İncelemeler
Hoşgeldiniz...
Stronghold Crusader 2 Sistem Gereksinimleri ve Oyun İncelemesi

Stronghold Crusader 2 inceleme yazımızda minimum ve önerilen sistem gereksinimlerine ait bilgiler ile oyun hakkındaki bir çok detayı bulabilirsiniz. Sisteminizin oyunu kaldırıp kaldırmayacağı ve oyunla ilgili yorumlarınızı bekleriz. Çocukken yaz tatiline deniz kıyısına gitmek için çıldırırdım. Her ne kadar o zamanlar iyi bir yüzücü olmasam da (sanki şimdi profesyonelim) bunu isterdim çünkü deniz kıyısında kumdan kaleler yapar ve onlarla oynayıp çok güzel vakitler geçirirdim.

Ama her nedense her zaman huysuz bir çocuk gelir ve kalelerimi bozardı. Lise yıllarımın ortalarında ise adı sanı duyulmamış bir firma olan İngiltere asıllı FireFly Studios, Stronghold adı altında bir strateji oyununu piyasaya sürdü. O zamanlar etraf Age of Empires diye inlerken bu küçük firmanın oyunu Stronghold da oyun dünyasında büyük ses getirdi. Her ne kadar oyun tipik bir RTS oyunu olsa da sunduğu yenilikler ve en önemlisi kale inşaası kısmı ile oldukça sevildi.

2002 yılında piyasaya sürülen ve oyunu Orta Doğu’ya götüren Stronghold Crusader ise ilk oyuna göre daha çok tutuldu ve sevildi. Bu oyundan sonra ise Firefly Studios çıkardığı Stronghold oyunlarıyla ilk oyunlar kadar başarılı olamadı. Şimdi ise firma eski şanını kazanmak için Stronghold Crusader 2 ile gerdi döndü. Hazırsanız kale inşaatına başlayabiliriz.

Stronghold Crusader 2 hakkındaki düşüncelerime geçmeden önce sizlere oyun çıkmadan önceki ön yargılarımdan bahsetmek istiyorum. Firmanın bir önceki oyunu Stronghold 3’ü oynamış biri olaraktan Stronghold Crusader 2 hakkında da endişelerim vardı.

Yıllardır beklenen ve Stronghold açlığınızı giderecek olan oyun karşınızda!

Hele bir de oyunun grafik motorunun aynı olduğunu öğrendiğimde ve oyunun videolarını izlediğimde bu ön yargılarım daha da arttı (strateji oyunlarında 2 boyutlu grafik isteyen dinozor oyuncu mantığı). Ancak Stronghold Crusader 2’yi oynamaya başladıktan ve saatlerin su gibi aktığını gördükten sonra tüm ön yargılarım silindi. Gelin Stronghold Crusader 2’yi iyi yapan şeyler neymiş hep birlikte bakalım.

Hikayesi:

Stronghold Crusader 2, firmanın da tam olarak söylediği gibi serinin özüne döndüğü bir oyun olmuş. Stronghold Crusader 2 de ilk oyunda olduğu gibi 1189 yıllarının Orta Doğu’sunda geçiyor. Oyuna ilk girdiğinizde alıştırma bölümünden başlamanızı tavsiye ediyorum zira alıştırma bölümü size çok yardımcı olacak şekilde hazırlanmış, oyunda başarılı olmanız için gereken hemen hemen her şeyi size anlatıyor. İster bir Stronghold Crusader ustası olun isterseniz de ilk defa Stronghold Crusader oyunu oynayacak olun bu bölümü es geçmemenizi tavsiye ediyorum.

Stronghold Crusader 2 Sistem Gereksinimleri
Minimum

İşletim Sistemi Windows XP, Vista, Windows 7/8/10 veya üzeri işletim sistemi.
İşlemci Intel Core 2 Duo 2.00 GHz. ya da emsali AMD veya üzeri işlemci.
Ram 2 Gb. veya üzeri ram miktarı.
Ekran Kartı AMD Radeon HD 2900XT ya da NVidia GeForce 8800 GT veya üzeri en az 512MB belleğe sahip ekran kartı.
Harddisk 4 Gb. boş alan.
DirectX DX 9.0c
Notlar 64-Bit işletim sistemleri için en az 4 Gb. ram miktarı önerilmektedir.

Stronghold Crusader 2 Sistem Gereksinimleri ve İncelemesi

Oynanış:

Stronghold Crusader 2’nin oynanışı serinin bir önceki oyunu ve diğer Stronghold oyunlarına benziyor. Yine oyunda inşaa ettiğiniz her bina birbirine bağlı. Örneğin ekmek yapabilmek için öncelikle buğday tarlası yapmalı sonra o buğdayı öğütüp un yapmak için bir değirmen yapmalı daha sonra ise o unu ekmek için bir fırın yapmalısınız.

Bu nedenle oyuna ilk girdiğinizde stratejinizi iyi belirlemeli ve doğru zamanda doğru binayı inşaa etmelisiniz. İyi bir ekonomiye sahip olduktan sonra ise birimlerinizi üretip düşmana saldırmalı ve düşmanın kalesini yıkmalısınız. Tabii tam tersi de olabileceği için iyi bir savunmaya da sahip olsanız iyi olur. Yine binalarda çalışmak için kalenizde insanlara ihtiyaç duyuyorsunuz bu yüzden vergileri ve yemekleri iyi ayarlamalı ve kendinizi sevdirmelisiniz. İnsanlar sizi sevdiklerinde kalenize daha hızlı bir şekilde geliyorlar.

Stronghold Crusader 2’de sizin emrinize sunulan pek çok yeni birim de bulunuyor. Oynanış ise oldukça rahat ve kolay, artık birimleriniz daha hızlı ve gerçekçi bir şekilde hareket ediyor. Yani Stronghold 3’te bulunan hantal birimlere elveda diyebilirsiniz. Bunun yanısıra Stronghold 3 oyununda insana bir eziyet gibi gelen kale inşaası ve kale duvarlarına birim yerleştirme kısmı da bu oyunda düzeltilenlerden. Artık hayalinizdeki kaleleri çok kısa ve kolay bir şekilde rahatlıkla inşaa edebiliyorsunuz.

Senaryo:

Oyunda Aslan yürekli Richard ve Selahaddin Eyyubi için 2 adet kısa senaryo bulunuyor. Kısa diyorum çünkü senaryolar 4 bölümden oluşuyor. Bu sayı bana göre oldukça az, umarım yapımcı firma oyuna yeni senaryolar ekler veya senaryolar içeren yeni indirilebilir içerikler yayınlar.

Skirmish Modu:

Bunun dışında serinin vazgeçilmezi Skirmish modu, giderek zorlaşan senaryoları içeren Skirmish Trails modu, bir düşman saldırısı olmadan hayallerinizdeki kaleyi inşaa edeceğiniz kum havuzu (sandbox) modu ve 8 kişiye kadar desteklenen çok oyunculu mod oyunda bulunuyor.

Skirmish modu her Stronghold oyununda olduğu gibi Stronghold Crusader 2 oyununda da en eğlenceli modlardan bir tanesi (Stronghold 3’te Skirmish modu bulunmadığı için söylenen o kadar laftan sonra FireFly Studios akıllanmış). Oyunda bulunan kralların her birisi farklı bir yapay zekaya sahip. Örneğin, The Rat oldukça zayıf olarak oyunu oynarken Aslan yürekli Richard ve Selahaddin Eyyubi oldukça stratejik olarak oyunu oynuyorlar (tabii size bulunduğunuz duruma göre laf atmayı da unutmuyorlar).

Aslan yürekli Richard mı yoksa Selahaddin Eyyubi mi?

Oyundaki yapay zeka da oldukça iyi, düşmanlarınız kalenizin en zayıf noktasından saldırıyorlar. Ayrıca diğer çoğu RTS oyununda olduğu gibi her zaman aynı noktalardan da saldırmıyorlar. Bu da oyunu oldukça eğlenceli bir hale getiriyor. Yine ilk Stronghold Crusader oyununda olduğu gibi bu oyunda da saatlerinizi Skirmish modunda geçireceğinize adım gibi eminim.

Stronghold Crusader 2 Sistem Gereksinimleri
Önerilen

İşletim Sistemi Windows Vista (64-Bit), Windows 7 (64-Bit), Windows 8 (64-bit) veya üzeri işletim sistemi.
İşlemci Intel Core i5 ya da emsali AMD veya üzeri işlemci.
Ram 8 Gb. veya üzeri ram miktarı.
Ekran Kartı AMD Radeon HD 5830 ya da NVidia GeForce GTX 460 veya üzeri en az 1 Gb. belleğe sahip ekran kartı.
Harddisk 4 Gb. boş alan.
DirectX DX 11

Multiplayer:

Stronghold Crusader 2’nin çok oyunculu modu da çok eğlenceli ve oldukça da sorunsuz çalışıyor. Steamworks sayesinde oyunu arkadaşlarınızla rahatlıkla oynayabiliyor, başkası tarafından kurulmuş oyunlara rahatlıkla girebiliyor ve kendi oyununuzu kurabiliyorsunuz. Oyunda bulunan yapay zeka her ne kadar iyi olsa da Stronghold Crusader 2’yi gerçek insanlara karşı oynamak ayrı bir zevk. Oyunun çok oyunculu modu 8 kişiye kadar destek veriyor, ister kooperatif olarak oynayabiliyor isterseniz de birbirinize karşı oynayabiliyorsunuz.

Peki Stronghold Crusader 2’nin hiç mi kötü yanı yok diye soruyor olabilirsiniz. Tabii ki oyunun kötü yanları var ve oyunda ufak tefek hatalar da bulunuyor. Yapay zeka zaman saçmalayabiliyor ve birimler bir yere takılıp kalabiliyorlar. Ayrıca çok fazla rastlamasam da oyunda zaman zaman çökmeler yaşadım (bunlar kısa zamanda çıkan yamalarla giderilir diye düşünüyorum). Ve tabii bir de oyunun grafikleri var, ah o grafikler yok mu…

Grafikler:

Gelelim oyunun en zayıf halkası olan grafiklere. Grafikler sanki biraz daha iyi olabilirdi. İlk Stronghold Crusader oyununun daha gelişmiş bir grafik motoruyla yeniden yapılmış hali bir diyebiliriz kendisine ve bu da oyunun kısmen başarılı olmasının en büyük etkenlerinden bir tanesi. Her ne kadar Stronghold Crusader 2’nin grafikleri eski Stronghold oyunlarına göre daha iyi gözükse de günümüzün standartlarını ne yazık ki yakalayamamış.

Stronghold Crusader 2 grafik açısından çok başarılı değil, ancak yine de ekranda gördükleriniz sizi mutlu ediyor.

Birim grafikleri başta olmak üzere (uzaktan iyi gözüküyorlar gerçi) oyun sanki 2000’li yılların ortalarından kalmış gibi gözüküyor. Kale duvarlarının yıkılma efektleri ise gerçekten de oldukça kötü. Oyunun grafikleri çok iyi olsaydı Stronghold Crusader 2 gerçekten bir klasik olabilirdi ama firmanın elinde bulunan sınırlı imkanları göz önünde bulundurduğunuzda bunu anlayışla karşılayabiliyorsunuz. En azından oyunun optimizasyonu gayet iyi ve eski sistemlerinizde bile Stronghold Crusader 2’yi rahatlıkla oynayabilirsiniz.

Ses ve Müzikler:

Müzikler başta olmak üzere Stronghold Crusader 2’nin seslendirmeleri ve ses efektleri muazzam derecede güzel. Müzikleri ise gerçekten de olağanüstü. Oyunda bulunan kralların konuşmaları çok başarılı. Oyunun müzikleri ise tam anlamıyla birer şahaser. Oyun dışında bile müzikleri dinlemek istiyorsunuz, Special Edition satın almak için size güzel bir bahane. Ses efektleri ise yine çok başarılı, okçularınızın attıkları okların düşmanlarınıza saplanmasını dinlemek sizi çok mutlu ediyor.

Sonuç Olarak:

Yazının sonlarına gelmişken buradan FireFly Studios’a serinin hayranlarının yıllardır bekledikleri Stronghold oyununu verdikleri için teşekkür ediyorum. İster Stronghold serisinin hayranı olun isterseniz de Stronghold serisine ilk defa başlayacak olun sizleri aylar ve belki de yıllar boyunca sıkılmadan oynayacağınız bir oyun bekliyor. Yakında gelecek olan Steam Workshop desteği ile oyunun hayranları tarafından yapılan haritaları da rahatlıkla Steam’den indirip oynayabileceksiniz, tabii bu süre zarfında FireFly Studios’un da boş durmayacağına eminim.

İndirilebilir içerikler ve yamalarla oyunu sürekli olarak güncel tutacaklarını ön görüyorum. Tabii bir de oyuna Türkçe desteği eklenirse işte o zaman Türk oyuncusu tarafından bu oyun daha da büyük bir öneme sahip olur diye düşünüyorum (FireFly Studios duy sesimi). Tüm strateji severlere ve kale inşaa etmek isteyenlere Stronghold Crusader 2’yi gönül rahatlığıyla öneriyorum. Şu anda sitemizde yer alan Stronghold Crusader 2 yarışmamıza da katılmanızı öneriyorum. Herkese iyi oyunlar.

Künyesi
Yayımcı

FireFly Studios

Yapımcı

FireFly Studios

Çıkış Tarihi

23 Eylül 2014

Platformlar

PC

Oyun Türü

Strateji Oyunu, RTS (Real-Time Strategy)

Oyun Motoru

3D Engine Havok Physics

ESRB Rating

TEEN 13+

Puanlar
Editörün Puanı
Okur Puanları
Siz de Puanlayın
Genel Değerlendirme
8.0
8.3
Aldığı Puanlar

Strateji oyunları arasında önemli bir yere sahip olan Stronghold Crusader geri döndü. Hayallerinizdeki kaleyi inşaa edin ve düşmanlarınızı yenin.

Eğer daha önce bir Stronghold oyunu oynadıysanız kendinizi evinizde hissedeceksiniz. Bir Stronghold oyununda kale inşaa etmek hiç bu kadar kolay olmamıştı.

Hem tek kişilik modlarda hem de çok oyunculu modlarda karşınızdaki kralların kalelerini yıkmak için saatler harcayacaksınız.

Stronghold Crusader 2 sunduğu çeşitli modlar ve haritalarla kendini uzun zaman oynattıracağa benziyor.

8.0
Editörün Puanı
8.3
Okur Puanları
1 Oy
Oyladınız
Yazar Hakkında
Veteran Soldier
Yazılarını sosyal medya platformlarınızda paylaşmanızdan, sitede sörf yapmanızdan ve yorum yazmanızdan memnuniyet duyan bir website çalışanı ve amatör Call of Duty oyuncusu...
Abonelik
Bildir
1 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments