İncelemeler
Hoşgeldiniz...
System Shock 2 Minimum Sistem Gereksinimleri ve İncelemesi

Yılların eskitemediği System Shock 2 oyununun yenilenen minimum sistem gereksinimleri ve incelemesini yazımızda bulabilirsiniz. Takvimler 11 Ağustos 1999’u gösterdiğinde Thief serisinin başarılı yapımcısı Looking Glass ve Irrational Games firmaları piyasaya System Shock 2 adında bir oyun sürdüler. Evden herkes ayrıldığında ben PC’nin başına oturdum ve oyunu oynamaya başladım. O günden sonra da bilgisayar oyunlarına bakış açım değişti. Eminim System Shock 2’yi oynayan herkes için bu geçerlidir.

Peki ben bunları neden yazıyorum diye düşünebilirsiniz, hemen açıklayayım. En çok istenen oyunlardan olan System Shock 2 sonunda yeniden piyasaya çıktı. Ayrıca artık oyun Windows XP’nin yanı sıra, Windows 7 ve 8’de sorunsuz olarak çalışabiliyor. İşte ben de bu nedenle oyunu unutanlar veya oyunu hiç duymamış olanlar için System Shock 2’den kısaca bahsetmek istedim.

System Shock 2 Sistem Gereksinimleri
Minimum

İşletim Sistemi Windows XP, Vista, Windows 7, Windows 8 veya üzeri işletim sistemi.
İşlemci Intel Pentium III 1.2 GHz. ya da AMD Athlon MP veya üzeri işlemci.
Ram 2 Gb. veya üzeri ram miktarı.
Ekran Kartı ATI Radeon Xpress 1200 serisi ya da NVidia GeForce 6100 veya en az 1 Gb. belleğe sahip DirectX 9.0c uyumlu ekran kartı.
Harddisk 100 Mb. boş alan.
DirectX DX 9.0c

Hikayesi:

System Shock 2, Von Braun adındaki bir uzay gemisinde geçiyor. İnsanoğlunun icat ettiği ışık hızından daha hızlı gidebilen ilk gemi olan Von Braun’da işler yolunda gitmektedir. Ancak bir gün Tau Ceti V adlı sektörden bir yardım sinyali alırlar ve gemi oraya gider. Gemide çalışanlardan bir kısmı sinyali incelemeye giderler ancak sinyalin kaynağını ve yaşayan insanları bulamazlar.

Gemiye geri dönerler ancak istemeden yanlarında bir şey getirmişlerdir. İşte bundan sonra gemi bir hayalet gemiye dönüşür, her taraftan çığlıklar yükselir ve gemi içinde bulunan her şeyi yok etmek ister. Siz de bu duruma engel olmaya çalışan bir güvenlik görevlisini canlandırıyorsunuz. Oyunun hikayesi gerçekten de etkileyici ama oyunun hikayeyi anlatış tarzı System Shock 2’nin asıl güzelliği.
System Shock 2 Minimum Sistem Gereksinimleri ve İncelemesi

Oynanış:

BioShock’un da baş yapımcısı olan Ken Levine’in imzasını taşıyan System Shock 2 için BioShock’un atası da diyebiliriz. Aslında BioShock’a System Shock 2’nin kırpılmış torunu desek daha doğru olur aslında. Zira System Shock 2 o kadar geniş bir oyun ki bunu ancak oynayınca görürsünüz. FPS tarzında oynanan oyun RPG özellikleri de içeriyor.

Gemide dolaşıyor, ses kayıtlarını dinliyor oradan şifreleri buluyor ve kilitli kapıları açabiliyorsunuz. Veya şifreli kapıları kırma cihazınızla kırabiliyorsunuz. Gemide bulunan yemek satan makinelerden belli bir ücret karşılığı yiyecekler alabiliyorsunuz. Silahlarınız kullandıkça eskiyor ve onları tamir etmeniz gerekiyor.

Gelmiş geçmiş en iyi korku oyunlarından bir tanesidir System Shock 2…

Oyunda envanter sistemi de bulunuyor. Bunlar bu zamanın oyunları için normal gelebilir ama 1999 yılında çıktığında herkesi şaşkına çevirmişti. Aynı zamanda da şu dönemde en korkunç oyunlardan bir tanesi olan Amnesia ve Dead Space serisine de korku faktörü açısından pabucunu ters giydiriyor.

Oyunu gece oynadığınızda etraftan gelen çığlıkları duyduğunuzda ve gemide dolaşan hayaletleri gördüğünüzde ne demek istediğimi anlarsınız. Ayrıca oyunun senaryosunu kooperatif olarak arkadaşlarınızla da oynayabiliyorsunuz bunu da belirtmek istiyorum.

Grafikler:

System Shock 2’nin grafikleri günümüzde kötü gözükebilir ki çıkış tarihi üzerinden yıllar geçti. Bu normal ama yine de bu oyunu oynamanıza engel değil. Özellikle karakter tasarımları bayağı kötü gözüküyor şu anda ama mekan tasarımları halen daha göze hoş geliyor. Ki System Shock 2 etraftan yaratıkların fışkırdığı bir oyun değil, oyunu korkutucu yapan şey bilinmezlik ve yalnızlık duygusu. Sesler ve müzikler ise gerçekten şu anda bile oldukça kaliteli ve atmosfere katkı sağlıyorlar.

Sonuç Olarak:

BioShock’tan önce System Shock 2 vardı ve bana göre halen daha System Shock 2, BioShock serisine göre daha iyi bir oyundur. Eğer sizler de bu oyunu henüz denemediyseniz veya hatıralarınızı yeniden canlandırmak istiyorsanız oyun dünyasının şu ana kadar çıkmış en iyi oyunlarından bir tanesi (bana göre şu ana kadar piyasaya sürülmüş en iyi oyundur kendileri) olan System Shock 2’yi alın. SHODAN’ın nasıl bir yapay zeka olduğuna inanamayacaksınız. Herkese iyi oyunlar.

Künyesi
Yayımcı

Electronic Arts

Yapımcı

Looking Glass Studios

Çıkış Tarihi

11 Ağustos 1999

Platformlar

PC, Linux

Oyun Türü

Aksiyon, Korku Oyunu

Oyun Motoru

Dark Engine

ESRB Rating

MATURE 17+

Puanlar
Editörün Puanı
Okur Puanları
Siz de Puanlayın
Genel Değerlendirme
9.0
8.7
Aldığı Puanlar

Spoiler: System Shock 2 oyununun başlarında bir camın arkasında bir hybrid'in çığlıklar atarak kaçan bayan askerin peşinden koşarak pompalı tüfekle öldürdüğü sahneyi ve ilk hybrid ile karşılaşma anında hissedilen korkudan bahsetmeye gerek yok sanırım...

9.0
Editörün Puanı
8.7
Okur Puanları
1 Oy
Oyladınız
Yazar Hakkında
Veteran Soldier
Yazılarını sosyal medya platformlarınızda paylaşmanızdan, sitede sörf yapmanızdan ve yorum yazmanızdan memnuniyet duyan bir website çalışanı ve amatör Call of Duty oyuncusu...