İncelemeler
Hoşgeldiniz...
Supreme Commander 2 İnceleme

Supreme Commander 2 oyununun incelemesine başlamadan önce sizlere Supreme Commander’ın ilk oyunundan biraz bahsetmek isterim. Serinin ilk oyunuyla 3,5-4 yıl kadar önce tanışmıştık. Oyun tüm dünyada çok büyük bir ilgi görmüş ve RTS tarzı oyunlarda bir anda adı anılanlar arasına girmişti.

Tabi bu denli gündemde olan bir oyuna bir çok eleştiri de getirilmişti ki bu eleştirilerin içerisinde en çok destek göreni oyunun çok fazla karışık olması; haritanın, yapıların ve savaşların çok fazla detay içermesiydi. Supreme Commander 2 oyunun yapım aşamasında bu eleştirileri dikkate aldığına dair sık sık açıklamalarda bulunan THQ (Toy Head-Quarters) bakalım gerçekten sözünde durmuş mu?

Oynanış:

Her şeyden önce serinin ikinci oyununun ilkine göre tamda THQ’nun söz verdiği gibi basitleştirildiğini söyleyebiliriz. Bunu daha Supreme Commander 2 oyununu açar açmaz karşımıza çıkan menüden bile anlayabiliriz. Daha sonra oyunun içeriğinde de değineceğimiz gibi oyunun her aşamasında bu “sadeleştirme harekatının” izlerini görmekteyiz.

Supreme Commander 2 oyununa başlamadan önce menüye şöyle bir göz attığımız zaman Tutorial bölümünü fark ediyoruz. Artık hemen hemen bütün oyunların beklide tek ortak noktası olan bu bölümde oyunu daha yakından tanıma imkanını buluyoruz.

Tuş işlevleri, bina yapımı, basit çapta savaş yönetimi gibi oyunda lazım olabilecek bilgileri bu bölüm sayesinde öğrenebiliyoruz ki Supreme Commander 2 oyununu bir kerede bitirmek isteyecek arkadaşlar için güzel bir fırsat.

Hikayesi:

Serinin ilk oyununu oynayan arkadaşlar hatırlayacaklardır. Oyundaki savaştan sonra barış sağlanacak zaten oyunda bu şekilde son bulacaktır. Fakat gerçek dünyada son 4000 yılın sadece 325 yılının barış içinde geçtiğini hatırlatacak olursak bu durumun akıbetini az çok sizde tahmin edeceksinizdir.

İlk savaşın üzerinden 25 yıl gibi bir zaman geçer ve barış bozulur. Bu barışın bozulmasında etkili olan üç ulus vardır bunlar; United Earth Federation, Cybran Nation ve İlluminate uluslarıdır ve bizlerde bu üç güçten birisinin tarafını seçeceğiz.

Fakat yeri gelmişken hemen şuna değinelim, muhtemelen hemen aklınıza acaba hangi ulusu seçsem diye bir soru gelmiştir. Emin olun hiç önemli değil çünkü oyunda aşırıya kaçan bir denge unsuru var. Hani çocukluğumuzda ülkemizde yayınlanan bir çizgi filmi vardı “Pokemon”.

Bu çizgi filmde bulbasaur – squertil – charmander adında üç pokemon vardı hep bunlar arasında balba squertili yener, squ c harmenderi yener, charma da balbayı yener diye bir güç dengesi vardı işte aynı şey buradaki uluslar içinde geçerli. Yani hangisini seçeceğiniz tamamen sizin zevkinize ve keyfinize bağlı.

Supreme Commander 2 İnceleme

Modlar:

Supreme Commander 2 oyununda seçebileceğiniz üç farklı mod bulunuyor. Bunların ilki Campaign, bu mod sizinde bildiğiniz gibi Türkçeye ilerlemeli olarak çevirebileceğimiz bölüm oluyor. Bu moddaki başlıca amacımız verilen görevleri yerine getirmek, üssümüzü korumak kendi güvenliğimizi sağlamak.

Bunu başardıktan sonrada dost uluslara yardım etmek ve onları korumakta bizim görevlerimizin başında geliyor. Bölümler ilerledikçe bu görevleri yerine getirmekte zorlanıyor. Başlarda sadece kara, sadece hava ya da bazen deniz savaşları içerisinde yer alıyoruz. Ama ilerleyen bölümlerde oyunun zorlanmasının sebeplerinden biri olarakta deniz, hava ve kara unsularının hepsini aynı anda idare etmemiz gerekiyor.

Enerji ve Mass:

Peki bu oyunda neler yapabiliyoruz diye sorabilirsiniz. Her oyunda olduğu gibi bu oyunda da “para” yerine geçen bir takım unsurlar var. Bunların Supreme Commander 2 oyununda kazandığı isim Enerji ve Mass. Bu iki kaynak sayesinden binalarımızı yapabilir askerlerimizi üretebiliriz.

Demin uluslar arasında bir eşitlik olduğunu söylemiştik bu eşitliği oyundaki savaş birimleri arasında da görmemiz mümkün. Yani kara askerleri deniz askerlerine karşı üstünlük sağlayabilirken hava birimleri de kara birimlerini perme perişan edebiliyor.

Armored Command Unit:

Supreme Commander 2 oyununda bu kısır dengeyi bozmanın en etkili yolu “armored command unit”. Bu birim oyundaki en büyük güç ve geliştirilebilir özellik taşıyor. Oyuncunun yeteneğine göre yani oyunda elde ettiği zaferlere göre bu birime ek silahlar tahsis edilebiliyor ve düşmanlara karşı büyük bir zayiat verdirilebiliyor.

Skirmish:

Bazı oyunseverler görev almayı, görevleri yerine getirmeyi ve her bölümün başında sıfırdan başlamayı sevmiyor olabilir. İşte onlar için de Supreme Commander 2’de bir mod düşünülmüş.

Özgür Olmak İsteyenlere Skirmish…

Skirmish adı verilen bu moda oyuncular istedikleri haritayı açıp karşılarına istedikleri rakipleri alarak savaşabilirler. Bu da oyunseverlere farklı bir keyif verebiliyor.

Grafikler:

Supreme Commander 2 oyununun grafiklerine de değinecek olursak büyük bir ilerleme yok diyebiliriz. Kimilerine göre zamanın grafiklerinin altında ama bence bir strateji oyunu için gayet uygun ve hemen hemen herkesin oynayabileceği bir altyapıya sahip.

Oyunun detaylardan arındırılmış olması ve grafiklerin üstüne çok bir şey katılmamış olması günümüz bilgisayarları ve oyun severleri için oldukça ideal bir fırsat olmuş. RTS severlere duyurulur.

Künyesi
Yayımcı

Square Enix

Yapımcı

Wargaming Seattle

Çıkış Tarihi

02 Mart 2010

Platformlar

PC, XBox 360, Mac OS

Oyun Türü

Gerçek Zamanlı Strateji (RTS) Oyunu

Oyun Motoru

Açıklanmadı.

ESRB Rating

EVERYONE 10+

Türkçe Dil Desteği

Supreme Commander 2 oyununun resmi olarak Türkçe dil desteği bulunmamaktadır.

Puanlar
Editörün Puanı
Okur Puanları
Siz de Puanlayın
Genel Değerlendirme
7.5
7.8
7.5
Editörün Puanı
7.8
Okur Puanları
1 Oy
Oyladınız
Yazar Hakkında
Veteran Soldier
Yazılarını sosyal medya platformlarınızda paylaşmanızdan, sitede sörf yapmanızdan ve yorum yazmanızdan memnuniyet duyan bir website çalışanı ve amatör Call of Duty oyuncusu...
Abonelik
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments