İncelemeler
Hoşgeldiniz...
Stronghold 3 İnceleme

Merhaba. Sizlere elimden geldiğince oyun incelemesi yapmaya çalışacağım ve bunu ilk olarak Stronghold 3 ile yapmak istedim. Age of Empires gibi oyunlar bildğiniz gibi piyasada çok az bulunmakta. Stronghold’ta bunlardan birisi. Şehir kurup, o şehri yönetmek, halkla ilgilenmek, şehrin ihtiyaçlarını karşılamak ve asker yaratıp şehri savunmak benim çok sevdiğim faktörlerdendir. Stronghold’u sevmemin nedeni de budur. Fakat ne olduysa Stronghold 3′te her yerde bir sorunla karşılaşıyoruz.

Öncelikle Stronghold 3’ün oynanışından bahsedeyim. Oynanışta birçok hatayla karşılaşıyoruz. Örneğin; oyundaki askerlerin oldukça yavaş yürümesi. Askerler gerekli bölgeye gidene kadar iş işten geçmiş oluyor. Bu sorun özellikle köye bir kurt ya da ayı saldırdığı zaman çok sıkıntı oluyor, çünkü ayı ya da kurdu öldürmeye gidene kadar köyü işgal etmiş oluyorlar. Bunun dışında savaş sırasında askerlerinizi seçerken düşman askerlerini de seçme verdiğiniz komutları yerine gitirememe gibi sorunlar da hayli canınızı sıkıyor.

Stronghold 3 grafiklerine bakacak olursak strateji oyunlarına göre idare eder durumda. Özellikle kale kuşatmalarında kale surlarının yıkım animasyonları özenle yapılmış. Oyunun atmosferi de sizi içine alıp götürüyor ki atmosfer gerçekten çok etkili olmuş. Kurmuş olduğunuz şehir/köy’e baktığınızda birinin odun kesmesi, birinin peynirleri markete taşıması, etrafta devriye gezen askerler gibi detaylar oldukça hoş görünüyor ve oyuna canlılık katıyor. Hatta daha da detaya inersek evin içindeki insanların evi temizlemesi gibi hoş detaylar da bulunmakta. Tabii grafiklerinin bir kötü yönü kaplamalar olmuş. Kaplamalar oldukça özensiz hazırlanmış ve en yüksek grafik ayarlarında dahi doyurucu grafikler göremiyorsunuz. Bir de kamerayı haritadan uzaklaştırdığınızda yavaş yavaş kaplamaların silinmesi de cabası…

Stronghold 3 İnceleme

İşte oyunun en çok hoşuma giden kısmına geldik. Oyunun sesleri. Oyunun müzikleri ve sesleri oldukça özenle seçilmiş ve oyunun atmosferiyle mükemmel uyum sağlamış. Arkadaki müzikler oyunun atmosferine kapılmanızı sağlıyor.. Müzikler o kadar güzel ki oyunu bırakıp arkanıza yaslanıp müzikleri dinleyebilirsiniz.

Herşeyden bahsettik fakat Stronghold 3 hikayesinden bahsetmedik. Çünkü oyunun hikayesi kendini anlatmayı başaramıyor maalesef. Oyuna ilk başladığınızda belki biraz hikayeye kapılıyorsunuz fakat oyunun ilerleyen zamanlarında hikaye yavaş yavaş silinmeye başlıyor. Oyunda 2 adet hikaye modu bulunuyor. Bunlardan birisi Askeri diğeri de Ekonomik Senaryo. Askeri senaryoda daha çok askere dayalı ve bol çatışmalı bir oynanış bulunuyorken, oyunun eknomik seneryo modunda daha çok üretime dayalı bir oynanış bizleri bekliyor. Bir de oyunda Tarihi Savaşlar’ın olduğu bir bölüm yer alıyor. İlk baktığımda dikkatimi çekmişti. Savaşlarda herhangi bir tarafı seçerek (savunan ya da saldıran) Tarihi Savaşı canlandırıyorsunuz. Oyunu genel anşamda değerlendirecek olursak; +ları olarak müzikleri, oyunun atmosferi ve şehirdeki canlılığı, -leri olarak ise oyundaki bazı ufak tefek basit bug’ları, grafik kalitesini ve oynanıştaki aksaklıkları sayabiliriz.

Berk Ayduğan
Yazar Hakkında
Veteran Soldier
Yazılarını sosyal medya platformlarınızda paylaşmanızdan, sitede sörf yapmanızdan ve yorum yazmanızdan memnuniyet duyan bir website çalışanı ve amatör Call of Duty oyuncusu...