Veteran Soldier
Yazılarını sosyal medya platformlarınızda paylaşmanızdan, sitede sörf yapmanızdan ve yorum yazmanızdan memnuniyet duyan bir website çalışanı ve amatör Call of Duty oyuncusu...
Abonelik
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments